Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από beaglemania »

Εγω παιδες εκανα εκπαιδευτικα σχεδον σε ολη την επαρχια Παφου και μιλησα με φιλους μου απο διαφορετικες περιοχες τις Παφου κατα κυριων λογο λαγοκυνηγους η κατασταση φετος ειναι τραγικη πηγαινεις εκπαιδευτικα και αν βρεις 2-3 μαλαες ειναι σε τοπους που καποιοι μπα΅#%@#%#@$ρτοι εβαλαν φολες φετος χαθηκαν πολλα σκυλια επαρχια Παφου στις περιοχες Αργακας Ακαμα Λιμνη Αντρολικου κτλ την πρωτη Ιουλιου εφαγαν και οι δικοι μου σκυλοι φολες αλλα ηταν πολλα αδυνατες και τους γλιτωσαν τις εβαλαν για να μας αποτρεψουν να πηγαινουμε στους τοπους εκεινους δεν γνωριζω αλλα ειδικα καποια χωρια ειναι πατομενα. Σε αλλες περιοχες που δεν εχει φολες αν βρεις 2-3 μαλαες κρατας το στομα σου κλειστο αμπα και παν και βαλουν φολες και τζιαμε να κυνηγησουν μονο τουτοι βαζουν τις ελεγχομενες με το που αρχισει το κυνηγι να τις φκαλουν οσες εμειναν. Προσφατο περισταστικο πηγα νυχτα να δω αν κινουνται λαγοι σε τοπο που λογαριαζω να κανω τις περισσοτερες μου εξορμησεις φετος ηβρα μεσα στο δρομο αλουπο να πορτοκλοτσα και να βγαζει αφρους απο το στομα για να φαει αλουπος ψατζη πρεπει να ηταν ολοφρεσκα ειδοποιησα την θηρα η οποια ηταν σε κοντινη περιοχη και ηρταν και το επαληθευσαν και οι ιδιοι τραγικη η κατασταση φετος αν καθε κυνηγοπαρεα χτυπησει 5-6 λαγους να ειναι υπερευχαριστημενη κατεμενα. Φετος απο την πρωτη Ιουλιου που ανοιξαν οι περιοχες καθε ΣΚ πηγαινα στους σκυλους μακαρι να σηκωσα 20 λαγους σε διαφορετικες περιοχες
VALANTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 31 Δεκ 2011, 11:13
Τοποθεσία: PAFOS

Re: Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από VALANTIS »

beaglemania έγραψε:Εγω παιδες εκανα εκπαιδευτικα σχεδον σε ολη την επαρχια Παφου και μιλησα με φιλους μου απο διαφορετικες περιοχες τις Παφου κατα κυριων λογο λαγοκυνηγους η κατασταση φετος ειναι τραγικη πηγαινεις εκπαιδευτικα και αν βρεις 2-3 μαλαες ειναι σε τοπους που καποιοι μπα΅#%@#%#@$ρτοι εβαλαν φολες φετος χαθηκαν πολλα σκυλια επαρχια Παφου στις περιοχες Αργακας Ακαμα Λιμνη Αντρολικου κτλ την πρωτη Ιουλιου εφαγαν και οι δικοι μου σκυλοι φολες αλλα ηταν πολλα αδυνατες και τους γλιτωσαν τις εβαλαν για να μας αποτρεψουν να πηγαινουμε στους τοπους εκεινους δεν γνωριζω αλλα ειδικα καποια χωρια ειναι πατομενα. Σε αλλες περιοχες που δεν εχει φολες αν βρεις 2-3 μαλαες κρατας το στομα σου κλειστο αμπα και παν και βαλουν φολες και τζιαμε να κυνηγησουν μονο τουτοι βαζουν τις ελεγχομενες με το που αρχισει το κυνηγι να τις φκαλουν οσες εμειναν. Προσφατο περισταστικο πηγα νυχτα να δω αν κινουνται λαγοι σε τοπο που λογαριαζω να κανω τις περισσοτερες μου εξορμησεις φετος ηβρα μεσα στο δρομο αλουπο να πορτοκλοτσα και να βγαζει αφρους απο το στομα για να φαει αλουπος ψατζη πρεπει να ηταν ολοφρεσκα ειδοποιησα την θηρα η οποια ηταν σε κοντινη περιοχη και ηρταν και το επαληθευσαν και οι ιδιοι τραγικη η κατασταση φετος αν καθε κυνηγοπαρεα χτυπησει 5-6 λαγους να ειναι υπερευχαριστημενη κατεμενα. Φετος απο την πρωτη Ιουλιου που ανοιξαν οι περιοχες καθε ΣΚ πηγαινα στους σκυλους μακαρι να σηκωσα 20 λαγους σε διαφορετικες περιοχες
σε ποια περιοχη εγινε αυτο το περιστατικο με την αλεπου?
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ολοι μας πρεπει να σεβαστουμε το θηραμα. Ακομα και τις κλουβας πρεπει να το σεβαστουμε γιατι αυτο της κλουβας θα προστατεψει το αγριο ( αν μεινουν της κλουβας ως το νιοβρη δηλαδη).
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από Priest+++ »

