Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από LAGOS »

admin έγραψε:Στην κατηγορια β, μηπως ανηκουν και αυτοι που κανουν κυνηγετικα tours στο εξωτερικο ; :roll:
Υπάρχουν και πονιστικομένοι που πάνε στο εξωτερικό και δείχνουν την Κυπριακή γαϊδουροσύνη αλλά υπάρχουν και αυτοί που πάνε να απολαύσουν αφθονία θηραμάτων και κυνηγετικών συγκινήσεων μακριά απο ανάρμοστες συμπεριφορές και χαμηλά επίπεδα κυνηγετικής παιδείας. Μακριά απο άγχος, ψατσιές, πανιές που μπαίνουν μπροστά σου αχάπαρους που παίζουν χαμηλά και χωρκάτες που πάνε κυνήγι λές και εξαρτάτε η επιβίωση τους απο την κρατοσυλλογή.[/quote]

Χωρκάτες που η επιβίωση τους εξαρτάτε απο την κρεατοσυλλογη;;;
Δυστηχώς αυτοί που προέρχονται απο πόλεις είναι χειρότεροι απο τους χωρκάτες που προσπαθείς να μειώσεις φίλε! Και ας μήν ξεχνάμε οτι οφείλουμε πολλά στους χωρκάτες που ασχολούντε με την ύπαιθρο...
Και για μιά ακόμη φορά ας μην τους βάζουμε όλους στην ίδια σακούλα απλα και μόνο λόγο της καταγωγής τους!
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
BAIKAL 1980

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

LAGOS έγραψε:
admin έγραψε:Στην κατηγορια β, μηπως ανηκουν και αυτοι που κανουν κυνηγετικα tours στο εξωτερικο ; :roll:
Υπάρχουν και πονιστικομένοι που πάνε στο εξωτερικό και δείχνουν την Κυπριακή γαϊδουροσύνη αλλά υπάρχουν και αυτοί που πάνε να απολαύσουν αφθονία θηραμάτων και κυνηγετικών συγκινήσεων μακριά απο ανάρμοστες συμπεριφορές και χαμηλά επίπεδα κυνηγετικής παιδείας. Μακριά απο άγχος, ψατσιές, πανιές που μπαίνουν μπροστά σου αχάπαρους που παίζουν χαμηλά και χωρκάτες που πάνε κυνήγι λές και εξαρτάτε η επιβίωση τους απο την κρατοσυλλογή.
Χωρκάτες που η επιβίωση τους εξαρτάτε απο την κρεατοσυλλογη;;;
Δυστηχώς αυτοί που προέρχονται απο πόλεις είναι χειρότεροι απο τους χωρκάτες που προσπαθείς να μειώσεις φίλε! Και ας μήν ξεχνάμε οτι οφείλουμε πολλά στους χωρκάτες που ασχολούντε με την ύπαιθρο...
Και για μιά ακόμη φορά ας μην τους βάζουμε όλους στην ίδια σακούλα απλα και μόνο λόγο της καταγωγής τους![/quote]

...φιλε το χωρκατες μαλλον το εννοουσε απο πλευρας συμπεριφορας(μεταφορικα)...και οχι τοπου καταγωγης...λιγο πολυ ολοι μας στην Κυπρο απο καποιο χωριο καταγομαστε...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από kypros »

LAGOS έγραψε:
admin έγραψε:Στην κατηγορια β, μηπως ανηκουν και αυτοι που κανουν κυνηγετικα tours στο εξωτερικο ; :roll:
Υπάρχουν και πονιστικομένοι που πάνε στο εξωτερικό και δείχνουν την Κυπριακή γαϊδουροσύνη αλλά υπάρχουν και αυτοί που πάνε να απολαύσουν αφθονία θηραμάτων και κυνηγετικών συγκινήσεων μακριά απο ανάρμοστες συμπεριφορές και χαμηλά επίπεδα κυνηγετικής παιδείας. Μακριά απο άγχος, ψατσιές, πανιές που μπαίνουν μπροστά σου αχάπαρους που παίζουν χαμηλά και χωρκάτες που πάνε κυνήγι λές και εξαρτάτε η επιβίωση τους απο την κρατοσυλλογή

