ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Απάντηση
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από lusso »

dangerous έγραψε:.

2)lusso εγω μιλω για τον πασουλα φιλε,,δεν ξερω αν ειναι αυτον που ξερεις και εσυ αν ξερεις οποιαδηποτε πληροφορια θα τα καλο να με ενημερωνες,,παντος μιλησα στο τηλεφωνο με τον ανθρωπο του ειπα οτι θα εχω την δυνατοτητα να παω κοντα του για 2-3 μερες και να δουμε μερικα σκυλια του ειπα πως τα θελω και μου ειπε αντιλαμβανομαι τι θελεις και τα δεδομενα της κυπρου και μου ειπε για ενος χρονου ξεκινα απο 1500 και για πιο μεγαλο 2 χρονων μεχρι 2500..που πιστευκω μπορει να πεσει και κατι τις ακομα αν τον παζαρεψω και λιγο..
αρα φιλε χριστο μιλουμε για τον ιδιο εκτροφεα. εχει ενας φιλος μου σκυλι απο αυτον και ειναι πολυ ευχαριστιμενος, εγω προσοπικα δεν εκυνιγησα μαζι του να σου πω λεπτομερειες διοτι κυνηγω με γερμανικο ποιντερ αλλα ακουσα τα καλητερα. εξαλλου εν γνωστος για τα πολυ καλης ποιοτητας σκυλια που εκτρεφει. οι τιμες παντος ειναι λογικες.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από admin »

[quote="dangerous"]1oν) θα συμφωνησω σε ολα οσα εχει πει ο φιλος admin εκτος στο οτι εχει εκτροφεις-εκπαιδευτες που πωλουν και τελειωμενους σκυλους στην ηλικια των 12-15 μηνων(μιλω παντα για ιχνηλατες) σε καμια περιπτωση φιλε δεν μπορεις να πεις ενα σκυλο τελειωμενο στην ηλικια των 15 μηνων οσα ξεφωλιασματα και αν εχει κανει...ενας σκυλος των 15 μηνων μπορει να ξερει να σου κοφκει τη μαλαη αλλα δεν ειναι σε θεση να ξεχωριζει με μαεστρια την νυκτερινη μαλαη την πρωινη η την εκτεσινη η τα κατεβασματα του λαου....σιγουρα ομως ειναι μπασμενος στο νοημα και ξερει τι του γινεται δεν διαφωνω...και οτι τα πραγματα ειναι απλουστερα και για σενα τον ιδιο παρα να ξεκινησεις απο μηδενικη βαση,...

Φίλε πίστεψε με μπορείς να δείς τελειωμένους!!! όποτε θέλεις πές μου σε π.μ να σε πάρω να δείς 12-13-14 μηνών τελειωμένους να δουλεύουν λές και είναι 5 χρονών να πιάνουν την νυχτερινή και να την τραβούν να κάνουν τα βουρήματα του λαγού τα διπλωπατήματα να αγνοούν πέρτικους και άλλες μαλαές και να ξεφωλιάζουν . Υπάρχουν απλά πρέπει να το δείς!!!!! για να το πιστέψεις!!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

μακαρι να σιει ετσι σκυλλους φιλε μου! να πιασουμε τζιαι μεις... αλλά μετα εν θα μεινει λαός!!

αν καμνει ετσι που εν 12-15 μηνων που θα γινει 4-5 χρονων τι θα καμνει;;;
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Yiannis »

Χριστο μου στη Κυπρο δυστυχως αν ο σκυλλος σουζει το νουρο του πανω στη μαλαη 12-15 μηνων ειναι περιπου στα 1500 αν μπαινει μεσα στη κασια του αυτοκινητου μονος του παει 2000.

Υπαρχουν πολλοι που πουλουν σκυλλους και γυρευουν ευκαιρια να ξεπουλισουν. Το πραγματικα καλο σκυλλι πλεον καλοπληρωνεται μιας και για ενα μετριο η μικρο υποσχομενο παει 2000 - 2500, ο καλος σκυλλος 4 χρονων δεν θα παει 4000 το πιο λιγο? Αυτο ειναι λογο της ζητησης και του οτι υπαρχουν οι αρρωστοι που θα δωσουν 4 με 10000 ακομα για ενα σκυλο. Στην εποχη που ζουμε ειναι εξωφρενικο να δινεις ετσι λεφτα λογω κρισης και επισης μπορεις να χασεις το σκυλλο σου απο μερα σε μερα λογο δηλητηριων ή κουφης.

Αγορασε κατι που θα μπορεις να κυνηγησεις του χρονου με υποσχεσεις αλλα απο κει και περα να επιδιοξεις τους αλλους σκυλλους που αν αγορασεις στο μελλον να τους δουλεψεις μονος.
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

μα εν γιαυτο που διερωτουμε ρε γιαννη μου..εν γινεται ρε φιλε εν καιρο κρισης να δαπανουντε τοσα λεφτα για ενα σκυλο..εν υπερβολικα τουτα τα ποσα..

και γιαυτο το λογο φιλε θα παω σε αυτο τον εκτροφεα δεν ξερω αν τον εχεις υποψη σου?οι τιμες που μου εδωσεν ο ανθρωπος εν πολλα λογικες,για ενα σκυλι 2 χρονων μεχρι 2500 και απο χρονιο καλα δουλεμενο να ξεκινα απο 1500..
σημειωσε οτι τα σκυλια του ειναι καθαροαιμα μετα χαρτια τους απο κυνηγετικες γραμμες ο ανθρωπος ειναι αποκλειστικος εκτροφεας και εκπαιδευτης του μπιγκλ..στη κυπρο οι πλειστοι εκτρεφουν το μινιμουμ 2 φυλες...

