Αλεπού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: αλεπου

Δημοσίευση από virtualgreek »

Ρε παιδιά,

καταλαμβαίνετε ότι εκτός από κυνηγόφιλους, η ιστοσελίδα διαβάζεται από ξένο κόσμο αρκετοί μάλιστα είναι και οικολόγοι.

Καταλαμβαίνετε ότι το να σκοτώσεις μία αλεπού είναι παράνομο? Εσείς όχι μόνο σκοτώνετε ή είσαστε πρόθυμοι να το κάνετε, το διαλαλείτε κιόλας. Αν κάνει κάποιος οικολόγος μία καταγγελία εναντίων σας και κατεβεί η θήρα/αστυνομία στα γραφεία του περιοδικού, καταλαμβαίνετε ότι θα βρείτε τον μπελά σας τόσο εσείς όσο και οι ιδιοκτήτες/θεματοφύλακες της ιστοσελίδας.

Λίγο σεβασμό στα άτομα που μας φιλοξενούν δεν βλάπτει.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:Η θηρευση αυτου του ζωου εχτος του οτι ειναι παρανομη πραξη, ο πυροβολισμος του προσοπικα μου προκαλει τυψεις γιατι ειναι ενα ζωο ομορφο που σκοτωνεται αδικα αφου δεν θα φαγωθει !
παρολα αυτα και εγω οπως και πολλοι αλλοι θα πατησω την σκανδαλη σε μια τετεια συναντηση γιατι στο μυαλο μου εχω την εικονα της καταστροφης που κανει στην φυση, οτι ειναι ενα ζωο ανεξελεγκτο χωρις θυρευτες, και πως σε ολες τες αλλες χωρες του πλανητη το κυνηγι του ειναι επιτρεπομενο εχτος εμας!

Tελικα τι κανουμε σε μια τυχεα συναντηση με αυτο το τετραποδο?

Πραγματικο!!! :o
Γδερνουμε την αλεπου και την βαζουμε σε παγωμενη αλαρμη ( 1 φλυτζανι νερο 1 κουταλια της σουπας αλατι) για 1 εώς 3 μέρες με μια ματσα δενρολίβανο και θυμαρι !!

Την ψηνουμε ειτε με την παραδοσιακη συνταγη που κανουμε κουνελι/ λαγο με ξιθκια ειτε The Italian way με σκορδο , βασιλικο και ντοματες σερβιρισμενο με μακαροναδα..

Εναλλακτικα μια παραλλαγη λιγακι "αυγολέμονο"με κραμπι ( 1 μικρο κραμπί)
Αφου την κρατησουμε στη αλμη 3 μερες , ξεκοκαλιζουμε την αλεπου και κοβουμε σε μικρα κομματια!!

Βαζουμε λαδι και βουτυρο να κάψει, βαζουμε κρεμμυδια και προσθετουμε το κρεας αλεπους και τσιγαριζουμε αρκετα μεχρι να τραβηξει το λαδι και τα υγρά.

Προσθετουμε δάφνη, κοκκους πιπερι, τζιντζερ,και το χυμο από μισό λεμόνι και ανακατευουμε , προσθετουμε 2 φλυτζανια νερό και αφηνουμε να ψηθει για 1/2 ωρα και βαζουμε το ψιλοκομμενο κραμπι να βρασει για ακομα
1 ωρα περιπου
Βγαζουμε 2 κουταλιες ζουμι και κανουμε παραδοσιακο αυγολέμονο και το βαζουμε πισω και καταστηνουμε


Ξερω , ακουεται λιον παρανοικο αλλα εχει χιλιαδες συνταγες με κρέας αλεπους στο διαδικτυό :D
Απολογουμαι αν εθιξα τα λεπτα αισθηματα ορισμενων

( πηγη=διαδικτυο)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: αλεπου

Δημοσίευση από LAGOS »

Ανάφεντη να μείνη!
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
sotiris!129

Re: αλεπου

Δημοσίευση από sotiris!129 »

κυριε Σαββα ειναι δικαιωμα το καθε πολιτη η ελευθερεια λογου!
ειναι δικαιωμα του καθενος να πραξει αναλογα με την κριση του
αν η κριση αυτη ειναι λαθος τοτε το ταμειο θυρας ειναι υπευθυνο να τον εμποδισει ...
οσο για τους οικολογους:
ας βγαλουν επιτελους 1 μελετη που να λεει ξεκαθαρα γιατι απαγορευεται το κυνηγι αλεπους
εχουν ξαναπαει εξω στα βουνα να δουνε τι γινεται την περιοδο αναπαραγωγης της αλεπους?
10δες μικρα ζωα και πουλια μαζι και περδικια/λαγοι σκοτωμενα γυρο απο τες φωλιες αρσενηκων αλεπουδων για να προσελκισουν τα θηλυκα!
εχουν ξαναδει αλεπου να μπενει μεσα σε κοτετσι να δουν τι απομενει ? σκοτωνει τα παντα ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τρωει μονο 1 κοτα και ΑΝ!
οσο αφορα το site ο Αρηστος περσυ εβαλε μια πυροβολιμενη αλεπου αρα η διαχειριση δεν νομιζω να εχει προβλημα!
οσο αφορα εμενα ειμαι γραφιστας μπορω ακομα και ελεφαντα να βαλω μπροστα μου και κανεις να μην καταλαβει πως η φωτογραφια ειναι fake αρα οι φωτογραφιες αλλα και τα video δεν στεκουν σε κανενα δικαστηριο !!!
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: αλεπου

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

sotiris!129 έγραψε:κυριε Σαββα ειναι δικαιωμα το καθε πολιτη η ελευθερεια λογου!
ειναι δικαιωμα του καθενος να πραξει αναλογα με την κριση του
αν η κριση αυτη ειναι λαθος τοτε το ταμειο θυρας ειναι υπευθυνο να τον εμποδισει ...
οσο για τους οικολογους:
ας βγαλουν επιτελους 1 μελετη που να λεει ξεκαθαρα γιατι απαγορευεται το κυνηγι αλεπους
εχουν ξαναπαει εξω στα βουνα να δουνε τι γινεται την περιοδο αναπαραγωγης της αλεπους?
10δες μικρα ζωα και πουλια μαζι και περδικια/λαγοι σκοτωμενα γυρο απο τες φωλιες αρσενηκων αλεπουδων για να προσελκισουν τα θηλυκα!
εχουν ξαναδει αλεπου να μπενει μεσα σε κοτετσι να δουν τι απομενει ? σκοτωνει τα παντα ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τρωει μονο 1 κοτα και ΑΝ!
οσο αφορα το site ο Αρηστος περσυ εβαλε μια πυροβολιμενη αλεπου αρα η διαχειριση δεν νομιζω να εχει προβλημα!
οσο αφορα εμενα ειμαι γραφιστας μπορω ακομα και ελεφαντα να βαλω μπροστα μου και κανεις να μην καταλαβει πως η φωτογραφια ειναι fake αρα οι φωτογραφιες αλλα και τα video δεν στεκουν σε κανενα δικαστηριο !!!
+1000000
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
axerkwtis

Re: αλεπου

Δημοσίευση από axerkwtis »

sotiris!129 έγραψε:κυριε Σαββα ειναι δικαιωμα το καθε πολιτη η ελευθερεια λογου!
ειναι δικαιωμα του καθενος να πραξει αναλογα με την κριση του
αν η κριση αυτη ειναι λαθος τοτε το ταμειο θυρας ειναι υπευθυνο να τον εμποδισει ...
οσο για τους οικολογους:
ας βγαλουν επιτελους 1 μελετη που να λεει ξεκαθαρα γιατι απαγορευεται το κυνηγι αλεπους
εχουν ξαναπαει εξω στα βουνα να δουνε τι γινεται την περιοδο αναπαραγωγης της αλεπους?
10δες μικρα ζωα και πουλια μαζι και περδικια/λαγοι σκοτωμενα γυρο απο τες φωλιες αρσενηκων αλεπουδων για να προσελκισουν τα θηλυκα!
εχουν ξαναδει αλεπου να μπενει μεσα σε κοτετσι να δουν τι απομενει ? σκοτωνει τα παντα ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τρωει μονο 1 κοτα και ΑΝ!
οσο αφορα το site ο Αρηστος περσυ εβαλε μια πυροβολιμενη αλεπου αρα η διαχειριση δεν νομιζω να εχει προβλημα!
οσο αφορα εμενα ειμαι γραφιστας μπορω ακομα και ελεφαντα να βαλω μπροστα μου και κανεις να μην καταλαβει πως η φωτογραφια ειναι fake αρα οι φωτογραφιες αλλα και τα video δεν στεκουν σε κανενα δικαστηριο !!!
σωτηρη μου μιαν απορια να μ την λυσεις..αλεπουες παιζεις μονο σηκωτες οξα και τις ρεχτες..??? :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω παλε εχω την ιδια αποψη με τον Σαββα.....

Σωτηρη.....εχω την εντυπωση, οτι υπαρχουν οργανα που εξακριβωνουν την γνησιοτητα ενος βιντεο η μιας φωτογραφιας και εαν εχουν αλλιωθει.

Αρα ισως να στεκουν στο δικαστηριο??
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Rai »

sotiris!129 έγραψε:κυριε Σαββα ειναι δικαιωμα το καθε πολιτη η ελευθερεια λογου!
ειναι δικαιωμα του καθενος να πραξει αναλογα με την κριση του
αν η κριση αυτη ειναι λαθος τοτε το ταμειο θυρας ειναι υπευθυνο να τον εμποδισει ...
οσο για τους οικολογους:
ας βγαλουν επιτελους 1 μελετη που να λεει ξεκαθαρα γιατι απαγορευεται το κυνηγι αλεπους
εχουν ξαναπαει εξω στα βουνα να δουνε τι γινεται την περιοδο αναπαραγωγης της αλεπους?
10δες μικρα ζωα και πουλια μαζι και περδικια/λαγοι σκοτωμενα γυρο απο τες φωλιες αρσενηκων αλεπουδων για να προσελκισουν τα θηλυκα!
εχουν ξαναδει αλεπου να μπενει μεσα σε κοτετσι να δουν τι απομενει ? σκοτωνει τα παντα ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τρωει μονο 1 κοτα και ΑΝ!
οσο αφορα το site ο Αρηστος περσυ εβαλε μια πυροβολιμενη αλεπου αρα η διαχειριση δεν νομιζω να εχει προβλημα!
οσο αφορα εμενα ειμαι γραφιστας μπορω ακομα και ελεφαντα να βαλω μπροστα μου και κανεις να μην καταλαβει πως η φωτογραφια ειναι fake αρα οι φωτογραφιες αλλα και τα video δεν στεκουν σε κανενα δικαστηριο !!!
Πολύ καλά ξηγιέσαι Σώτο....... 8-)
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Viszla »

από virtualgreek » 04 Φεβ 2013, 12:10

Ρε παιδιά,

καταλαμβαίνετε ότι εκτός από κυνηγόφιλους, η ιστοσελίδα διαβάζεται από ξένο κόσμο αρκετοί μάλιστα είναι και οικολόγοι.

Καταλαμβαίνετε ότι το να σκοτώσεις μία αλεπού είναι παράνομο? Εσείς όχι μόνο σκοτώνετε ή είσαστε πρόθυμοι να το κάνετε, το διαλαλείτε κιόλας. Αν κάνει κάποιος οικολόγος μία καταγγελία εναντίων σας και κατεβεί η θήρα/αστυνομία στα γραφεία του περιοδικού, καταλαμβαίνετε ότι θα βρείτε τον μπελά σας τόσο εσείς όσο και οι ιδιοκτήτες/θεματοφύλακες της ιστοσελίδας.
Λίγο σεβασμό στα άτομα που μας φιλοξενούν δεν βλάπτει.

Σ. Μακρής
Eγώ θέλω να κατέβει και η Θήρα και η Αστυνομία και οι Οικολόγοι να λογοδοτήσουμε γιατί σκοτώνουμε αλεπούδες και μετά να λογοδοτήσουν για τες ζημιές που κάνουν oι αλεπούδες... Έχει πολύ κόσμο που σκοτώνει αλεπούδες γιατί κάνουν ζημίες στις περιουσίες τους (κότες , χήνες , αρνιά , ρίφια και πολλά άλλα) που δεν τους αποζημιώνει κανένας και είναι η ζήσει τους , τη μέτρα παίρνουν για να τους προστατέψουν; Να πας περίπατο βράδυ σε κτηνοτροφική περιοχή το πιο λίγο θα δεις 10 αλεπούδες...
Η Θήρα έπρεπε να έπαιρνε ήδη μέτρα για τις αλεπούδες γιατί δεν φτάνει που το θήραμα λιγόστεψε πιο πολύ που άλλες χρονιές οι αλεπούδες έχουν αυξηθεί πάρα πολύ και θα δημιουργήσουν και πρόβλημα στην πανίδα τις Κύπρου που ταλαιπωρείτε από παντού...
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Laurona »

Μα το νοημα της κουβεντας του Σαββα ειναι αλλο.....

Δεν νομιζω να ειπε οτι δεν πρεπει να τις ''καταπολεμουμε''........

Και το κυνηγι με αεροβολο ειναι παρανομο......αλλα μια χαρα καταπολεμαει νυφιτσες και κοραζινους....

Αλλο ειπε ο Σαββας.....

Τα του οικου μας λαλει μια κουβεντα..............

......................ειπεν οτι δεν πρεπει να γινεται τουτουκκιν!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”