Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Απάντηση
sotiris!129

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε παιδια ετω που εβρεξεν ζε λογικα εν να βρεξει ζιαλλο εχει ακομα 7 εξορμισεις εν να δουμε τα χαλια μας τωρα! τερμα τα ψεματα!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από kypros »

admin έγραψε:Κύπρο απο την εμπειρία σου φέτος που πέτυχες τα περισσότερα περδίκια? γιατί είσαι απο τα λίγα΄άτομα (μετρημένα) που καρπώνονται, το πρωί και το απόγευμα με τα σκυλιά ή το μεσημέρι .?
διαφορες ωρες αλλα κυριως μετα τις 2 το απογευμα μεχρι το σουρουπο οταν τα πουλια ανεβαινουν για κουρνια. διαφωνω φιλε οτι ειμαι απο τους λιγους, ειναι αρκετοι που βρηκαν θηραμα φετος. μιλω για περδικια. φυσικα εξαρταται ποιους ρωτας γιατι ευκολα πουλια χωρις επιμονη δεν εχει. σου λεω χαρακτηριστηκα οτι δυο κυριακες μεχρισ τισ 12 ημουν ακαπνος και μεχρι το σουρουπο ειχα πιασει το κοτα. οι περισσοτεροι θα ειχαν αποσιρθει.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από admin »

kypros έγραψε:
admin έγραψε:Κύπρο απο την εμπειρία σου φέτος που πέτυχες τα περισσότερα περδίκια? γιατί είσαι απο τα λίγα΄άτομα (μετρημένα) που καρπώνονται, το πρωί και το απόγευμα με τα σκυλιά ή το μεσημέρι .?
διαφορες ωρες αλλα κυριως μετα τις 2 το απογευμα μεχρι το σουρουπο οταν τα πουλια ανεβαινουν για κουρνια. διαφωνω φιλε οτι ειμαι απο τους λιγους, ειναι αρκετοι που βρηκαν θηραμα φετος. μιλω για περδικια. φυσικα εξαρταται ποιους ρωτας γιατι ευκολα πουλια χωρις επιμονη δεν εχει. σου λεω χαρακτηριστηκα οτι δυο κυριακες μεχρισ τισ 12 ημουν ακαπνος και μεχρι το σουρουπο ειχα πιασει το κοτα. οι περισσοτεροι θα ειχαν αποσιρθει.
Άρα τα πουλιά τα βρίσκεις με τα σκυλιά στην παγανιά γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πρίν πρωί και απόγευμα κατεβάζεις τα σκυλιά. άρα για ποιό μεσημεριάνό και έξυπνες παγανιές μιλάμε? Εάν θα αφήσεις τα πουλιά να κάνουν ανέβασμα απο την απαγορευμένη και να τα κυνηγήσεις το απόγευμα κανονικά απο τις 12-2 πρέπει να αφήνονται οι χωματόδρομοι ύσηχοι για να βγαίνουν τα πουλιά επάνω. Οι έρευνα που κάναμε ήταν περίπου ανάμεσα σε 50 περικοπαρέες και 50 λαγοπαρέες Παγκύπρια για σκοπούς ενός άρθρου κανένας μα κανένας δέν είχε καλύτερη χρονια΄απο την περσινή παρά το γεγονός ότι έβρισκαν σημάδια απο θήραμα ή έβλεπαν απο μακριά για αυτό σου λέω ότι είσαι απο τις λίγες παρέες Παγκύπρια. Ανάμεσα στους 50 πέρδικαρηδες υπήρχαν αρκετά άτομα που κυνηγούν απο το πρωί μέχρι το βράδυ και μάλιστα με σκυλιά πρωταθλητές της φέρμας. Άρα κάπου αποτελείς εξαίρεση στον κανόνα
Προσέχουμε...για να έχουμε
sotiris!129

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από sotiris!129 »

δεν διαφονω μαζι σου η περσινη χρονια ηταν καλητερη λογω βροχων
σε περιοχες που κυνηγουσα περσι και επαιζα περδικια 1-2 καθε μερα ως και την τελεφτεα τεταρτη του κυνηγιου φετος ειναι ερημες, λαγο δεν ηδα ουτε να κρεμεται ασεν πανω σε αλλο κυνηγο!!! αναγγαστικα μετα την 4 εξορμιση εγγαταλιπσαμε και αρχισαμε να κυνηγαμε σε ποιο ψηλες περιοχες με σχετικα καλα αποτελεσματα στα περδικια
εγω προσοπικα επερασα κατα πολλι τον περσινο συνολικο αριθμο περδικιον που επιασα και ακομα εχει αλλο 6 εξορμησεις... σημερα επιασα 2 εξηφτερισα αλλο 2 που επρεπε να τα πιαω σιουρα! να μου καμης την φαση replay 200 φορες εν τα ξαναχανω!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από kypros »

