Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, Άγγελος Αβραάμ και Ροδοσθένης Ροδοσθένους ανακηρύσσονται πρωταθλητές με 7 βαθμούς ποινής.

Στην κατηγορία των σίνιορς πρώτευσε ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους βετεράνους ο Γιώργος Ευστρατίου

«Τρίλιζα» πρωταθλητών έκλεισε φέτος η ΣΚΟΚ στο αγώνισμα του σπόρτιγκ, αφού με την ολοκλήρωση του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2020, οι διεθνείς σκοπευτές Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, Άγγελος Αβραάμ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού και Ροδοσθένης Ροδοσθένους του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου, βρέθηκαν ισόβαθμοι στην πρώτη θέση της τελικής κατάταξης με 7 βαθμούς ποινής (β.π), ενώ με ένα βαθμό ποινής λιγότερο (8 β.π) ο Λεύκιος Μιλτιάδους τερμάτισε στην τέταρτη θέση. Οι τέσσερις πρώτοι αθλητές στη φετινή τελική κατάταξη, ήταν οι διεθνείς μας που στελέχωσαν την εθνική ομάδα σπόρτιγκ, η οποία εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο στους τελευταίους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Σπόρτιγκ που έγιναν στην Ιταλία.

Το φετινό πρωτάθλημα σπόρτιγκ περιλάμβανε 6 αγώνες και για κάθε αθλητή μέτρησαν τα 4 καλύτερα αποτελέσματα με το σύστημα των «βαθμών ποινής» (η διαφορά του αποτελέσματος του κάθε αθλητή από το αποτέλεσμα του νικητή σε κάθε αγώνα. Ο νικητής, βαθμολογείται με μηδέν (0) β.π). Στην κατηγορία των σίνιορς, πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Κωστάκης Κωνσταντίνου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λάρνακας με 44 β.π, ενώ ο Γιώργος Ευστρατίου της Σκοπευτικής Ένωσης Λεμεσού, εξασφάλισε την πρώτη θέση μεταξύ των βετεράνων με 73 β.π.

Τους έξι αγώνες του πρωταθλήματος κέρδισαν τελικά πέντε σκοπευτές, ενώ μόνο ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΜ Λεύκιος Μιλτιάδους, κατάφερε να κερδίσει δυο αγώνες. Αυτούς για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» και το «Κύπελλο Λάρνακας». Στους άλλους τέσσερις αγώνες, νικητές ήταν οι ακόλουθοι:

•    Κύπελλο Πάφου:        Άγγελος Αβραάμ        ΣΚΟΛΕΜ

•    Κύπελλο ΣΚΟΚ:         Ροδοσθένης Ροδοσθένους    ΣΚΟΠΑΦ

•    Παγκύπριοι Αγώνες:        Λεόντιος Λεοντίου        ΣΚΟΛΑΡ

•    Διασωματειακοί Αγώνες:     Αγαθοκλής Κωνσταντίνου    ΣΚΟΠΑΦ

Ο ένας εκ των τριών πρωταθλητών, Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, σε δυο αγώνες βρέθηκε ισόβαθμος στην πρώτη θέση και έχασε τη νίκη σε αγώνα μπαράζ. Στο «Κύπελλο Αμμοχώστου» από τον Λεύκιο Μιλτιάδους και στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες από τον Αγαθοκλή Κωνσταντίνου.  Αντίπαλο σε αγώνα μπαράζ, είχε και ο νικητής στο «Κύπελλο Πάφου» Άγγελος Αβραάμ, ο οποίος πήρε τη νίκη κερδίζοντας τον Ντίνο Κωνσταντίνου του ΣΚΟΠΑΦ.

Η τελική κατάταξη του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος σπόρτιγκ 2020 σε κάθε κατηγορία ήταν η ακόλουθη: