Στον τέταρτο αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ...Ο Μενέλαος Μιχαηλίδης κέρδισε

το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη».

Στον νικητή απονεμήθηκε και το επαμειβόμενο έπαθλο που αθλοθετεί ο τέως πρόεδρος της ΣΚΟΕ και συναθλητής του τιμώμενου στην εθνική Ελλάδας Παύλος Κανελλάκης.

Στις γυναίκες κέρδισε η Παναγιώτα Ανδρέου, στους έφηβους ο Σωτήρης Ανδρέου, στις νεάνιδες η Αναστασία Ελευθερίου και στους παίδες ο Ανδρέας Ποντίκης.

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Μενέλαος Μιχαηλίδης, ήταν ο μεγάλος νικητής στον τέταρτο αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», που έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Κύπρου «Λάκης Ψημολοφίτης» το περασμένο Σαββατοκύριακο 12 και 13 Σεπτεμβρίου. Ο αγώνας, τον οποίο αθλοθέτησε η εταιρία G&L CALIBERS LTD κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY, για άλλη μια χρονιά ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του τέως προέδρου της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΥ, Πανελληνιονίκη, Βαλκανιονίκη και 8ου Ολυμπιονίκη στο Μόναχο το 1972, αείμνηστου Λάκη Ψημολοφίτη.

Ο Μενέλαος Μιχαηλίδης, που τελευταία βρίσκεται σε άριστη αγωνιστική κατάσταση, ολοκλήρωσε την πρώτη μέρα με μόλις μια απώλεια (74/75) και πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 122/125 για να πάρει τελικά τη νίκη με 55/60 έναντι 52/60 του έφηβου Σωτήρη Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ, ο οποίος πέρασε στον τελικό με 118/125. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Στέφανος Νικολαΐδης της ΣΚΟΛΑΡ με 44/50 (122/125 στον προκριματικό) και στην τέταρτη ο δεύτερος έφηβος μας Κλεάνθης Βαρναβίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 34/40 (120/125). Οι Σωτήρης Αντωνίου (ΣΚΟΛΕΥ) και Γιώργος Αχιλλέως (ΣΚΟΠΑΦ) που πέρασαν στον τελικό με 119/125 τερμάτισαν στην πέμπτη και έκτη θέση με 22/30 και 14/20 αντίστοιχα. Στον νικητή, πέρα από τα έπαθλα του χορηγού, απονεμήθηκε και το επαμειβόμενο έπαθλο που αθλοθετεί στη μνήμη του τιμώμενου ο τέως συναθλητής του στην εθνική Ελλάδας και τέως πρόεδρος της ΣΚΟΕ Παύλος Κανελλάκης.

Στο σκητ γυναικών κέρδισε η Παναγιώτα Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ με 119/125, στους έφηβους ο αδελφός της Σωτήρης Ανδρέου με 118/125 και 52/60 στον τελικό, ενώ στους παίδες πρώτευσε ο Ανδρέας Ποντίκης της ΣΚΟΛΑΡ με 100/125 και στις νεάνιδες η Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ πέτυχε 111/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα σκητ, του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε αγώνισμα.

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Μενέλαος Μιχαηλίδης ΣΚΟΛΕΥ 55/60 (122/125)

2. Σωτήρης Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 52/60 (118/125)

3. Στέφανος Νικολαΐδης ΣΚΟΛΑΡ 44/50 (122/125)

4. Κλεάνθης Βαρναβίδης ΣΚΟΛΕΥ 34/40 (120/125)

5. Σωτήρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ 22/30 (119/125)

6. Γιώργος Αχιλλέως ΣΚΟΠΑΦ 14/20 (119/125)

ΣΚΗΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. Παναγιώτα Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 119/125

2. Κωνσταντίνα Νικολάου ΣΚΟΑΜ 113/125

3. Λουΐζα Θεοφάνους ΣΚΟΛΕΥ 110/125

ΕΦΗΒΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

1. Σωτήρης Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 52/60 (118/125)

2. Κλεάνθης Βαρναβίδης ΣΚΟΛΕΥ 34/40 (120/125)

3. Πέτρος Εγγλεζούδης ΣΚΟΛΕΜ ----- (116/125)