Ο Τουρκοκύπριος διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Νιχάτ Ακτερζί είναι ο φετινός πρωταθλητής του τραπ ανδρών . Το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο αγώνισμα του τραπ περιλάμβανε 7 αγώνες και για κάθε αθλητή και αθλήτρια μέτρησαν τα 6 καλύτερα αποτελέσματα.

Ο Νιχάτ, κέρδισε τους δυο από τους επτά πρωταθληματικούς αγώνες και κατέγραψε 704 επιτυχίες στους 750 μετρήσιμους δίσκους και έκοψε πρώτος το «νήμα» του πρωταθλήματος, 4 δίσκους πάνω από τον δευτεραθλητή Ανδρέα Μακρή της ΣΚΟΕΠΑ, ο οποίος συγκέντρωσε 700/750. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΥ με 698/750. Ο φετινός πρωταθλητής ήταν ο μόνος σκοπευτής που κατάφερε να «ζευγαρώσει» τις νίκες του στο πρωτάθλημα, ενώ αγωνίστηκε στους 5 από τους 7 τελικούς, πετυχαίνοντας 2 πρώτες νίκες, μια δεύτερη, μια τρίτη και μια πέμπτη νίκη. Τους υπόλοιπους 5 αγώνες τους κέρδισαν 5 διαφορετικοί σκοπευτές. Συγκεκριμένα, ο Νιχάτ κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» και το «Κύπελλο Κερύνειας». Οι υπόλοιποι αγώνες είχαν τους ακόλουθους νικητές:

-    Κύπελλο Λάρνακας:  Αδάμος Σελίπας    ΣΚΟΛΑΡ

-    Κύπελλο Πάφου: Ανδρέας Βασιλείου     ΣΚΟΕΠΑ

-    Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη: Παύλος Κουτσόφτας    ΣΚΟΛΕΥ

-    Κύπελλο Παραλιμνίου: Άδωνης Μυλωνάς    ΣΚΟΛΕΥ

-    Παγκύπριοι Διασωματειακοί: Χρ. Κωνσταντινίδης    ΣΚΟΛΕΜ

Στις άλλες κατηγορίες, ο νεαρός Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ είναι ο φετινός πρωταθλητής στο τραπ εφήβων με 629/750, ενώ οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Γιώργος Γρηγορίου (521/750) και Νεόφυτος Νικολάου (583/750), είναι οι πρωταθλητές στο τραπ παίδων και παρατράπ αντίστοιχα.

Στο τραπ γυναικών, η Γεωργία Κωνσταντινίδου, ήταν η νικήτρια στους 5 από τους 6 αγώνες που πήρε μέρος. Στη δεύτερη θέση ήρθε η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με μια πρώτη νίκη (Παγκύπριοι Διασωματειακοί Αγώνες) και 549/750. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Αννίτα Κουκκουλλή (ΣΚΟΛΑΡ), που επίσης συγκέντρωσε μια πρώτη νίκη (Κύπελλο Αμμοχώστου), συγκεντρώνοντας 475/750.

Η τελική κατάταξη σε κάθε κατηγορία του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2021 στο αγώνισμα του τραπ είναι η ακόλουθη: