Στον πέμπτο αγώνα σταθερού στόχου για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη»...Αεροβόλα πιστόλια γένους …. θηλυκού!

Σε άλλο ένα αγώνα οι συμμετοχές αθλητριών ήταν περισσότερες από αυτές των αθλητών, ενώ σε όλες τις κατηγορίες οι σκοπεύτριες πέτυχαν καλύτερα αποτελέσματα από τις αντίστοιχες κατηγορίες των σκοπευτών.

Εάν υπάρχουν ακόμα φίλαθλοι ή παράγοντες που πιστεύουν πως η σκοποβολή είναι … ανδροκρατούμενο άθλημα, είναι καιρός να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους… Ειδικά στο αεροβόλο πιστόλι από όποια … σκοπιά κι αν δούμε το θέμα, ο θηλυκός πληθυσμός υπερτερεί! Στον τελευταίο πρωταθληματικό αγώνα της ΣΚΟΚ για παράδειγμα, οι συμμετοχές κοριτσιών ήταν περισσότερες από αυτές των αγοριών, αλλά και τα αποτελέσματα σε όλες τις κατηγορίες αυτά των αθλητριών ήταν πολύ καλύτερα από αυτά των αθλητών. Στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών, ο νικητής Χρίστος Γερασίμου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 547/600 ενώ στις γυναίκες η συναθλήτριά του Κωνσταντίνα Πρατσή κέρδισε τον αγώνα με 555/600! Στους έφηβους και στις νεάνιδες η διαφορά ήταν ακόμα μεγαλύτερη. Στον νικητή των εφήβων Μάριο Αριστείδου της ΕΛΕΣΚΟ, που κέρδισε τον αγώνα με 523/600, έδειξαν … πλάτη τέσσερις νεάνιδες, αφού η Παναγιώτα Χαραλάμπους πήρε την πρώτη θέση με 563/600 και οι αθλήτριες της ΣΚΟΛΕΥ Χριστιάνα Γεωργίου (552/600), Ναταλία Αλκιβιάδου (531/600) και Στέφανη Αλκιβιάδου (526/600) πέτυχαν καλύτερα αποτελέσματα.

Κάτι ανάλογο είχαμε και στις μικρότερες κατηγορίες, όπου οι 4 πρώτες κορασίδες είχαν ψηλότερα αποτελέσματα από το νικητή των παίδων Δημήτρη Ανδρέου της ΣΚΟΑΜ (497/600). Η Ευαγγελία Χαραλάμπους της ΕΛΕΣΚΟ κέρδισε στις κορασίδες με 543/600 (ψηλότερα και από τους έφηβους και πολλούς άνδρες), ενώ οι κορασίδες της ΣΚΟΛΕΥ Κωνσταντίνα Μαρκίδου (519/600), Ανδρεάνα Κυρίλλου (515/600) και Ειρήνη Αντωνίου (503/600), ξεπέρασαν τους παίδες. Εκεί που δεν είχαμε αντίστοιχες κατηγορίες κοριτσιών, ο Ραφαήλ Δημητρίου της ΕΛΕΣΚΟ με 384/400, ήταν ο νικητής στο αεροβόλο πιστόλι παίδων με σταντ, ενώ ο Γιώργος Καμπούρης της ΣΚΟΛΑΡ, πέτυχε 369/400 στην κατηγορία των παμπαίδων και ο Ευριπίδης Γεωργίου 539/600, στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών με κινητικές αναπηρίες.

Ο αγώνας ήταν ο πέμπτος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και ήταν το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», που έγινε στο ομώνυμο Ολυμπιακό Σκοπευτήριο Κύπρου, με αθλοθέτη την εταιρία G&L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY. Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: