νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από MARIOSE »

Chris B725 έγραψε:
MARIOSE έγραψε:Κοπέλια η ολομέλεια της Βουλής συνεδριάζει την Παρασκευή, 9 Ιουνίου, 2017, πάει προς ψήφιση η πρόταση νόμου ‘Ο περί Προστασίας και Διαχείρισης Άγριων Πτηνών και Θηραμάτων (Τροποποιητικός) Νόμος του 2016’.

Το μεγάλο μου ερώτημα είναι ποιός θα κόφκει τα εξώδικα...πάντως οι συντεχνίες των θηροφυλάκων ήδη αντέδρασαν αφού όπως λένε "η τροποποίηση θα επηρεάζει τη διεκπεραίωση των εργασιών τους και πρώτιστα την ασφάλειά τους". Ζήτω που καήκαμε... :roll:
Μπορούμε να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες; Τι έγινε στη συνεδρία;
Φίλε Chris από ότι έμαθα αρκετοί βουλευτές είχαν σχόλια/εισηγήσεις (ή και διαφωνίες όπως λέει και ο φίλος Σάββας) και έτσι θα συζητηθεί ξανά το θέμα στην επιτροπή περιβάλλοντος την Τετάρτη. Αν είναι έτσι δεν νομίζω να προλαμβαίνουν να συμφωνήσουν και να το πάρουν ξανά στην ολομέλεια μέχρι την Παρασκευή.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από πανικος »

σφεντονα και ξερο ψωμι :lol: :lol: παγανια 3-4 ατομα με σφεντονα πορτοκαλι γυλεκο :) δεν μας λενε ομως αν θα ειναι με σκαγια η με πετρα :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

πανικος έγραψε:σφεντονα και ξερο ψωμι :lol: :lol: παγανια 3-4 ατομα με σφεντονα πορτοκαλι γυλεκο :) δεν μας λενε ομως αν θα ειναι με σκαγια η με πετρα :lol:


:lol: :lol: :lol:

Γελούμε για να μεν κλαίμε...
I`d rather be hunting !!!
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2013, 11:19

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ »

χαχα,
διαβάζω και
κλαιω,
μετά γελώ,
μετά ξανά κλαίω
και μετά τραβώ τα μαλλιά μου.

Όλα νόμιμα πλέον! ότι δεν μπορούν οι άχρηστοι να σταματήσουν τα νομιμοποιούν;; !!

και μετά έρχεται και το τελικό κτύπημα. εξώδικα;;;;
Δηλαδή εφανταστήκετε να έρθει κανένα κοπέλι λεβέντικο και να μου δώσει εξώδικο για καμιά πελλάρα ένω η λαθροθηρία στη κύπρο πάει αντάρα;!

Κοπέλια απο του χρόνου θα ακούμεν ότι παιχτήκαν στα βουνά όπως τους σκύλους.
Και εις ανώτερα!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

Ψές πήγα σε παρουσίαση της νέας νομοθεσίας για το κυνήγι. Πιστεύω ότι κατά 90% τα πράγματα που ψηφίστηκαν είναι υπέρ του νόμιμου κυνηγού. Θεωρώ ότι είναι παράλογο να υπάρχει τέλος €20 ανά σκύλο για τα εκπαιδευτικά. Προσωπικές μου απόψεις πάντοτε. Επίσης θεωρώ ότι ο αριθμός που θα έπρεπε να δικαιούτε ένας κυνηγός στο κυνήγι είναι 3 και να υπάρχει περιορισμός όχι παρέες μεγαλύτερες απο 6 άτομα να κυνηγούν μαζί. Πάντοτε άποψη μου.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

admin έγραψε:Ψές πήγα σε παρουσίαση της νέας νομοθεσίας για το κυνήγι. Πιστεύω ότι κατά 90% τα πράγματα που ψηφίστηκαν είναι υπέρ του νόμιμου κυνηγού. Θεωρώ ότι είναι παράλογο να υπάρχει τέλος €20 για τα εκπαιδευτικά. Προσωπικές μου απόψεις πάντοτε. Επίσης θεωρώ ότι ο αριθμός που θα έπρεπε να δικαιούτε ένας κυνηγός στο κυνήγι είναι 3 και να υπάρχει περιορισμός όχι παρέες μεγαλύτερες απο 6 άτομα να κυνηγούν μαζί. Πάντοτε άποψη μου.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Αριστε το θεμα με τις μεγαλες παρεες επρεπε να μπει ρητρα με ενα αριθμο σκυλλων μεγιστο ανα παρεα..
Δεν ξερω δεν παρακολουθησα θα πρεπει να δηλωνουμε σκυλλους για το κυνηγι με ξεχωριστο τελος ανα σκυλο;;;
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

Αχερκωτης έγραψε:Αριστε το θεμα με τις μεγαλες παρεες επρεπε να μπει ρητρα με ενα αριθμο σκυλλων μεγιστο ανα παρεα..
Δεν ξερω δεν παρακολουθησα θα πρεπει να δηλωνουμε σκυλλους για το κυνηγι με ξεχωριστο τελος ανα σκυλο;;;

Κάθε κυνηγός πρέπει να βγάζει επιπρόσθετα άδεια κυνηγίου με σκύλο €10 και να συνοδεύετε απο 2 σκύλους (είπαν αυτό θα τροποποιηθεί να γίνει 4) επίσης για την μπεκάτσα μόνο για σκύλους φέρμας θα υπάρχει επιπρόσθετο τέλος και για τα εκπαιδευτικά μετά τον Γεννάρι επιπρόσθετο τέλος €20 ανά κυνηγό
Προσέχουμε...για να έχουμε
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από spidis »

admin έγραψε:
Αχερκωτης έγραψε:Αριστε το θεμα με τις μεγαλες παρεες επρεπε να μπει ρητρα με ενα αριθμο σκυλλων μεγιστο ανα παρεα..
Δεν ξερω δεν παρακολουθησα θα πρεπει να δηλωνουμε σκυλλους για το κυνηγι με ξεχωριστο τελος ανα σκυλο;;;

Κάθε κυνηγός πρέπει να βγάζει επιπρόσθετα άδεια κυνηγίου με σκύλο €10 και να συνοδεύετε απο 2 σκύλους (είπαν αυτό θα τροποποιηθεί να γίνει 4) επίσης για την μπεκάτσα μόνο για σκύλους φέρμας θα υπάρχει επιπρόσθετο τέλος και για τα εκπαιδευτικά μετά τον Γεννάρι επιπρόσθετο τέλος €20 ανά κυνηγό
ΔΗΛΑΔΗ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΘΑ ΕΠΙΤΡΑΠΗ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”