Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από Anthimos »

Στη Κύπρο όπως φαίνεται όσον αφορά τα θηράματα είμαστε ο φτωχός συγγενής. ¨Έχουμε τον λαγό και την πέρδικα και ειδικά ο πρώτος τα τελευταία χρόνια τελεί υπό εξαφάνιση και κάθε Δεκεμβρη κάμνουμε προσευχές να μπει καμιά τζιηκλα και καμιά μπεκάτσα να ζήσουμε λίγες φέρμες.
Το ταμείο θήρας εγκατέλειψε κάθε προσπάθεια εμπλουτισμού των βιοτόπων με νέα είδη .
Ο ΦΑΣΙΑΝΟΣ καταδικάστηκε μετά το φιάσκο της απελευθέρωσης με υβρίδια φασιανούς πάχυνσης και τώρα βλέπουν προς τα λοφιοφόρα ορτύκια τα οποία σημειώστε ότι για να πετάσουν πρέπει να δεχτούν αφόρητη πίεση και είναι απο τα χειροτέρα είδη στο προβουρημα. Και αν πετασουν πιθανον να κατσουν στα 10 μετρα και ν αρχισουν να τρεχουν σε κύκλους πάλι
Έχει περίπου 5 είδη πέρδικας που επιβιώνουν και αναπαράγονται σε ξηρα κλίματα και οι βιοτοποι τους είναι από το Ισραήλ και Λίβανο και σε όλα τα παράλια της βόριας Αφρικής.
Εμεις πρεπει να φέρουμε ορτύκια Αμερικής τα οποια δεν υπαρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ στη Μεσόγειο. Α!! ναι και φιλικουτούνια…. Ελεος!!
Αν δηλαδή απελευθερώσω στον ποταμό του Κάμπου ας πούμε 5 ζευγάρια Φασιανούς (αγρίους από φάρμες της Ελλάδας) δεν θα γεμίσουν οι τόποι σε 10 χρόνια???
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από mikros »

εδω συμφωνω υπαρχουν καμια 10αρια ειδει ορτυκιων και φερνουν μας αμερικανικα στην ελλαδα υπαρχουν 3 ειδει περδικας και εν φερνουν κανενα αμα φερω και εγω δλδ ιταλικα ορτυκια καμια 20αρια και αφηκω τα σε ενα τοπο που ξερω (δεν λεω που) εν θα γεμωσει ο τοπος
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
sotiris!129

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε μικρε αν εξαπολαν ο καθενας οτι εθελε οπου εθελεν ηταν να παιζεις ελεφαντες :lol:
το οτι οι βιοτοποι μας ειναι φτωχοι ειναι κατι παραπανω απο αληθεια, για τους φασιανους αναλισαμε το θεμα σε αλλο ποστ πιο παλια οτι ειναι απλα για να γεμιζει με φωτογραφιες ο χαρτης του κυνηγιου και οτι μονο σε φωτογραφιες θα δεις, μαζι με καπια αλλα ειδη παπιας και κατι αλλες μαλακιες που εχει ο χαρτης μας
ακομα πιο μεγαλη ειρωνια ειναι το οτι στον αριθμο που μπορεις να καρποθεις σε 1 εξορμιση ειναι απεριοριστος για αυτα τα ανιπαρκτα πουλια!
Ας μην τα κανουμε ολα τραγικα ομως, δες της φραγγολινες πχ εγεμοσαν οι τοποι περνω τον σκυλο βολτα εξω που το σπιτι μου μεσα στα σπιθκια! ζε φκαλω 3-10 καθε φορα, βλεπεις τες μες τα χωραφκια οπως τα πεζουνια (επαρχια λευκωσιας βασικα που ξερω σιγουρα) αλλα ειδα και λαρνακα και λεμεσο που εβουρουσαν μες τους δρομους να μην μπω καν στον κοπο να μιλισω για παφο! Θυραματα εχουν ακομα οι βιοτοποι μας μπορει οχι οπως παλια αλλα ακομη εχουν απλα πρεπει να 3ερεις που και ποτε να πας, οχι πως εγω 3ερω δεν σου κανω τον πασσσ ζινιο.
αλλα επιδη ο Κυπρεος οπου του πουν βουρα ζε οπου "επαιξεν" ο Γιαννης ενα λαο πρην 13 χρονια νομιζει οτι εν ο καλιτερος τοπος ζε πως εν να παει να παιξει ζε ζινος εν προκιτε ποτε να κυνηγισει σωστα!(πχ ο ζιρις μου επαιξεν πρην 8 χρονια τριονια σε ενα τοπο στον κορνο ζε που τοτε παντα παει ζιαμε 1 κηριακη φασας ζε εσηι 8 χρονια επαιξεν 1 φασα!) ειναι περιοχες οπου οι κυνηγοι ειναι περισοτεροι απο τα τετραγονικα μετρα της περιοχης (και παραπονιουνται πως εν εχει τιποτε)και ειναι βουνα που να παεις ουλες τες εξωρμισεις ζιαμε παντα εν να παιζεις θυραμα ζε ποτε εν 8α δεις αλλον ζιαμε!
anws αυτο που θελω να πω ειναι οτι για να αφισει καπιος κατι χριαζεται χρονια μελετης γιατι μπορει αν αφικεις ενα ειδος να χαθει ενα αλλο γτ σπαζει η τροφικι αλυσιδα, ερχονται αλλες αροστιες και μπλα μπλα μπλα που μπορει να επιρεασουν τη χλοριδα-πανιδα ενος τοπου!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε έχεις δίκιο φραγκολίνες εγεμίσαν οι τόποι
Αυτο που ήθελα να πω είναι οτι θα μπορουσε να είναι πιο ενδιαφέρον γενικά αν εμπορουσαμε και είχαμε κι αλλα είδη για να εκτονωνεται και η αφόρητη πίεση στά ήδη υφιστάμενα θηράματα αλλα και να υπάρχουν επιλογες.
Η καταγωγή της περδικας Chukar που κυνηγάμε τωρα είναι απο το Πακισταν για παράδειγμα και τον πλειστο υφιστάμενο πλυθυσμο τον απελευθέρωσαν οι Εγγλέζοι για να κάμνουν ο κκεφιν τους
Επειδή όμως η περδικα αυτη είναι ευαισθητη σε αρρωστιες και κατα καιρους τα απελευθερωμένα εν φορτωμένα αρρωστιες τα αγρια ελείψαν ( Φαντασου τι εγίνετουν με τους Ιθαγενεις διαφόρων χωρων την πρωτην φοραν που αψιουριζετουν ενας ευρωπαιος, αρρωστουσαν και επεθανισκαν απο ενα απλο κρυολόγημα)
Η περδικα ειναι εξαιρετικό θηραμα αλλα με τον τροπο που είναι οι βιοτοποι και οι απαγορευμένες γινεται άφαντη.
Γενικα πασχουμε σε θέματα διαχείρηση φίλε. Διαβασα καπου για μια ρεζερβα στην Ελλαδα (ΚΟΖΙΑΚΑΣ) οπου ένας μερακλης με τεσσερεις ορνιθες νανουδες και αυγα φασιανου εδημιούργησε έναν που τους πιο υγιής πλυθυσμους φασιανου στην Ελλαδα.Τωρα θα μου πέις εν ρεζέρβα τζαμαι και δεν είναι εμπατε σκύλοι αλέστε αλλα απο την άλλη πως γίνεται οποιος έχει 100 σκάλες να βαλλει μέσα 5 λαους για να εκπαιδευκονται οι σκυλλοι και σε 5 χρόνια να εχει 60 και το εκτροφειο λαγων να μην μπορει να παράξει. Κάπου κατι πάει λαθος ρε φίλε μου και πρέπει να οργανωθούμε!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου μα ζε λαους εχει αλλα ζε περτικους εχει! εγω παντα εκυνηγουν φτεροτω αλλα τα τελευτεα 2 χρονια εχω σκυλο και οχι πως παιζω παραπανω τωρα που εχω σκυλο αλλα αναγκαζουμε να ψαχνω αλλους τοπους που να μεν εχει τοοσους ζινιους για να μπορω να παρω τον σκυλο μου ανενιας, ζε που τα "εκπεδεφτικα" ζε ξερω γω βρισκω τοπους που ακομα ζε προς το τελος του κυνηγιου εχει πολους περτικους! ζε που αλους που βαλουν φωτο μεσα στο φορουμ διαπιστονω οτι εχει πολους κυνηγους που "ξερουν" να κυνηγουν και να βρισκουν ζινο που κυνηγουν!
οκ αν ειχαμε ζε φασιανους ζε ελαφκια σιουρα εν να ειχαμεν την δινατοτιτα της επιλογις αλλα 3ερεις τον κυπρεο ζε να πει σημερα σικονω το οπλο μονο πας σε περτικο? ζε να σικωστει που μπροστα του η αρκουδα ζε να μεν την παιξει?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από Anthimos »

Ναι ρε Σωτήρη τελικά έχεις δίκιο
Εχουμε μια νοοτροπια πολλα περιεργη , πιανουμε το όπλο και φκαινουμεν πας τα βουνα και κρατα μας η μανία.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εν ζε λαλω σου πως εγω ειμαι ο τελειος κυνηγος και πως εγω εν βουρω οπου "ακουσω" κατι! ουτε πως επειδη κυνηγω φτεροτο αν συκωστει ο λαος εν θα των παιξω... ασε που ζε εγω οπως ουλοι μας αμαν εβρω ζε κανενα μανιταρουι εν να φκαλο την τσεντα που το γιλεκο ζε να αρκεπσω να σορεφκω! τουτα τα πραματα εν τα εξτρα για μας τους κυπρεους, ηβρες 2-3 μανιταρουθκια μια ματσα αγρελια ζε 3-4 ζικλουες πιανεις την γενεκα τηλ μονομιας ζε λαλις της βαλε ζε μια ζιβανα μες το θαλαμο απσε ζε το τιανι ζερκουμε!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από Anthimos »

Φιλε τζαι μανιταρκα πάω τζαι αγρελια τζαι καππαρι , καραολους και ψαρεμα....Δεν γίνεται να εισαι κυνηγος να σου αρεσει η επαφη με την φυση και να μην ασχολεισε με όλα τουτα ...
Ο λόγος που επειμένω με εισαγωγη νέων θηραμάτων είναι για να αυξηθεί ο πλουτος της Κυπριακής φύσης να υπάρχει ποικιλομορφία, οι άλλες χώρες που δεν έχουν ενδημικά , φασιανους κτλ εν καλλυτεροι που μας ή ξοδκιάζουνται και αφιερώνουν πιο πολυ μεράκι που εμας,
μετα εν καλά να έχουμε και καμιά φερμα ειτε στο εκπαιδευτικο ειτε στο κυνηγι μιας και ξέρεις κι εσυ αφου κυνηγάς φτερωτο οτι λογω της πολλοκοσμίας και της αφόρητης πίεσης που τις παγανιες τα περδίκια ειναι τοσο ευαισθητα στη φέρμα που στα πρωτα δευτερόλεπτα πετουν αν δηλαδή δεν προσηκωστουν που τα 60 μέτρα.
Τουτον ειναι αποτέλεσμα του τροπου που κυνηγουμε και έχει αντίκτυπο στην κάρπωση.
Παλια πριν 10-15 χρονια τα περτιτζια δεχονταν εφκολα φερμα και αργουσαν να πετακτουν, τωρα εκτος των πρωτων εξορμησεων και τα περτιτζια της κλουβας τα υπόλοιπα που βρίσκουμε προς το τέλος είναι νευρικα και δυσκολα μπλοκαρονται...ωραια μεν να παιξεις μια με δυο ''δυσκολα'' περτίτζια αλλα αμα με το πρωτο πεταμα 30 περτιτζια πιαννουν απαγορευμένη μετα πρέπει ν αλλαξεις τόπο.......
που τα γραφόμενα σου εισαι μερακλή τζιηνίος και ειμαι σιγουρος οτι καταλάβεις τι εννοω
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αμαν μ ειπες αγρελλια καπαρκα ζε τα σιναφι εκαταλαβα ζεγω πως εν με μερακλη που μιλο :lol:
ακου να δεις φιλουι μου ομως ζεγω ημουν ακριβος της τουτου του σκεπτικου με σενα ως περσι εκαμα ζε ενα ποστ με το ιδιο θεμα στο φορουμ περσι αλλα εχοστικε πουκατο που τον ζερω που εχει να γραψει καπιος κατι.
Βλεπω ζεγω οπως ουλοι μας DVD που κυνηγια στο εξωτερικο ζε πιανει με η πελαρα που παν ζε παιζουν τα αντερα τους
αλλα τουτο το πραμα εν θα γινει ποτε στην κυπρο γιατι πολι απλα ιμαστε ενα δαχτιλο τοπος και οι κυνηγοι εν 2 φουχτες!
1) εν κανι που ειμαστε ενα νησουι το μισο κρατουν το οι τουρζοι
2)καθε χρονο οι επιτρεπομενες μας λιγοστεβουν οι κυνηγοι γινονται ολο και περισοτεροι και τα σπιτια μεσα στες λιγοστες επιτρεπομενες που απομενουν επισης γινοντε ολο και περισοτερα σπιτια= δρομοι, σπιτια + δρομοι= 200 μετρα που καθε δρομο αλλα τοσα που καθε σπιτι ε εγινικε ζε ζινον απαγορεβμενη δηλαδη!
3) τα προβληματα με τους λαους ζε τα περτιζια εν τα ελισαμε ακομα ζε οχι απλος εν τα ελισαμε αλλα αφξανοντε θεμας! Πχ λαθροθυρια,ελιψη βιοτοπον, προστασια της αλεπους και αλλα πολλα, πως να καταφερη να επιβιοσει ενα ειδος που δεν ξερει τον τοπο-κλιμα και τα λιπα οταν δεχετε και πιεση απο ολα αυτα?
Στες χωρες αφτες που ολοι εχουμε στο πισο μερος του μιαλου μας οτι 8ελουμε να φτασουμε πανε κυνηγι 2-3 φορες σε καθε περιοχη ολοχρονα! στους συνκεκριμενους τοπους μονο συνκεκριμενες παρεες! δεν ξεκινα το κυνηγι και να παν την προτοι κυριακη 30-100 οπλα ζιαμε αλλα τοσα την 1 τεταρτη ζε παει λεγοντας!
συνπερασμα για τον τοπο που ζουμε τα κυνηγια μας ειναι υπεραρκετα εχουμε τον(λαο, περτικο,φασα,τριονι,ορτικι,μπεκατσα,ζικλα,τρασηιλα) εν νμζ να 3εχασα κατι!
τα τελευτεα χρονια ειδη αρχισαν οι κυνηγοι να χωριζονται σε ομαδες οπως οι λαουθκιαριες, οι περτικαριες, οι φασαριες ζε ετσι πραματα...και η πλιοπσιφια τους για να χωριστουν σε ετσι ομαδες σημενι οτι αγαπουν τουτο που καμουν και προσπαθουν να αφ3ισουν με καθε τροπο το ειδος που κυνηγουν! οκ καπιες φορες καμουν ζε μαλακιες οπως οι ψαζιες αλλα τουτο εν 8α το αναπτιξω γιατι εν θεμα αλλου ποστ ζε εν αφτονοιτο οτι εν μαλακιες που καμουν!
ΑΥΤΑ φιλικα παντα και παντα σεβαστη η καθε αποψη
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Εισαγωγή νέων θηραμάτων στους Κυπριακούς βιότοπους

Δημοσίευση από kypros »

το θηραμα εκτροφης σε ολες τισ χωρες του εξωτερικου απελευθερνεται με σκοπο την καρπωση και πολυ σπανια την αναπαραγωγη.

πρεπει να διαχωριστει αυτο το πραμα. δεν μπορουμε να περιμενουμε οτι θα φερουμε ορτικι για να γεμοσουν οι καμποι μας ορτικια καλιφορνιας. αν φερουμε θα ειναι γαι απελευθερση και καρπωση, κατι σαν τα περδικια εκτροφης που εχουμε.

ειναι και πολυ δυσκολο αλλα και απαγορευεται να φερεις ξενα ειδη σε ενα αγριο χωρο στον οποιο ποτε πριν δεν υπηρχαν στο αγριο.

προσωπικα πιστευ οτι το περδικι εκτροφης μπορει να ερθει σε καλο επιπεδο ποιοτητας και με το σωστο προγραμα απελευθερσεων και εκτροφης να δωσει ενα ποιοτικο κυνηγι.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”