Στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2021

Ο Γιώργος Καζάκος

πρωταθλητής σκητ!

• Ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ εξασφάλισε τον πρώτο του τίτλο με 725 επιτυχίες στους 750 μετρίσιμους δίσκους του πρωταθλήματος και τον ακολούθησε ο πρωταθλητής των εφήβων Πέτρος Εγγλεζούδης με 716/750
  • Στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν οι Νικόλας Βασιλείου και Ανδρέας Χάσικος με 715/750, ενώ η Κωνσταντίνα Νικολάου στέφθηκε πρωταθλήτρια στο σκητ γυναικών, η νεαρή Αναστασία Ελευθερίου στο σκητ νεανίδων και ο φέρελπις Ανδρέας Ποντίκης στο σκητ παίδων

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Επαρχίας Αμμοχώστου (ΣΚΟΕΠΑ) Γιώργος Καζάκος, είναι ο φετινός πρωταθλητής του σκητ, στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2021, που διοργάνωσε η Σκοπευτική Ομοσπονδία Κύπρου. Ο Καζάκος εξασφάλισε τον πρώτο του τίτλο στη γενική κατάταξη του σκητ, συγκεντρώνοντας 725 επιτυχίες στους 750 μετρίσιμους δίσκους του πρωταθλήματος! Το φετινό πρωτάθλημα στο συγκεκριμένο ολυμπιακό αγώνισμα, περιλάμβανε 7 αγώνες των 125 δίσκων, και για κάθε αθλητή και αθλήτρια μέτρησαν τα 6 καλύτερα αποτελέσματα.

Τον πρωταθλητή της ΣΚΟΕΠΑ ακολούθησε ο πρωταθλητής των εφήβων Πέτρος Εγγλεζούδης της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού με 716/750, ενώ στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν οι Νικόλας Βασιλείου της ΣΚΟΛΕΥ και Ανδρέας Χάσικος της ΣΚΟΛΑΡ με 715/725. Στο σκητ γυναικών, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κωνσταντίνα Νικολάου της ΣΚΟΑΜ με 685/750 και δευτεραθλήτρια η νεαρή Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ, η οποία είναι και η πρωταθλήτρια στο σκητ νεανίδων με 637/750. Τέλος στο σκητ παίδων τον τίτλο του πρωταθλητή με μεγάλη διαφορά από τους αντιπάλους του, εξασφάλισε ο φέρελπις Ανδρέας Ποντίκης της ΣΚΟΛΕΥ με 681/750.

Οι δυο τριταθλητές, Νικόλας Βασιλείου και Ανδρέας Χάσικος, ήταν οι μόνοι που πέτυχαν από δυο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ τους άλλους τρεις αγώνες τους κέρδισαν τρεις διαφορετικοί σκοπευτές. Συγκεκριμένα, ο Νικόλας Βασιλείου κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Λάρνακας» και το «Κύπελλο Κερύνειας», ενώ ο Ανδρέας Χάσικος ήταν ο νικητής στο «Κύπελλο Αμμοχώστου» και στους «Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες». Στους άλλους τρεις αγώνες νικητές ήταν, ο Δημήτρης Κωνσταντίνου (ΣΚΟΠΑΦ) στο «Κύπελλο Παραλιμνίου», ο Μενέλαος Μιχαηλίδης (ΣΚΟΛΕΥ) στο «Κύπελλο Λάκη Ψηολοφίτη» και ο νεαρός Σωτήρης Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ) στο «Κύπελλο Πάφου», για να καταστεί ο μοναδικός έφηβος τη φετινή χρονιά που κατάφερε να κερδίσει παγκύπριο αγώνα στη γενική κατάταξη.

Ο πρωταθλητής Γιώργος Καζάκος, παρόλο που δεν κέρδισε κανένα πρωταθληματικό αγώνα, εντούτοις κατάφερε να κόψει πρώτος το «νήμα» του φετινού «μαραθωνίου», χάρη στη σταθερότητα, την ευστοχία και την αγωνιστική πειθαρχία, που επέδειξε καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου, γεγονός που το μαρτυρούν οι παρουσίες του στους έξι από τους επτά τελικούς του πρωταθλήματος. Στις έξι αυτές συμμετοχές του στους τελικούς εξασφάλισε μια δεύτερη θέση, δυο φορές κατετάγη τέταρτος, δυο πέμπτος και μια έκτος!

Αναλυτικά, οι φετινοί πρωταθλητές του σκητ σε κάθε κατηγορία είναι οι ακόλουθοι: