ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Αγαθοκλής Κωνσταντίνου

κέρδισαν τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες!

•    Ο νικητής πήρε τη νίκη σε αγώνα μπαράζ με τον Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου

•    Στους έφηβους κέρδισε ο Νικόλας Μαυρουδής, στους σίνιορς ο Φάνος Μιχαήλ και στους βετεράνους ο Πέτρο Κυρίτσης, ενώ η Κωνσταντίνα Νικολάου πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία των γυναικών

Η ομάδα σπόρτιγκ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Αγαθοκλής Κωνσταντίνου ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες σπόρτιγκ, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Οι αγώνες, τους οποίους διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού, έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο της συμπρωτεύουσας στο Αρμενοχώρι, την περασμένη Κυριακή 18 Οκτωβρίου. Με τη νικήτρια ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με συνολικό αποτέλεσμα 355/400, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, Ηλίας Ηλίας, Σάββας Πάτσαλος και Κύπρος Κυπριανού, ενώ δεύτερη κατετάγη η ομάδα του ΣΚΟΠΑΦ με 348/400 και τρίτη η ομάδα της ΣΕΛ με 330/400.

Στην ατομική κατάταξη, ο νικητής Αγαθοκλής Κωνσταντίνου, πήρε τη νίκη, αφού πρώτα κέρδισε σε αγώνα μπαράζ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ, με τον οποίο βρέθηκαν ισόβαθμοι στον κανονικό αγώνα με 92/100. Στο μπαράζ ο νικητής πέτυχε 8/9, έναντι 7/9 του αθλητή της ΣΚΟΛΕΥ. Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Μιχάλης Ανδρέου της ΣΚΟΛΑΡ με 87/100, ενώ στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Ανδρέας Κλαγκίδης της ΣΚΟΚΕΡ με 88/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 89/100.

Ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής της ΣΚΟΛΕΜ ήταν ο νικητής στους έφηβους με 80/100, ενώ ο συναθλητής του Αλέξανδρος Δημητρίου πέτυχε 75/100. Στην κατηγορία των σίνιορς πρώτευσε ο Φάνος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΕΥ με 86/100 και στους βετεράνους ο Πέτρος Κυρίτσης της ΣΚΟΛΑΡ με 75/100, ενώ στη γυναικεία κατηγορία η Κωνσταντίνα Νικολάου πέτυχε 59/100, έναντι 39/100 της Γερμανίδας Ντέιρτρε Κόλαρτ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων Σπόρτιγκ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: