STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kostas DMK DOG FOOD
Full Member
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 09 Αύγ 2011, 13:56

Re: STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από kostas DMK DOG FOOD »

Εγω παιδια νομιζω οτι αν δεν οργανοθουμε ολοι εν εχουμεν υποθεση.ενας υπευθηνος δεν αναρρωτηθηκε γιατι αυξηθηκε ο αριθμος των αλεπουδων ,των τροχτικων των κουφαων και ξερω εγω.επειδη μειωθηκε η καταπολεμηση και αυξηθηκε το φαι.εν αναγκη τα γεριμα να τους πετασουμεν και χιλιαδες κιλα κρεας πας τα βουνα?και επισης ελεος με τις ποτιστρες τους λαγους.εν αναγκη να ειναι ολες μες τους καμπους αμπα και κουβαλισουν λιγο νερο.εκεινα ολα τα φουσιεκια του φλοπερ γυρο τους τι ειναι?μηπως για να ξεφοηθουν οι λαοι τες σιεπεθιες? :D :D
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Savvas »

Τώρα τι λέτε?
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Εξακολουθω να πιστευω και να εισηγουμαι τα εξης. (Παντα προσωπικες αποψεις παραθετω και δεν λεω ειναι σωστες)

Οι απελευθερωσεις να γινονται απο τους κυνηγετικους συλλογους και οχι απο τη θηροφυλακη. Να γινονται σε προσυμφωνημενα σημεια και να μην υπερβαινουν τα 30 πουλια ανα σημειο και η απελευθερωσεις να απεχουν 2 τετραγωνικα χιλιομετρα η μια απο την αλλη.
Σε καθε περιοχη θα υπαρχει ποτιστρα, θα παρεχεται τροφη που θα μειωνεται σταδιακα και σε διαστημα 1 εβδομαδας ( οχι ενα σακκο τροφη βουναρι)
Τα θηραματα θα αγοραζοται απο τους συλλογους σε επιδοτημενες τιμες απο το ταμειο Θηρας!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
aggelos ANO G10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 21:07

Re: STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από aggelos ANO G10 »

ειναι οι κλουβεσ που εκαταστρεψαν τα αγρια περδικια

γιατι..... βαλουτα παιρδικια μεσ ταισ κλουβεσ 2 μινεσ πριν ξεκηνιση η αδια κλεσιν τα περδικια τισ κλουβασ ακουντα οι περδικεσ οι αγριεσ ερκουντε γιρο που τιν κλουβα βρισκουν φαγιτο νερο...(εν πελοι να φιγουν)... ερκετε η προτη μεραα και τροουντιν και εκινη μαζι με τουσ αλλουσ

αφου θελισ να ξαπολισησ περδικια ξαπολατα 1-2-3 μερεσ πριν τιν αδια τα περδικια που εσισ σκοπο να ξαπολισισ και κανι .....εν περιτα εξοδα οι κλουβεσ.. θισιαστα στισ σπορεσ και στα νερα

1 τετραγονικο χιλιομετρο γιρο που τεσ κλουβεσ μετα τιν 3-4 εξορμιση ειναι νεκροταφιο

φιλικα Αγγελοσ :D :D :)
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

Φιλοι μου εχετε ολοι δικαιο
ολες σας οι εισηγησεις ειναι σωστες πρεπει ομως να προβουμε σαν οργανωμενο συνολο κυνηγων και κυνηγετικων συλλογων που δεν νομιζω να εχουν διαφορετικη γνωμη μαζευοντας υπογραφες και μια επιστολη μεσω καποιου δικηγορου που θα λαβει τα απαραιτητα μετρα να τη στειλουμε ζητωντας ''μη απελευθερωση ημερων περδικιων'' γραφωντας τις αιτιες και επιπτωσεις που εχουν στα αγρια και να δουμε και τι απαντησεις και δικαιολογητικα θα λαβουμε
Αν εχει καποιος τις περετερω γνωσεις για αυτο ας το προωθησει
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris!129

Re: STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

απλα για να μιλουμε με εικονες αυτο ακριβος γινεται οταν βαλουν μεσα στην κλουβα τα περτιζια τα ημερα κακαριζουν ζε σιναουντε γιρον τα αγρια!

http://www.youtube.com/watch?v=thKaWTsd ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=XMC_Gy1J ... re=related

καπου δαμε θα ηθελα να ευχαριστισω μεσα απο την καρδια μου το ταμειο θηρας για την καταπλιχτικη δουλεια που κανει!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕΕΕΕ!!!!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από nature »

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=63639840

Ενα ωραίο άρθρο ολίγον ανατρεπτικό και σε απόλυτη αντίθεση με αυτά που υποστηρίζουν αρκετοί. Αν έχει κάποιος φίλος (δασολόγος ή μη) την original δημοσίευση της σε επιστημινικό περιοδικό ή έστω την παραπομπή της για να την κατεβάσω θα του είμουν ευγνώμων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”