ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Απάντηση
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

admin και χρυσανθε..τουτο το πραμα να πιστεψω οτι κοφκει και μια κακη συνηθεια που εχει ενας σκυλος 4-5-6 χρονων?πλεον ο χαρακτηρας του ειναι ολοκληρωμενος,,ειναι σαν να λεμε μπορουμε να αλλαξουμε το χαρακτηρα ενος πλασματου 40ρι 45 50 ??με τιποτε.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Χριστο η θετικη εκπαιδευση ειναι τροπος εφαρμογης της βασικης εκπαιδευσης η οποια θα κτιζει τον χαρακτηρα του σκυλου, με βαση παντα τα γονιδια και τα χαρακτηριστικα τοσο της φυλης του οσο και του ιδιου σαν ατομο.

Δεν ερχετε ΣΥΝΗΘΩΣ να διορθωσει λαθη.Ωστοσο κανει θαυματα και σε καποιες περιπτωσεις το εχω δει, που δεν μπορουμε να αναλυσουμε μεσα σε ενα ποστ.Παντως για να πετυχει εξαρταται απο τον εκαπιδευτη συνηθως και οχι απο τον σκυλο.Χρειαζεται ΥΠΟΜΟΝΗ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ.

Κανεις δεν ειπε, οτι εαν παρεις ενα σκυλο, ιδιαιτερα μεγαλο, με προβληματα που προεκυψαν απο λαθος εκπαιδευση και τον κανεις ωω το μωρο, θα μεταμορφωθει σε σκυλο που οταν σχολασεις σου κανει μασαζ και σου φερνει τες παντοφλες.

Ειναι ξεκαθαρο το τι ειπαμε.

Το ρευμα ειναι ενα απο τα καλυτερα εργαλεια που εχει στα χερια του ο εκαπιδευτης. ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ να το χρησιμοποιησει.Αλλιως.....ενα λαθος πατημα και χαλας οτι εκτισες.Ιδιαιτερα σε θεματα οπου αυτο που χρηζει ας πουμε ΄΄διορθωσης'' ειναι το υπερμετρο παθος του σκυλου.

Το κυνηγετικο παθος σε ενα σκυλι ειναι ΠΡΟΣΟΝ.Μπορουμε να το κρατησουμε ασβεστο και να το χαλιναγωγησουμε ταυτοχρονα ,μπορουμε να το καταστρεψουμε κιολας.

Αυτο δεν το λεω για να αποτρεψω οποιονδηποτε.Ειδες και πιο πισω οτι παιδια σαν εμενα και σενα που αγαπουν τα σκυλια αλλα δεν ειναι εκπαιδευτες , τα καταφεραν μια χαρα.

Οσοι ΘΕΛΟΥΝ μαθαινουν και την χρηση του και που και ποτε μπορει να βοηθησει.Οι περισσοτεροι ομως απλα το αγοραζουν και αρκεφκουν να τσιλλουν κουμπια! και δυστυχως το εχω δει να το συστηνει πωλητης σε ατομο που δεν ηξερε καν τι ειναι και πιστεψε με ο πωλητης απλα ηθελε εκτελεση. γιατι ηθελε μονο να πουλησει το κολλαρο, το σκυλι ομως απλα θα χαλουσε με αυτα που του πε να κανει!!!

Απλα να ξερεις οτι μονο οσους το πετυχαν θα ακουσεις.....δεν θα πουν πολλοι οτι εχαλασαν μονοι τους το σκυλι τους με το ρευμα.

Παντως χαρακτηριστικες χρησεις του κολλαρου ειανι η αρνηση φολας και η απομακρυνση απο φιδια, οπως και το να τρωει απο τριτα χερια.

Και κατι τελευταιο, οταν επιλεγουμε ενα σκυλο...........εχουμε φροντισει να ξερουμε τα χαρακτηριστικα της φυλης του.........και εαν αυτα δεν μας κανουν απλα δεν τον αγοραζουμε.Δεν προσπαθουμε με το ρευμα να του αλλαξουμε το τι ειναι φτιαγμενος να κανει.

Δεν περνουμε ιχνηλατη, και επειδη δεν φερμαρει του βαλουμε ρευμα, δεν περνουμε σκυλι ανοικτης ερευνας και επειδη ανοιγει του βαλουμε ρευμα( χαρακτηριστικο των αγγλικων ποιντερ- ο πελλοσσιηλος παει τσιε χανετε, ακουμε συνηθως), και δεν περνουμε φυλη που το χει να κανει μεγαλη καταδιωξη και του βαλουμε ρευμα για να του την κοψουμεν.

