εκκολαπτικες μηχανες

Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από LAGOS »

Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Ξέρει κανένας που πουλούν εκκολαπτικές? Όποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από cynergy »

LAGOS έγραψε:Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Ξέρει κανένας που πουλούν εκκολαπτικές? Όποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ Μagaw pet shop στη βιομηχανικη της Αραδιππου
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από LAGOS »

cynergy έγραψε:
LAGOS έγραψε:Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Ξέρει κανένας που πουλούν εκκολαπτικές? Όποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ Μagaw pet shop στη βιομηχανικη της Αραδιππου
Ευχαριστώ φίλε μου.

Έχεις κανένα τηλ? Είναι αυτό στο στρίψιμο του PELETICO?
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από canis »

LAGOS έγραψε:Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Ξέρει κανένας που πουλούν εκκολαπτικές? Όποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
φίλε για πιο σκοπό την χρειάζεσαι και για τι παραγωγή?

Ασχολήθηκα πολύ πιο παλιά με 2-3 μοντέλα το μεγαλύτερο ήταν χωριτικότητας 240 αυγά κότας.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από LAGOS »

canis έγραψε:
LAGOS έγραψε:Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Ξέρει κανένας που πουλούν εκκολαπτικές? Όποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
φίλε για πιο σκοπό την χρειάζεσαι και για τι παραγωγή?

Ασχολήθηκα πολύ πιο παλιά με 2-3 μοντέλα το μεγαλύτερο ήταν χωριτικότητας 240 αυγά κότας.
Βασικά για ορτύκια και κοτόπουλλα αλλα δεν την θέλω τόσο μεγάλη. Και μέχρι 40-50 αυγά κότας κάμνει μου.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από cynergy »

LAGOS έγραψε:
cynergy έγραψε:
LAGOS έγραψε:Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Ξέρει κανένας που πουλούν εκκολαπτικές? Όποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ Μagaw pet shop στη βιομηχανικη της Αραδιππου
Ευχαριστώ φίλε μου.

Έχεις κανένα τηλ? Είναι αυτό στο στρίψιμο του PELETICO?
ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ,ΤΗΛ ΔΕΝ ΕΧΩ
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
k23s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011, 11:08

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από k23s »

lusso έγραψε:
pavlos_agianapitis έγραψε:Ε κοπέλια ξέρεται αμαν φκει το πουλι που το αυγο(ορτικι) ποσιν ώραν πρεπι να μήνει στη μηχανη πριν να πάει στη λάμπα???
ρε φιλε στις οδηγειες της δικης μου λεει 24 ωρες. προσωπικα αφινω τα αν βγουν τωρα ας πουμε ως αυριο το πρωι ή το μεσιμερι, εν παθενουν τιποτε, μεν τα φοασε.
Χαιρετώ, μόλις έβγαλα ορτύκια που την μηχανή μου..Το ορτύκι πρέπει να μείνει μέχρι να στεγνώσουν τα φτερά του από τα υγρά του αυγού..Περίπου 1-2 ώρες εν καλά,αλλά και να μεινουν και παραπάνω εν εντάξει αλλά όχι πανω που 12 ώρες διότι εν να θέλουν φαί..Μεστην κάσια όμως με την λάμπα πόσο τα αφήνουμε πριν τα βαλουμε στο κλουβί;;;Που κείνα που διάβασα 4-6 εβδομάδες αναφέρετουν ..Ισχύει;;;;
Kostantinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Μαρ 2011, 10:01

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από Kostantinos »

k23s έγραψε:
lusso έγραψε:
pavlos_agianapitis έγραψε:Ε κοπέλια ξέρεται αμαν φκει το πουλι που το αυγο(ορτικι) ποσιν ώραν πρεπι να μήνει στη μηχανη πριν να πάει στη λάμπα???
ρε φιλε στις οδηγειες της δικης μου λεει 24 ωρες. προσωπικα αφινω τα αν βγουν τωρα ας πουμε ως αυριο το πρωι ή το μεσιμερι, εν παθενουν τιποτε, μεν τα φοασε.
Χαιρετώ, μόλις έβγαλα ορτύκια που την μηχανή μου..Το ορτύκι πρέπει να μείνει μέχρι να στεγνώσουν τα φτερά του από τα υγρά του αυγού..Περίπου 1-2 ώρες εν καλά,αλλά και να μεινουν και παραπάνω εν εντάξει αλλά όχι πανω που 12 ώρες διότι εν να θέλουν φαί..Μεστην κάσια όμως με την λάμπα πόσο τα αφήνουμε πριν τα βαλουμε στο κλουβί;;;Που κείνα που διάβασα 4-6 εβδομάδες αναφέρετουν ..Ισχύει;;;;

καλημερα φιλε, τα ορτυκια πρεπει να μεινουν στη μηχανη για 1μισι μερα (ακομη και 2). δεν παθαινουν απολυτως τιποτα ουτε και τους πειραζει για το φαι.
οσο για τη λαμπα πρεπει καθε 3-4 μερες να την ανεβαζεις ολο και λιγο πιο ψηλα και στις 3 βδομαδες να την βγαλεις.
Αν χρειαστεις οτιδηποτε αλλο ρωτησεμε διοτι βγαζω και γω ορτυκια αρκετα συχνα.
Άβαταρ μέλους
k23s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011, 11:08

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από k23s »

πρεπει να μεινουν στη μηχανη":Δλδ ρε φιλε εγώ που τα έβγαλα στην 1ώρα-2 ώρες έκαμα τους κακό;;;σε σημείο που να ψοφήσουν;;;Το άλλο σε 3 εβδομάδες εν να τα βάλω στο κλουβί και θα είναι εντάξει;;;Τροφή τα μικρά μπορω να βάλω 6-12;;;
Kostantinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Μαρ 2011, 10:01

Re: εκκολαπτικες μηχανες

Δημοσίευση από Kostantinos »

[quote="k23s"]πρεπει να μεινουν στη μηχανη":Δλδ ρε φιλε εγώ που τα έβγαλα στην 1ώρα-2 ώρες έκαμα τους κακό;;;σε σημείο που να ψοφήσουν;;;Το άλλο σε 3 εβδομάδες εν να τα βάλω στο κλουβί και θα είναι εντάξει;;;Τροφή τα μικρά μπορω να βάλω 6-12;;;[/q

λαθος εκανες που τα εβγαλες σε 1-2 ωρες, πρεπει να βαλεις τη λαμπα πολυ χαμηλα τωρα διοτι δεν στεγνωσαν σχεδον καυολου. το ιδανικοτερο ειναι να μενουν μεσα στη μηχανη για 1μιση μερα.
ανεβαζε οπως εχω πει καθε 3-4 μερες τη λαμπα λιγιο πιο ψηλα και στις 3 βδομαδες μπορεις να τα βαλεις σε κλουβι, μην τα βαλεις απευθειας ομως σε κρυο περιβαλλον. π.χ αν τα εχεις σπιτι να μην τα βγαλεις απευθειας σε κλουβι εζω απο το σπιτι.
Η τροφη 6-12 ειναι καλη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”