Οι Κύπριοι αθλητές διακρίθηκαν και στους φετινούς Πανελλήνιους Αγώνες στα Χανιά

Το τραπ τίμησε την Κύπρο

στη «Μάχη της Κρήτης»

• Έξι μετάλλια (3 χρυσά, 2 αργυρά κι ένα χάλκινο) εξασφάλισαν οι διεθνείς σκοπευτές μας του τραπ, στους αγώνες που ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως πρωταθλητή και αξιωματούχου του «ΒΑΡΔΑ», αείμνηστου Στέλιου Καραμπινάκη

Οι διεθνείς σκοπευτές και σκοπεύτριες μας του τραπ, εκπροσώπησαν με τον καλύτερο τρόπο τα κυπριακά … ντουφέκια, στους φετινούς Πανελλήνιους Αγώνες Σκοποβολής για το «Κύπελλο Μάχης της Κρήτης», που φιλοξενήθηκαν στο Εθνικό Σκοπευτήριο Χανίων, από τις 20 μέχρι τις 22 Μαΐου. Οι αγώνες, τους οποίους διοργάνωσε για άλλη μια φορά ο Σκοπευτικός Σύλλογος «Ο ΒΑΡΔΑΣ» Χανίων έγιναν μέσα στα πλαίσια των γιορτασμών για την 81η επέτειο της ιστορικής «Μάχης της Κρήτης» του 1941 και για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως πρωταθλητή του τραπ και αξιωματούχου του ΒΑΡΔΑ, αείμνηστου Στέλιου Καραμπινάκη.

Από κυπριακής πλευράς, στους αγώνες συμμετείχαν η ΣΚΟΚ με 7μελή αποστολή εφήβων και νεανίδων, η ΣΚΟΛΕΥ με 12μελή αποστολή, μέσα στα πλαίσια της αδελφοποίησης της με τον σύλλογο των Χανίων, καθώς και άλλοι 20 περίπου αθλητές και αθλήτριες από όλες τις σκοπευτικές οργανώσεις της Κύπρου.

Εκείνοι που ξεχώρισαν ιδιαίτερα με την εμφάνιση και τις επιτυχίες τους, ήταν οι Κύπριοι διεθνείς σκοπευτές και σκοπεύτριες του τραπ, οι οποίοι εξασφάλισαν συνολικά έξι μετάλλια (3 χρυσά, 2 αργυρά κι ένα χάλκινο) για τη χώρα μας. Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν, ο Γιάννης Αηλιώτης στη γενική κατάταξη του τραπ, ο νεαρός Παναγιώτης Θεοδοσίου στο τραπ εφήβων και η μικρή Χαρά Μελή στο τραπ νεανίδων, ενώ από ένα αργυρό μετάλλιο εξασφάλισαν η Ανίτα Κουκκουλλή στο τραπ γυναικών και ο Γιώργος Αναστασίου στο τραπ εφήβων κι ένα χάλκινο πήρε ο Άδωνης Μυλωνάς στη γενική κατάταξη του τραπ.

Στο σκητ, η ΣΚΟΚ συμμετείχε με 3μελή ομάδα εφήβων, στην κατάταξη των οποίων νικητής ήταν ο Ελλαδίτης Παναγιώτης Γεροχρίστος με 116/125. Οι Κύπριο διεθνείς Δημήτρης Χριστοφή ( 109/125), Νικόλας Νικολάου 106/125 και Κυριάκος Μιχαήλ (104/125) τερμάτισαν στις θέσεις 4, 5 και 6 αντίστοιχα. Στη γενική κατάταξη του σκητ τα μετάλλια εξασφάλισαν τα μέλη της εθνικής Ελλάδας Νίκος Μαυρομμάτης (121/125 +38/40), Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης (117/125 + 32/40) και Ευθύμιος Μίτας (115/125 +26/30). Στο τραπ σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία: