ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Δημοσίευση από Sergios »

Για πρώτη φορά θα δώσω τα συγχαρητήρια μου σε άτομα του ουλαμου εθελοντές κα θηροφυλακες καθώς πηγαίναμε για το σπίτι που παραθεριζουμε από το χωριό Ινεια στο χωριό Πιττοκοπου μες τη μεση του πουθενά υπήρχε έλεγχος για λαθροθηρες

Οι εθελοντές ήταν αφιλοκερδώς εκεί και κατα τύχης είχαν σταματημένο ένα pajero με 2 ανθρώπους σας παρακαλώ ανω των 40 χρονών ο προϊστάμενος μου είπε φυε φίλε μου γιατί εννα έχουμε ιστορίες με τούτους! Ερκουνταν πάντως που το ξηστρατο της Λαρας με κατευθύνση τη Δρουσεια

Πρώτη φορά είδα έτσι πράμα ΜΠΡΑΒΟ τους μου αναφεραν πως θα γίνει σ όλες τις πόλεις αυτή η εκστρατεία μακάρι να είναι η αρχή του τέλους της λαθροθηρίας
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Δημοσίευση από πανικος »

oλοκληρώθηκε η τοποθέτηση φιγούρων αρπακτικού πτηνού σε όλα τα διαφανή ηχοπετάσματα στο νέο κυκλικό κόμβο παρά το στάδιο ΓΣΠ, οι οποίες θα συμβάλουν στην αποτροπή των προσκρούσεων πτηνών πάνω σε αυτά, όπως ανακοίνωσε η Υπηρεσία Θήρας και Πανίδας.


Το συνολικό κόστος της κατασκευής και τοποθέτησης των φιγούρων έχει επωμιστεί η Υπηρεσία Θήρας και Πανίδας, ενώ η τοποθέτηση τους έγινε από το Τμήμα Δημοσίων Έργων.

Από την ημέρα τοποθέτησης των ηχοπετασμάτων δεκάδες πτηνά περιλαμβανομένων περδικιών, φραγκολίνων, σπουργιτιών, φιλικουτουνιών κ.α., έχουν βρεθεί θανατωμένα δίπλα από τα ηχοπετάσματα και ο λόγος ήταν η πρόσκρουση τους σε αυτά. Οι αυτοκόλλητες φιγούρες που έχουν τοποθετηθεί προσομοιάζουν σε αρπακτικό πτηνό (είδος φαλκονιού) και απωθούν τα πτηνά από το να διέρχονται από το συγκεκριμένο σημείο.

Παράλληλα, έχει ληφθεί πρόνοια όπως σε μελλοντικά έργα όπου η τοποθέτηση διάφανων ηχοπετασμάτων είναι απαραίτητη θα λαμβάνεται ειδική πρόνοια έτσι ώστε αυτά να φέρουν εξ αρχής παρόμοιες φιγούρες αρπακτικών με σκοπό την αποφυγή προσκρούσεων πτηνών.

Παρόμοιες φιγούρες τοποθετούνται, τα τελευταία χρόνια, σε αρκετές χώρες, αφού βάσει σχετικών επιστημονικών μελετών έχει διαπιστωθεί ότι η τοποθέτηση τους μειώνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τις προσκρούσεις πτηνών.

Τέλος, η Υπηρεσία Θήρας και Πανίδας καλεί το κοινό όπως σε περίπτωση που παρατηρήσει οποιοδήποτε τραυματισμένο ή νεκρό πτηνό είτε στη συγκεκριμένη περιοχή είτε οπουδήποτε αλλού να ενημερώνει άμεσα τους λειτουργούς της Υπηρεσίας.

- See more at: http://www.sigmalive.com/news/local/980 ... b1NmL.dpuf
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”