ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

Σε συνάρτηση με το προηγούμενο θέμα που άνοιξα "STOP ΣΤΙΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΏΣΕΙΣ" νομίζω ότι είναι η συνέχεια και θα οφελέση πάρα πολύ το κυνήγι μας για πολλούς και διάφορους λόγους. Απόψεις λοιπόν.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

Ρε Σαββα μου αν σταματήσουν τις απελευθερώσεις τζαι διπλασιάσουν την αδεια, εχεις εμπιστοσύνη οτι θα διαχειριστούν τα λεφτα σωστα και αν ναι που εισηγησαι να τα αξιοποιησουν ?? :)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από 682 »

αν καμουν ετσι πραμα στο τελος οι μισοι εν να φκαλλουν αδεια και τπτ αλλο δε θα επηφερει
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

Anthimos έγραψε:Ρε Σαββα μου αν σταματήσουν τις απελευθερώσεις τζαι διπλασιάσουν την αδεια, εχεις εμπιστοσύνη οτι θα διαχειριστούν τα λεφτα σωστα και αν ναι που εισηγησαι να τα αξιοποιησουν ?? :)
Σίγουρα Άνθιμε μου δεν έχω καμία εμπιστοσύνη αλλά προτιμώ να γίνει έστω και μία προσπάθεια παρά να μείνουμε στην υφιστάμενη κατάσταση που για μένα είναι οριακή και στο έλεος του θεού. Και ευτυχώς που ο θεός μας βοήθησε τα τελευταία 2-3 χρόνια και είχαμε φυσική αύξηση των πλυθησμών των άγριων περδικιών.

Και νομίζω είναι στο χέρι μας (όλων των κυνηγών) να ορίσουν τα κατάλληλα άτομα, τρόπους, μεθοδολογία έτσι ώστε να μειωθεί η κακή διαχείρηση από κάποιους επιτήδιους, που δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί στην νήσο Κύπρο.

Ως το που εισηγούμε να αξιοποιηθούν τα λεφτα νομίζω η καλύτερη λύση είναι σε φαγητό, νερό, προστασία και άλλα πολλά που μπορούν να γίνουν για την φυσική αύξηση των άγριων πλυθησμών. Αυτό το στηρίζω στην διαπίστωση μου ότι οι κυνηγότοποι μας είναι αρκετά φτωχοί και σε φαΐ και σε νερό. Να μην πω για προστασία.

Τα πράγματα δεν είναι ίδια με πριν 20 χρόνια που οι περισσότεροι είχαν ένα περβολούι ή μία καλιέργεια και υπήρχε σε αυθονία φαγητό και νερό για όλα τα θηράματα. Με την τρομερή τάση της αστιφυλίας έχουν γεριμώση τα πάντα και πολύ φοβάμε ότι τα πράγματα θα είναι ακόμη χειρότερα όταν φύγει και η γενιά των παππούδων μας.

Και φυσικά με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η θέση σου για εισαγωγή νέων θηραμάτων.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

682 έγραψε:αν καμουν ετσι πραμα στο τελος οι μισοι εν να φκαλλουν αδεια και τπτ αλλο δε θα επηφερει
Φίλε, μόνο και μόνο που θα μείνουν οι μισοί θα γίνουν πολλά πράγματα και θα επιφέρει ΤΕΡΑΣΤΙΑ οφέλη.

Πρώτον και σημαντικότερο, θα μείνουν όσοι πραγματικά αγαπούν το κυνήγι και το βλέπουν περισσότερο σαν χόμπι παρά οτιδήποτε άλλο. Και δεν χρειάζεται εξήγηση για το τι θα επιφέρει αυτό.

Επίσης, θα μειωθή η συμφόρηση και η πίεση που προκαλείται σε ορισμένες περιοχές με αποτέλεσμα την καθολική εξαφάνιση όλων των θηραμάτων απο αυτή. Γιατί σε μία περιοχή με κλούβα δεν πάνε μόνο τα ήμερα αλλά όλα.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από 'petros' »

Savvas έγραψε:
682 έγραψε:αν καμουν ετσι πραμα στο τελος οι μισοι εν να φκαλλουν αδεια και τπτ αλλο δε θα επηφερει
Φίλε, μόνο και μόνο που θα μείνουν οι μισοί θα γίνουν πολλά πράγματα και θα επιφέρει ΤΕΡΑΣΤΙΑ οφέλη.

Πρώτον και σημαντικότερο, θα μείνουν όσοι πραγματικά αγαπούν το κυνήγι και το βλέπουν περισσότερο σαν χόμπι παρά οτιδήποτε άλλο. Και δεν χρειάζεται εξήγηση για το τι θα επιφέρει αυτό.

