ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Dimitris »

Anthimos έγραψε: Ουτε η ωρα ουτε η μερα εν προβλημα , μια χαρα ειναι!
Εν το εμπατε ...σκυλοι ...αλεστε που προβληματιζει
Το "μέχρι τις 12" δεν προβληματίζει όμως το "από τις 8" για πιο σκοπό το έβαλαν? Τί εξυπηρετεί? Γιατί δεν έβαλαν 8:15 ή 9:00? :roll: Το σωστό είναι να πουν από την ανατολή του ήλιου ή μισή ώρα πριν ξέρω γω (όπως και η κανονική άδεια)

Το μπάτε σκύλοι αλέστε είπαν ότι θα ελέγχεται με το να καθοριστούν συγκεκριμένες περιοχές και συνοδεία 1 ατόμου από το ταμείο θήρας, τώρα αν ακόμα ισχύει δεν ξερω
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από cynergy »

Dimitris έγραψε:
Anthimos έγραψε: Ουτε η ωρα ουτε η μερα εν προβλημα , μια χαρα ειναι!
Εν το εμπατε ...σκυλοι ...αλεστε που προβληματιζει
Το "μέχρι τις 12" δεν προβληματίζει όμως το "από τις 8" για πιο σκοπό το έβαλαν? Τί εξυπηρετεί? Γιατί δεν έβαλαν 8:15 ή 9:00? :roll: Το σωστό είναι να πουν από την ανατολή του ήλιου ή μισή ώρα πριν ξέρω γω (όπως και η κανονική άδεια)

Το μπάτε σκύλοι αλέστε είπαν ότι θα ελέγχεται με το να καθοριστούν συγκεκριμένες περιοχές και συνοδεία 1 ατόμου από το ταμείο θήρας, τώρα αν ακόμα ισχύει δεν ξερω
Νομίζω το 08:00 το έβαλαν για να μην μπουν σε πειρασμούς και να τουφεκανε τις μπεκατσες στο καρτερι!!!
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ :shock:

ΘΑ ΦΑΜΕ ΠΑΡΙΠΕΞΙΜΟΟΟΟΟΟ .....ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΤΟΥΤΑ:lol:

ΚΥΝΗΓΟΙ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΜΕ ΜΠΙΓΚΛ,ΓΙΟΥΡΑ,ΣΕΓΚΟΥΤΖΙ Κ.Λ.Π...Ε ΡΕ ΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΜΟΥΜΕ :lol: :lol: :lol:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Dimitris »

cynergy έγραψε:Νομίζω το 08:00 το έβαλαν για να μην μπουν σε πειρασμούς και να τουφεκανε τις μπεκατσες στο καρτερι!!!
Σωστή η παρατήρηση σου φίλε, το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν νομίζω αυτός που θα θέλει να το κάνει, να τον αντικόψει το ωράριο. Μπορεί κάλλιστα να κατεβεί που το αυτοκινητούι του η ώρα 4 πχ, να κάτσει να βάλει την μηχανούα του, την πόκα του δίπλα, να ανάψει και ενα τσιάρο και να περιμένει.

Το θέμα είναι να υπάρξει σωστός έλεγχος, Αν πχ σε αυτές τις περιοχές θα βρίσκονται άτομα του Ταμείου θήρας από τα χαράματα, κανένας δεν θα τολμήσει να το κάνει.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Anthimos »

cynergy έγραψε:
Dimitris έγραψε:
Anthimos έγραψε: Ουτε η ωρα ουτε η μερα εν προβλημα , μια χαρα ειναι!
Εν το εμπατε ...σκυλοι ...αλεστε που προβληματιζει
Το "μέχρι τις 12" δεν προβληματίζει όμως το "από τις 8" για πιο σκοπό το έβαλαν? Τί εξυπηρετεί? Γιατί δεν έβαλαν 8:15 ή 9:00? :roll: Το σωστό είναι να πουν από την ανατολή του ήλιου ή μισή ώρα πριν ξέρω γω (όπως και η κανονική άδεια)

Το μπάτε σκύλοι αλέστε είπαν ότι θα ελέγχεται με το να καθοριστούν συγκεκριμένες περιοχές και συνοδεία 1 ατόμου από το ταμείο θήρας, τώρα αν ακόμα ισχύει δεν ξερω
Νομίζω το 08:00 το έβαλαν για να μην μπουν σε πειρασμούς και να τουφεκανε τις μπεκατσες στο καρτερι!!!