Χωρκάτες που η επιβίωση τους εξαρτάτε απο την κρεατοσυλλογη;;;
Δυστηχώς αυτοί που προέρχονται απο πόλεις είναι χειρότεροι απο τους χωρκάτες που προσπαθείς να μειώσεις φίλε! Και ας μήν ξεχνάμε οτι οφείλουμε πολλά στους χωρκάτες που ασχολούντε με την ύπαιθρο...
Και για μιά ακόμη φορά ας μην τους βάζουμε όλους στην ίδια σακούλα απλα και μόνο λόγο της καταγωγής τους!
Ρε φιλε τωρα εσυ ετσι εκαταλαβες οτι ενοουσε ο αθρωπος;
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από Sergios »

Ο Φεβρουαριος ειναι κονταααα λαλαλαααα λαλαλοοοοοοο Αγγλια φασσουεεεςςςςς και το Μπερεττουιιιι SO6 EELL με περιμενειιιιι την Κυριακη ο ανιψιος της γυναικας μου 3 ωρες επεξε 15 :D
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από sotiris!129 »

admin έγραψε:Το τριήμερο ταξίδι στην Σερβία ήταν απίθανο!!!!!!! Φιλοξενεία- ποιοτικό κυνήγι - άνθρωποι με κυνηγετική συνείδηση , οργανωμένα σύνολα όλα ΤΕΛΕΙΑ 9 όπλα τριγώνια σε 4 εξορμήσεις απο 4-5 ώρες κάθε εξόρμηση χτυπήσαμε περίπου 600 τριγώνια και σε μία εξόρμηση για ορτύκια 98 με σκύλους φέρμας.
ε Ροδο μακαρι στο τελος της σεζον που ναν το "Συνολικη καρπωση 2013-2014 " γραψεις μου
λαγους μπλα
περδικια μπλα
τσικλες μπλα
Τρυγωνια 623
θα σε καμω delete !!! :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
istriano ®

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από istriano ® »

Μια απορια!! Ποια η διαφορα, του να παει καποιος εξωτερικο για να πεξει 80-100-200+ , τρυγωνια η' φασσες η' τζιηκλες η' να πεξει 30-40 λαγους μες τα καταπρασινα χωραφκια , απο καποιο που στεκει ποστο 10 ασιελιες που την κλουβα τον περτικιων η' βαζει μηχανουι στις τζιηκλες και στα ορτυκια;;;;;

Για μενα προσωπικα ειναι το ιδιο. :shock:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από admin »

istriano ® έγραψε:Μια απορια!! Ποια η διαφορα, του να παει καποιος εξωτερικο για να πεξει 80-100-200+ , τρυγωνια η' φασσες η' τζιηκλες η' να πεξει 30-40 λαγους μες τα καταπρασινα χωραφκια , απο καποιο που στεκει ποστο 10 ασιελιες που την κλουβα τον περτικιων η' βαζει μηχανουι στις τζιηκλες και στα ορτυκια;;;;;