Επίσης, θα μειωθή η συμφόρηση και η πίεση που προκαλείται σε ορισμένες περιοχές με αποτέλεσμα την καθολική εξαφάνιση όλων των θηραμάτων απο αυτή. Γιατί σε μία περιοχή με κλούβα δεν πάνε μόνο τα ήμερα αλλά όλα.
δηλαδη οι αλλοι μισοι που θα μεινουν θα ειναι ολοι τους οι ευαισθητοποιημενοι κυνηγοι να πουμε και οι υπολοιποι που δεν θα φκαλουν την αδεια ειναι οι κλουβατζιες γιατι μονο 2-3 εξορμισεις πανε μεχρι να χαθουν οι ορνιθες γυρο που τους πυρηνες???
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

'petros' έγραψε:
Savvas έγραψε:
682 έγραψε:αν καμουν ετσι πραμα στο τελος οι μισοι εν να φκαλλουν αδεια και τπτ αλλο δε θα επηφερει
Φίλε, μόνο και μόνο που θα μείνουν οι μισοί θα γίνουν πολλά πράγματα και θα επιφέρει ΤΕΡΑΣΤΙΑ οφέλη.

Πρώτον και σημαντικότερο, θα μείνουν όσοι πραγματικά αγαπούν το κυνήγι και το βλέπουν περισσότερο σαν χόμπι παρά οτιδήποτε άλλο. Και δεν χρειάζεται εξήγηση για το τι θα επιφέρει αυτό.

Επίσης, θα μειωθή η συμφόρηση και η πίεση που προκαλείται σε ορισμένες περιοχές με αποτέλεσμα την καθολική εξαφάνιση όλων των θηραμάτων απο αυτή. Γιατί σε μία περιοχή με κλούβα δεν πάνε μόνο τα ήμερα αλλά όλα.
δηλαδη οι αλλοι μισοι που θα μεινουν θα ειναι ολοι τους οι ευαισθητοποιημενοι κυνηγοι να πουμε και οι υπολοιποι που δεν θα φκαλουν την αδεια ειναι οι κλουβατζιες γιατι μονο 2-3 εξορμισεις πανε μεχρι να χαθουν οι ορνιθες γυρο που τους πυρηνες???
Σήμερα αν έχεις π.χ. 20,000 ευαισθητοποιημένους κυνηγούς στις 48,000 που βγάζουν άδεια, αύριο θα έχεις 20.000 ευαισθητοποιημένους κυνηγούς στις 30,000 που θα βγάλουν άδεια.

Νομίζω δεν είναι το ίδιο ποσοστό!!!
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από 682 »

οι αλλοι μισοι εννοουσα οτι εν να πηγαινουν παρανομα κυνηγι και δεν θα τους ενδιαφεροι τπτ!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από 'petros' »

682 έγραψε:οι αλλοι μισοι εννοουσα οτι εν να πηγαινουν παρανομα κυνηγι και δεν θα τους ενδιαφεροι τπτ!
συμφωνω απολυτα και το αλλο ποιος ειπε οτι δεν θα βγαλουν την αδεια και οι αλλοι οι μη 'ευαισθητοποιημενοι' κυνηγοι επειδη θα διπλασιαστει η τιμη. εγω σου οτι θα γινει το αντιθετο και θα βγαζουν μονο αυτοι αδεια...
και οι αλλοι 18000 πιστευεις θα μενουν σπιτι ????
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

'petros' έγραψε:
682 έγραψε:οι αλλοι μισοι εννοουσα οτι εν να πηγαινουν παρανομα κυνηγι και δεν θα τους ενδιαφεροι τπτ!
συμφωνω απολυτα και το αλλο ποιος ειπε οτι δεν θα βγαλουν την αδεια και οι αλλοι οι μη 'ευαισθητοποιημενοι' κυνηγοι επειδη θα διπλασιαστει η τιμη. εγω σου οτι θα γινει το αντιθετο και θα βγαζουν μονο αυτοι αδεια...
και οι αλλοι 18000 πιστευεις θα μενουν σπιτι ????
Φίλε αν σταματήσουν οι απελευθερώσεις και αυξηθεί το ποσό της άδειας με δεδομένο ότι μέρος αυτών των λεφτών θα πάει για καλύτερη προστασία του θηράματος, καθώς επίσης να γίνουν πιο αυστηρές-αποτρεπτικές οι ποινές έχεις την ιδέα ότι θα είναι πολλοί αυτοί που θα βγούν έξω να παρανομήσουν.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”