ετσι !!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από mikros »

Πωλειται Doberman με chip με αριστη ερευνα και επαναφορα σε μπεκατσα...
Ευκαιρια,Husky με chip 2χρονων απο κυνηγετικους γονεις ,ιδανικο για ξεπεταγμα-επαναφορα μπεκατσας...
Coming Soon...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
andreas78

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από andreas78 »

Όπως έχει προαναφερθεί απο τον Cynergy, όντως οι ώρες αφορούν το καρτέρι της και εξ όσων γνωρίζω θα είναι απο τις 8:00 εώς τις 15:00.
Θα δωθούν συγκεκριμένες περιοχές απο κάθε Επαρχία έτσι ώστε να γίνεται σωστός έλεγχος, αφου θα αφορά μόνο τα Σάββατα του Γεννάρη, όσα και αν είναι και βέβαια χωρίς επιπλέον χρέωση.
Για το θέμα των σκύλων, θα πρέπει νομίζω να το δούμε και απο την άλλη μεριά, πουθενα στον κόσμο δεν καθορίζεται νομικά πιο σκυλί θα πρέπει να παίρνεις στο κάθε κυνήγι που κάνεις, είναι θέμα που αφορά αποκλειστικά τον κυνηγό και στο κατα πόσο θα κάνει σωστή επιλογή. Πέραν αυτού αν κάποιος θέλει να πάει για λαγό, αυτό μπορεί να το κάνει και με τον σκύλο φέρμας, πιό δύσκολα μεν, αλλά μπορεί...!!!
Νομίζω είναι πιό δικαιο και προς όσους κυνηγούς είχαν αξιόλογα ημίαιμα πουλόσκυλα, οι οποίοι πλέον δεν θα θεωρούνται άλλης κατηγορίας κυνηγοί.
Μην ξεχνάμε πως όταν λέμε ημίαιμο, δεν πρέπει το μυαλό μας να πηγαίνει αμέσως σε ημίαιμους ιχνηλάτες, υπάρχουν Labrador, Spaniel, διάφορα Pointer κ.α.

Κάποιος π.χ. μπορέι να θέλει να πηγαίνει κυνήγι με πούτλ, με ρότβαιλερ και μάλιστα να πιάνουν τα διπλώματα των καθαρόαιμων, είναι δικαίωμα του.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Dimitris »

andreas78 έγραψε: Για το θέμα των σκύλων,......είναι θέμα που αφορά αποκλειστικά τον κυνηγό και στο κατα πόσο θα κάνει σωστή επιλογή. Πέραν αυτού αν κάποιος θέλει να πάει για λαγό, αυτό μπορεί να το κάνει και με τον σκύλο φέρμας, πιό δύσκολα μεν, αλλά μπορεί...!!!
Νομίζω είναι πιό δικαιο και προς όσους κυνηγούς είχαν αξιόλογα ημίαιμα πουλόσκυλα, οι οποίοι πλέον δεν θα θεωρούνται άλλης κατηγορίας κυνηγοί.
Μην ξεχνάμε πως όταν λέμε ημίαιμο, δεν πρέπει το μυαλό μας να πηγαίνει αμέσως σε ημίαιμους ιχνηλάτες, υπάρχουν Labrador, Spaniel, διάφορα Pointer κ.α.

Κάποιος π.χ. μπορέι να θέλει να πηγαίνει κυνήγι με πούτλ, με ρότβαιλερ και μάλιστα να πιάνουν τα διπλώματα των καθαρόαιμων, είναι δικαίωμα του.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Ένας κυνηγός που ασχολείται με το κυνήγι λαγού και που δεν δέχεται τα σκυλιά του να ιχνηλατούν οτιδηποτε άλλο εκτός από λαγό, δεν θα παέι στη μπεκάτσα με εκείνα τα σκυλιά (λογικότατο).
Ένας άλλος κυνηγός που έχει ημίαιμο σκύλο και το έχει καθαρά για φτερωτό θήραμα, έχει το δικαίωμα νομίζω να κυνηγήσει την μπεκάτσα όπως οι υπόλοιποι κυνηγοί που έχουν σκυλιά φέρμας
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Rai »

Το μεγαλύτερο λάθος που έχουν κάνει /θα κάνουν είναι ότι δέν θα υπάρξει επιπρόσθετη χρέωση για τις εξορμήσεις αυτές.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
dimitris savva

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από dimitris savva »

Πανικος Setter έγραψε:Μια απορία , σε αυτές τις συγκεκριμένες περιοχές θα μπορεί να κυνηγήσει και κάποιος χωρίς σκύλο από τι στιγμή που δεν θα χρειάζεται ειδική άδεια ?
;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”