ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Laurona »

Νομιζω οτι η συζητηση εχει χασει την αξια της.....

Ολοι οσοι ασχολουνται σοβαρα με το θεμα σκυλος και εχουν ειται ημιαιμα ειτε καθαροαιμα, ξερουν και αναγνωριζουν τα μειονεκτηματα κια των δυο επιλογων....και το κανουν συνηδειτα, εχοντας την ωριμοτητα να ξερουν το τι μπορουν να κερδισουν εναντι του τι χανουν , ειτε αυτο ειναι σε μορφη χρονου, ειτε σε μορφη δυνατοτητας συνεχισης του αιματος κλπ, ειτε σε μορφη κερδους χρηματων.

Το να προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι καναμε την καλυτερη επιλογη, ειναι απλα χασιμο χρονου........δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη, υπαρχουν γνωστες που ξερουν τι θελουν να κυνηγουν και πως θελουν να το κυνηγουν...και πιος σκυλος μπορει να τους εξηπηρετησει καλυτερα σε αυτο που τους δινει υποκειμενικα την μεγαλυτερη ευχαριστηση.......

Το θεμα ειναι ποσοι που λενε οτι εχουν σκυλους, ξερουν το τι πρεπει να περιμενουν απ αυτον αναλογως της φυλης, η των φυλων που εχει, και ξερουν να αναγνωριζουν τα στοιχεια που θα τους κανουν να εχουν με αυτον την μεγιστη αποδοση.....εαν και εφοσον του εχουν αφιερωσει το χρονο που αρμοζει, και εχουν περασει χρονο για να μαθουν και οι ιδιοι πως πρεπει να γινετε......

Δεν αρκει ενα διπλοκαμπινο και μια κασια για να καμεις σκυλους, ουτε 2 μηνιατικα για να τους αγορασεις, ουτε 3 σειρες επιβασεων με οτι σου κατεβει για να φκαλεις το σκυλο σουπερ........

Οποταν.......ο καθε ενας αναλογως του ποσο σοβαρα περνει μια κατασταση.......κανει τις επιλογες του.

Ειδα ανθρωπους που ειχαν ημιαιμα ......και ηξεραν τι ηθελαν και πως να παρουν....και εκαναν θαυματα....ειδα και τυπους με πανακριβα καθαροαιμα που ενομιζαν οτι 2 μισθοι και τεσσερα ποδια που εκαναν 6 μηνες στο κλουβι μπορουν να φκαλουν λαο...........ειδα και το αναποδο και απο τις δυο παντες!!!

Εχουμε πολλα να μαθουμε ακομη περι .........σκυλων......και οταν μαθουμε...μπορουμε να ζητουμε και απο αυτους οτι δηποτε και εαν εχουν στο αιμα τους!!!!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από tracker686 »

Laurona έγραψε:Νομιζω οτι η συζητηση εχει χασει την αξια της.....

Ολοι οσοι ασχολουνται σοβαρα με το θεμα σκυλος και εχουν ειται ημιαιμα ειτε καθαροαιμα, ξερουν και αναγνωριζουν τα μειονεκτηματα κια των δυο επιλογων....και το κανουν συνηδειτα, εχοντας την ωριμοτητα να ξερουν το τι μπορουν να κερδισουν εναντι του τι χανουν , ειτε αυτο ειναι σε μορφη χρονου, ειτε σε μορφη δυνατοτητας συνεχισης του αιματος κλπ, ειτε σε μορφη κερδους χρηματων.

Το να προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι καναμε την καλυτερη επιλογη, ειναι απλα χασιμο χρονου........δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη, υπαρχουν γνωστες που ξερουν τι θελουν να κυνηγουν και πως θελουν να το κυνηγουν...και πιος σκυλος μπορει να τους εξηπηρετησει καλυτερα σε αυτο που τους δινει υποκειμενικα την μεγαλυτερη ευχαριστηση.......

Το θεμα ειναι ποσοι που λενε οτι εχουν σκυλους, ξερουν το τι πρεπει να περιμενουν απ αυτον αναλογως της φυλης, η των φυλων που εχει, και ξερουν να αναγνωριζουν τα στοιχεια που θα τους κανουν να εχουν με αυτον την μεγιστη αποδοση.....εαν και εφοσον του εχουν αφιερωσει το χρονο που αρμοζει, και εχουν περασει χρονο για να μαθουν και οι ιδιοι πως πρεπει να γινετε......

Δεν αρκει ενα διπλοκαμπινο και μια κασια για να καμεις σκυλους, ουτε 2 μηνιατικα για να τους αγορασεις, ουτε 3 σειρες επιβασεων με οτι σου κατεβει για να φκαλεις το σκυλο σουπερ........

Οποταν.......ο καθε ενας αναλογως του ποσο σοβαρα περνει μια κατασταση.......κανει τις επιλογες του.

Ειδα ανθρωπους που ειχαν ημιαιμα ......και ηξεραν τι ηθελαν και πως να παρουν....και εκαναν θαυματα....ειδα και τυπους με πανακριβα καθαροαιμα που ενομιζαν οτι 2 μισθοι και τεσσερα ποδια που εκαναν 6 μηνες στο κλουβι μπορουν να φκαλουν λαο...........ειδα και το αναποδο και απο τις δυο παντες!!!

Εχουμε πολλα να μαθουμε ακομη περι .........σκυλων......και οταν μαθουμε...μπορουμε να ζητουμε και απο αυτους οτι δηποτε και εαν εχουν στο αιμα τους!!!!
Μην το παραξυλωνεις ρε φιλε με κροκοδειλουσςκαι ελεφαντες,ειπαμε οτι καναμε πειραματα αλλα ΜΟΝΟ με σκυλλους 2 διαφορετικων κατηγοριων,συμφωνω μαζι σου φιλε Λαουρονα,απλα ειναι θεμα τυχης να πετυχης ενα καλο σκυλλο,ειτε καθαροαιμο ειτε με διαφορετικα αιματα...
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Savvas »

Φίλοι μου, πολλά από τα ερωτήματα σας, τα απαντάει από μόνη της η γενετική. Αν και γνωρίζω αρκετά περί του θέματος δεν θα αναφερθώ εκτεταμένα και θα περιοριστώ μόνο σε προσωπικές εμπειρίες. Για κάποιους φίλους που διερωτούνται περί ημίαιμου Vs καθαρόαιμου, ας ψάξουν λίγο τι σημαίνει βαθμός κληρονομικότητας, ποιά χαρακτηριστικά μεταφέρονται και σε ποιό βαθμό. Οπότε άλλο ημίαιμο, άλλο καθαρόαιμο. Τώρα όσο αφορά τις προσωπικές εμπειρίες ασχολούμαι περίπου 20 χρόνια με σκύλους, τα 19 με ημίαιμους ενώ απο πέρσι και με καθαρόαιμη φυλή. Θα περάσαν από τα χέρια μου περί τα 70 ημίαιμα σκυλιά, κάποια κουτάβια έκτρεφα μόνος μου από δικές μου γέννες και άλλα από φίλους που είχαν τρομερούς σκύλους. Ξέρετε πόσα ονόματα από αυτά θυμάμαι? Μόνο 2 και το ένα αμιδρά. Ναι, σίγουρα ένα ημαίμο μπορεί να αγγίξει κορυφή. Και να φερμάρει και να ιχνηλατεί και να κάνει και καφέ άμα λάχει. Όμως το θέμα είναι πόσες πιθανότητες έχουμε σήμερα να ξαναβρούμε ή να ξαναφτιάξουμε τέτοιο σκύλο. Για σκεφτείτε.

Όσο αφορά φέρμας Vs ιχνηλάτης για το κυνήγι του λαγού (και επειδή το θέμα μας αφορά ΑΓΟΡΑ ΙΧΝΗΛΑΤΗ) θα ήθελα να πώ ότι η δουλεία των σκύλων φέρμας είναι το φτερωτό (με εξαίρεση το γερμανικό που μπορεί να έχει διπλό ρόλο) και η δουλεία του ιχνηλάτη ο λαγός. Και για να μην μου πείτε ο καθένας για τα σκυλιά φέρμας πόσο καλά είναι στο λαγό, σκεφτείται πόσα απ' αυτά υπάρχουν στο σύνολο. Ναι, και εγώ να είχα ένα σκύλο που θα μου φέρμαρε το λαγό στα 10 μέτρα, σίγουρα θα πετούσα στα σύνεφα.

Προς το παρών αυτά και στο επανειδήν
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από kypros »

εδωσα το ακραιο παραδειγμα οχι για να θηξω οπιονδηποτε αλλα για να διαφωνησω με τις αιμομιξιες σκυλλων που καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους. θεωρω οτι ενα ποιντερ για παραδειγμα καμια σχεση δεν εχει με ενα μπικολ και οσο καλη και αν πιστευουμε οτι θα βγει τετια γεννα η ταπεινη μου αποπση ειναι οτι πολυ κακος γινεται. υπαρχουν μορφολογικα χαρακτηριστικα για καθε ρατσα τα οποια ακομα και σε καθαροαιμα ατομα μπορει να μην βγουν τα καθορισμενα και ετσι τα σκυλλια αποριπτονται για διασταυροσεις.

Θεωρω οτι ειναι μερος της απολαυσης του κυνηγου και της περιφανιας του να κυνηγα με ενα σκυλι καθαροαιμο με επιλογες συνεχειας στο μελλον. ενας καλος φιλος με διδαξε απο μικρο να αγαπω τα καθαροαιμα και να αρεσκομε στη τελοιοτητα στη μορφολογια του σκυλλου. ο φιλος αυτος κυνηγα με καθαροαιμα αγγλικα ποιντερ απο τα ιδια αιματα εδω και πολλα χρονια και διατηρα 8-10 σκυλια ολων το υλικιων σε ολες τισ φασεις ανα πασα στιγμη για να μπορει να κυνηγα παντα με τα ιδια εκεινα αιματα. Το βρισκω υπεροχο και πολι ομορφο που μπορει να εχει αυτη την ποιοτητα και συνεχεια στο κυνηγι του...

ενα σεττερ, ενα σπανιελ , ενα μπρετον, ενας καθαροαιμος ιχνηλατης εχουν αυτα τα μορφολογικα χαρακτηριστηκα που μας κανουν να τα ξεχοριζουμε , να τα θαυμαζουμε, να τα προτειμουμε, να τα συγκρινουμε και να τα αξιολογουμε. Αυτη ειναι μια απο της μαγιες στα σκυλια... δεν ειναι εργαλια που απλα πρεπει να εχουν ποδια και μυτη και να βγαζουν θηραματα. Θεωρω οτι οι αιμομιξιες, αν και καποτε μπορει να βγαλουν καλα σκυλια στο κυνηγι, εντουτις αποτελουν ασεβια προς τις διαφορες ρατσες με ιστορια οπως οι διαφοροι δεικτες και ιχνηλατες που μεσα απο τους αιωνες εξελεικτηκαν για να φτασουν στη σημερινη τους μορφη.

Δεν υπαρχει κυνηγι που δεν μπορει να γινει με το καταλληλο καθαροαιμο σκυλι που δεχεται τη σωστη εκπεδευση και γιαυτο στα ματια μου μια διασταυρωση ποιντερ με μπικολ δεν διαφερει απο μια διασταυρωση λυκοσκυλου με πεκινουα...

αυτη ειναι η ταπεινη μου αποπση και δεν γραφω απαντωντας συγκεκριμενα σε καποιον φιλο που μιλησε πιο πανω
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

kypros έγραψε:εδωσα το ακραιο παραδειγμα οχι για να θηξω οπιονδηποτε αλλα για να διαφωνησω με τις αιμομιξιες σκυλλων που καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους. θεωρω οτι ενα ποιντερ για παραδειγμα καμια σχεση δεν εχει με ενα μπικολ και οσο καλη και αν πιστευουμε οτι θα βγει τετια γεννα η ταπεινη μου αποπση ειναι οτι πολυ κακος γινεται. υπαρχουν μορφολογικα χαρακτηριστικα για καθε ρατσα τα οποια ακομα και σε καθαροαιμα ατομα μπορει να μην βγουν τα καθορισμενα και ετσι τα σκυλλια αποριπτονται για διασταυροσεις.

Θεωρω οτι ειναι μερος της απολαυσης του κυνηγου και της περιφανιας του να κυνηγα με ενα σκυλι καθαροαιμο με επιλογες συνεχειας στο μελλον. ενας καλος φιλος με διδαξε απο μικρο να αγαπω τα καθαροαιμα και να αρεσκομε στη τελοιοτητα στη μορφολογια του σκυλλου. ο φιλος αυτος κυνηγα με καθαροαιμα αγγλικα ποιντερ απο τα ιδια αιματα εδω και πολλα χρονια και διατηρα 8-10 σκυλια ολων το υλικιων σε ολες τισ φασεις ανα πασα στιγμη για να μπορει να κυνηγα παντα με τα ιδια εκεινα αιματα. Το βρισκω υπεροχο και πολι ομορφο που μπορει να εχει αυτη την ποιοτητα και συνεχεια στο κυνηγι του...

ενα σεττερ, ενα σπανιελ , ενα μπρετον, ενας καθαροαιμος ιχνηλατης εχουν αυτα τα μορφολογικα χαρακτηριστηκα που μας κανουν να τα ξεχοριζουμε , να τα θαυμαζουμε, να τα προτειμουμε, να τα συγκρινουμε και να τα αξιολογουμε. Αυτη ειναι μια απο της μαγιες στα σκυλια... δεν ειναι εργαλια που απλα πρεπει να εχουν ποδια και μυτη και να βγαζουν θηραματα. Θεωρω οτι οι αιμομιξιες, αν και καποτε μπορει να βγαλουν καλα σκυλια στο κυνηγι, εντουτις αποτελουν ασεβια προς τις διαφορες ρατσες με ιστορια οπως οι διαφοροι δεικτες και ιχνηλατες που μεσα απο τους αιωνες εξελεικτηκαν για να φτασουν στη σημερινη τους μορφη.

Δεν υπαρχει κυνηγι που δεν μπορει να γινει με το καταλληλο καθαροαιμο σκυλι που δεχεται τη σωστη εκπεδευση και γιαυτο στα ματια μου μια διασταυρωση ποιντερ με μπικολ δεν διαφερει απο μια διασταυρωση λυκοσκυλου με πεκινουα...

αυτη ειναι η ταπεινη μου αποπση και δεν γραφω απαντωντας συγκεκριμενα σε καποιον φιλο που μιλησε πιο πανω
+100

να προσθεσω μονο οτι τα καθαροαιμα εχτος απο το μορφολογικα τους χαραχτιριστικα εχουν και το ψυχολογικο τους προτυπο το οπιο επηρεαζεται και αυτο οταν τα ζευγαρονουμαι με αλλες ρατσες.
sotiris!129

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

χωρις να θελω να καμω τον ιδιμονα,εχω και εγω πολλα να μαθω απο τα λεγομενα σας...αλλα δεν ειναι τα αιματα και μονο τα αιματα που κανουν τι διαφορα στα σκυλια! δεν παι να ειναι DIESEL ο σκυλος σου δεν παι να ειναι οτι ρατσα θελεις, αν δεν εκπεδευτη ο σκυλος καλα, ημιαιμο η' καθαροαιμο στο τελος θα καταληξη στο χωραφι μονο του η πεγμενο που το μαστρο του οπως πολλα αλλα τραγικα για μενα περιστατικα ποθ ετιχε να δω στο κυννηγι. ποσουσ τετιουσ σκυλους βλεπουμε καθε χρονο να ακουν την προτη χατουτσια και να κοφκουντε του βουρου? ποσους αλλους πεγμενουσ πουκατο που τεςλατσιες? ημιαιμο η' καθαροαιμο για μενα δεν παιζει ρολο...εγο εχω ημιαιμο το αγαπωπαρα πολλη εχει τις ατελιες του δεν λεω ...αλλα επδ το εχω απο κουταβι προτιμο να χασο 1-5-10 λαους σε μια εξορμισι παρα να παο σπιτι χωρις το σκυλλο μ! τρωω πολλες ωρες τησ βδομαδας για να τον εχωετιμο και δεν μετανιονω ουτε ντρεπομε που ειναι ημιααιμο! καλα κυνηγια σε ολους σας, και πανω απολα με ασφαλεια!
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

Σωτηρη ενοειτε οτι για να κανης σκυλο καλο, πρεπει να φτυσεις αιμα στην εκπαιδευση ανεξαρτητος αν ειναι καθαροαιμος η ιμιαιμος,, εγω πιστευω οτι ολα ξεκινουν με την ποιοτητα αιματος της καθε ρατσας. και με καθαροαιμα αιματα ειμαστε πιο σιγουροι οτι ο σκυλος θα ειναι αυτο που θελουμαι. δεν ειναι ολα τα καθαροαιμα καλα, η πιανουμαι καθαροαιμο και ολα ειναι μελι γαλα. πρεπει να γινη προσεχτικη επιλογη των γονιων και των προγωνων , οπως και σωστη επιλογη στο κουταβι. σε μια γεννα δεν ειναι ολα τα ιδια, υπαρχουν αυτα που θα ξεχωρισουν, με τα ιμιαιαμα παιζη πολυ ο παραγοντας τυχη.
ειδη βλεπω εδω και 3 βδομαδες σκυλους εγκατελειμενους στα βουνα, εκληματικη ενεργεια, δεν ειναι ολοι φιλοζωοι, πολλοι εχουν τους σκυλους απλα σαν ενα αψυχο εργαλειο που κανη την δουλεια του
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

admin έγραψε:πρωτο, φυσικα και ο σκυλος του dvd για να ειναι μεσα στο dvd σημαινει πως εν πολλα καλο εν θα εβαλαν ενα τταπακοσσιλο τζιαμε να τον δειξουν. Εμείς κάνουμε τα dvd και΄το σκυλί ήταν 3 χρονών τελειωμένο αλλα τουτο δεν σημαινει πως ολοι οι αλλοι biggle ειναι τελιοι. και ναι εχει biggle αλλα και sercutsi αλλα και πολλους αλλους ιχνηλατες που λασσουν πανω στην μαλαη ειχα και ξερω αλλα και εχουν ακομα φιλοι μου. όπως σου ανάφερα και πρίν υπάρχουν κυνηγετικές γραμμές ιχνηλατών που δέν λάσουν της μαλαής
και κατι αλλο το θεμα ειναι μονο η γρηγοραδα του σκυλου και ποσο προβουρα. το θεμα ειναι πως τα βουνα εν ειναι διολα γιαυτο αν ο κυνηγος υπαρχει πιπτωση να κοψει πισω και αδυνατει να πυροβολησει λαγο την ωρα που θα τον βγαλει ο σκυλος.
με τον σκυλο της φερμας φιλε αναφκεις τσιαρο αμαν λαχει την ωρα που εν φερμαρισμενος.
Πόσοι λαοί στέκονται να δεχθούν φέρμα

τελοσπαντων εν θα μπω σε συζητησεις γιατι πολυ απλα οπως ειπα εν θεμα γουστου και αποψεων. εγω εμαθα αντι με θεωριες και βιβλιουθκια και dvd να κρινω με εκεινο που βλεπω μπροστα μου. τα αλλα ολα εν μου λαλουν τιποτα. εγω θυμουμε περσυ στην σκαρινου επικαριστικαμε με μια παρεα για τους σκυλους μας φιλικα παντα πριν την αδεια. εκεινοι λααρηες χρονια και εγω με ενα ποιντερ εγγεζικο θεμας.Εγώ πάω κυνήγι τα τελευταία 21 χρόνια και κυνηγώ με σκύλους τα τελευταία 14 χρόνια. Έχω γνωρίσει τους περισσότερους εκπαιδευτές σκύλων στην Κύπρο και αρκετούς απο το εξωτερικό. Έχω κυνηγήσει με σκυλιά πρωταθλητές φέρμας και τα dvdντούθκια και τα βιβλιούθκια που γράφουμε είναι αποτέλαισμα μεγάλης έρευνας και πολύ κόπουΕάν σου εγούτισε μ ια φορά να πέξεις θήραμα επειδή οι συνθήκες ήταν κατάλληλες για τον σκύλο σου και επειδήκάποιοι έλλοι που δέν ξέρεις το επίπεδο των σκύλων τους δέν τους βρήκαν απλά έτυχε. Το Αγγλικό ποίντερ έκεί είναι το δυνατό του το σημείο. Εάν ήταν Βορκάς με ξηρασία και εσύ κυνηγούσες με τον αέρα αντί κόντρα μπορεί να μην έβρισκες τίποτα. Τους καλύτερους σκύλους φέρμας κατα εμένα στην Κύπρο τους έχει ο Κωνσταντίνος ο oscar. Μάλιστα ένας απο αυτοιύς είναι και παγκόσμιος πρωταθλητής πρακτικού κυνηγίου . Ο κωνσταντίνος παίζει 100-120
περδίκια -20-30 φραγκολίνες-20-30 πεκάτσες και 2-3 λαγούς κάθε χρόνο. Στην φύση του Εγγλέζικου είναι η φέρμα και το πουλί έαν βρεί λαγό στον δρόμο του θα το σήκώσει αλλά δέν θα ιχνηλατήσει να πάει 2-3 χιλιόμετρα να σου τον σηκώσει. Εάν δόκει πάνω του και μόνο.


αυτα προς το παρων, οποτε θελετε αν αποφασησετε να φκειτε που μεσα στις θεωριες που καθετε ο καθενας και γραφει σε καθε βιβλιο η οτιδηποτε αλλο μεσο ελατε να σας δειξω τελιωμενους σκυλους τραχαρ τις φερμας που εχει ενας παρεας κι θα παθετε την πλακα σας. και μιλουμε για πολλα πιο λιγα λεφτα απ οτι ενας ιχνηλατης.

Εάν θέλεις φέρει ότι σκύλο φέρμας θέλεις να πάμε όπου θέλεις και με ότι καιρό θέλεις και να φέρω και εγώ ένα ιχνιλάτη καθαρόαιμο και εκπειδευμένο για να δείς το αποτέλαισμα και την διαφορά
και το 10-15 λαγους ενας ιχνηλατης και 1-5 της φερμας εν κολλα πουποτε παλε ειπεν το ενας μια φορα και πιανουμεν το και παμε.
Έν το είπε ένας λέω το εγώ μετη δική μου άποψη και μετα δικά μου συμπεράσματα

εν θελω να μιωσω την αξια των ιχνηλατων απλα αν καμεις λαθος επιλογη και εν μπορεις να κυνηγησεις σωστα τον ιχνηλατη τοτε χανεις την ωρα σου. ο σκυλος φερμας εν πολλα πιο ευκολοκυνηγητος ειδικα για ενα αρχαριο.

