Εγκατελειμένα ζώα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

ΤΙ ΚΑΜΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΤΣΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΡΑΤΣΑΣ Κ.Τ.Λ?
ΕΓΩ ΠΡΟΠΕΡΣΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΧΟ ΣΤΟ ΝΟΥ.
ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΣΚΥΛΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΝΕΙ ΤΡΕΧΩΝΤΑΣ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΤΑΜΟΣΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΑΛΑΗ ΝΟΜΙΣΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΔΕ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ (ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΥΤΣΑΦΤΕΡΟ ΠΕΡΔΙΚΙ) ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΔΩ !!!!!!!!!!!!!!!
ΣΚΥΛΛΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 7-8 ΜΗΝΩΝ "ΣΚΟΠΙΜΑ" ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΜΕΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΙΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!! Ο ΜΑΛΑ@@@@@@@@@@@Σ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΥΤΣΙΣΕΙ ΚΑΛΑ ΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΕΓΩ Η ΜΟΝΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ "ΑΠΑΛΛΑΞΟ" ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.
ΑΚΟΜΑ ΘΥΜΟΥΜΑΙ ΤΟΝ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΜΑ :cry: :cry: :cry:
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από Marinos »

Κρίμας το σκύλλο. Δυστυχώς η ανθρώπινη βλακεία είναι απεριόριστη.
Αλλα και πολλά σκυλιά που δεν είναι αγκαταλελειμενα πάλι μπορεί να περνούν χαλια. Την κυριακή είδα αυτοκίνητο με κλουβί πίσω εξωτερικό, όχι τρόλεϊ, απλά ήταν κάπως ενσωματωμένο στο πίσω του αυτοκινητου, διαστάσεις 100X50cm και είχεν μέσα 4 σκύλους. Που την μια δεν μπορούσαν να σικοστουν και από την άλλη δεν σιουρκαζουνταν.
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΤΙ "ΚΥΝΗΓΟΥΝ " ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ.
ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΣΑΝ "ΔΟΥΛΟΥΣ" ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΑΝ ΚΑΛΟΙ "ΔΟΥΛΟΙ" ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ,ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ Η ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΙΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΣΚΥΛΛΟΥ ΟΤΙ ΤΟΥ ΜΑΘΕΙΣ ΘΑ ΚΑΜΝΕΙ !!!!!!!!!!!!!
Omonoia99
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2011, 15:49

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από Omonoia99 »

Καλητερα να τον επαιρνε σε κανα φιλοζωο να τον δοκη αφου εν τον ηθελε,κριμας το σκυλι :shock:
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από Marinos »

Το σαββατοκύριακο ήμουν στην πλατιά του τροόδους και είδα 3 κυνηγόσκυλα τέλεια μαραζωμένα pasta και φοιτσιασμενα, τι μπορούμε να κάμουμε για τούτα?
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
sotiris!129

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

το δημαρχιο της καθε περιοχης ειναι αρμοδιο να μαζεψει να περιθαλψει και να δορισει αυτα τα ζωα που η τυχη δεν τα βοηθισε να βρουν μαστρο και βρικαν γαρο!
ομως τες περισοτερες φορες τουτα τα ζωα θανατονονται!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολα τα παιδια :)

Χτες ειχα την ευκαιρια να δωσω χαρα σε εναν αγνωστο κυνηγο και συναδελφο.

Ανοιγοντας την πορτα το πρωι βρισκω ενα κυνηγετικο σκυλι, ημιαιμο, κυριως σεγκουτσι, να ψαχνει τα σκουπιδια.

ΦΩναζε η εικονα του οτι ηταν καλο σκυλι, διοτι ηταν σε αριστη κατασταση, γυμνασμενο, χωρις φοβο, με φαγωμενα νυχια, που δηλωνε οτι ηταν δουλεμενο.

Ερχονται πολυ συχνα στο σπιτι αδεσποτα, που εγκαταλειπουν δυστυχως οι ευσυνυδειτοι συναδελφοι μας, που αγαπουν τα ζωα τους τοσο πολυ ωστε να τα εγκαταλειπουν.

Ξερω ομως απο σκυλια, και αυτο δεν ηταν ετσι.

Το πηρα αμεσως, του εβαλα εβαλα τροφη και νερο και το καθυσηχασα αφου ηταν αρκετα ανυσηχο, οχι ομως φοβισμενο.

Περασε απ το μυαλο μου και η ιδεα οτι ανοιξε η τυχη μου....ξερω ποσα αξιζει ενα τετοιο σκυλι, στην εικονα τουλαχιστον, εστω και ημιαιμο.....ΠΟΤΕ ομως δεν θα μπορουσα ετσι απλα να το κρατησω....

θΑ ΜΙΣΟΥΣΑ τον εαυτο μου και οι αρχες μου μου λενε οτι οτιδηποτε παρεις αδικα, και οχι με την αξια σου, με οποιαδηποτε τροπο, ουτε θα το χαρεις ουτε θα το ευχαριστηθεις...περαν τουτου αμεσως ηρθε στο μυαλο μου ο συναδερφος που θα το ζητουσε και θα το εκλεγε, περαν του οτι σιγουρα δεν θα εκανε Χριστουγεννα...

Ολα αυτα περασαν απ το μυαλο μου αστραπιαια , καθως εδενα το σκυλι και του εβαζα να φαει.

Πηρα το κολανακι στα χερια μου, ειχε μια μικρη ταυτοτητα πανω......ονομα και τηλεφωνο....

Πηρα τον ανθρωπο, τον καλημερισα...τον ρωτησα ονομα και που μενει....μου πε αμεσως ...τον ρωτησα εαν εχασε ενα σκυλι.......να μου πει το ονομα του σκυλου.....το πε αμεσως χωρις να σκεφτει και η φωνη του γεμισε χαρα.......του πα που ειναι το σπιτι και να ερτει να πιουμε καφε και να του τον δωσω...

Σε 20 λεπτα ηταν εκει.......τον ρωτησα να μου πει το τηλεφωνο που γραφε στο κολανακι για να σιγουρευτω πριν του δωσω το σκυλι...το πε τοσο γρηγορα που δεν υπηρχε αμφιβολια να ταν κοαποιος αλλος....ο σκυλος μολις τον ειδε επαθεν σαν τρελος....

Πηρε το σκυλι.....καναμε τοκκα....μου πε ευχαριστω και οτι δεν υπαρχουν πολλοι σαν εμενα, σαν εσας, σαν εμας λεω εγω που αγαπαμε πραγματικα το κυνηγι και ειναι η ζωη μας....

Ειναι ιδιοκτητης γνωστης ψησταριας στην Λεμεσο.....τον ρωτησα πως τον εχασε.....τον ειχε δωσει σε καποιον για να τον δει για να τον πουλησει......εκει στεναχωρηθηκα....γιατι μου πε οτι του κανα Χριστουγενιατικο δωρο.....δεν ξερω αν τον εβλεπε απλα ως λεφτα......και σιγουρα δεν μου πεφτει λογος...αλλα δικος του ηταν, και δικος του εμεινε.....

Με στεναχωρησε που δεν εκατσε για καφε....βιαζοταν να παει μαχαζι.....ωστοσο νομιζω ενα καφε μετα απο το πιο πανω επρεπε να κατσει να πιουμε.....

Ξερω ομως οτι οσον αφορα εμενα εκανα το σωστο, και κοιμηθηκα υσηχα το βραδυ.....οτι κιαν προκειτε να κανει ο ιδιοκτητης το σκυλι.....δικος του ειναι στο κατω κατω.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε μου χρονια πολλα.

Εσυ εκαμες το καθηκον σου!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από marinos.a »

Laurona έγραψε:Χτες ειχα την ευκαιρια να δωσω χαρα σε εναν αγνωστο κυνηγο και συναδελφο.
είσαι ο κλασσικός παίχτης, μπράβο :!:
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Εγκατελειμένα ζώα

Δημοσίευση από πανικος »

μπραβο φιλε εσυ εκανες αυτο που επρεπε εχει πολλους ομως που θα τον επογιατιζαν για να τον χρυσοπουλησουν :!:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”