«Δίδυμο» που κερδίζει…

Ο Μακρής πέρασε επικεφαλής σε όλους τους τελικούς και εξασφάλισε 3 πρώτες νίκες, ενώ η Γεωργία που επίσης πέρασε επικεφαλής, κέρδισε και τους 6 αγώνες του πρωταθλήματος. Πρωταθλητής εφήβων ο Παναγιώτης Θεοδοσίου και πρωταθλήτρια νεανίδων η Μισιέλ Κρυστάλλη, ενώ στο πάρα τραπ πρώτευσε ο Νεόφυτος Νικολάου

Ανδρέας Μακρής και Γεωργία Κωνσταντινίδου! Τα ακλόνητα «φαβορί» στο αγώνισμα του τραπ, πρόσθεσαν και φέτος από άλλο ένα τίτλο πρωταθλητή στην πλούσια τροπαιοθήκη τους! Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Επαρχίας Αμμοχώστου πέρασε επικεφαλής σε όλους τους τελικούς και εξασφάλισε τρεις πρώτες νίκες, ενώ η πρωταθλήτρια της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, που επίσης πέρασε επικεφαλής σε όλους τους τελικούς, κέρδισε και τους έξι αγώνες του πρωταθλήματος!

Το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο ολυμπιακό αγώνισμα του τραπ, περιλάμβανε έξι αγώνες και για κάθε αθλητή και αθλήτρια λήφθηκαν υπ’ όψιν τα πέντε καλύτερα αποτελέσματα στο σύνολο των 625 μετρίσιμων δίσκων. Ο πρωταθλητής Ανδρέας Μακρής, «έκοψε» πρώτος το νήμα με 601 επιτυχίες, ενώ η Γεωργία Κωνσταντινίδου ανακηρύχτηκε πρωταθλήτρια γυναικών με 552 επιτυχίες. Δευτεραθλητής στη γενική κατάταξη αναδείχτηκε ο Τουρκοκύπριος Νιχάτ Ακτερζί της ΣΚΟΑΜ με 584/625 και τριταθλητής ο Μάριος Σοφοκλέους της ΣΚΟΛΕΥ με 576/625. Στη κατάταξη των γυναικών δεύτερη κατετάγη η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ με 469/625 και τρίτη η συναθλήτρια της Ματίνα Κουτσιακάροβα με 425/625, ενώ στους έφηβους πρώτευσε ο Παναγιώτης Θεοδοσίου της ΣΚΟΛΕΥ με 519/625 και στις νεάνιδες η Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ με 365/625. Τέλος στο πάρα τραπ ο τον επίζηλο τίτλο εξασφάλισε ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Νεόφυτος Νικολάου με 485/625

Ο πρωταθλητής Ανδρέας Μακρής κέρδισε τους τρεις από τους έξι αγώνες του πρωταθλήματος ενώ άλλοι τρεις σκοπευτές κέρδισαν από ένα αγώνα. Ο αθλητής της ΣΚΟΕΠΑ ήταν ο νικητής στο «Κύπελλο Αμμοχώστου», στο «Κύπελλο Κερύνειας» και στο «Κύπελλο Πάφου», ενώ ο Αδάμος Σελίπας της ΣΚΟΛΑΡ κέρδισε το «Κύπελλο Λάκης Ψημολοφίτης», ο Μάριος Σοφοκλέους το «Κύπελλο Λεμεσού – Τα Τάνεια» και ο Νιχάτ Ακτερζί τους Παγκύπριους Διασωμστειακούς Αγώνες.

Η τελική κατάταξη του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο αγώνισμα του τραπ, ήταν η ακόλουθη σε κάθε κατηγορία: