ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Και συνηθως πληρωνουν την νυφη κοινοι τους φιλοι...περνω την αφορμη απο εσας....
Δεν αναφερομαι σε αυτη την κόντρα γιατι εδω κ καιρο απεχω σκοπιμα απο σοβαρες συζητησεις κ τοποθετησεις αλλα ετσι εγινε στο παρελθον και τα παθηματα γινονται μαθηματα...
εμαθα να θωρω τα δικα μου λαθη κ να μιλω για αυτα.
να κρινω μονον εμενα κ να προσπαθώ να είμαι δικαιος.
και κανενας μα κανενας δεν μπορει να μου πει τι να κανω με ποιον να μιλω η να κανω παρέα οπως κ να μου κατηγορησει καποιον....ακομη κ να το κανει θα τον ακουσω μα δεν θα παρω μερος...γιατι κατηγορω οποιον εφταιξε σε εμενα...οχι σε αλλους.
δαμεσα εχουμε πολλα είδη ανθρωπων.
εξυπνους βλακες εξυπνοβλακες παντογνωστες αθωους...εχουμε κ αυτους που δείχνονται και αυτους που αλλα δειχνουν κ σλλα κανουν.
ειναι κανονικη μικρογραφια της κοινωνίας.
Κ στα ποιο πανω ανηκουμε ολοι.
όποιος πει οτι δεν ανηκοι στα πιο πανω καθολου τοτε περιπαιζει τον εαυτό του.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Πέραν της κόντρας κανείς νομίζω δεν μπορεί να αμφισβητίσει τον επηρεασμό των φυσιγγιών ενεκα καιρού. Δεν μπορει κανενας να πει οτι ενα φυσιγγι "καμνει" παντος καιρου. Αυτά τα λεν οσοι δεν κατεχουν επειδή δεν βρίσκουν κιολας θήραματα για να ρίξουν τόσα πολλά φυσίγγια. Οταν εχεις μεγάλο πάθος με το κυνήγι, βρίσκεις θήραμα, πάντα βρίσκεις. Και συνεπώς ρίχνεις πολλές τουφεκκιές. Αρα εκει αξιολογάς τα φυσίγγια και πότε αυτά ''θερίζουν'' σε ζωντανους στόχους, και όχι σε δοκιμές σε χαρτόνια κλπ, που κατα την γνώμη μου ουδεμια σχέση έχουν με το πραγματικό κυνηγι, διατρητικότητες ταχυτητες κλπ, δειχνουν μόνο την κατανομη.
Σε καμια περίπτωση κυριοι ενα φυσίγγι δεν είναι φουλ αποτελεσματικο σε κάθε καιρική συνθήκη. Φυσικά στα 15 μέτρα ολα σκοτώνουν, συμφωνώ, μιλουμε απο τα 30 μετρα ως τα 50. Εκει θα δεις την διαφορα. Π.χ χτες κυριακή, προσωπικά τα φυσίγγια μου κεραυνός μέχρι τις 2 το μεσημέρι, φασσες σεκκες. Μετα τις 2 αρχισε να φυσά αερας, αρχισε ιδιοτροπία. Στην κίνηση αγριοπερίστερων που υπήρχε, δεν μπορουσες να πιασεις πουλλι στα 40 μέτρα, ενώ τα χτυπήματα στον ώμο ηταν εντονα. Καταλαβαινοντας το πρόβλημα απλά κρυφτηκα πολυ καλύτερα και κτυπούσα μόνο τα πουλια που μου κόντευαν πάρα πολύ στα 15-20 μέτρα. Εστω και με ιδιοτροπία σε ετσι κοντινη απόσταση εππεφταν, εστω γαιματωμένα, αλλά εππεφταν.
Αυτά που λεν τώρα για αργά φυσίγγια και γρήγορα, λέγοντας μας σαν γιατρικό της υπόθεσης τώρα χρησιμοποιήστε το αργό για να γιατρέψετε την ιδιοτροπία των φυσιγγιών, δεν ξέρω, αλλά εχτες την ώρα της ιδιοτροπίας, οταν δεν κάμνει ενα, δεν κάμνουν όλα!!! Αργά και γρήγορα! Ειναι γεγονός. Μόνο γιατρικό, κτυπάτε μόνο τα κοντινά πουλιά, και δεν θα χάνετε εξαιτίας της ιδιοτροπιας των φυσιγγιών.
Δεν ξέρω τελικά, είναι η υγρασία που προκαλεί την ιδιοτροπία στα φυσίγγια, η ο αέρας. Η μήπως και τα 2.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε Ηλια μην με παρεξηγησεις... απλα για χαρη συζυτησης... φιλικα χωρις κοντρα, δεν ειπες τιποτα για σωστη σκοπευση! Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να κατσεις κεντρο το πουλι στα 40 μετρα με αερα...εμεις δεν εχουμεν ευθυνη;;;;
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
andreas78

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Προσωπικά ΔΕΝ ξεκίνησα την ιδιογομωση διότι είχα το οποιοδήποτε πρόβλημα με τα εργοστασιακά φυσίγγια, την ξεκίνησα διότι άρχισα να νοσταλγώ παλαιά και παραδοσιακά φυσίγγια.
Είμαι 37 ετών, όσα χρονια αγόραζα φυσίγγια, αγόραζα παντα τα ιδια, διάλεγα μαλακά, ελαφριάς γομωσης σκαγιών φυσίγγια, δεν αγόρασα ποτέ πάνω απο 34γρ., και ποτέ δεν έλαβα υπόψην τις όποιες καιρικές συνθήκες.
Έχω προσωπικά χορτάσει αρκετό κυνήγι ασχέτως απόστασης και έχω κάνει και εγω τις υπερβολές μου στα νιάτα μου στο θέμα μακρινών βολών.
Τώρα αν εγω δεν κατέχω το θέμα και λέω ασυναρτησίες, νομιζω αγαπητέ Ηλία δεν είσαι σε θέση να με κρίνεις αλλα ουτε βέβαια μου καίγεται καρφί.

Ειναι ομως γεγονός αδιαμφισβήτητο, πως η Κύπρος ειναι η μάνα γη της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας, μιας κοινότητας που δεν έχουν όπλα στα μετρα τους, δεν επομίζουν σταθερά, δεν ξεχωρίζουν αποστασεις βολών και πάνω απο ολα δεν ξέρουν τι εστί φυσιγγιο αλλα κατεβάζουν τα πουλιά σύκα, απο τα 50-60-70-80 μετρα, ΝΑΙ μου έχει πει συγκεκριμένος "επιστήμονας" που έριχνε 40γρ., κατακαλόκαιρο πως κατεβάζει φασσες στα 80 μετρα με εργοστασιακά φυσίγγια.!!!!!.!!!
Έχουμε αυτό που μας αξίζει..!!!

Αυτα βέβαια ειναι τα δικά μου πιστεύω, βαση των παραθέσεων που έχω κάνει στο παρόν τοπικ, εξ αρχής.
Καλή συνέχεια.!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Πέραν της κόντρας κανείς νομίζω δεν μπορεί να αμφισβητίσει τον επηρεασμό των φυσιγγιών ενεκα καιρού. Δεν μπορει κανενας να πει οτι ενα φυσιγγι "καμνει" παντος καιρου. Αυτά τα λεν οσοι δεν κατεχουν επειδή δεν βρίσκουν κιολας θήραματα για να ρίξουν τόσα πολλά φυσίγγια. Οταν εχεις μεγάλο πάθος με το κυνήγι, βρίσκεις θήραμα, πάντα βρίσκεις. Και συνεπώς ρίχνεις πολλές τουφεκκιές. Αρα εκει αξιολογάς τα φυσίγγια και πότε αυτά ''θερίζουν'' σε ζωντανους στόχους, και όχι σε δοκιμές σε χαρτόνια κλπ, που κατα την γνώμη μου ουδεμια σχέση έχουν με το πραγματικό κυνηγι, διατρητικότητες ταχυτητες κλπ, δειχνουν μόνο την κατανομη.
Σε καμια περίπτωση κυριοι ενα φυσίγγι δεν είναι φουλ αποτελεσματικο σε κάθε καιρική συνθήκη. Φυσικά στα 15 μέτρα ολα σκοτώνουν, συμφωνώ, μιλουμε απο τα 30 μετρα ως τα 50. Εκει θα δεις την διαφορα. Π.χ χτες κυριακή, προσωπικά τα φυσίγγια μου κεραυνός μέχρι τις 2 το μεσημέρι, φασσες σεκκες. Μετα τις 2 αρχισε να φυσά αερας, αρχισε ιδιοτροπία. Στην κίνηση αγριοπερίστερων που υπήρχε, δεν μπορουσες να πιασεις πουλλι στα 40 μέτρα, ενώ τα χτυπήματα στον ώμο ηταν εντονα. Καταλαβαινοντας το πρόβλημα απλά κρυφτηκα πολυ καλύτερα και κτυπούσα μόνο τα πουλια που μου κόντευαν πάρα πολύ στα 15-20 μέτρα. Εστω και με ιδιοτροπία σε ετσι κοντινη απόσταση εππεφταν, εστω γαιματωμένα, αλλά εππεφταν.
Αυτά που λεν τώρα για αργά φυσίγγια και γρήγορα, λέγοντας μας σαν γιατρικό της υπόθεσης τώρα χρησιμοποιήστε το αργό για να γιατρέψετε την ιδιοτροπία των φυσιγγιών, δεν ξέρω, αλλά εχτες την ώρα της ιδιοτροπίας, οταν δεν κάμνει ενα, δεν κάμνουν όλα!!! Αργά και γρήγορα! Ειναι γεγονός. Μόνο γιατρικό, κτυπάτε μόνο τα κοντινά πουλιά, και δεν θα χάνετε εξαιτίας της ιδιοτροπιας των φυσιγγιών.
Δεν ξέρω τελικά, είναι η υγρασία που προκαλεί την ιδιοτροπία στα φυσίγγια, η ο αέρας. Η μήπως και τα 2.
Δηλαδη εγω που κυνηγησα σχεδον 2 μηνες με 2 ειδη φυσιγγιων στη τζικλα δεν κατεχω; ή που κυνηγησα παλι στο λαγο με 2 φυσιγγια παλι δεν κατεχω; μαλλον δεν βρισκουμε θηραμα γιαυτο.
Ποτε μην γινεστε απολυτοι.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

Περσι ετσι καιρο εκανα αυτο το πολ
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... F%81%CE%B1

Πιο σημαντικος παραγοντας απο την υγρασια
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

giorgos80 έγραψε:
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Πέραν της κόντρας κανείς νομίζω δεν μπορεί να αμφισβητίσει τον επηρεασμό των φυσιγγιών ενεκα καιρού. Δεν μπορει κανενας να πει οτι ενα φυσιγγι "καμνει" παντος καιρου. Αυτά τα λεν οσοι δεν κατεχουν επειδή δεν βρίσκουν κιολας θήραματα για να ρίξουν τόσα πολλά φυσίγγια. Οταν εχεις μεγάλο πάθος με το κυνήγι, βρίσκεις θήραμα, πάντα βρίσκεις. Και συνεπώς ρίχνεις πολλές τουφεκκιές. Αρα εκει αξιολογάς τα φυσίγγια και πότε αυτά ''θερίζουν'' σε ζωντανους στόχους, και όχι σε δοκιμές σε χαρτόνια κλπ, που κατα την γνώμη μου ουδεμια σχέση έχουν με το πραγματικό κυνηγι, διατρητικότητες ταχυτητες κλπ, δειχνουν μόνο την κατανομη.
Σε καμια περίπτωση κυριοι ενα φυσίγγι δεν είναι φουλ αποτελεσματικο σε κάθε καιρική συνθήκη. Φυσικά στα 15 μέτρα ολα σκοτώνουν, συμφωνώ, μιλουμε απο τα 30 μετρα ως τα 50. Εκει θα δεις την διαφορα. Π.χ χτες κυριακή, προσωπικά τα φυσίγγια μου κεραυνός μέχρι τις 2 το μεσημέρι, φασσες σεκκες. Μετα τις 2 αρχισε να φυσά αερας, αρχισε ιδιοτροπία. Στην κίνηση αγριοπερίστερων που υπήρχε, δεν μπορουσες να πιασεις πουλλι στα 40 μέτρα, ενώ τα χτυπήματα στον ώμο ηταν εντονα. Καταλαβαινοντας το πρόβλημα απλά κρυφτηκα πολυ καλύτερα και κτυπούσα μόνο τα πουλια που μου κόντευαν πάρα πολύ στα 15-20 μέτρα. Εστω και με ιδιοτροπία σε ετσι κοντινη απόσταση εππεφταν, εστω γαιματωμένα, αλλά εππεφταν.
Αυτά που λεν τώρα για αργά φυσίγγια και γρήγορα, λέγοντας μας σαν γιατρικό της υπόθεσης τώρα χρησιμοποιήστε το αργό για να γιατρέψετε την ιδιοτροπία των φυσιγγιών, δεν ξέρω, αλλά εχτες την ώρα της ιδιοτροπίας, οταν δεν κάμνει ενα, δεν κάμνουν όλα!!! Αργά και γρήγορα! Ειναι γεγονός. Μόνο γιατρικό, κτυπάτε μόνο τα κοντινά πουλιά, και δεν θα χάνετε εξαιτίας της ιδιοτροπιας των φυσιγγιών.
Δεν ξέρω τελικά, είναι η υγρασία που προκαλεί την ιδιοτροπία στα φυσίγγια, η ο αέρας. Η μήπως και τα 2.
Δηλαδη εγω που κυνηγησα σχεδον 2 μηνες με 2 ειδη φυσιγγιων στη τζικλα δεν κατεχω; ή που κυνηγησα παλι στο λαγο με 2 φυσιγγια παλι δεν κατεχω; μαλλον δεν βρισκουμε θηραμα γιαυτο.
Ποτε μην γινεστε απολυτοι.
Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ... Το πα πιο πάνω. Οσοι δεν βρίσκουν τόσα πολλά θηράματα, δεν εκαναν και τόσες πολλες δοκιμές. Λογικό εννεν? Αρα σε λιγοστές ευκαιρίες, τι να δοκιμάσεις, τι να αποφανθείς, αστα να πάνε λέεις και ρίχνεις μονο 2 φυσίγγια, θελει ας ππεσουν θέλει ας μεν ππέσουν, πιο κατω θα ψήσουμε τα λουκανικα μας, θα διασκεδάσουμε, τι το ψάχνεις, επιαν σε η εννοια!!! Τους ξερω αυτους τους κυνηγους. Ετσι σκεφτονται. Δικαιωμα τους οι ανθρωποι, εγω μιλώ ομως σε αλλο μηκος κυμματος...!!!
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

giorgos80 έγραψε:Περσι ετσι καιρο εκανα αυτο το πολ
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... F%81%CE%B1

Πιο σημαντικος παραγοντας απο την υγρασια
Καμια σχεση φιλε μου με τους παραγοντες που θιγουμε πιο πάνω. Χτες την κυριακή επαιξα 24 πουλια. Η σκοπευση μου για χάρην μονο πληροφορίας ειναι αριστη, συνεπώς οταν υπάρχουν αλλοι παράγοντες επηρεασμού το καταλαμβαινω αμεσως και δεν αμφιταλαντευομαι οτι δεν ημουν ''πάνω στον στόχο''. Παρεπιπτοντος οταν δεν πετυχω το πουλι πάλι το καταλαβαίνω αμέσως.
Και επαναλαμβάνω τα γραφόμενα μου σε προηγούμενο μύνημα: Οταν ενα φυσίγγι δεν ''κάμνει'' την συγκεκριμένη στιγμή το καταλαμβαίνουμε απο τους εξής λόγους:
1) Εντονο λάκτισμα- κλωτσια στον ώμο κι αν συνεχίσεις να ρίχνεις απο αυτό θα μαυρίσει ο ωμος σου.
2) Καμπανισμός εντονος της τουφεκκιας. Συνεχίζοντας σε πιάνει και πονοκέφαλος.
3) Ακομη και κάθοντα το πουλι μπορει να μην ππεσει, η να μην ταράξει καν!!(κακη κατανομή)
4) Τέλος τα γαιματωμένα πουλιά που πέφτουν. Κατα την γνώμη μου επεσαν γιατί κτυπηθηκαν σε σχετικά κοντινή αποσταση απο κρύα σκάγια.
Αυτά. και όσα είπα σε καμια περιπτωση κάποιος πεπειραμένος κυνηγός δεν τα συγχίζει με την λάθος σκόπευση. Ολοι κάποια στιγμή δεν πετρυχαινουμε τον στόχο για κάποιο λόγο, το καταλαβαίνουμε ομως και σίγουρα το ξεχωρίζουμε απο τις περιπτώσεις που δεν κάνουν τα φυσίγγια.
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

δυατιχως στην κυπρο τα παντα ειναι ενας διαγωνισμος
δεν μας κανει που εχουμε ελληψη θηραματος εχουμε και την ενια οτι πρπει να παιξουμε πιο πολλα απο ολους
γιαυτο θελουμε τα παντα στην εντελια
στο εξωτερικο και 10 φασσες να καλλικοσεις η να μεν κοφκουν τα φουσιεκκια σου ..παρακατω θα ερτει αλλη και αλλη και επισεις στο τελος της μερας η φωτογραφια ειναι ομαδικη και στο σπιτι ο καθε ενας περνει ελαχιστα
εμας ηνταλως εν να παει ο αλλος εσσο χωρις μια μαππαν θηραμα? ηνταλος εν να πουν μες το χωρκον ο Γριστακης του Σιπεττου εφορτοθηκεν παλε μα ηες ηντα πραουνιγκ εσιει 32 ιντζες!! τζαι τσιοκ που ρεμπουν 43 ιντζες!!ΟΥΑΟΥ
γιαυτο εφαν μας το αγχος
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:[

4) Τέλος τα γαιματωμένα πουλιά που πέφτουν. Κατα την γνώμη μου επεσαν γιατί κτυπηθηκαν σε σχετικά κοντινή αποσταση απο κρύα σκάγια.
:shock: :shock: :P :P :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”