Έξαρτάτε τι κυνηγάς πιάσε ένα ανκπαίδευτο Αγγλικό πόιντερ και πήγαινε κυνήγι εάν δέν παιχτείς στην μια ώρα τότε τα ξαναλέμε. όλοι οι σκύλοι πρέπει να εκπαιδεύονται σωστά και ο ΄κάθε κυνηγός να διαλέγει τον σκύλο που του ταιριάζει. Αλλά εάν θέλει να ονομάζεται κυνηγός του λαγού με ένα σκύλο φέρμας θα συσκολευτεί να έχει πολύ καλά αποτελαίσματα, Μπορεί όμως να έχει καλά
οσο για το dvd ρε φιλε αρεσκει μου να το δω και μια και δυο και 100 φορες ξανα και ξανα απλα το θεμα ειναι και ποσες φορες μπορει να γυριστει ενα dvd μεχι να φκει το αποτελεσμα που θελουμε.Εγώ προσωπικά με εκπαιδευμένους σκύλους τόσο φέρμας όσο και ιχνηλάτες όποτε πάω κάνω και μια ταινία . Άτε να πάω δύο φορές για ένα σκύλο γιατί σταθήκαμε άτυχοιΓ θυμουμε πιο παλια που καπιοι που παφο εθελαν να καμουν βιντεο με λαγους και ουλλη μερα εγυριζαν με τις καμερες παστα βουνα.

και στο τελος επιαν μεσα στην απαγορευμενη για να εβρουν :lol: :lol: :lol: :lol: Δέν σημαίνει ότι όποιος πιάνει μια κάμερα στο χέρι ή έχει ένα σκύλο μπορεί να κάνει και μια δουλειάα και παρεπιπτωντος ο ξαδερφος μου ακομα ευαχιστει το sercutsi μιας αλης παρεασ που εκοψε που το μιλι και ηρτε και εφκαλεν του τον λαγο που μεσα στα ποδια του ενω οι μαστοροι του ηταν αρκετα πισω. ο τζικλαρης ο ανηψιος μου ειχε την ευκαιρια να παιξει τον πρωτο του λαγο μακαρι να εν καλα ο σκυλος :lol: :lol: :lol:
ο ξάδερφος σου να ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του σκύλου που δέν τον εκπαίδευσε σωστά :idea:[/quote]

sorry που εν απαντησα πιο γρηγορα φιλε εν ειχα καθολου ωρα.

λοιπον επειδη η συζητηση μας εκ μερους μου ειναι εντελως φιλικη θελω να σε διαβεβεωσω πως ουτε κοντραρισκουμε ουτε παιζω τον καποιο τελωσπαντων απλα εκφραζω την αποψη μου και μαλιστα τεκμηριωμενα και πανω απ ολα με εμπειριες που εζησα. ειδαν πολλα τα ματια μου και γιαυτο συμμετεχω στην κουβεντα εννεν απλα που κουβεντες του καθε ενος.

συνεχιζοντας θελω να σου πω οτι εν πικκαρισκουμε μαζι σου ουτε με κανενα γιατι πολυ απλα τουτοι που μαλωνουν για ετσι θεματα εν βλακες και αθκιασεροι να σκοτωνουντε για ετσι κουβεντες. ωστοσο θελω να σου πω πως τα 14 χρονια που μου λαλεις πως κυνηγας με σκυλο εν μου λαλουν τιποτε ρε φιλε. εν θελω να σε θειξω αλλα εχει ανθρωπους που με 50 χρονια που κυνηγουν με σκυλους και ακομα εν εχουν υποθεση. και εγω παιζω skeet 9 χρονια κι εσυρα ως τωρα 1 εκατομυριο χαρτουτσιες τι σημαινει πως ειμαι ο πασκοπευτης και πως ξερω τα παντα?? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ.

εμεις που εχουμε υποτιθετε τοση πειρα σε σκυλλους, κυνηγα σκοπευτηρια μπλα μπλα μπλα υπαρχει ενας μεγαλυτερος κινδυνος να πεσουμε σε λαθη γιατι πολυ απλα εμαθαμε με ενα συγγεκρημενο τροπο, εκαμαν μας με ενα καλουπι και ετσι εμαθαμε και πιανουμεν τον και παμε αι εν θελουμε να ακουσουμε τπτ αλλο γιαυτο επετρεψε μου να σε συμβουλεψω να μεν ειμαστε τοσο απολυτοι σε οτι λεμε.

που τζιαμε τζιε τζι λαλεις μου να σου φερω οποιο σκυλλο της φερμας θελω και πικκαρεσαι. φιλε μου να σου πω κατι?? εγω εχω ενα ποιντερ που τον επιασα που μωρο και εκπαιδευσα τον εγω πανω στον λαο. εννεν ΑΑΑ σκυλλος αλλα οτι λαο εβρω φερμαρει μου τον και παιζουμε η παρεα μου 8-9 λαους τον χρονο που λλοου του και μονο και ναι ηταν σπανιες οι περιπτωσεις που εν εσταθηκε ο λαος και επροβουρησε μου. εσυ λαλεις μου ρε φιλε να μου φερεις ενα εκπαιδευμενο ιχνηλατη, οπως σου ειπα εγω επιασα τον που μωρο γιατι εν εκρατουσε η πουγγα μου τωρα αν βαστας και μπορεις να δωκεις κουμπαρε να πιασεις σκυλλο ιχνηλατη με @@ τοτε μπραβο σου και χαλαλι σου εγω παντως εν κρατω ετσι λεφτα.

φερε μου ομως αμαν θελεις ενα σκυλλο που εν επιασες ετοιμο με 4000 και 5000 ευρω αλλα αναγιωσες τον μονος σου με τον κοπο σου και θωρουμε. γιατι να παω να πιασω ενα σκυλλο 3000 και 4000 και 5000 για το χομπυ μου και για να τον εχω 2 μηνες τον χρονο και με τον φοβο τησ κουφης η της ψατζιης η της κλεψιας no thank you.