Για μενα προσωπικα ειναι το ιδιο. :shock:
Φίλε αν δέν πάεις να το ζήσεις εν μπορείς να ξέρεις εάν είναι το ίδιο ή όχι .
Όταν πάς και βλέπεις 10 000 τριγώνια και μέσα σε 3-4 ώρες μέσα στον ήλιο χωσμένος μέσα στα λιοστρόφια πάιξεις 20-25 πουλιά η πάρεά των 10΄ατόμων 200, αλλά βλέπεις συνέχεια θήραμα για 3-4 ώρες να έρκουντια άλλα ψηλά άλλα χαμηλά άλλα να σε βλέπουν να γυρίζουν τότε απολαμβάνεις κυνήγι. Κια με βαθμό δυσκολίας και με αρκετό θήραμα. Εμέις πάμε Κύπρο κόφκουμε τις τσίκλες παίζουμε 15-20 και λέμε Παναγία μου εκόψαμε τες σήμερα. Ο σκοπός τους κυνηγού είναι να βρίσκει θήραμα και το θήραμα να έχει 50% είτε να το πιάσει είτε όχι . Ο πέρτικος τους κλούβας και η μηχανούα τις τσίκλας γέρνουν άνισα τις πιθανότητες προς το μέρος του κυνηγού. Για αυτό η Σερβία είανι απίθανος κυνηγετικός προορισμός γιατί έχει θήραμα αλλά και αρκετά ψηλό βαθμό δυσκολίας. Υπήρχε και άτομο μαζί μας που νόμιζε ότι θα ερχόντουσαν να τον κουτουλούν έπαιξε όλο το ταξίδι 8-10 πουλιά .Ενώ εμείς κάθε εξόρμηση 20-30
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από sotiris!129 »

η αληθεια προσοπικα δεν θα πληρωνα με τιποτα να κυνηγισω τουλαχιστο τα θηραματα που εχουμε στην Κυπρο ασχετος αν εχουν τα 1000πλασια απο εμας !
αν υπολογισω πως περσυ κρεμασα 200 ζικλες εχασα και καμια 50ρκα μας κανουν 250 πουλια ! δηλαδη ολη την σεζον αν επειανα 1/4 επαιξα πανω σε 1000 ζικλες αρα το βρισκω λιγο καπως να πληρωσω για να παω στην Ελλαδα παραδειγμα να παιξω ζικλες λες και δεν με φτανουν οι 1000 που μου προσφερε ο τοπος μου σε 15 ατε 20 εξωρμησεις που τες κυνηγω !

παρολα αυτα ανετα θα πληρωνα για να παω εξωτερικο να κυνηγισω καποιο θηραμα που δεν ξανακαρπωθηκα πχ παπιες φασιανους κτλ θηραματα που ασχετος βαθμου δυσκολιας, αριθμου και τροπο κυνηγιου ο τοπος μου δεν μου προσφερει !
και εστω και αν το κανω στο τελος της μερας θα ξερω πως κανενας φασιανος δεν θα συγκρινεται με την μια φραγκολινα που μετα απο ωρες περπατηματος και ερευνας καταφερα να καρπωθω αναμεσα σε 10δες αλλους που εκαναν το τοπο τοσες εξωρμησεις και δεν καταφεραν να την βρουν ! απλα θα εχω να λεω πως το εκανα και αυτο "Κυνηγι Φασιανου" !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
BAIKAL 1980

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

παρολα αυτα ανετα θα πληρωνα για να παω εξωτερικο να κυνηγισω καποιο θηραμα που δεν ξανακαρπωθηκα πχ παπιες φασιανους κτλ θηραματα που ασχετος βαθμου δυσκολιας, αριθμου και τροπο κυνηγιου ο τοπος μου δεν μου προσφερει !
και εστω και αν το κανω στο τελος της μερας θα ξερω πως κανενας φασιανος δεν θα συγκρινεται με την μια φραγκολινα που μετα απο ωρες περπατηματος και ερευνας καταφερα να καρπωθω αναμεσα σε 10δες αλλους που εκαναν το τοπο τοσες εξωρμησεις και δεν καταφεραν να την βρουν ! απλα θα εχω να λεω πως το εκανα και αυτο "Κυνηγι Φασιανου" ![/quote]


...παπιες εχει ο τοπος σου.. ;)
istriano ®

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από istriano ® »

Συμφωνω Σωτηρη. Θα πηγαινα για 1 Αγριοχοιρο, 2-3 φασσιανους, 1-2 αγριοκουνελα γιατι για μενα σημασια εχει ο τροπος κυνηγιου και οχι ωσπου βλεπω και δικαιουμε να πεζω.

Αλλα εκεινο που πραγματικα θα ηθελα να κανω(αν ποτε εχω την δυνατοτητα) ειναι εφιππο κυνηγι αλεπους με αγελη 100-150 foxhound. ;) ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”