ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Τι γινεται με την μειωση των εξορμισεων του ενδυμικου με την παράλληλη άυξηση στην τιμή της άδειας κυνιγιού?
Γιατί δεν έλαβαν άλλα μέτρα πρίν απο αυτό??
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Κυνιγοι vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

GRIGORIS έγραψε:Τι γινεται με την μειωση των εξορμισεων του ενδυμικου με την παράλληλη άυξηση στην τιμή της άδειας κυνιγιού?
Γιατί δεν έλαβαν άλλα μέτρα πρίν απο αυτό??
Η βαζελινη καμνει δουλεια και δεν διαμαρτυρετε κανεις αλλος ?? :lol:
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κυνιγοι vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Που άκουσες για αύξηση της άδειας; Έχει εγκριθεί; Γνωρίζω ότι ακούστηκε και τούτη η άποψη αλλά επέρασε;
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από Laurona »

Ο κυριος Κακουλλης σε προσωπικη απογευματινη συνεντευξη στον Αστρα την περασμενη εβδομαδα, μετα που καλεστηκε για να μας υπερασπιση εναντι κατηγοριων που δεκτηκαμε μετα το θεμα Καρολος αμπελοπουλια κλπ, δηλωσε οτι δεν τιθεται θεμα για μειωση εξορμησεων η αυξηση της αδειας , εν μεσω οικονομικης κρισης.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από Phinix »

Laurona έγραψε:Ο κυριος Κακουλλης σε προσωπικη απογευματινη συνεντευξη στον Αστρα την περασμενη εβδομαδα, μετα που καλεστηκε για να μας υπερασπιση εναντι κατηγοριων που δεκτηκαμε μετα το θεμα Καρολος αμπελοπουλια κλπ, δηλωσε οτι δεν τιθεται θεμα για μειωση εξορμησεων η αυξηση της αδειας , εν μεσω οικονομικης κρισης.
κριμας....

και ΔΕΝ χρειαζόμαστε υπεράσπιση από κανένα, ειδικά στο θέμα αμπελοπούλια

ο κυνηγός δεν πουλα

ο έμπορος πουλα
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από admin »

Δυστηχώς στην Κύπρο το φαινόμενο της παραπείησης μιας είδησης είναι ένα απο τα μεγαλύτερα μας ατού . Ο καθένας ότι θέλει λέει και όπως θέλει το ερμηνεύει . Το κυνήγι βρίσκεται σε οριακό σημείο και σίγουρα συζητιούνται διάφορα μέτρα απο όλους τους εμπλεκόμενους για να σωθεί ότι σώζεται .Όμως τίποτα δέν εφαρμόζεται εάν δέν ψηφιστεί. Τις προάλλες βρέθηκα με ένα Λιβανέζο δόκτορα στην θαλάσσια βιολογία άρρωστο κυνηγό. Ο οποίος τώρα έφυγε και ζει στον Καναδά. Όταν συζητούσαμε για το κυνήγι έδειχνε μεγάλο πάθος και μου περιέγραφε με μεγάλο φανατισμό πώς στον Λίβανο ζωγραφίζουν δέντρα στα παραθαλάσσια κτήρια για να τα βλέπουν τα πουλιά και να χτυπούν επάνω να τα πιάνουν το πρωί, πώς στήνουν μηχανούες για να αποδεκατίζουν τα ορτύκια και διάφορα τέτοια. Το κυνήγι μου είπε είναι από τον Αύγουστο μέχρι και τον Μάρτιο μια με δύο φορές την βδομάδα. Όταν τον ρώτησα τι κυνηγάτε μου είπε απλά Από όλα. Δηλαδή του είπα έχετε πέρδικες. Όχι μου απάντησε τις παίξαμε όλες. Λαγούς τον ρώτησα. Όχι μόνο κανένας το βράδυ αν πάμε με προβολέα από το αυτοκίνητο. Η τρομακτική κυνηγετική πίεση που άσκησαν σε συνάρτηση με την λαθροθηρία την παρανομία και την διαφθορά τους άφησε μόνο με μεταναστευτικά είδη να κυνηγούν. Σας θυμίζει κάτι αυτό. ???Αν οχι πολύ σύντομα θα μας θυμίζει όλους κάτι. Όλοι μουρμουρούμε αλλά λίγοι ενεργούμε . Μάθαμε μόνο να διαμαρτυρώμαστε οι περισσότεροι.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από kanaris »