Μπορουμε να την φερουμε κοντα στα επιθυμητα μετρα, αλλα εαν τον σταματησουμε απο την καταδιωξη, με το ετσι θελω..τι ποιο πιθανον ειανι οτι απλα....θα χουμε κανει ζημια.ΟΦΕΙΛΑΜΕ ΝΑ ΞΕΡΑΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Rai »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΙΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΑΓΟΣΚΥΛΛΟ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ{ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ} ΠΩΣΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΦΩΛΙΑΣΕΙ ΣΤΙΣ 18 ΚΥΝΙΓΕΤΙΚΕΣ ΕΞΟΡΜΙΣΕΙΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΡΠΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Η ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ?
ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΣ:ΑΠΟ ΤΙΣ 18 ΑΦΑΙΡΩ 2 ΕΧΟΡΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΟΠΩΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΙΧΝΙΛΑΣΙΑΣ ,ΒΡΟΧΗ,ΟΙΣΤΡΟΣ ... ΚΛΠ
ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΕΣ 16 ΕΞΟΡΜΙΣΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΠΡΟΣΗΚΩΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΡΠΩΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΤΣΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΧΕΦΩΛΙΑΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 10-12 ΛΑΓΟΥΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.
ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 10-12 Η ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ{ 2-3 ΑΤΟΜΑ }ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ 7-8 ΣΤΗΝ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΟΓΗ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΡΠΟΘΟΥΜΕ .Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΡΠΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ 30 ΛΑΓΟΥΣ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΕΣ ΚΛΠ
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από admin »

Φίλε ένα καλό λαγόσκυλο μπορεί μια μέρα να σου βγάλει και 2 και 3 λαγούς σε μια μέρα άρα όπως καλά το έθεσες εάν απο τις 18 εξορμήσεις κυνηγήσουμε καλά τις 15 και βγάλουμε μεταξύ 20-25 λαγών και πιάσουμε τους 15 είμαστε με τον βασιλιά γενιά που λένε. Εγώ προσωπικά πάνω απο 5-6 είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το θέμα δέν είναι ο αριθμός το θέμα είναι να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις είτε αυτό ονομάζετε φέρμα είτε ιχνηλασία .Υπάρχουν και οι παρέες που πέρνουν 20-30 σκύλους και βγάζουν 3-4 λαγούς κάθε εξόρμηση και πιάνουν 1-2-3. Επειδή κυνηγούν 10-15 άτομα και ελέγχουν την περιοχή. Αυτοί μποροί να να πέζουν 30-40 λαγούς τον χρόνο αλλά αμμα αναλογιστής ούτε απολαμβάνουν κυνήγι- αλλα ούτε τους αναλογούν πέραν των 3 λαγών του κάθε ενός.
Προσέχουμε...για να έχουμε
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

admin έγραψε:Φίλε ένα καλό λαγόσκυλο μπορεί μια μέρα να σου βγάλει και 2 και 3 λαγούς σε μια μέρα άρα όπως καλά το έθεσες εάν απο τις 18 εξορμήσεις κυνηγήσουμε καλά τις 15 και βγάλουμε μεταξύ 20-25 λαγών και πιάσουμε τους 15 είμαστε με τον βασιλιά γενιά που λένε. Εγώ προσωπικά πάνω απο 5-6 είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το θέμα δέν είναι ο αριθμός το θέμα είναι να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις είτε αυτό ονομάζετε φέρμα είτε ιχνηλασία .Υπάρχουν και οι παρέες που πέρνουν 20-30 σκύλους και βγάζουν 3-4 λαγούς κάθε εξόρμηση και πιάνουν 1-2-3. Επειδή κυνηγούν 10-15 άτομα και ελέγχουν την περιοχή. Αυτοί μποροί να να πέζουν 30-40 λαγούς τον χρόνο αλλά αμμα αναλογιστής ούτε απολαμβάνουν κυνήγι- αλλα ούτε τους αναλογούν πέραν των 3 λαγών του κάθε ενός.