admin έγραψε:
kypros έγραψε:
admin έγραψε:Κύπρο απο την εμπειρία σου φέτος που πέτυχες τα περισσότερα περδίκια? γιατί είσαι απο τα λίγα΄άτομα (μετρημένα) που καρπώνονται, το πρωί και το απόγευμα με τα σκυλιά ή το μεσημέρι .?
διαφορες ωρες αλλα κυριως μετα τις 2 το απογευμα μεχρι το σουρουπο οταν τα πουλια ανεβαινουν για κουρνια. διαφωνω φιλε οτι ειμαι απο τους λιγους, ειναι αρκετοι που βρηκαν θηραμα φετος. μιλω για περδικια. φυσικα εξαρταται ποιους ρωτας γιατι ευκολα πουλια χωρις επιμονη δεν εχει. σου λεω χαρακτηριστηκα οτι δυο κυριακες μεχρισ τισ 12 ημουν ακαπνος και μεχρι το σουρουπο ειχα πιασει το κοτα. οι περισσοτεροι θα ειχαν αποσιρθει.
Άρα τα πουλιά τα βρίσκεις με τα σκυλιά στην παγανιά γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πρίν πρωί και απόγευμα κατεβάζεις τα σκυλιά. άρα για ποιό μεσημεριάνό και έξυπνες παγανιές μιλάμε? Εάν θα αφήσεις τα πουλιά να κάνουν ανέβασμα απο την απαγορευμένη και να τα κυνηγήσεις το απόγευμα κανονικά απο τις 12-2 πρέπει να αφήνονται οι χωματόδρομοι ύσηχοι για να βγαίνουν τα πουλιά επάνω. Οι έρευνα που κάναμε ήταν περίπου ανάμεσα σε 50 περικοπαρέες και 50 λαγοπαρέες Παγκύπρια για σκοπούς ενός άρθρου κανένας μα κανένας δέν είχε καλύτερη χρονια΄απο την περσινή παρά το γεγονός ότι έβρισκαν σημάδια απο θήραμα ή έβλεπαν απο μακριά για αυτό σου λέω ότι είσαι απο τις λίγες παρέες Παγκύπρια. Ανάμεσα στους 50 πέρδικαρηδες υπήρχαν αρκετά άτομα που κυνηγούν απο το πρωί μέχρι το βράδυ και μάλιστα με σκυλιά πρωταθλητές της φέρμας. Άρα κάπου αποτελείς εξαίρεση στον κανόνα
αριστε και οι απογευματινες παγανιες ειναι εξυπνες και οπως ξερεις απετουν πολλη στρατιγικη για να πιασεις και να κοπσεις τα πουλια κοντρα αναγκαζοντας τα πολλες φορες να πετουν αποπανο σου. αρκετα πουλια πιαστηκαν και μεσημερι στις μικρες παγανιες που αναφεραμε. επισης εγω απλα ειπα οτι σε καποια σημεια το μεσημερι περπατο χωρισ το σκυλια για θεμα συντηρησης, ξεκουρασης και αλλα και αποτελεσματικοτητας λογο καποιον συγκεκριμενων σημειων.
οσο αφορα την καρπωση (αφου ρωτας)προσωπικα ειμαι μεχρι στιγμης ακριβως στο διπλασιο της περσινης μου καρπωσης (αν και φετος εχασα και σχεδον ολα τα πρωινα της τεταρτης) και η ομαδικη καρπωση με το ζευγαρι μου ειναι στο +80% απο περσι μεχρι τωρα δηλαδη σχεδον διπλασιο της περσινης. ο μεσος ορος καρπωσης των 6 κυριακων που περασαν για εμενα και το ζευγαρι μου ειναι 5,8 πουλια ανα εξορμηση. επισης πιασαμε και 3 λαγους παρολο που δεν το επιδιοκουμε απλα φερμαριστηκαν και καρπωθηκαν. για να μην παραξηγηθω τηρητε παντοτε το ομαδικο κοτα απο εμενα και το ζευγαρι
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από admin »

Κύπρο πραγματικά χαίρομαι που ακούω ότι υπάρχουν και παρέες που σπάζουν τον κανόνα των πολλών. Εκείνο που έχω επίσης παρατηρήση ότι με την βροχή που έπεσε την Κυριακή το βράδυ και με την αλλαγή θερμοκρασίας χθές τουλάχιστο οι λαγοπαρέες είχαν αρκετά καλά αποτελαίσματα αφού ακούστηκαν για πρώτη φορά φέτος ξεφωλιάσματα . Ενώ ήταν η πρώμη εξόρμηση που περπατούσα και είχε υγρασία το Δάσος!!! Ενώ αρκετές κοπές απο περδίκια έμειναν στα κατάλιακα επειδή έπεσε και η θερμοκρασία. Προσωπικά χθές είδα 3 αλλάγια απο περδίκια απο τις 0,630-10 των 30-40 πουλιών σε κατάλιακες πλεύρες (αλλά προσηκώνονταν) και ένα αλλάη των 10 η ώρα 2 πάλι σε κατάλιακη πλευρά. Νομίζω η αλλάγη θερμοκρασίας έπεξε καθοριστικό ρόλο καθώς αυτά τα περδίκια ήταν άφαντα τις προηγούμενες εξομρήσεις. Ελπίζουμε τουλάχισιστο να ρίξει ακόμη λίγα νερά
Προσέχουμε...για να έχουμε
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε πρωτα απ ολα νερα ερχοντε ευτυχως και αποτι φαινεται θα ειναι και καλα ειδικα αυριο απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ και κυριακη νυκτα..μακαρι φυσικα να καμει και ολη μερα τη κυριακη και ας μην κυνηγησουμε... :)

