ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Απάντηση
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

φιλοι μου σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα μιας και σκοπευω να κανω αγορα λαγοσκυλου αλλα περισσοτερο για να πουμε τις αποψεις μας για να μην πιαννομαστε κοροιδα στους διαφορους που πωλουν σκυλιΑ..

για σκυλια καθαροαιμα παντα μιλω και πιο συγκεκριμενα ιχνηλατες για ενα σκυλο ξεκινημενο ενος χρονου που ειναι μπασμενος στο νοημα ξερει τι του γινεται εχει εξοδους και στο βουνο οχι μονο στο τελλομενο πια ειναι η μαξιμουμ τιμη του?????

η ας πουμε για ενα σκυλι εως 2 χρονων το οποιο βεβαι στην εξοδο που καναμε για να το δουμε με τον εμπορο και μας αφησε ικανοποιημενους ποσα ειναι η τιμη η μαξιμουμ??

ξερω ειναι καπως υποκειμενικες αυτες οι ερωτησεις αλλα ετσι ενα περιπου για να εχουμε ολοι μας μιαν αποψη και οπως ειπα και ο ανυποψιαστος κυνηγοκοσμος να μην πεφτει σε παγιδες
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από AndreasDr »

Καλησπέρα,

φίλε μου και με το που άνοιξες συζήτηση πάλε δέν θα φκάλεις άκρη :) Ο κάθε ένας που πουλά, θεωρεί οτι τσίνο που πουλά είναι το καλύτερο. Εγώ προσωπικά δεν εμπλέκομαι με εκπαιδευτές-εκτροφείς ιχνηλατών αλλά κάποιες τιμές που άκουσα απο φίλους πρόσφατα ήταν απο 2.000 μέχρι και 8.000 !!!! Το σχόλιο μου ήταν οτι θα εδίουν 8.000 με την προυπόθεση να με ξυπνά, να μου κάμνει φραπέ και να ξεκινά και το αυτοκίνητο να βράσει, κάθε τετάρτη και κυριακή. :D
Φιλικά, Αντρέας
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

αμαν δεν σου βαζει και οπλο μεσα στο αυτοκινητο τι να τον καμεις?>??

αυτα φιλε αντρεα ειναι εξωπραγματικα ποσα να μεν λαλουμε πελλαρες ξερω και εγω περιπτωσεις που αγοραστηκαν σκυλια αλλα ως τις 4 χιλιαδεσ ευρω..απο κει κε περα νομιζω ειναι αλαζονεια να δινεις ετσι λεφτα...

τωρα ειμαι σε επαφη με ενα γνωστο εκτροφεα-εκπαιδευτη στην ελλαδα και ο ανθρωπος μου ειπε οτι για σκυλο χρονιο ξεκινημενο και σε βουνο ξεκινα απο 1500 και για σκυλο περιπου 2 χρονιο που και μονο του να τον παρεις απο την πρωτη χρονια που θα τον αγορασεις θα ειναι σε θεση να σου κυνηγησει μια χαρα ειναι γυρω στις 2 με 2500 χιλιαδες..

μου ειπε οτι μπορω να παω εκει 2-3 μερες και να δοκιμασουμε οπιο σκυλι θελω μεχρι να καταληξω σε αυτο που με πληρουν τα χαρακτηριστικα εργασιας του..

χωρις να με διακατεχει το συνδρομο της ξενομανιας και χωρις να λεω οτι στη κυπρο δεν εχει αξιολογα σκυλια και πολυ καλυτερα απο του εξωτερικου πιστευω ομως οτι οι τιμες στη κυπρο ξεφυγαν περαν του υπερβολικου
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

απ ότι ξερω στην κύπρο για καθαροαιμο ξεκινημένο θελουν απο 1300-1500. ενός χρονου περίπου ή 15 μηνών. Αλλά δεν νομίζω να ξέρει και πολλά πράματα...

Οι "εκπαιδευτές" ξεκινούν ενα σκυλο (με ταλέντο η χωρίς, και αν εβρουν κανένα κουτάβι πολλά καλο εν να σου το δώκουν εσένα;;;;) σε τελιασμενο, ατε να τον πάρουν και καμια φορα εξω με άλλους σκύλλους. Μετά ερκουνται και λαλόυ σου 1500 euro ( ο σκύλος εν μετριος αφού ακόμα ενός χρονού είναι) και μετα λαλέι σου θέλει δουλειά και πρέπει να τον φκάλεις έξω και συρνει σου την ευθύνη πάνω σου. Δηλαδή αν δεν γίνει καλός ο σκύλος εσύ φταίεις. εγώ εξεκίνησα τον σωστά εν να σου πει και επέλλανατον στην εκπαίδευση!!!!

εν πολλά δύσκολο στην κύπρο για να πιασεις καλό σκύλο του λαγού στην κύπρο θέλεις 4 χιλίαδες το λιγότερο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από lusso »

dangerous έγραψε:αμαν δεν σου βαζει και οπλο μεσα στο αυτοκινητο τι να τον καμεις?>??

αυτα φιλε αντρεα ειναι εξωπραγματικα ποσα να μεν λαλουμε πελλαρες ξερω και εγω περιπτωσεις που αγοραστηκαν σκυλια αλλα ως τις 4 χιλιαδεσ ευρω..απο κει κε περα νομιζω ειναι αλαζονεια να δινεις ετσι λεφτα...

τωρα ειμαι σε επαφη με ενα γνωστο εκτροφεα-εκπαιδευτη στην ελλαδα και ο ανθρωπος μου ειπε οτι για σκυλο χρονιο ξεκινημενο και σε βουνο ξεκινα απο 1500 και για σκυλο περιπου 2 χρονιο που και μονο του να τον παρεις απο την πρωτη χρονια που θα τον αγορασεις θα ειναι σε θεση να σου κυνηγησει μια χαρα ειναι γυρω στις 2 με 2500 χιλιαδες..

μου ειπε οτι μπορω να παω εκει 2-3 μερες και να δοκιμασουμε οπιο σκυλι θελω μεχρι να καταληξω σε αυτο που με πληρουν τα χαρακτηριστικα εργασιας του..

χωρις να με διακατεχει το συνδρομο της ξενομανιας και χωρις να λεω οτι στη κυπρο δεν εχει αξιολογα σκυλια και πολυ καλυτερα απο του εξωτερικου πιστευω ομως οτι οι τιμες στη κυπρο ξεφυγαν περαν του υπερβολικου
φιλε dagerous για τι φυλη ενδιαφερεσε καταρχην? ο εκτροφεας που λες τι φυλη εκτρεφει?
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

beagle εκτρεφει ο συγγεκριμενος εκτροφεας φιλε..

εγω εξακολουθω να πιστευκω οτι ειναι υπερβολη φιλε μου αυτο που λες...που εκαταντησαμε να λεμε οτι 4000 το λιγοτερο για να πιασεις καλο σκυλο ..ελεος δλδ τι πωλουν εν καιρο κρισης...

αποψη μου φιλε μου ειναι οτι δυσκολα μπορεις να πεις ταλεντο ενα σκυλο στην ηλικια του ενος η εναμιση χρονου,,για να το κρατησεις,,δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ετυχε να ξερω και να δω για σκυλια που ελεγαμε ααα ο τουτος εννα παιξω λαους πολλους που τουτον εε ο αλλος ??και ο αλλος εν καλος αλλα τουτος ειναι ψατζη....και στο τελος της ημερα ο αλλος μετα το τριτο τεταρτο ετος της ηλικιας του να εξελισσεται σε τρομερο σκυλο
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

4000 μιλουμε για ετοιμο 4 χρονων...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από lusso »

φιλε αν μιλας για τον εκτροφεα που νομιζω 2000-2500 για ετοιμο σκυλι ειναι παρα πολυ καλα. αν αναλογιστεις ποσα θα σου κατσει αγορα-διατροφη-εκπεδευση μεχρι τα 2 ετη π.χ. ειναι λογικη η τιμη. απο ελληνα γνωστο εκτροφεα beagle υπαρχουν και στη κυπρο καπια σκυλια σε καλες νομιζω τιμες.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από admin »

Breda Pegaso έγραψε:απ ότι ξερω στην κύπρο για καθαροαιμο ξεκινημένο θελουν απο 1300-1500. ενός χρονου περίπου ή 15 μηνών. Αλλά δεν νομίζω να ξέρει και πολλά πράματα...

Οι "εκπαιδευτές" ξεκινούν ενα σκυλο (με ταλέντο η χωρίς, και αν εβρουν κανένα κουτάβι πολλά καλο εν να σου το δώκουν εσένα;;;;) σε τελιασμενο, ατε να τον πάρουν και καμια φορα εξω με άλλους σκύλλους. Μετά ερκουνται και λαλόυ σου 1500 euro ( ο σκύλος εν μετριος αφού ακόμα ενός χρονού είναι) και μετα λαλέι σου θέλει δουλειά και πρέπει να τον φκάλεις έξω και συρνει σου την ευθύνη πάνω σου. Δηλαδή αν δεν γίνει καλός ο σκύλος εσύ φταίεις. εγώ εξεκίνησα τον σωστά εν να σου πει και επέλλανατον στην εκπαίδευση!!!!

εν πολλά δύσκολο στην κύπρο για να πιασεις καλό σκύλο του λαγού στην κύπρο θέλεις 4 χιλίαδες το λιγότερο.
Φίλε δέν ισχύει για όλους αυτό το πράγμα και προπαντός να θυ΄μόμαστε και την παροιμία που λέει έγώ στραβώνω και πουλώ εσύ άμπλεπε τσαι γόραζε' υπάρχουν και εκτροφείς που έχουν πολύ καλούς ιχνηλάτες και ξεκινημένους και τελειωμένους σε ηλικία 12-15 μηνών και οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 2000-2500 εύρό γιατί όπως καλά λές εάν υπολογίσεις
Αγορά καθαρόαιμο €500-600
Γιατροί εμβόλια χάπια φαγητό κ.τ.λ για 15 μήνες €500
Εκπαίδευση σε τελιασμένο και έξω καύσημα- χρόνο €500
το κέρδος του εκπαιδευτή (γιατί το κάνει για να κερδίζει όχι να ζημιώνει) τότε σε μια τέτοια τιμή είναι πολύ λογικό να πιάνεις ένα σκύλο. Υπάρχεικαι εκτροφέας ο οποίος εκτός απο κυνήγι στην ηλικία των 12-15 μηνών σου τον εκπαιδεύει και σε θέματα υπακοής όπως να μην κάνει δίωξη ή να δουλεύει μεθοδικά. Ο πελάτης πρέπει πάνω απο όλα να ξέρει τι θέλει-τι γραμμή σκύλου και τι να ζητάει απο τον σκύλο του . Απο εκεί και πέρα ΄δέν αγοράζει μια μηχανή πρέπει να συντηρεί τον σκύλο τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά με τακτικές εξόδους. Το θέμα με το εξωτερικό έχει γίνει πολύ της μόδας τελευταία αλλά υπάρχουν και πολλοί που την πάτησαν γερά γιατί αγόρασαν στα τυφλά ή σκύλο που είδαν απο ένα βίντεο σε μια χώρα που οι μαλλαές είναι ύσηχες και πολλές :idea:
Προσέχουμε...για να έχουμε
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

1oν) θα συμφωνησω σε ολα οσα εχει πει ο φιλος admin εκτος στο οτι εχει εκτροφεις-εκπαιδευτες που πωλουν και τελειωμενους σκυλους στην ηλικια των 12-15 μηνων(μιλω παντα για ιχνηλατες) σε καμια περιπτωση φιλε δεν μπορεις να πεις ενα σκυλο τελειωμενο στην ηλικια των 15 μηνων οσα ξεφωλιασματα και αν εχει κανει...ενας σκυλος των 15 μηνων μπορει να ξερει να σου κοφκει τη μαλαη αλλα δεν ειναι σε θεση να ξεχωριζει με μαεστρια την νυκτερινη μαλαη την πρωινη η την εκτεσινη η τα κατεβασματα του λαου....σιγουρα ομως ειναι μπασμενος στο νοημα και ξερει τι του γινεται δεν διαφωνω...και οτι τα πραγματα ειναι απλουστερα και για σενα τον ιδιο παρα να ξεκινησεις απο μηδενικη βαση,...

2)lusso εγω μιλω για τον πασουλα φιλε,,δεν ξερω αν ειναι αυτον που ξερεις και εσυ αν ξερεις οποιαδηποτε πληροφορια θα τα καλο να με ενημερωνες,,παντος μιλησα στο τηλεφωνο με τον ανθρωπο του ειπα οτι θα εχω την δυνατοτητα να παω κοντα του για 2-3 μερες και να δουμε μερικα σκυλια του ειπα πως τα θελω και μου ειπε αντιλαμβανομαι τι θελεις και τα δεδομενα της κυπρου και μου ειπε για ενος χρονου ξεκινα απο 1500 και για πιο μεγαλο 2 χρονων μεχρι 2500..που πιστευκω μπορει να πεσει και κατι τις ακομα αν τον παζαρεψω και λιγο..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”