φιλε αμα φκαλεις 20-25 λαγους την σεζον σημαινει οτι καθε εξορμηση βγαζεις λαγο και μερικες φορες βγαζεις και 2 λαγους,,αυτο σημαινει οτι εχεις ενα παρα παρα πολυ καλο λαγοσκυλο..οχι απλα ενα καλο λαγοσκυλο..εγω θα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος αν ο σκυλος που θα αποκτησω θα μου βγαζει 15-18 λαγους τη σεζον και να παιζω 8-9-10..ομως και εγω εβαλα το ιδιο οριο δηλαδη οσους παιξω πανω απο 5-6 θα ειναι επιτυχια κατω απο το 5-6 δεν θα ειμαι ευχαριστημενος..το να βγαζω 25 λαγους και να καρπωνομαι τους 6-7 εγω παλι το θεωρω αποτυχια..γιατι σημαινει δεν κυνηγω μεθοδικα..
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Εδω ας δουμε και εννα αλλο θεμα.........

Ποσοι απο αυτους που λενε οτι βγαζουν π.χ 9 λαους σε μια μερα κια πιανουν 2, η τιποτε, ΠΡΑΓΜΑΤΙ τους εχουν βγαλει.

Το βγαζω......λαους εχει παρεξηγηθει.Το να ακουω το σκυλι να λασει κια να παενει συρτο πας την μαλαη.........αλλα ποτε να μεν θορω ουτε εγω, ουτε οι σκοποι τον λαο...........δεν σημαινει οτι τον εφκαλα.Εφκαλα τοσους λαους σημαινει .....ειδα τους.....ειτε που κοντα, ειτε προσυκωσμενους που μακρυα...αλλα ειδα τους, ξερω οτι δεν ειναι φαντασματα.

Επειδη βλεπουμε και αυτο το ελλατωμα σε καποια ατομα , να υπολογιζουν και τους λαους που νομιζουν οτι εχουν βγαλει..........επειδη τα σκυλια τους εχουν το ελαττωμα της ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ φωνης, δηλαδη εχουν τοσο παθος που δεν μπορουν να ξεχωρισουν, φρεσκα η 2 ημερων, ιδιου η διαφορετικου λαγου, τωρασινα η πριν 5 ωρες, κια λασσουν μονο με την υποψια μπανω σε μια μαλαη που απλα υπαρχει........ενω ο λαγος πολλες φορες δεν ειναι καν εκει γυρω..

Αρα δημιουργουνται κια ψευδεσθησεις πολλες φορες........
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

Φιλε Λαουρονα εφκαλα λαον σιμενι εμουνταρεν τον ο σιηλος μεσ τιν κουτσι τσε οι επροσυκοστικεν του. αν δεν επροσικονετουν 90% να μεν τον εφκαλαν οι πλιστοι σιηλοι.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε μου συμφωνω απολυτος.

Απλα επειδη οταν το λεω οπως το πες εσυ, οι συμβαλομενοι στην συζητηση επιμενουν οτι αν τον δουν 150 μετρα μπροστα σημαινει εφκαλαν το οι σκυλοι τους, και επειδη εκουραστικα να '' το εξηγω'', εδω το ειπα οπως επιμενουν να το λεν οι περισσοτεροι, απλα για να αποφυγω να γεμισει το θεμα με αποψεις του '' δηλαδη αν δεν εν μουνταριστος αλλα επροσηκωστηκεν μας κια ειδα μεν τον ,εν το εφκαλαν οι σκυλοϊ?"

Γιαυτ οτ οεθεσα ετσι.

Αυτοι οι λαγοι, συνηθως μπαινουν και στην λιστα των λαγων.....που εφκαλεν μια παρεα......ετσι ακους οτι στα εκπαιδευτικα εφκαλαν μια μεραν εξι.........κια στο κυνηγι πιανουν ,τιποτε....... η εναν........
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
ChrisC
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 17:27

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από ChrisC »

Φιλε Admin μπορώ να έχω το τηλέφωνο του Χρίστου του εκπαιδευτή που κάνατε μαζι το DVD?
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Rai »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΞΟΡΜΙΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΑΓΟΣΚΥΛΛΟ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ 2-3 ΛΑΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕΤΡΙΑΖΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΗΜΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΟΤΙ Η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ 2-3 ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΡΠΟΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ "ΚΑΛΑ" ΒΓΑΛΜΕΝΟΙ ΛΑΓΟΙ.
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ 5-6 ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Η ΓΙΑ ΟΜΑΔΙΚΟ? ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ...
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΡΠΟΘΟΥΝ ΑΠΟ 6 ΛΑΓΟΥΣ 3 ΑΤΟΜΑ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΠΗΡΑΝ 18 ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΛΟ ΑΥΤΟ ΕΒΓΑΛΕ 25-30 ΛΑΓΟΥΣ.....
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”