προσφατα ειχαμε συζητηση με πολλους ανθρωπους που εχουν κανταρκα γνωσεις και εμπειριες παραπανω που εμας. ουλλοι φιλε μου υποστηριζουν πως ο ιχνηλατης εχει το μειονεκτημα του οτι μπορει να σου φκαλει 20 λαους αλλα πανω σε ποσους ενα αξαμοσεις εν η κουβεντα, και ξαναλαλω σου αικε εξω τουτους που κρατουν μια φαουσα λιρες να αγοραζουν σκυλους γιατι εν η μειονοτητα και πιασε την πλειοψηφια, που εν οι ανθρωποι που εν κρατουν για να πιασουν σκυλλο ετοιμο ΑΑΑ. ουλλοι το ιδιο προβλημα με τους ιχνηλατες. 1 στους 10 να σου κυνηγησει και να σου φκαλει λαγο μεσα στα ποδια σου. αμαν πιασει μαλαη τραβα και παει.

και τελος θα ηθελα να σταθω στην ιστορια που ειναι γεγονοτα, εν τζιαμε και καμια αποψη η επιστηονικη επεση μπορει να τα αλλαξει . ο κυπριος κυνηγος φιλε μου μεχρι πριν καμια δεκαρια χρονια με τι σκυλλους εκυνηγουσε και εφορτονετουν λαους?? με τα ΖΑΡΚΑ ΤΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ. αμαν παμε πισω ανακαλυπτουμε πως η πρωτη βασικη ρατσα τουτης της διασταρωσης ειναι ο ΜΠΡΑΚ. ο παπας μου μεχρι πριν 7 χρονια ειχε 1 ζευγαρι με 2 αρφουες ζαρκα. εφκαλαν μας 25-30 λαους τον χρονο. μιλουμε για τρομερη ιχνηλασια και σταθεροτατη φερμα και μιλουμε για την φερμα και παλε αναγιωσαμεν τες εμεις που μωρα. και μεν μου πεις μα τοτε ειχεν παραπανω και τωρα ετσι κι ετσι γιατι εν το δεχουμε γιατι αμαν εχεις σκυλο παιζεις λαους. σημερα το κυπριακο ζαρι ειναι δυσευρετο και εγραψε ιστορια στο κυπριακο κυνηγι και μιλουμε για διασταυρωσεις βεβεα με βαση την φερμα. τοτε που ο κυπρεος εκυνηγουσε μαζι του εν ηθελε να ακουσει με για bιggle με για καναδεζικα με για αμερικανικα με γιατσεχικα με για σερκουτσι με για σπανιολο με για τιποτε αλλο.

ο ιχνηλατης συμφωνω 100% με οσους το λενε εν γεννημενος για τον λαο τζινη εν η δουλεια του αλλα ως τζιαμε, παντα αποψη μου και παντα φιλικα λεω το γιατι εν θελω καθολου μα καθολου να παρεξηγηθουμε.

και παντα εν καλα να βλεπουμε τις δυνατοτητες της πλειοψηφιας που εν τζινοι που εν κρατουν και οχι της μειονοτητας που κοδευκουν αρκετα.

να τελιωσω επειδη ειπα παρα πολλα. οι 9 στους 10 εκπαιδευτες σκυλλων ειναι μαφιες. αμαν παει ο παρεας του ο αριστος ενα του δωκει καλο σκυλλο αμαν παει ο αγνωστος ομως 100% εννα προσπαθησει να του την μπειξει αποδεδηγμενο τουτο. και επεοδη εν κριμα ο κθε μ...κας να κλεφκει τον κοσμο εν καλα αφου κρατουμε τα λεφτα να μαθουμε 2-3 πραματα πρωτον για να μεν μας γελουν και δευτερο για να καμουμε σωστη επιλογη.

οποτε πρωτο το πιο βασικο πραμα που πρεπει να δεις πριν να αγορασεις ιχνηλατη σκυλλο ειναι η παρεα και μονο η παρεα και ειδικα αμαν εισαι αρχαριος. που τζιαμε τζιε τζι αμαν εχεις μεγαλη παρεα και ποθκια και καλη υγεια τραβα με οποιο σκυλλο και αγιος ο θεος. αλλα αμαν η παρεα εν 1-2 ατομα συνηθυσμενης πουγγας με ενα average ιχνηλατη τοτε εν εγγλημα. ο σκυλος της φερμας ειναι και θα ειναι παντα πιο ευκολοκυνηγητος. ειδικα αμαν καταφερεις να εβρεις κανενα ζαρι κυπριακο καλο τοτε εν θα ξερεις τι ειναι ο ιχνηλατης ουτε θα θελεις να ξερεις ;) ;)
sotiris!129

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πε του παρεα σου του οσκαρ οτι εν ζεν μονος του ζιε παιζει 120-200-500 περτιζια τον χρονο τι τα καμει βαλι τα τον σκυλον του να τα φαν οξα εν να τα φαι τζινος 120 περτικους? ο χαρος μου αμαν ακουο ετσι πραματα καλα ποσα παιζει καθε ε3ορμιση 30? εν ξερει τη εν το ΚΟΤΑ? ελεος!!!!
για τα αλλα ουλλλλλααααα που λες μπραβο σου....ουτε εγω ουτε πολλις αλλος κοσμος δεν κρατα 2000-3000-10000ευρο για να πιαι ενα σκυλο που εν 3ν χρονον τελειωμενος και να παιζει 243523532 λαους το χρονο...αλλα 1000000000000000 φορες να παιξω 2-3 που εφκαλε ο σκυλος μου και να ξερω οτι εν χαλλαλη οι ωρες που εφα πανω του και να ξερω πωσ μικακο εφαε πσαζι η ακασεν τον η κουφι τσαι πεθανε εν θα κλεω τες 5000 που εδοκα του καθε νου αλλα εν να κλεο που εχασα τον σκυλλο που εμεγαλοσα με τοσο κοπο ζιε εδεθικα μαζι του! φιλικα!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από admin »

sorry που εν απαντησα πιο γρηγορα φιλε εν ειχα καθολου ωρα.

λοιπον επειδη η συζητηση μας εκ μερους μου ειναι εντελως φιλικη θελω να σε διαβεβεωσω πως ουτε κοντραρισκουμε ουτε παιζω τον καποιο τελωσπαντων απλα εκφραζω την αποψη μου και μαλιστα τεκμηριωμενα και πανω απ ολα με εμπειριες που εζησα. ειδαν πολλα τα ματια μου και γιαυτο συμμετεχω στην κουβεντα εννεν απλα που κουβεντες του καθε ενος.

συνεχιζοντας θελω να σου πω οτι εν πικκαρισκουμε μαζι σου ουτε με κανενα γιατι πολυ απλα τουτοι που μαλωνουν για ετσι θεματα εν βλακες και αθκιασεροι να σκοτωνουντε για ετσι κουβεντες. ωστοσο θελω να σου πω πως τα 14 χρονια που μου λαλεις πως κυνηγας με σκυλο εν μου λαλουν τιποτε ρε φιλε. εν θελω να σε θειξω αλλα εχει ανθρωπους που με 50 χρονια που κυνηγουν με σκυλους και ακομα εν εχουν υποθεση. και εγω παιζω skeet 9 χρονια κι εσυρα ως τωρα 1 εκατομυριο χαρτουτσιες τι σημαινει πως ειμαι ο πασκοπευτης και πως ξερω τα παντα?? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ.Φίλε ούτε εγώ πικάρομαι ούτε κοντράρομαι μαζί σου αλλά απλά εκφράζουμε απόψεις. όπως λές με τον σκύλο σου απλά επιβαινεώνεις αυτά που σου είπα ο σκύλος φέρμας είναι καλός στον λαγό αλλά ως ένα σημείο η δουλειά του είναι άλλη κατεξοχής

εμεις που εχουμε υποτιθετε τοση πειρα σε σκυλλους, κυνηγα σκοπευτηρια μπλα μπλα μπλα υπαρχει ενας μεγαλυτερος κινδυνος να πεσουμε σε λαθη γιατι πολυ απλα εμαθαμε με ενα συγγεκρημενο τροπο, εκαμαν μας με ενα καλουπι και ετσι εμαθαμε και πιανουμεν τον και παμε αι εν θελουμε να ακουσουμε τπτ αλλο γιαυτο επετρεψε μου να σε συμβουλεψω να μεν ειμαστε τοσο απολυτοι σε οτι λεμε.

που τζιαμε τζιε τζι λαλεις μου να σου φερω οποιο σκυλλο της φερμας θελω και πικκαρεσαι. όχι φίλε εσύ λές και παραπλανείς τον κ.οσμο ότι αμμα θέλετε πιο φθηνό σκύλο απο ένα ιχνηλάτη να φέρει ο παρέα σου κάτι σκύλους φέρμας να χάσουμε το φώς μας και απλά σου λέω΄ότι υπάρχουν πολύ δυνατά σκυλιά και μπορούμε να τα συγκίνουμε φιλε μου να σου πω κατι?? εγω εχω ενα ποιντερ που τον επιασα που μωρο και εκπαιδευσα τον εγω πανω στον λαο. εννεν ΑΑΑ σκυλλος αλλα οτι λαο εβρω φερμαρει μου τον και παιζουμε η παρεα μου 8-9 λαους τον χρονο που λλοου του και μονο και ναι ηταν σπανιες οι περιπτωσεις που εν εσταθηκε ο λαος και επροβουρησε μου. εσυ λαλεις μου ρε φιλε να μου φερεις ενα εκπαιδευμενο ιχνηλατη, οπως σου ειπα εγω επιασα τον που μωρο γιατι εν εκρατουσε η πουγγα μου τωρα αν βαστας και μπορεις να δωκεις κουμπαρε να πιασεις σκυλλο ιχνηλατη με @@ τοτε μπραβο σου και χαλαλι σου εγω παντως εν κρατω ετσι λεφτα. Η συζήτηση δέν ήταν πόσα έπρεπε να δώσει ο καθένας για τον σκύλο αλλά εάν αξίζει η αγορά κάποιου ιχνηλάτη για το κυνήγι λαγού

φερε μου ομως αμαν θελεις ενα σκυλλο που εν επιασες ετοιμο με 4000 και 5000 ευρω αλλα αναγιωσες τον μονος σου με τον κοπο σου και θωρουμε. γιατι να παω να πιασω ενα σκυλλο 3000 και 4000 και 5000 για το χομπυ μου και για να τον εχω 2 μηνες τον χρονο και με τον φοβο τησ κουφης η της ψατζιης η της κλεψιας no thank you.
Φίλε δέν ξέρω την ηλικία σου αλλά μέσα απο την εμπειρία που έχω τα τελευταία 14 χρόνια ΄΄ακου μια απλή μαθηματική πράξη. Αγοράζω ένα κουτάβι απο κα΄λούς γονείς κυνηγετικούς (€200) τον πρώτο χρόνο δίνω ακόμη (€100) στον κτηνίατρο για΄εμβόλια κ.τ.λ μετά ξεκινάω να το εκπαιδεύω και το πέρνω κάθε βδομάδα 2 φορές έξω για 6 μήνες άρα 48 περίπου φορές θα ξοδέψω 480 περίπου ευρό καύσημα το λιγότερο. Αν το ταίζω και μια καλή τροφή €38 ο σάκος των 15 κιλών για ένα μήνα θέλω και ακόμη €380 ευρό τροφή για ένα χρόνο άρα στον χρόνο έχω κάνει €1160 έξοδα και πιθανό να μην έχω τον σκύλο που υπολόγιζα. Έχασα ένα χρόνο και €1160 και το αποτέλαισμα μπορεί να με απαγοητεύει . Εάν συνεχίσω και επιμένω στο ίδιο σκυλί τότε την επόμενη χρονιά θα έχω χάσει €2320 και δύο χρόνια ενώ περιμένω να ωριμάσει ο σκύλος και να μου κυνηγήσει . Οι περισσότεροι απο εμάς δέν έχουμε ούτε τις γνώσεις για σωστή εκπαιδευση του σκύλου δέν είναι η δουλειά μας και μπορεί ν α μην εκπαιδευτεί ούτε σωστά ο σκύλος.. Με τα ίδια χρήματα μπορεί να πάς να δείς πολλά σκυλιά μέσα απο τα οποία μπορείς να βρείς κάποιο που να ταιρειάζει στον χαρακτήρα και τρόπο που κυνηγάς. Εάν είσαι άπλά κυνόφιλος και θέλεις να έχεις σκύλο συντροφιά και αυτό σε ενδιαφέρει περισσότερο άλλο πράγμα τότε καλύτερα να τον αναγιώσεις απο μόνος σου