γιαυτο το λογο ρε φιλε προσπαθω να εβρω ενα ετοιμο και καλο σκυλο ,,μετα μικρα και ξερω και γω να τα δουλεψω οπως εγω θελω..οχι οπως λες και εσυ εφτασε εσουσε νουρο 1500 ειναι γεγονος..χωρις να ειμαι σιγουρος πιστευκω εννα γινει δουλεια μου με τον συγκεκριμενο γιατι ξερω περιπτωσεις που επιασαν κι αλλους ετοιμοους σκυλους απο κοντα του και ειναι απολυτα ευχαριστημενοι..

φιλε admin οταν ερτω κυπρο θα ηθελα πολυ να δω αυτα τα σκυλια που λες αν και εχω τις αμφιβολιες μου..
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

Φιλε ενα πραμα μονο να σου πω. Οι μπιγλ εν σηιλι καταδιοξης. Αν τσινιατε 4 ατομα μαζι πιαστον. αν τσινιας μονος σου πιαε τσε μια μοτορουα να τον βουρας που πισο. Μιλο εκ πιρας. Ο καλιτερος σιηλος για τα βουνα τις κυπρου αν τσινιασ 1-2 ατομα εν ενας σιηλος που τσινια κοντα κατα προτιμισι ποιντερ.οι καλαμαραες φιλε τσινιουν τους μπιγλ σε πεδιαδες με καρτερι. εν εν σιηλοι ποθ τριπονουν μες τους βατους. παντα μιλο εκ πιρας φιλε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

τον Πασουλα ξερω τον απο το DVD του Χριστογιάννη. Οντως ασχολείται αποκλειστικά με beagle.
Και σιγουρα θα έχει πολυ καλά σκυλια.

Ομως πρέπει να βρεις κάτι στα δεδομένα τις Κύπρου. Να μπορεις να κυνηγάς κοντά τους.
Επισης ειδαμε φέτος στην Kυπρο...εφτασαμε στα μέσα του Δεκέμβρη 4-5 εξορμήσεις πριν το τέλος να βρέξει καλά. Τζίνα τα σκυλιά εξεναδουλέψαν με έτσι συνθήκες;;;; Σκονη, χωμα και παρα πολλή ζεστη;
Τζιαι ειναι και οι λαγοί πιο λίγοι σε σχεση με τους κυνηγούς. Τζιαμέ που παει κυνήγι ο Πασούλας εν μόνος του άτε να χει αλλο 5-6.

Θέλει προσοχή στην επιλογή

κατα τη γνώμη μου ισως ένας ξεκινημένος σωστά μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή από τον έτοιμο και έιναι και πιο φτηνός.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

οι παραπάνω beagle ξωμακρύζουν, αλλά εχει που κυνηγούν και κοντά. Εξαρταται από τη εκπαίδευση του!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από admin »

Breda Pegaso έγραψε:μακαρι να σιει ετσι σκυλλους φιλε μου! να πιασουμε τζιαι μεις... αλλά μετα εν θα μεινει λαός!!

αν καμνει ετσι που εν 12-15 μηνων που θα γινει 4-5 χρονων τι θα καμνει;;;
Φίλε θα κάνει τα ίδια πράγματα αλλά απλώς με πιο μεγάλη εμπειρία αυτή οι σκύλοι δέν προκαλούν τόσο μεγάλη καταστροφή γιατί ο κάτοχος τους πρέπει να είναι λάτρης της ιχνηλασίας και όχι της κρεατοσυλλογής και του αριθμού. Μπορεί ο σκύλος να πιάσει μια νυχτερινή μαλαή και να σε πάρει 2-3 χιλιόμετρα για να σου βγάλει τον λαό τσε έαν σταθεί ο λαός τσε εάν τον παίξεις. Μπορεί να είναι και πρωινή μαλαή- λαός κοντινός και 1-2-3 έτον έξω αλλά αυτή η περίπτωση είναι πιο δύσκολη. Το θήραμα πλεόν κάνει μεγάλες πορείς πολλά βουρήματα και δέν αφήνει εύκολα ίχνη. Με ένα τέτοιο σκύλο ευχαριστιέσαι ιχνηλασία και όταν βρείς το θήραμα είτε το πάρεις είτε όχι είναι απόλαυση. Φυικα το ένα κεφάλαιο είναι ο σκύλος και το άλλο ο χειριστής. Ξέρω περίπτωση ανθρώπου που κρατά σκύλο τράτα αυτού του είδους αλλά δέν έχει υπόθεση σαν κυνηγος και όπως πάει θα καταστρέψει και τον σκύλο. Κάνει ο σκύλος το βούρημα του λαού και έρχεται πίσω να βρεί την πορεία και αυτός του θυμώνει γιατί κάνει επιστροφή στην έρευνα. Για να πετύχει η χημεία πρέπει σκύλος και χειριστής να ξέρει ο ένας τον άλλο και να εργάζονται ομαδικά .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Συμφωνώ Admin. Εν πολλά εύκολο να καταστρέψεις τούτους τους σκύλους.

Για παραδειγμα ξεκινάς ένα πρωινό και έχεις κανένα 2ωρο για το σκύλο. Πιάνει τη μαλαή την μακρινή αλλά τελιώνει η ώρα και ακόμα να κοντέψεις του λαού πιάνεισ τον σκύλο και φεύκεις. Μιαν αλλο μιά εσκόλασεν ο σκύλος. Όταν δεν το αφήνεις να τελιώνει τις μαλαές...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”