virtualgreek έγραψε:Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δυστυχώς φέτος θα βάλουμε την ταφόπλακα στα κυνηγετικά δρώμενα της Κύπρου.

Πίεση στο λαγό από μεγάλες παρέες και πολλά λαγόσκυλα.
Πίεση στο περδίκι από κυνηγούς που δεν βρίσκουν λαγούς και βγάζουν τα απωθημένα τους στο περδίκι
Πίεση και στην φραγκολίνα και μη τήρηση του κότα.
Πίεση και στις φάσες από κυνηγούς ορκισμένους φασοκυνηγούς
Εξολόθρευση και στις τσίχλες, ορτύκια, αμπελοπούλια και οτιδήποτε άλλο περνά από ανατολικά παράλια.
Εξολόθρευση λαγών από λαθροθήρες
Ψευδο-πανώλη και Ψευδο-φυματίωση.
Φυτοφάρμακα.

Και σε όλα αυτά ήρθε και η ανομβρία των τελευταίων χρόνων και ειδικά του περασμένου χειμώνα και έδωσε ακόμη ένα κτύπημα.

Το τελειωτικό κτύπημα θα το δώσουμε εμείς οι ίδιοι οι κυνηγοί, νόμιμοι και μη.

Από την επόμενη χρονιά ετοιμαστείτε να ακούσετε για διακοπή του κυνηγίου για 1-2 χρόνια για να μπορέσουν οι μητρικοί πληθυσμοί να ανακάμψουν. Και δεν μιλώ για να αυξηθούν οι πληθυσμοί των θηραμάτων και να απολαύσουμε κυνήγι. Μιλώ αυστηρώς για την αύξηση στους μητρικούς πληθυσμούς σε επίπεδα που να μην κινδυνεύει το είδος.

Σ.
Απόλυτα σωστός οφιλος Σαββας. Συμφωνω απολυτα στο οτι το τελικο κτύπημα θα ερθει απο μας. Οπόταν Κάλα θα ηταν να δείξουμε λίγο εγκράτεια!!
Istriano® reloaded
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από nike powder »

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΚΩ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΤΟ ΔΙΧΝΟΥΝ ΑΛΩΣΤΕ ΤΣΙΕ ΟΙ ΚΑΤΑΜΕΤΡΙΣΕΙΣ. ΠΕΡΚΕΙ ΕΡΤΟΥΝ ΛΙΕΣ ΤΣΙΚΛΕΣ Η ΤΡΑΣΧΙΛΕΣ ΤΟΥΛΑΙΣΤΟΝ ΝΑ ΠΟΣΚΟΛΙΟΥΜΑΣΤΕΝ
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Την κατηφορα επιασαμε την πριν καμια 10ετια μεσα απο πολλα λαθη, παραλειψεις, ανομιες και παρανομιες απο ολους μας.Ο κομπος εφτασε στο χτενι και προσωπικη μου αποψη στα επόμενα 2-3 χρονια το πολυ το κυνηγι θα μπει σε τεχνητο κωμα (θα το σταματησουν) γιατι τωρα ειμαστε στον αναπνευστηρα και δεν μπορουν να αλαξουν τα δεδομένα . Δεν υπαρχει η οποιαδήποτε λυση για διορθωση της καταστασης χωρις να κοπει για καμια πενταετια.Οσοι επαιξαν επαιξαν, οσοι εφαν εφαν, οσοι εκυνηγησαν εκυνηγησαν. Ο κυπραιος χωρις εναν πουπανω του με τον βουττουλα εν καμνει για ετσι πραματα.Η αληθεια εν τουτη και ας μεν μου/αρεσει να το λεμε...βαρτου ριγανη!
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από Γιατρός »

Αν έρθουν τζαι τζίκλες εκεί δεν θα μείνει τίποτε από πέρδικα και λαγό.
Οι αλυσίδες των ποιοτικών καρεκλομένων τζικλάρηων δεν θα αφήσει τίποτε που κινείται ή δεν κινείται
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από MARIOSE »

Γιατρός έγραψε:Αν έρθουν τζαι τζίκλες εκεί δεν θα μείνει τίποτε από πέρδικα και λαγό.
Οι αλυσίδες των ποιοτικών καρεκλομένων τζικλάρηων δεν θα αφήσει τίποτε που κινείται ή δεν κινείται
+1

Σκεφτείτε και πόσα ευρωπουλάκια θα φκάλουν οι λαθροθήρες όταν κοπεί το κυνήγι...εν τζιμούνται που τη χαρά τους...
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

μιαν ζωη εν μπορουμε να λυσουμε το προβλημα σταματουμε το κυνηγη ,εχουμε προβλημα με τους αδεσποτους βουρουμε τους κυνηγους πουπισο! δεν θελουμε να σταματιση το κυνηγη για να λυθει το προβλημα ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ! αλλα οσπου η θυρα ειναι κυβερνιτικος οργανισμος γ@μισετ@!

και στην αφρικη εχουν προβλημα με το AIDS τι πρεπει να κοψουν???
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Προβλέψεις για την σεζόν του που ακολουθεί

Δημοσίευση από πανικος »

Γιατρός έγραψε:Αν έρθουν τζαι τζίκλες εκεί δεν θα μείνει τίποτε από πέρδικα και λαγό.
Οι αλυσίδες των ποιοτικών καρεκλομένων τζικλάρηων δεν θα αφήσει τίποτε που κινείται ή δεν κινείται
φιλε γιατρε ειμαι και εγω ενας ποιοτικος καρεκλομενος τζικλαρης και δεν ντρεπομαι για αυτο.με αυτο το κυνηγι ευχαριστηθηκα τις εξορμησεις των τελευταιων 8-10 χρονων οσο ποτε.δεν αγχωνομαι για τα σκυλια αν θα ερθουν ζωντανα ,δεν με κοφτει αν μολις κατεβω απο το αυτοκινητο βρω 2 φυσιγγια 40 γρ 3 νο σκαι που ακομα μυριζουν μπαρουτι απο την ποιοτικη βολη του λααρη της νυχτας δεν με κοφτει αν ΕΖΗΣΑΝ τα σιχαμερα περδικια που ξαπολησαν οι κυνηγοπατερες κτλ.απλα θελω να ακουσω το πρωινο τσιτττ να βγει με στα μουτρα μου και αν φτασω να την πυροβολησω.να ακουω το ραδιουη μου απολαμβανω το φραπε μου και εχω μεζε μπολικο που τον ευχαριστιουμε σχεδον παντα με τους φιλους και συγγενεισ :D
ΔΕΝ ειναι οι καρεκλουες που τρωνε τους λαγους φιλε γιατρε ειναι οι αχορταγοι ειτε της μερας ειτε της νυχτας οι 15 σκυλλοι του καθε ποιοτικου λααρη και οι αποφασεις των ποιοτικων κυνηγοπατερων που αποφασιζουν.

μην χωριζεται το ποιοτικο κυνηγι σε τζικλαρη λααρη περτικαρη.ολα τα κυνηγια εχουν την ποιοτητα τους.για μενατο κυνηγι τζικλας ειναι 10ΑΑΑ.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”