προσφατα ειχαμε συζητηση με πολλους ανθρωπους που εχουν κανταρκα γνωσεις και εμπειριες παραπανω που εμας. ουλλοι φιλε μου υποστηριζουν πως ο ιχνηλατης εχει το μειονεκτημα του οτι μπορει να σου φκαλει 20 λαους αλλα πανω σε ποσους ενα αξαμοσεις εν η κουβεντα, και ξαναλαλω σου αικε εξω τουτους που κρατουν μια φαουσα λιρες να αγοραζουν σκυλους γιατι εν η μειονοτητα και πιασε την πλειοψηφια, που εν οι ανθρωποι που εν κρατουν για να πιασουν σκυλλο ετοιμο ΑΑΑ. ουλλοι το ιδιο προβλημα με τους ιχνηλατες. 1 στους 10 να σου κυνηγησει και να σου φκαλει λαγο μεσα στα ποδια σου. αμαν πιασει μαλαη τραβα και παει.Φίλε σου ξαναλέω υπάρχουν αρκετοί ιχνηλάτες που κυνηγούν συσταρισμένα και κοντά απλά δέν εκπαιδεύονται σωστά
και τελος θα ηθελα να σταθω στην ιστορια που ειναι γεγονοτα, εν τζιαμε και καμια αποψη η επιστηονικη επεση μπορει να τα αλλαξει . ο κυπριος κυνηγος φιλε μου μεχρι πριν καμια δεκαρια χρονια με τι σκυλλους εκυνηγουσε και εφορτονετουν λαους?? με τα ΖΑΡΚΑ ΤΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ. αμαν παμε πισω ανακαλυπτουμε πως η πρωτη βασικη ρατσα τουτης της διασταρωσης ειναι ο ΜΠΡΑΚ. ο παπας μου μεχρι πριν 7 χρονια ειχε 1 ζευγαρι με 2 αρφουες ζαρκα. εφκαλαν μας 25-30 λαους τον χρονο. μιλουμε για τρομερη ιχνηλασια και σταθεροτατη φερμα και μιλουμε για την φερμα και παλε αναγιωσαμεν τες εμεις που μωρα. και μεν μου πεις μα τοτε ειχεν παραπανω και τωρα ετσι κι ετσι γιατι εν το δεχουμε γιατι αμαν εχεις σκυλο παιζεις λαους. σημερα το κυπριακο ζαρι ειναι δυσευρετο και εγραψε ιστορια στο κυπριακο κυνηγι και μιλουμε για διασταυρωσεις βεβεα με βαση την φερμα. τοτε που ο κυπρεος εκυνηγουσε μαζι του εν ηθελε να ακουσει με για bιggle με για καναδεζικα με για αμερικανικα με γιατσεχικα με για σερκουτσι με για σπανιολο με για τιποτε αλλο. Πρίν κάποια χρόνια το κυνήγι και η μορφολογία και η συμπεριφορά του θηράματος ήταν διαφορετική. Επειδή πορίν 20 χρόνια το Mini ήταν το καλύτερο αυτοκίνητο ισχύει και σήμερα αυτό
ο ιχνηλατης συμφωνω 100% με οσους το λενε εν γεννημενος για τον λαο τζινη εν η δουλεια του αλλα ως τζιαμε, παντα αποψη μου και παντα φιλικα λεω το γιατι εν θελω καθολου μα καθολου να παρεξηγηθουμε.

και παντα εν καλα να βλεπουμε τις δυνατοτητες της πλειοψηφιας που εν τζινοι που εν κρατουν και οχι της μειονοτητας που κοδευκουν αρκετα.

να τελιωσω επειδη ειπα παρα πολλα. οι 9 στους 10 εκπαιδευτες σκυλλων ειναι μαφιες. αμαν παει ο παρεας του ο αριστος ενα του δωκει καλο σκυλλο αμαν παει ο αγνωστος ομως 100% εννα προσπαθησει να του την μπειξει αποδεδηγμενο τουτο. και επεοδη εν κριμα ο κθε μ...κας να κλεφκει τον κοσμο εν καλα αφου κρατουμε τα λεφτα να μαθουμε 2-3 πραματα πρωτον για να μεν μας γελουν και δευτερο για να καμουμε σωστη επιλογη.Συμφωνω μαζί σου ότι πρέπει να μάθουμε 2-3 πράγματα πρίν αγοράζουμε ένα σκύλο και ότι αρκετή εκπαιδευτές δέν έχουν υπόθεση
οποτε πρωτο το πιο βασικο πραμα που πρεπει να δεις πριν να αγορασεις ιχνηλατη σκυλλο ειναι η παρεα και μονο η παρεα και ειδικα αμαν εισαι αρχαριος. που τζιαμε τζιε τζι αμαν εχεις μεγαλη παρεα και ποθκια και καλη υγεια τραβα με οποιο σκυλλο και αγιος ο θεος. αλλα αμαν η παρεα εν 1-2 ατομα συνηθυσμενης πουγγας με ενα average ιχνηλατη τοτε εν εγγλημα. ο σκυλος της φερμας ειναι και θα ειναι παντα πιο ευκολοκυνηγητος. ειδικα αμαν καταφερεις να εβρεις κανενα ζαρι κυπριακο καλο τοτε εν θα ξερεις τι ειναι ο ιχνηλατης ουτε θα θελεις να ξερεις ;) ;)[/quote]
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”