ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από admin »

HUNTER έγραψε:Φιλε ενα πραμα μονο να σου πω. Οι μπιγλ εν σηιλι καταδιοξης. Αν τσινιατε 4 ατομα μαζι πιαστον. αν τσινιας μονος σου πιαε τσε μια μοτορουα να τον βουρας που πισο. Μιλο εκ πιρας. Ο καλιτερος σιηλος για τα βουνα τις κυπρου αν τσινιασ 1-2 ατομα εν ενας σιηλος που τσινια κοντα κατα προτιμισι ποιντερ.οι καλαμαραες φιλε τσινιουν τους μπιγλ σε πεδιαδες με καρτερι. εν εν σιηλοι ποθ τριπονουν μες τους βατους. παντα μιλο εκ πιρας φιλε
Φίλε Hunter είδες τα 2 απο τα 3 dvd του περιοδικού που παρουσιάσαμε το Αμερικάνικο και Αγγλικό beagle Την κινηματογάφιση την κάναμε και είμασταν συνεχώς καβάλα πάνω απο τον σκύλο . Υπάρχουν beagle αργοί και beagle γρήγοροι. Το ίδιο ισχύει και για τους ποιντερ. Μην χρησιμοποιάτε απόλυτους όρους γιατί στο κυνήγοι δέν περπατάει κάτι τέτοιο . Εάν δώσεις κάποιου φίλου μου που έχει γιούρα και πέζει 30 λαούς τον χρόνο πόιντερ ενα τον πετάξει την άλλη μέρα . Εάν δώσεις σε άλλον παρέα μου φανατικό ποιντερά τον καλύτερο beagle το ίδιο θα κάνει. Είναι όλα θέμα γούστου και θέμα τι θέλουμε να κάνουμε πάνω στο βουνό.Για αυτό τον λόγο ο κόσμος πρέπει να μάθειο τις κυνηγετικές γραμμές τι χαρακτηριστηκά έχει η κάθε φυλή και να επιλέγει βάση αυτών και όχι να διασταυρώνει πιτ μπουλ με μουκάνικο για να βγάλει τον σούπερ σκύλο,....
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Ηθελα να πω την γνωμη που απο εχττες αλλα δεν βρηκα ωρα.

Ωστοσο μιλησαν ατομα που κατεχουν και γενικα πιστευω οτι το θεμα εχει καλυφθει.

Θα αρκεστω μονο να πω οτι αναλογως του τι ξερει ο καθε ενας και το ποσο αντιλαμβανεται καποια πραγματα σε σχεση με την φυλη που κατεχει , εχει στο νου του τις δυο ενοιες ....ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ και ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟΣ .......διαφορετικα απο τον οποιαδηποτε αλλο.

Το ιδιο διαφορετικα τις εχει στο νου του και ο καθε ενας πωλητης σκυλων.Λεω επιτηδες πωλητης διοτι στην Κυπρο ειδικα ετσι πρεπει να λεγονται.Δεν ξερουν να διαχωρησουν τις ενοιες εκτροφεας απο εκπαιδευτης.και οι περισσοτεροι ειναι μια πιττα μιξ με πικλα, σε εμπειρια, γνωσεις και .......σκυλια.(Οι περισσοτεροι γιατι υπαρχουν και ΠΟΛΥ καλα ονοματα....αλλα ειναι μετρημενα)

Οποταν πιστευω οτι οσο εμβαθυνει καποιος μπορει να αντιλαμβανετε καλυτερα με βαση αυτα που ξερει τις δυο εννοιες και να κρινει ποοις σκυλος αξιζει πραγματι , εαν τηρει καποια απο τις δυο εννοιες και κατα ποσο αξιζει τα λεφτα του.

Απλα εδω να θυμιζω οτι οι σκυλοι ειναι και οι ιδιοι διαφορετικα ατομα, εχουν διαφορετικο χαρακτηρα μεταξυ τους ακομη και αν προερχονται απο την ιδια φυλη, η ακομη και την ιδια γεννα....και οτι ακομη και τελειμενο σκυλι να παρεις απο τον οποιαδηποτε και να ξερει να κανει τα παντα...............εαν εσυ δεν ξερεις να τον κερδισεις , σε ψυχη και εμπιστοσυνη............δεν θα σου δωσει ποτε το 100% των δυνατοτητων του. Μα ποτττε!!!


Οποταν εναποκειτε στον καθε ενα μας να ....ενεργησει...οπως πιστευει και ξερει ο ιδιος.

Αυτα εν ολιγοις για να μην επαναλαμβανομαστε.

Α και κατι αλλο....μην περνετε την ηλικια ως απολυτο παραγοντα........υπαρχει και στα σκυλια .....αυτο που λεμε ταλεντο.....δηλαδη το κατι παραπανω......ωστοσο τα ταλεντα ειναι λιγα και για λιγους..........ενω τα καλα σκυλια ειναι πολλα......και για οσους ξερουν να το δουν....και να το ανακαλυψουν!!!

Ακομη περισσοτερα ειναι τα σκυλια που εχουν ολα τα προσοντα να γινουν αριστα και χαλουν στα χερια μας, και πολυ πιο περισσοτερα τα σκυλια που δεν αξιζουν μπακιρα αλλα χρυσοπουλουνται σε ατομα που αν και μπορει να ξερουν πολλα.......συνηθως παρασυρονται απο το παθος τους...και ξεχνουν τα βασικα κριτηρια επιλογης των.

Το θεμα ειναι πολυ μεγαλο. καθολου ευκολο αντικειμενικα.........και σιγουρα.........επηρεασμενο απο το τι κουβαλα ο καθε ενας μας μεσα στο κεφαλι του( εμπειριες, αντιληψεις, κακα η καλα περιστατικα κια γεγονοτα)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

admin νομιζω πρεπει να βαλεις να πατουμε like οπως και στο facebook..

100000 like σε οσα ειπες..

ρε παιθκια δυστηχως στη κυπρο εμαθαμε να λαλουμε ααα μα οι μπιγκλ πεεεε παλιοσσιλλοι καμουν καταδιωξη 3 ωρες βουρας τους και δεν τους φτανεις κτλ κτλ η τα γιουραα εν γεριμια εν μπορεις τα τους κυνηγησεις κτλ κτλ τουτα εν λογια του καφενε δυστηχωςς..

θα μιλησω πιο συγκεκριμενα για το μπιγκλ μιας και το εψαξα καλα το θεμα και ακομα το ψαχνω,,δεν διαφωνω οτι υπαρχουν τετοια σκυλια και εγω αρχικα πριν χρονια ειχα μια πολλα ασχημη εντυπωση συγκεκριμενα με το μπιγκλ η οποια εχει αλλαξει..μπιγκλ φιλοι μου υπαρχουν παρα πολλες κυνηγετικες γραμμες υπαρχει το γρηγορο το μπιγκλ που ειναι υπερβολικα γρηγορο και δεν μπορεις να το κυνηγησεις καβαλα οπως κανουμε εμεις υπαρχουν μπιγκλ τα οποια κατα την ωρα τησ ιχνηλασια εχουν υπερβολικα γαυγισματα υπαρχουν ομως και τα μπιγκλ που ειναι αργα δουλευουν στρωτα τη μαλαη και σου δινουν την ευκερια να τα κυνηγας και μονος.,κατι σαν αυτο που βλεπαμε στο dvd eidika to gueen elizabeth εμενα μου αρεσε παραα πολυ...εκτος τουτου ομως υπαρχουν και μπιγκλ που μπορει να αγορασουμε χωρις να ξερουμε και να μην κυνηγα καθολου,,αυτο οφειλεται στο οτι παρα πολλα μπιγκλ λογο του χαρακτηρα,του σωματοτυπου και της ομορφιας χρησιμοποιουντε και σαν κατοικιδια αθελα μπορει να πεσουν στα χερια μας ,,αυτα τα σκυλια δεν ειναι απο κυνηγετικες γραμμες μπορει να ειναι ομορφα συμμετρικα σκυλια αλλα ως εκει...

αρα ειναι σημαντικο πριν απο μιαν αγορα οπως ειπε και ο φιλος μου ο χρυσανθος να ενημερωνομαστε για εκεινο που ειμαστε αποφασισμενοι οτι μας ταιριαζει και μετα να κανουμε οποιαδηποτε αγορα..απλα για να μην πιανομαστε κοροιδα των πωλητωννννννν
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

Φιλε dangerous και admin. Πριν 3 χρονια αποφασισα να γορασο ενα μπιγλ. οπος τσε εσυ καλι ορα εδιαβαζα που το ιντερνετ τα παντα για τουτι τιν φυλη γι 6 μινες. εμαθα παρα πολλα τσε επιρα τιν αποφαση οτι για μενα εν ο τελιος σιηλλος. ενας φιλος που σιζιτουσα μαζι του μου λει ρε¨, μεν τον πιαις τσε ενα το βουρας που πισω. Λεω του ρε φιλουι εν οπος εκπευδευσις το σηιλλο τουτες εν κουβεντες του καφενε. λει μου φιλουιν μιαν μερα θα θιμιθις τα λογια μου. Προχτες εφκαλα τον εκσο . αν ιχα σιηπεττο τηα τον επεζα εν τιν εγλυτονε. (εν καλος τσε φκαλλι τσε λαους που 8 μινον). Που θελο να καταλικσο. τσιακαρε που το ιντερνετ για εκσυπναδα τσε ποσο ευκολο ινε το τραινινγ τους μπιγλ σε σχεσι με αλλες φυλες. συμφονο οτι σιηλος που σιηλο διαφερι, πιο αργος πιο γριγορος κτλπ αλλα ι φυλι τουτι ειναι σιηλλοι καταδιοκσις. αμαν ενα παο να τον φκαλο εκσο τσε ερτι ι ορα να παο στο αυτοκινιτο, ιλικρινα παρακαλο να μεν φκαλι λαο γιατι εν στρεφετε πισο.

καλι τυχι φιλε οπια τσια εν ι αποφασι σου.
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε το σκυλο οταν τον επιασες ποσο μηνων/χρονων ηταν??εισαι ευχαριστημενος απο το ξεφωλιασμα του σκυλου και την ιχνηλασια του εν γλιορη προλαμβαινεις τον??και απλα το μονο προβλημα του σκυλου ειναι η καταδιωξη??γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...εδοκιμασες καποια μεθοδο να του κοψεις λιγο την καταδιωξη.??ετυχε να δω σκυλια που και χωρις ρευμα απλα με σφυρι να επιστρεφουν απο την ιχνηλασια...
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

φιλε dangerous τον επιασα οταν ιτα 6 μινον. εκαμα του απιστευτι εκπεδεθση πιστευκο. εν πολλα αργος πας στιν μαλαι αλλα απαχ τσε φκαλη λαο μπορι να τον εβρο μετα που 2 ορες τρια βουνα παρακατο να τζινια μονος του τσε χαβαν του. ρευμα εν του εβαλα ακομα αλλα οπος παι εν να τον βαλο πας στιν ιλεκτρικι καρεκλα τσε να τον πσισο . τσιακαρε κσανε για εκσυπναδα
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από lagomania »

περσι αμαν μου ευκαλα οι σκυλοι λαγο εβρισκα τους στην καλυτερη περιπτωση μετα απο 2 ωρες μετα το κυνηγι ειπα κανει θα τους καμω εκπαιδευση για την καταδιωξη επιασα ενα ρευμα για αρχη εκαμνε ο καλος μου ο σκυλος ο μακαριτης καταδιωξη εσφυρουν τους και εν ερκετουν επατουν του το ρευμα και ηρτεν επατησα του 3-4 φορες και μετα ερκετουν μονο με το πατημα τις πουρους του ρευματος και μετα εκαμα το και στους αλλους μου σκυλους και ειμαι μια χαρα τωρα αμαν τους φκαλω :) το συστηνω
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από admin »

φίλε hunter είναι πολλά πράγματα που δέν μπορούμε να αντιληφθούμε για τους σκύλους μας είτε αυτοί είναι μπικλ είτε γιούρα είτε ποιντερ είτε πεκινουά. Ό κάθε σκύλος έχει και την προσωπικότητα του όπως είπε πολύ σωστά πιο πάνω ο φίλος. Αυτή η συμπεριφορά του σκύλου σου είναι απο το μεγάλο του πάθος για κυνήγι. Απλά ο σκύλος εξιτάρετε όταν βγάλει τον λαγό και μετά και δέν μπορείς να τον ελέγξεις . Μέσα στην ψυχολογία του και στο μυαλό του έχει συσχετίσει την ευχαρίστιση με την δίωξη και αυτό κάνει όταν βρεί θήραμα. Εξαρτάτε απο εσένα να του 'εξηγήσεις' ότι η δουλειά σου είναι να βρίσκεις το θήραμα όχι να το διώκεις.' Γινέτε? ναι γίνετε. όπως και ένας ποιντερ ή settet ο οποίος φερμάρει και πρέπει να μείνει κάγκελο έστω και εάν φύγει το θήραμα -ακινητοποίηση- μέχρι να του πεί ο εκπεσευτής γίνετε? ναι γίνετε και τα δύο τα περιστατικά τα έχω δεί πολλές φορές. Το national georgaphic h animal planet βάζει μια εκπομπή dog wisper νομίζω λέγετε με ένα εκπεδευτή τον sizar ο οποίος με την ενέργεια και την ψυχολογία 'κόφκει' τα χειρότερα ελατώματα σε ένα σκύλο όλα αυτά εφαρμόζονται και στα κυνηγόσκυλα με την ανάλογη εκπέδευση. Με τα κολλάρα τα ηλεκτρικά πρόσεξε γιατί ένα λάθος πάτημα ενός κουμπιού μπορεί να καταστρέψει τον σκύλο!!!!!!!!!!! δυνατή ένταση ρεύμα μπορεί να καταστρέψει νεύρα του σκύλου!!!!!! εφάρμοσε το εάν θα το χρησιμοποιήσεις μέσα σε ελεγχόμενο χώρο και σε χαμηλή ένταση
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Αριστε το πιο πανω ονομαζετε Θετικη εκπαιδευση και στο εξωτερικο υπαρχουν κατοχυρωμενοι εκπαιδευτες με διπλωματα.

Το πιο δυσκολο της σημειο ειναι να την καταλαβεις εσυ ο ιδιος πρωτα, και μετα να εφαρμοστει στο σκυλι.Το σκυλι θα την εμπεδωσει πολυ καλυτερα και πολυ πιο ευκολα απο τον ιδιο τον εκπαιδευτη οταν αυτος προσπαθησει να την εφαρμοσει για πρωτη φορα.

Προσωπικα την εφαρμοζω σε πολλα σημεια, αλλα οχι παντα, και το οχι παντα ερχετε να μπει στην ιδια την προσωπικοτητα και την ιδιοσυγκρασια του εκαστοτε σκυλου.

Το παθος του σκυλου χαλιναγωγειτε με την αδυναμια που εχει στον εκπαιδευτη - κυναγωγο του.Οταν καταφερεις ο σκυλος να νιωθει πιο πολυ ευχαριστηση στο να υπακουσει εσενα παρα το ενστικτο του, τοτε κερδισες!!!

Αυτο ακουγετε απλο.........ειναι απο τα πιο δυσκολα πραγματα που εγω πιστευω οτι μπορεις να πετυχεις στην εκπαιδευση.

Παραδειγμα που εχω δει ο ιδιος????

Εχεις ενα σκυλι νηστικο για μια ολοκληρη μερα μεσα στο κλουβι.

Το μονο που θελει ειναι να βγει εξω, να τρεξει να εκτονωθει και να φαει.

Εαν εσυ με εντολη ''μεινε'' μπορεις να κρατησεις το σκυλι στο κλουβι, με ανοικτη την πορτα και χωρις να το επιβλεπεις, η με το μπωλ μπροστα του με φαγητο, να μην τρωει εαν δεν του πεις εσυ, ή εαν δεν παιξει πρωτα παζι σου............τοτε εχεις αρχισει να καταφερνεις το πιο πανω.Εχεις αρχισει........

Ειπα καθαρα με εντολη!! Ουτε βια, ουτε φωνες ουτε τιποτε.

Και εδω προσθετω οτι παιζει ρολο και η ωριμοτητα του σκυλου αναλογως της ηλικιας και των ερεθισματων που εχει δεκτει εως τωρα.

Γιαυτο διαχωρησα πιο πανω το πως αντιλαμβανετε καποιος το ξεκινημενο απο το τελειωμενο.

Η ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ειναι η κολωνα γπου θα κτισεις την κυνηγετικη εκπαιδευση............τωρα ποσοι πωλητες σκυλων ξερουν τι ειναι αυτη, η ποσοι την διδασκουν και την εφαρμοζουν..........αυτο πειτε το μονοι σας.

Οι περισσοτεροι ομως οταν λενε ενα σκυλι εν καλο, η ξεκινημενο - Ευρω 1500................εννοουν οτι βγηκε στο βουνο 30 φορες, ειδε θηραμα........αλλα δεν ξερει τιποτε απο βασικη εκπαιδευση!!!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Rai »

admin έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:απ ότι ξερω στην κύπρο για καθαροαιμο ξεκινημένο θελουν απο 1300-1500. ενός χρονου περίπου ή 15 μηνών. Αλλά δεν νομίζω να ξέρει και πολλά πράματα...

Οι "εκπαιδευτές" ξεκινούν ενα σκυλο (με ταλέντο η χωρίς, και αν εβρουν κανένα κουτάβι πολλά καλο εν να σου το δώκουν εσένα;;;;) σε τελιασμενο, ατε να τον πάρουν και καμια φορα εξω με άλλους σκύλλους. Μετά ερκουνται και λαλόυ σου 1500 euro ( ο σκύλος εν μετριος αφού ακόμα ενός χρονού είναι) και μετα λαλέι σου θέλει δουλειά και πρέπει να τον φκάλεις έξω και συρνει σου την ευθύνη πάνω σου. Δηλαδή αν δεν γίνει καλός ο σκύλος εσύ φταίεις. εγώ εξεκίνησα τον σωστά εν να σου πει και επέλλανατον στην εκπαίδευση!!!!

εν πολλά δύσκολο στην κύπρο για να πιασεις καλό σκύλο του λαγού στην κύπρο θέλεις 4 χιλίαδες το λιγότερο.
Φίλε δέν ισχύει για όλους αυτό το πράγμα και προπαντός να θυ΄μόμαστε και την παροιμία που λέει έγώ στραβώνω και πουλώ εσύ άμπλεπε τσαι γόραζε' υπάρχουν και εκτροφείς που έχουν πολύ καλούς ιχνηλάτες και ξεκινημένους και τελειωμένους σε ηλικία 12-15 μηνών και οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 2000-2500 εύρό γιατί όπως καλά λές εάν υπολογίσεις
Αγορά καθαρόαιμο €500-600
Γιατροί εμβόλια χάπια φαγητό κ.τ.λ για 15 μήνες €500
Εκπαίδευση σε τελιασμένο και έξω καύσημα- χρόνο €500
το κέρδος του εκπαιδευτή (γιατί το κάνει για να κερδίζει όχι να ζημιώνει) τότε σε μια τέτοια τιμή είναι πολύ λογικό να πιάνεις ένα σκύλο. Υπάρχεικαι εκτροφέας ο οποίος εκτός απο κυνήγι στην ηλικία των 12-15 μηνών σου τον εκπαιδεύει και σε θέματα υπακοής όπως να μην κάνει δίωξη ή να δουλεύει μεθοδικά. Ο πελάτης πρέπει πάνω απο όλα να ξέρει τι θέλει-τι γραμμή σκύλου και τι να ζητάει απο τον σκύλο του . Απο εκεί και πέρα ΄δέν αγοράζει μια μηχανή πρέπει να συντηρεί τον σκύλο τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά με τακτικές εξόδους. Το θέμα με το εξωτερικό έχει γίνει πολύ της μόδας τελευταία αλλά υπάρχουν και πολλοί που την πάτησαν γερά γιατί αγόρασαν στα τυφλά ή σκύλο που είδαν απο ένα βίντεο σε μια χώρα που οι μαλλαές είναι ύσηχες και πολλές :idea:
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΑ ΛΑΓΟΣΚΥΛΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΩΝ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ.
Η ΑΠΑΝΤΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΩΣΑ ΑΞΙΖΕΙ ΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ ΛΑΓΟΣΚΥΛΛΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΝ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΗ ΘΑ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΤΟΙΜΟ ΛΑΓΟΣΚΥΛΛΟ.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”