admin έγραψε:Δυστηχώς στην Κύπρο το φαινόμενο της παραπείησης μιας είδησης είναι ένα απο τα μεγαλύτερα μας ατού . Ο καθένας ότι θέλει λέει και όπως θέλει το ερμηνεύει . Το κυνήγι βρίσκεται σε οριακό σημείο και σίγουρα συζητιούνται διάφορα μέτρα απο όλους τους εμπλεκόμενους για να σωθεί ότι σώζεται .Όμως τίποτα δέν εφαρμόζεται εάν δέν ψηφιστεί. Τις προάλλες βρέθηκα με ένα Λιβανέζο δόκτορα στην θαλάσσια βιολογία άρρωστο κυνηγό. Ο οποίος τώρα έφυγε και ζει στον Καναδά. Όταν συζητούσαμε για το κυνήγι έδειχνε μεγάλο πάθος και μου περιέγραφε με μεγάλο φανατισμό πώς στον Λίβανο ζωγραφίζουν δέντρα στα παραθαλάσσια κτήρια για να τα βλέπουν τα πουλιά και να χτυπούν επάνω να τα πιάνουν το πρωί, πώς στήνουν μηχανούες για να αποδεκατίζουν τα ορτύκια και διάφορα τέτοια. Το κυνήγι μου είπε είναι από τον Αύγουστο μέχρι και τον Μάρτιο μια με δύο φορές την βδομάδα. Όταν τον ρώτησα τι κυνηγάτε μου είπε απλά Από όλα. Δηλαδή του είπα έχετε πέρδικες. Όχι μου απάντησε τις παίξαμε όλες. Λαγούς τον ρώτησα. Όχι μόνο κανένας το βράδυ αν πάμε με προβολέα από το αυτοκίνητο. Η τρομακτική κυνηγετική πίεση που άσκησαν σε συνάρτηση με την λαθροθηρία την παρανομία και την διαφθορά τους άφησε μόνο με μεταναστευτικά είδη να κυνηγούν. Σας θυμίζει κάτι αυτό. ???Αν οχι πολύ σύντομα θα μας θυμίζει όλους κάτι. Όλοι μουρμουρούμε αλλά λίγοι ενεργούμε . Μάθαμε μόνο να διαμαρτυρώμαστε οι περισσότεροι.
Admin εχεις π.μ.
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ.....ΓΝΩΡΙΣΑ Κ'ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΑΛAIΣΙΑ ΠΕΡΣΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΟΥΠ ΜΑΣ ΕΝΑ ΛΙΒΑΝΕΖΟ...ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΜΑΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ,ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΣΤΟ ΛΙΒΑΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΥΝΗΓΟΥΝ....ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.

ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΥΝΗΓΟΥΝ, ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ...ΟΛΟΥΣ :shock:

ΤΟΥ ΛΕΩ..ΤΙ ΕΝΩΕΙΣ ΟΛΟΥΣ?ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΟΥΜΕ...ΕΤΣΙ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΑΜΕ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ.....ΟΤΙ ΒΡΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ....Γ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ........ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ..ΚΑΚΟΜΕΛΕΤΑ Κ'ΕΡΧΕΤΑΙ ;)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Εγώ προσωπικά ΔΙΑΦΩΝΩ με το τίτλο αυτού του τοπικ Κυνηγοί VS KOK. :x Από ότι γνωρίζω η ΚΟΚ αποτελείται από τους κυνηγητικούς συλλόγους όπου πολλοί κυνηγοί είναι μελή, αρα προς τι κυνηγοί εναντίο ΚΟΚ :?: . Εδώ έχουμε φτάσει σε οριακό σημείο για το μέλλων του κυνηγίου στη Κύπρο, :shock: :shock: :shock: oπως λέγει και ο Admin και δεν χοράνε διαμάχες μεταξύ μας. Σίγουρα κάποια πράγματα που μπορεί να γίνουν δεν μας βρίσκουν σύμφωνους όμως πρώτα προέχει η σωτηρία του κυνηγίου :idea: και όχι ότι δίποτε άλλο. Παρακλώ αλλάξετε τον τίτλο... Κυνηγοί και ΚΟΚ μαζι για την σωτηρία του κυνηγιου.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από 'petros' »

Οπως ειπε και ο φιλος LEFKIOS ο τιτλος επρεπε να ειναι ΚΥΝΗΓΟΙ VS ΤΑΜΕΙΟ ΘΗΡΑΣ
Οχι πως ολοι οι κυνηγοι ενδιαφερονται και κανουν εστω κατι απο μονοι τους η πολλοι κυνηγετικοι συλλογοι ασχολουντε αλλα απο πλευρας ΤΑΜΕΙΟΥ ΘΗΡΑΣ νομιζω εχει καιρο που μετακομισαν απο καρεκλα σε καναπε και δεν κανουν τιποτα εστω τα πιο απλα πχ. ποτηστρες ειδικα φετος που ειχαμε λιγες βροχοπτωσεις δεν κανουν το κοπο να τες γεμισουν αλλα και να τες φτιαξουν τουλαχιστο, αστε για την συμπεριφορα τους ζητας μια ποτηστρα που εσπασε δικη τους να την φτιαξεις ( ο κυνηγετικος συλλογος) και η απαντηση του θηροφυλακα ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ??? ηταν ξανα ΠΑΡΕΤΑΤΕ ΜΕ. οχι φιλε μου δεν θα παρετησουμε θα παμε πιο πανω και που το μαστρο σου για καταγγελια αν εισαι και εδω και διαβαζεις με φωτογραφιες απο φετος και απο περσι και see you......

Εχει κυκλοφορισει ηδη και επιστολη που μαζευονται υπογραφες για την καταντια των τελευταιων χρονων και τροποι βελτιωσης.
Προσωπικα εμενα δεν με βρισκουν συμφωνο σε ολα οσα αναφεροντε στην επιστολη αλλα ειναι μια αρχη για κατι καλυτερο απο το τωρα (Προσωπικη μου αποψη)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”