Ο σκοπευτής της ΣΚΟΛΑΡ πήρε την πρώτη του νίκη, αμέσως μετά την άνοδο του στην Α’ κατηγορία, προηγουμένως όμως χρειάστηκε να κερδίσει σε αγώνα μπαράζ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου, με τον οποίο ισοβάθμησε στην πρώτη θέση.

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λάρνακας Μιχάλης Ανδρέου, με 98 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ήταν ο μεγάλος νικητής του τελευταίου αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λευκωσίας», που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Ο αγώνας, τον οποίο διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας, ήταν ο πέμπτος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η ASTROBANK LTD.

Ο αθλητής της ΣΚΟΛΑΡ που μέχρι τον προηγούμενο αγώνα αγωνιζόταν στη Β’ κατηγορία του αγωνίσματος, αμέσως μετά την ανακατάταξη και την άνοδό του στην Α’ κατηγορία, ευτύχησε να πετύχει και την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα! Προηγουμένως όμως χρειάστηκε να περάσει από αγώνα μπαράζ και να κερδίσει τον Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ, με τον οποίο ισοβάθμησε στην πρώτη θέση. Στο μπαράζ ο Μιχάλης Ανδρέου πέτυχε 22/25, έναντι 19/25 του αντιπάλου του.

Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Πάμπος Χαραλάμπους της ΣΚΟΚΕΡ με 90/100, ενώ με 88/100 ο συναθλητής του Άγγελος Κωνσταντίνου ήταν ο νικητής στην Γ’ κατηγορία και ο Παντελής Παντελίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 90/100 πήρε την πρώτη θέση στην Δ’ κατηγορία. Ο Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 86/100, πρόσθεσε άλλη μια νίκη στην κατηγορία των σίνιορς, ο Ανδρέας Κατζιανής της ΣΚΟΑΜ έκοψε πρώτος το «νήμα» στους βετεράνους με 78/100 και ο νεαρός Τουρκοκύπριος Σαλίχ Κιράνογλου, της ίδιας Οργάνωσης, σε άλλο ένα αγώνα πρώτευσε στην κατηγορία των εφήβων με 82/100. Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του πέμπτου αγώνα κόμπακ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Λευκωσίας», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: