Αλεπού

Απάντηση
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: αλεπου

Δημοσίευση από cyprohunter »

Για σας φίλοι,
εγώ πίστευα μέχρι τώρα οτι αν έβλεπα αλεπού στο βουνό θα την σκότωνα για τους λόγους που ξέρεται (λαγούς κτλ) Αλλά έτυχε να δώ το παρακάτω βίντεο και προβληματίστηκα αρκετά! Ναι κάνουν κακό, ναι είναι υπερπλυθής... αλλά απογορεύεται να τα σκοτώσεις το πιο κύριο, αλλά μετά απο αυτό πραγματικά δεν γνωρίζω αν θα το έκανε η ψυχή μου ή όχι! Δημοσιεύω αυτό το βίντεο για να μου πείτε την γνώμη σας, μπορεί να πείτε ότι εν μα**ες αλλά εν ξέρω :/ παρακαλώ την γνώμη σας... http://www.youtube.com/watch?v=3yG6mTlXfeg
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Athos 1978 »

cyprohunter έγραψε:Για σας φίλοι,
εγώ πίστευα μέχρι τώρα οτι αν έβλεπα αλεπού στο βουνό θα την σκότωνα για τους λόγους που ξέρεται (λαγούς κτλ) Αλλά έτυχε να δώ το παρακάτω βίντεο και προβληματίστηκα αρκετά! Ναι κάνουν κακό, ναι είναι υπερπλυθής... αλλά απογορεύεται να τα σκοτώσεις το πιο κύριο, αλλά μετά απο αυτό πραγματικά δεν γνωρίζω αν θα το έκανε η ψυχή μου ή όχι! Δημοσιεύω αυτό το βίντεο για να μου πείτε την γνώμη σας, μπορεί να πείτε ότι εν μα**ες αλλά εν ξέρω :/ παρακαλώ την γνώμη σας... http://www.youtube.com/watch?v=3yG6mTlXfeg

Φίλε cyprohunter σε χαιρετώ , αλίμονο σε όποιον σκοτώνει οτιδήποτε ζώο η πουλί συνειδητά και δεν νιώθει έστω και μια ελάχιστη θλίψη για το γεγονός αυτό .

Αλλά κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται για να διατηρούνται οι ισορροπίες , έστω και αν αυτό μας θλίβει .
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

αλεπου

Δημοσίευση από zakos85 »

«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση» νομιζω αυτο τα λεει ολα


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: αλεπου

Δημοσίευση από cyprohunter »

Ευχαριστώ παιδιά, τώρα σκέφτομαι πιο καθαρά
Φιλικά,
Αναστάσης
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Marinos »

Νομοσχέδιο για την αλεπου θα συζητηθει την πεμπτη στη βουλή
http://www.ihunt.gr/content/%CE%BA%CF%8 ... E%BF%CF%85
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: αλεπου

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Marinos έγραψε:Νομοσχέδιο για την αλεπου θα συζητηθει την πεμπτη στη βουλή
http://www.ihunt.gr/content/%CE%BA%CF%8 ... E%BF%CF%85
Όπου τζιαι να σαι άκου τον Περτίτζι να αρκέψει να φωνάζει.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: αλεπου

Δημοσίευση από AndreasDr »

Καλησπέρα, προχτές τη νύχτα δέχθηκα επίθεση στην μίνι φάρμα μου απο αλεπούδες. :( Επήαν οι κόποι μου και το ποσκόλιο μου των τελευταίων 2 χρόνων. Απολογισμός 7 κότες νεκρές, 1 πετινός νεκρός και 1 λοττούα νεκρή (απο τον πανικό αυτοτραυματίστηκε). Μπήκαν απο 2μ ύψος περίφραξη, βρήκα σημάδια τους και κόπρι τους περιμετρικά της περίφραξης. Ετρόαμεν κανένα αυκό φρέσκο τωρά γιόκ. Μεν πω για την λοττούα που επροορίζετουν να γεμώσει τον θάλαμο χωρκάτικες προμήθειες. Οι χείνες που ήταν εντελός απροστάτευτες δέν επάθαν τίποτε, απ'οτι άκουσα δέν τες πειράζουν οι αλουποί διότι ακκάνουν :? Όπως και να έχει, ξέρει κανένας αν μπορώ να κάμω τίποτε? Κανέναν τρόπο να τες συλλάβω ζωντανές? Κάπου πιο παλιά αναφέρθηκε μια κατασκευή-κλουβί με δόλωμα κότα όπου συλλαβάνετε η αλεπού ζωντανή και η κότα μένει ανέπαφη, ξέρει κανένας τι παγίδα εν τούτη?
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Anthimos »

