Κάμερα για το κυνήγι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

πανικος έγραψε:να ρωτησω και εγω κατι.οταν επεξεργαζομαι το βιντεο με το movie maker κατω δεξια εχει ενα + και - οπου γραφει σμικρυνση και μεγενθυση.π.χ αν το βιντεο ειναι 2 λεπτα και εχει 8 κοματια στην επεξεργασια που το ανοιγω και πατησω σμικρυνση γινεται ενα κομματι το βιντεο αν πατησω μεγενθυνση γινονται 14-16 τα κομματια του βιντεο.τι διαφορα κανει αυτο ?
Πανικκο δεν νομιζω να ειναι τιποτα εκεινο.

Απλα με το zoom σε διευκολυνει που θα κοψεις το video ή να το επεξεργαστεις.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

skimis έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:φιλε εγω χρησιμοποιω το 1080 60 frames. Aν θελω ομως να καμω αργη κινηση το 720 με 120 frames ειναι πιο καλο, εχεις πιο ομαλη κινηση στην αργη κινηση ΑΛΛΑ θυσιαζεις απο την ποιοτητα εικονας σε σχεση με το 1080 60 frames.

δηλαδη.

1080 60frames πιο καλη εικονα
720 120frames κατωτερη εικονα αλλα πιο καλο στην αργη κινηση.

αλλα πεζει ρολο και ο φωτισμος, με τις καταλληλες συνθηκες το 720 μπορει να ειναι πολυ καλο.

Εγω εβγαλα το συμπερασμα οτι στο κυνηγι το παν ειναι η αργη κινηση το ιδανικο θα ηταν να ειχαμε 1080 120 frames (το εχει η νεα gopro 4).


γενικα νομιζω το 1080 ειναι πιο καλο αλλα να μην μειωσεις παρα πολυ την ταχυτητα στην αργη κινηση και να πεζουν τα frames πανω κατω.

επισης βαλε την ρυθμιση N (narrow) που κανεις το φακο 90 μοιρες και οχι wide 170 για να φαινονται τα θηραματα πιο μεγαλα.


ΦΙΛΕ BREDA ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ...ΤΗΝ ΑΡΓΗ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ GOPRO ΣΩΣΤΑ???ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ??? ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Η ΣΤΟ ΟΠΛΟ??
Εγω κυνηγω με σκυλο και νομιζω η καλυτερη επιλογη ειναι στο κεφαλι με το gopro frame που ειναι πιο ελαφρυ απο τη θηκη, για να πιανω και ολη τη φαση με το σκυλο και οχι μονο τη στιγμη της βολης.

Για σταμα και για τζιηκλα μπορει να ειναι καλυτερα πανω στο οπλο, αλλα η βαση εχει το μειονεκτημα οτι σου βαλει βαρος στο οπλο ομως σιγουρα εκει η καμερα ειναι πιο σταθερη απ οτι στο κεφαλι.

Το προγραμμα της Gopro εν πολλα καλο και το κατεβαζεις απο τη σελιδα τους.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από πανικος »

Breda Pegaso έγραψε:
πανικος έγραψε:να ρωτησω και εγω κατι.οταν επεξεργαζομαι το βιντεο με το movie maker κατω δεξια εχει ενα + και - οπου γραφει σμικρυνση και μεγενθυση.π.χ αν το βιντεο ειναι 2 λεπτα και εχει 8 κοματια στην επεξεργασια που το ανοιγω και πατησω σμικρυνση γινεται ενα κομματι το βιντεο αν πατησω μεγενθυνση γινονται 14-16 τα κομματια του βιντεο.τι διαφορα κανει αυτο ?
Πανικκο δεν νομιζω να ειναι τιποτα εκεινο.

Απλα με το zoom σε διευκολυνει που θα κοψεις το video ή να το επεξεργαστεις.
ok θενκιου :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από skimis »

ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ BREDA ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΡΩΤΙΣΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΕΙΣΗΜΟΠΟΙΩ!!!
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από beretta682 »

Κοπέλια μήπως έχει κανένας βάσεις που να μπαίνουν πας το όπλο για την Midland xtc200??
Φιλικά,
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
HarrisAce
Full Member
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 22:30

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από HarrisAce »

Γεια σας φιλοι μου.
θελω γνωμες για καμερα και το μπατζετ ειναι 100 ευρο περιπου.λιγο πανω λιγο κατω
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

εγω δεν θα σου πω μαρκα που ειναι εκει στα 100 γιατι δεν ξερω σιγουρα.

Αλλα για κυνηγι θα σε συμβουλευα οτι και να παρεις να τραβα τουλαχιστον 60 frames 720 p - 1080p. και να εχει φακο η να μετατρεπεται ο φακος της απο 90 μοιρες μεχρι 120 το πολλυ. Οχι wide 170 μοιρες.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

KATOS MK 10 έγραψε:Εγώ παρήγγειλα αυτή ..πια η γνώμη σας? sj4000. μαυρη.

http://www.youtube.com/watch?v=3oBP88VKJhE

http://www.youtube.com/watch?v=QITPNj9w5MI


http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... ort-Action
Αυτή είναι πολύ καλή. Νομίζω και Σόλωνος αυτή εχει
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από Pathfinder »

Και εγω την εχω.πολυ καλη για τα λεφτα της.επιασα εξτρα μπαταριες
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
HarrisAce
Full Member
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 22:30

Re: Κάμερα για το κυνήγι

Δημοσίευση από HarrisAce »

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
η sj4000 εκτος απο να τοποθετειται στο κεφαλι μπαινει και στο οπλο?
και εχει αυτο που λετε το 1080 με 60 frames?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”