Στέγνωμα αρβύλων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από marinos.a »

Τη Κυριακή που μας πέρασε προσπαθώντας να διασταυρώσω ένα ποταμό πάτησα σε βάθος μεγαλύτερο της μπότας μου και εγεμοσε νερό τίγκα.
Τώρα εσιει που τη Κυριακή δεν εστεγνωσαν σχεδόν καθόλου.
Στις οδηγίες λαλεί ξεκάθαρα να μην τα εκθέτεις σε εξωτερικές πηγές θερμότητας αλλά από την άλλη φοβάμαι να μην φκαλουν τίποτε μύκητες ή ακόμα να μείνουν βρεμένα ως τη Κυριακή που εννα ξανάπαω

Εσιει κανένα κόλπο?
Si vis pacem, para bellum
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από canis »

Εγώ φίλε βάζω τα πάνω από το σώμα της κεντικής θέρμανσης. εν κάτω από το κάγκελο της σκάλας και τις κρεμμάζω 30 εκ περίπου πάνω που το σώμα....
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από LAGOS »

Πιστολάκι των μαλλιών φίλε μου. Σε τακτά χρονικά διαστήματα και όχι για πολλή ώρα.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Καποτε ειπα σας για τες λαστηχενες με γουννπουαν για το κυνηγι τζικλας λογο νερων και βρεμενων χορτωνκαι το ξυλο με εληψε :lol: :lol:

αστιεφκουμεν α :D

φιλε βραδινες ωρες εξω στο αερακι να τες καμει στεγνοτατες.προσεχε ομως να μεν φαν νερα και υγρασια ,κατω απο μια βεραντα πχ καλυμενες θα στεγνωσουν ατε να φαν 2 νιχτες το πολλιν
ΑΑΑ τζαι ενα ζεφκαρι λαστιχενες εν καλον πραμαν (οι πατεραδες μας εν τζαι ηταν χαζοι)
Γιατρός

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από Γιατρός »

βάλε μέσα εφημερίδες να τραβήξουν υγρασία
όχι σε απότομες αλλάγές θερμοκρασίας
ελαφρύ πιστολάκι μαλλιών όχι πολύ ζεστό
georgies
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 20:33
Τοποθεσία: Lemesos

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από georgies »

Εγώ έχω κάτι αρβυλα Orizo με δέρμα suede (καστόρι) και Cordura αδιάβροχο. Επειδή η γη είναι λασπωμένη τώρα λερώνονται και χρειάζονται καθάρισμα γιατί αν αμεληθούν, πολύ πιθανόν θα γεμίσουν μύκητες και θα χαλάσουν, οι οδηγίες του κατασκευαστή είναι πλύμα με ζεστό νερό (όχι καυτό) και αν υπάρχει αφρός ειδικά για μπότες τότε είναι το καλύτερο, μετά στέγνωμα φυσικό χωρίς σόμπες κλπ αφού βάλεις εφημερίδες μέσα και να τις αντικαθιστάς συχνά, μετά υπάρχει σπρέι αδιαβροχοποίησης ειδικό για κάθε δέρμα και πρέπει να χρησιμοποιείτε αν θέλουμε να έχουμε τις μπότες μας στεγνες και ανετες για πολλή καιρό. Τωρα στην περίπτωση σου φίλε μαρίνο συστήνω να βάλεις λίγη εφημερίδα και να τις αφήσεις στην ησυχία τους και θα στεγνώσουν από μονες τους μέχρι την κυριακή, εμενα σε 2 μέρες το πολύ στεγνώνουν στη σκιά οποτε εν πρέπει να ανησυχείς.
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από miky55 »

ΑΝ ΕΒΑΛΛΕΣ ΕΧΤΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΤΣΙ ΗΛΙΟΥΙ ΜΕΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΕΣΤΕΧΝΩΝΑΝ ΜΑΡΙΝΟ ΜΟΥ.
Γιατρός

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από Γιατρός »

αν είσαι 43 έλα να σου δώσω άρβυλα για κυριακή
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΣΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ . ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ :D :D :D :D
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Στέγνωμα αρβύλων

Δημοσίευση από miky55 »

ΝΟΜΙΖΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΠΙΑΣΗ ΠΟΥΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΒΡΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΕΝ ΠΑΕΙ. :lol: :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”