AndreasDr έγραψε:Καλησπέρα, προχτές τη νύχτα δέχθηκα επίθεση στην μίνι φάρμα μου απο αλεπούδες. :( Επήαν οι κόποι μου και το ποσκόλιο μου των τελευταίων 2 χρόνων. Απολογισμός 7 κότες νεκρές, 1 πετινός νεκρός και 1 λοττούα νεκρή (απο τον πανικό αυτοτραυματίστηκε). Μπήκαν απο 2μ ύψος περίφραξη, βρήκα σημάδια τους και κόπρι τους περιμετρικά της περίφραξης. Ετρόαμεν κανένα αυκό φρέσκο τωρά γιόκ. Μεν πω για την λοττούα που επροορίζετουν να γεμώσει τον θάλαμο χωρκάτικες προμήθειες. Οι χείνες που ήταν εντελός απροστάτευτες δέν επάθαν τίποτε, απ'οτι άκουσα δέν τες πειράζουν οι αλουποί διότι ακκάνουν :? Όπως και να έχει, ξέρει κανένας αν μπορώ να κάμω τίποτε? Κανέναν τρόπο να τες συλλάβω ζωντανές? Κάπου πιο παλιά αναφέρθηκε μια κατασκευή-κλουβί με δόλωμα κότα όπου συλλαβάνετε η αλεπού ζωντανή και η κότα μένει ανέπαφη, ξέρει κανένας τι παγίδα εν τούτη?

Φιλε εν ενα κλουβι βασικα ορθογωνιο και το πατωμα εν λαμαρινα που αμα πατησει πανω ο αλουπος κλεινει η πορτα αμεσως. Μεσα στο κλουβι αυτο εχει δευτερο μικρο κλουβι οπου μεσα κατοικει μια κοτα με το φαι της και το νερο της ( γεννα τζαι αυγα ;) .. :D )
Η αλλη εν η ιδια.... αλλα κρεμαζεις κρεας ( μπορει ομως να πιασεις γατους η αδεσποτους σκυλους αντι αλεπουδες)

images69SPCJA2.jpg

Fox_Trap_Rear.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: αλεπου

Δημοσίευση από Laurona »

Ανδρεα φιλε μου δυστυχως επαθες την

Το προβλημα ειναι οτι με την παγιδα θα εχεις συνεχεια το θεμα τουελεγχου και του τι θα τις κανεις αμα τες πιασεις κα ιμετα.

Επιπλεον εαν εχουν λιμπισει δεν θα τις ξεφορτωθεις ευκολα.

Προτροπη μου ειναι να βαλεις ρευμα στην περιφραξη.

Υπαρχει συσκευη που φορτιζεται με τον ηλιο, για ρευμα χαμηλης τασης που δεν βλαπτει εμας αλλα τις ενοχλει και οταν προσπαθησουν να σκαρφαλωσουν τις διωχνει.

Ειναι ανεξοδο, περαν του αρχικου κοστους που πιστευω δεν ειναι μεγαλο και ξεγνοιαζεις.

Απλα στις γωνιες που εχεις στυλους γωνιακους, απο εκει μπορει να σκαρφαλωσει και να πεταχτει , οποταν θα πρεπει να τους βαλεις αγκαθωτο συρμα σε εκεινα τα σημεια
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: αλεπου

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

AndreasDr έγραψε:Καλησπέρα, προχτές τη νύχτα δέχθηκα επίθεση στην μίνι φάρμα μου απο αλεπούδες. :( Επήαν οι κόποι μου και το ποσκόλιο μου των τελευταίων 2 χρόνων. Απολογισμός 7 κότες νεκρές, 1 πετινός νεκρός και 1 λοττούα νεκρή (απο τον πανικό αυτοτραυματίστηκε). Μπήκαν απο 2μ ύψος περίφραξη, βρήκα σημάδια τους και κόπρι τους περιμετρικά της περίφραξης. Ετρόαμεν κανένα αυκό φρέσκο τωρά γιόκ. Μεν πω για την λοττούα που επροορίζετουν να γεμώσει τον θάλαμο χωρκάτικες προμήθειες. Οι χείνες που ήταν εντελός απροστάτευτες δέν επάθαν τίποτε, απ'οτι άκουσα δέν τες πειράζουν οι αλουποί διότι ακκάνουν :? Όπως και να έχει, ξέρει κανένας αν μπορώ να κάμω τίποτε? Κανέναν τρόπο να τες συλλάβω ζωντανές? Κάπου πιο παλιά αναφέρθηκε μια κατασκευή-κλουβί με δόλωμα κότα όπου συλλαβάνετε η αλεπού ζωντανή και η κότα μένει ανέπαφη, ξέρει κανένας τι παγίδα εν τούτη?
ΝΑ ΤΕΣ ΠΙΑΣΩ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Ι ΦΑΡΜΑ ΤΣΕ ΕΛΑΛΟΥΣΟΥ ΑΝ ΘΑ ΑΦΗΝΑ 1
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”