Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από Anthimos »

:?: Ξερει κανένας να μου πει με ποιον τροπο αλλοδαπος απο ευρωπαική χωρα μπορει να εξασφαλίσει άδεια κυνηγίου.
Τηλεφωνω στο Ταμειο Θηρας και δεν απαντα κανένας.
Το φιλαράκι ειναι Ιταλός , ήρθε για μόνιμη εγκατάσταση Κυπρο, μερακλής κυνηγος εχει άδεια στην Ιταλία που τα 18 του και δεν μιλα ακομα καλά ελληνικά.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από Laurona »

Ανθιμε καποτε ενας πελατης Ρωσσος του μαστρου μου, ηθελε να βγαλει αδεια και να τον βοηθησω να διαλεξει και οπλο.Μου ζητησε ο Μαστρος μου να αναλαβω.

Οταν ρωτησα πριν 4 ετιας περιπου επρεπε να κανει κανονικα τα μαθηματα και να δωσει τις εξετασεις.

Τους ειπα...ο ανθρωπος δεν μιλαει καθολου Ελληνικα......η απαντηση...την αφηνω στην κριση σου...

Παντως τελικα δεν εβγαλε, μετανιωσε οχι για τις εξετασεις και τα ελληνικα....δεν υπηρχε προβλημα σε αυτο....θα εβγαζε την αδεια.....
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από Anthimos »

εκατάλαβα τζαι φετος βουρκατορας ο φίλος μου.
Ξερεις αν γίνεται να πάει με διερμηνέα να κατσει τις εξετάσεις διοτι την ίδια διαδικασία εκαμεν την στην Ιταλία που ειναι τα ίδια θηράματα?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από Laurona »

Απλα πιασε ενα τηλεφωνο ρε φιλε, εννα φκλαει αδειαν ο ανθρωπος, πιστεψε με οι εξετασεις ειναι γελοιες
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
sotiris!129

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πρην 5-6 χρονια που επια εγω να φκαλω αδια ειχε ενα παιδι που δεν η3ερε ελληνικα ζε επιαεν ο θηροφιλακας ζε εκαμεν του το αρα εν νομηζω να εν προβλημα να φκαλει ο αθρωπος αδεια!
αλλα ηταν η πρωτη χρονια που ηταν γραπτες οι εξετασεις τοτε εν 3ερω αν τα εκαμαν πιο αφστιρα τωρα!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από Anthimos »

Τηλεφωνό?? εσιει μιαν εβδομάδα καλω στο τηλεφωνο που διουν οι πληροφορίες για το ταμειο θηρας και δεν απαντα κανένας .
Αν βαλει μεσον την ΜΑΦΙΑ εν να του δωκουν άδεια :lol: :?:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από sotiris!129 »

σκεφτου δηλαδη αν ηταν ενας εξω που το σπιτι σου ζε επαιζε λαους ζε επιανες την θηρα να καμεις καταγγελια εν θα εβρισκες κανενα! εν για να δεις καμια φορα!
περσι επιανε τους ενας παρεας μου που σπουδαζει εξω να τους ρωτησει αν προλαβενει να φκαλει αδια πρην παει πισο ζε ο θηροφιλακας ζιαμε ηπεν του πως εν φτανει γιατι ηταν η ε3ετασει μες τες μερες που εφεφκεν! ζε ερκετε ο γαμπρος μου 2 μερες μετα ζε λαλι μου εχει 2 μερες που παω ζε καμο μαθηματα για να φκαλω αδια!!! ζε του αλλου ειπαν του οτι εν μετα που να εφεφκεν που εξεκινουσαν τα μαθηματα ... αχ θεε μου ελα κατω!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε αδίκησα τους
Για να λαλουμε και του στραβου το δίκαιο το τηλεφωνο που δια η CYTA δεν απαντα αλλα απαντουν τα τηλέφωνα που ειναι πας την αδεια αμέσως και ειναι και πολυ εξυπηρτικοι.
Τις απολογιες μου στο ταμειο θηρας!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από pambs »

ποσα στοιχιζει να φκαλεις αδεια πρωτη φορα? και τι πρεπει να μαθεις?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ερώτηση για άδεια κυνηγίου σε ευρωπαιο πολίτη??

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε θα πάεις στο Ταμειο Θηρας στο επαρχιακο γραφειο διπλα στη ΠΑΣΥΔΗ να συμπληρώσεις μια φορμα και θα πάρεις επιστολή για να πάεις να κάμεις 3 μαθηματα για βασικα πράγματα όπως την νομοθεσία και βιολογία των θηραμάτων ποια ειδη επιτρόπονται και ποια απαγορευονται ( να μάθεις να ξεχωρίζεις και τα τρυγονια που τους μελισσοφαγους) μετα θα καμεις μιαν εξέταση και 100 ευρω (νομιζω) και εισαι αδειουχος
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”