• Χωρίς μετάλλιο η Κύπρος, με μια μόνο συμμετοχή σε τελικό…

• Οι άσχημες καιρικές συνθήκες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των περισσοτέρων ημερών των αγώνων

Με την Ιταλία να φιγουράρει πρώτη στον πίνακα των μεταλλίων, ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του πρώτου φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου Σκοποβολής της ISSF, που φιλοξενήθηκαν στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, από τις 8 μέχρι τις 18 Μαρτίου. Ένα από τα «ατού» της ΣΚΟΚ, στη διεκδίκηση διοργάνωσης στην Κύπρο πανευρωπαϊκών και παγκόσμιων αγώνων, οι καλές καιρικές συνθήκες που επικρατούν συνήθως στο νησί μας, φέτος μας γύρισε «μπούμεραγκ», αφού τις περισσότερες από τις 11 μέρες των αγώνων, κάθε άλλο παρά καλές ήταν οι καιρικές συνθήκες (σφοδροί άνεμοι και χαμηλές θερμοκρασίες ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά των ημερών). Το γεγονός αυτό είχε αρνητικό αντίκτυπο στα αποτελέσματα των πλείστων αθλητών και αθλητριών και δυστυχώς, από το γεγονός δεν γλύτωσαν ούτε οι Κύπριοι.

Η αποστολή της Ιταλίας ήταν η μεγάλη κερδισμένη από την παγκόσμια αυτή διοργάνωση, αποκομίζοντας συνολικά 6 μετάλλια (3 χρυσά, 2 αργυρά κι ένα χάλκινο). Δεύτερη στον πίνακα των μεταλλίων ήταν η Τουρκία με δύο χρυσά μετάλλια και τρίτη η Σλοβακία, με 4 μετάλλια (ένα χρυσό, ένα αργυρό και 2 χάλκινα). Τα 32 μετάλλια των αγώνων (10 χρυσά, 10 αργυρά και 12 χάλκινα) μοιράστηκαν 14 χώρες, ενώ οι υπόλοιπες 34 (από τις 48 που συμμετείχαν στους αγώνες), αποχώρησαν χωρίς μετάλλιο στις αποσκευές τους. Μεταξύ αυτών και η Κύπρος, της οποίας η μεγαλύτερη διάκριση ήταν η συμμετοχή των Μενέλαου Μιχαηλίδη και Κωνσταντίνας Νικολάου, στους τελικούς του Skeet Mixed Team, οι οποίοι αποχώρησαν από την πρώτη φάση της διαδικασίας του τελικού, χάνοντας από την μετέπειτα «χάλκινη» ομάδα των ΗΠΑ.

Στους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου Σκοποβολής, από κυπριακής πλευράς συμμετείχαν συνολικά 18 αθλητές και αθλήτριες (10 σκοπευτές και 8 σκοπεύτριες). Στο τραπ συμμετείχαν οι σκοπευτές Νιχάτ Ακτερζί, Ανδρέας Μακρής, Γιάννης Αηλιώτης, Άδωνης Μυλωνάς και Νικόλας Κυριάκου και οι σκοπεύτριες Γεωργία Κωνσταντινίδου, Άντη Ιερείδη, Ανίτα Κουκκουλλή, Δέσποινα Τσαγγαρίδου και Ιωάννα Χαραλάμπους, ενώ στο σκητ πήραν μέρος οι σκοπευτές Μενέλαος Μιχαηλίδης, Βαρνάβας Θεοδώρου, Γιώργος Καζάκος, Γιώργος Αχιλλέως και Δημήτρης Κωνσταντίνου και οι σκοπεύτριες Κωνσταντίνα Νικολάου, Παναγιώτα Ανδρέου και Αναστασία Ελευθερίου.

Πέρα από τους φίλους της σκοποβολής, η παγκόσμια αυτή διοργάνωση προσέλκυσε και το ενδιαφέρον αρκετών παραγόντων του αθλητισμού και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, οι οποίοι επισκέφτηκαν το σκοπευτήριο για να παρακολουθήσουν τους αγώνες και να απονείμουν τα μετάλλια στους νικητές.

Την τελευταία μέρα, μεταξύ άλλων, παρακολούθησαν τους αγώνες ο πρόεδρος του ΚΟΑ Ανδρέας Μιχαηλίδης και ο πρόεδρος της ISSF Βλαδιμίρ Λίσιν, οι οποίοι απένειμαν και τα μετάλλια στους νικητές και νικήτριες της ομαδικής κατάταξης του σκητ ανδρών και γυναικών. Στους δυο προέδρους, σε ανάμνηση των αγώνων, ο πρόεδρος της ΣΚΟΛΕΥ και πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής των αγώνων, Λουκάς Ψημολοφίτης, απένειμε τις αναμνηστικές κασετίνες με τα τρία μετάλλια της διοργάνωσης.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

1. Οι πρόεδροι του ΚΟΑ και της ISSF Ανδρέας Μιχαηλίδης και Βλαδιμίρ Λίσιν, μετά την παραλαβή των αναμνηστικών κασετίνων με τα μετάλλια της διοργάνωσης από τον πρόεδρο της ΣΚΟΛΕΥ Λουκά Ψημολοφίτη

2. Οι διεθνείς σκοπευτές μας Βαρνάβας Θεοδώρου, Μενέλαος Μιχαηλίδης και Γιώργος Καζάκος, που στελέχωσαν την εθνική ομάδα του σκητ ανδρών η οποία τερμάτισε στην έβδομη θέση

3. Οι διεθνείς σκοπεύτριες μας Αναστασία Ελευθερίου, Παναγιώτα Ανδρέου και Κωνσταντίνα Νικολάου που στελέχωσαν την εθνική ομάδα του σκητ γυναικών, η οποία κατέκτησε την τέταρτη θέση

4. Οι διεθνείς σκοπευτές μας Γιάννης Αηλιώτης, Ανδρέας Μακρής και Νιχάτ Ακτεερζί που στελέχωσαν την εθνική ομάδα του τραπ ανδρών, μαζί με τον ομοσπονδιακό προπονητή Λεόντιο Λεοντίου

5. Οι νικήτριες στην ομαδική κατάταξη του σκητ γυναικών μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τους προέδρους του ΚΟΑ και της ISSF

6. Οι νικητές στην ομαδική κατάταξη του σκητ ανδρών μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τους προέδρους του ΚΟΑ και της ISSF.