υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Απάντηση
antronikos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Δεκ 2011, 11:34

υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από antronikos »

προσωπικα ικανοποιουμε απο τι φερμα των κουρτσχαρρ αλλα απο ιχνηλασια σε λαγο λια πραματα τζιαι πολλοι αλλοι που ξερω εχουν το ιδιο προβλημα μετα τεσ πρωτες εξορμησεις βουρουμε τα περτιτζια που πελλοβουρουν τζιαι στο τελος εν τζιινιουμε καθολου,τζαιαι στο τελος της ημερας εσιες τζιαι τον αχαπαρο το συντροφο σου να μουρμουρα για τους σηιλουσ οτι ενε καλοι τζιαι οτι βουρουν ,ξιανοντας ποσες φορες εφερμαραν μπροστα του ειτε για λαγο ειτε για περτιτζι
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

antronikos έγραψε:προσωπικα ικανοποιουμε απο τι φερμα των κουρτσχαρρ αλλα απο ιχνηλασια σε λαγο λια πραματα τζιαι πολλοι αλλοι που ξερω εχουν το ιδιο προβλημα μετα τεσ πρωτες εξορμησεις βουρουμε τα περτιτζια που πελλοβουρουν τζιαι στο τελος εν τζιινιουμε καθολου,τζαιαι στο τελος της ημερας εσιες τζιαι τον αχαπαρο το συντροφο σου να μουρμουρα για τους σηιλουσ οτι ενε καλοι τζιαι οτι βουρουν ,ξιανοντας ποσες φορες εφερμαραν μπροστα του ειτε για λαγο ειτε για περτιτζι
Εαν εισαι λαγοκυνηγος και θελεις σκυλι κοντινης ερευνας τοτε θα σου ταιριαζε ιστριακος ιχνηλατης η κρητικος ιχνηλατης με την διαφορα οτι δεν φερμαρουν απλως κοντοστεκονται πριν το ξεφωλιασμα η γαυγιζουν λιγο μολις πλησιασουν τον λαγο. Εαν κυνηγας ομως και φτερωτο τοτε θα παραμεινεις με την φυλη που ασχολεισαι!
sotiris!129

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

antronikos έγραψε:προσωπικα ικανοποιουμε απο τι φερμα των κουρτσχαρρ αλλα απο ιχνηλασια σε λαγο λια πραματα τζιαι πολλοι αλλοι που ξερω εχουν το ιδιο προβλημα μετα τεσ πρωτες εξορμησεις βουρουμε τα περτιτζια που πελλοβουρουν τζιαι στο τελος εν τζιινιουμε καθολου,τζαιαι στο τελος της ημερας εσιες τζιαι τον αχαπαρο το συντροφο σου να μουρμουρα για τους σηιλουσ οτι ενε καλοι τζιαι οτι βουρουν ,ξιανοντας ποσες φορες εφερμαραν μπροστα του ειτε για λαγο ειτε για περτιτζι
φιλε μου ενεν σκυλο καλο που πρεπει να αλαξεις αλλα συντροφο! ζε μιλω σοβαρα!
Άβαταρ μέλους
chrysanthos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 11:50

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από chrysanthos »

Οι δυο φιλες τις οποιες αναφερεν ο φιλος Ιβηρικος ιχνιλατης ταιριαζουν στο τροπο κυνηγιου που αναφερεις, αν θελεις ομως να κυνηγας και φτερωτο δοκιμασε τα Vizhla, θα πρεπει ομως να τα δουλεψεις απο μικρην ιλικια στο μεικτο κυνηγι.
Neoklis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 18 Οκτ 2011, 11:36

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από Neoklis »

viszla ixnilatoun kai fermaroun opws episis kai oi drahtaar
antronikos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Δεκ 2011, 11:34

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από antronikos »

φιλε σωτηρη αν δεν την αρφος μου θα τον εδκιωχνα που τζιαιρο γιατι με τιν απαισιοδοξια του κοφκει μου την ορεξη μ.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε αν καταλαβά καλά αυτο που ζητάς τότε είναι drahthaar, ιχνηλασία (όχι βέβαια τόσο μακρινη όπως του ιχνηλάτη), σταθερή φέρμα και κοντινή έρευνα. Φυσικά όλα αυτά εξαρτόνται απο ποιά αίματα είναι το σκυλί και τί εκπαίδευση θα του δώσεις. Ψάξε λίγο στο ίντερνετ για την φυλή τούτη, δέ μερικά βίντεο και δέ και έξω στο βουνό το πως εργάζονται, θα εκπλαγείς....
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
NIBA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 16:20

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από NIBA »

α ρε αντρικο εσυ ξερειs απο νταχτααρ ε?
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε Νίκο εγώ ασχολούμε με τα drahthaar τα τελευταία 4 χρόνια, όσα ξέρω είναι μέσα απο τις δικές μου εμπειρίες αλλά και φίλων που διατηρούν εξαίρετα αίματα αυτής της φυλής εδώ και 15 χρόνια. Βάση των δικών μου εμπειριών είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά πράγματα που μαθαίνονται με το πέρασμα των χρόνων και την συνεχή ασχολεία μου μαζί τους. Το ίδιο ισχύει για όλες τις φυλές φυσικά! Αυτά που είπα στον φίλο πιο πάνω είναι απλά τα στάνταρ-πρότυπα της φυλής που μπορεί να τα βρέι ο οποιοσδήποτε με μιά μικρή έρευνα στο διαδύκτυο.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: υπαρχει καθαροεμη φυλη που φερμαρει και ιχνηλατα

Δημοσίευση από Rai »

Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:
antronikos έγραψε:προσωπικα ικανοποιουμε απο τι φερμα των κουρτσχαρρ αλλα απο ιχνηλασια σε λαγο λια πραματα τζιαι πολλοι αλλοι που ξερω εχουν το ιδιο προβλημα μετα τεσ πρωτες εξορμησεις βουρουμε τα περτιτζια που πελλοβουρουν τζιαι στο τελος εν τζιινιουμε καθολου,τζαιαι στο τελος της ημερας εσιες τζιαι τον αχαπαρο το συντροφο σου να μουρμουρα για τους σηιλουσ οτι ενε καλοι τζιαι οτι βουρουν ,ξιανοντας ποσες φορες εφερμαραν μπροστα του ειτε για λαγο ειτε για περτιτζι
Εαν εισαι λαγοκυνηγος και θελεις σκυλι κοντινης ερευνας τοτε θα σου ταιριαζε ιστριακος ιχνηλατης η κρητικος ιχνηλατης με την διαφορα οτι δεν φερμαρουν απλως κοντοστεκονται πριν το ξεφωλιασμα η γαυγιζουν λιγο μολις πλησιασουν τον λαγο. Εαν κυνηγας ομως και φτερωτο τοτε θα παραμεινεις με την φυλη που ασχολεισαι!
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.
Ο ΙΧΝΙΛΑΤΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΡΙΑΣ ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΧΝΙΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΝΤΟΣΤΕΚΕΤΕ.
Ο ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΙΧΝΙΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΦΙΛΙΚΑ
RAI
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”