τωρα οσο αφορα τα περδικια χωρις να ειμαι και ιδιαιτερα γνωστης του ειδους ειναι αληθεια οτι και γω εκτες ακουα τα πανω στη μουτη με θεα τον ηλιο..

ομως φιλε οσο αφορα το λαγο θα διαφωνησω μαζι σου οτι ηταν ευεργετικα..παντα φιλε τα πρωτοβροχια ειδικα μετα απο μια παρατεταμενη ανομβρια δρουν ανασταλτικα για τα σκυλια..οι αναθιμιασεις ποθ βγενουν απο το χωμα ειναι παρα παρα πολλλες και το σκυλι καλειται να ξεμπλεξει ενα ιδιαιτερα δυσκολο κουβαρι...εκτες τα σκυλια εσπασαν μου τα νευρα μου γιατι εκρατοθσαν μαλαη βιζακωτα χαμε επιενναν 30-40 μετρα ξαφνικα αφηναν την πανω το κεφαλη και αλλαζαν πορεια η ετρεχαν αλλου..ακομα και στην ανομβρια της προηγουμενης εξορμησης δουλευαν πολυ πιο συγγεκριμενα(με οσες λαγοπαρεες μιλησαμε το ιδιο πραγμα εκαναν και τα σκυλια τους)..το θετικο οτι τουλαχιστο ο λαος που επαιξα ητα πολυ καλα κουτσομενος επατησαμεν τον για να σηκωστει ενω παλια εφευκαν πολλα μπροστα..σιγουρα ομως μετα απο τα νερα του σαββατοκυριακου τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο καλα...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από admin »

Φίλε απλά το φαινόμενο αυ΄τό παρατειρείται γιατί βάζουν πολύ δυνατά ίχνη σε κάποια σημεία όπου η υγρασία τα κάνει ακόμη πιο δυνατά και μετά κάνουν βούρημα (με ελάχιστα ίχνη) για να τους χάσει ο διώκτης τους. Αλλά υπό περίοδο ξηρασίας το βούρημα εξαφανίζεται εντελώς απο την σκόνη και τον ήλιο που στεγνώνει τα γρομόρια απο τον βλεννογόνο του λαγού. Απλά τώρα απο τα νερά έχει πολλές άλλες μυρωσιές όπου ειδιαίτερα τα νεαρά σκυλιά πέφτουν σε παγίδες
Προσέχουμε...για να έχουμε
Hercules
Full Member
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 19:32

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από Hercules »

dangerous έγραψε:..παντα φιλε τα πρωτοβροχια ειδικα μετα απο μια παρατεταμενη ανομβρια δρουν ανασταλτικα για τα σκυλια..οι αναθιμιασεις ποθ βγενουν απο το χωμα ειναι παρα παρα πολλλες και το σκυλι καλειται να ξεμπλεξει ενα ιδιαιτερα δυσκολο κουβαρι...εκτες τα σκυλια εσπασαν μου τα νευρα μου γιατι εκρατοθσαν μαλαη βιζακωτα χαμε επιενναν 30-40 μετρα ξαφνικα αφηναν την πανω το κεφαλη και αλλαζαν πορεια η ετρεχαν αλλου..ακομα και στην ανομβρια της προηγουμενης εξορμησης δουλευαν πολυ πιο συγγεκριμενα(με οσες λαγοπαρεες μιλησαμε το ιδιο πραγμα εκαναν και τα σκυλια τους)...

+1000 Αυτο ακριβως συμβαινει με τα "πρωτοβροχια" βγαζει αναθυμιασεις το εδαφος δρωντας ανασταλτικα, απλα το μονο θετικο ειναι οτι το σκυλι μπορει να εχει πιο ευκολα το finish οταν βρισκεται πραγματικα κοντα του.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Το κυνήγι έπρεπε να διακοπή για περίοδο 2-3 βδομάδων

Δημοσίευση από LAGOS »

+1000
Ακριβώς αυτό συμβαίνει πάντοτε με τα πρωτοβρόχια. Για τα νεαρά και άπειρα σκυλία είναι πολύ δύσκολη κατάσταση και εκεί φαίνετε η πραγματική αξία του σκυλιού. Ακόμα ένα πολύ θετικό στοιχείο όμως είναι το οτι μετά τα πρωτοβρόχια οι λαγοί δέχονται πιο έυκολα την φέρμα και δεν προσηκώνοντε.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”