ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα!

Επιτελους κια μια συζητηση με ενδιαφερον για τα δικα μου προσωπικα γουστα( αφου ξερετε εν ειμαι φαν της φασσας :D )

Εγω θα ερθω να πω οτι κανενας απο οσους μιλησαν δεν ειπε κατι λαθος......

Οι εννοια σωστο -λαθος μερικες φορες, οταν η αξιολογηση της εχει να κανει με υποκειμενικου χαρακτηρα θεματα ποτε δεν μπορει να παρει καθαρα μια μορφη....

Το θεμα ειναι η αγορα εκπαιδευμενου ιχνηλατη.Το ποστ του φιλου μου του Ηρακλη, πιστευω οτι καλυψε αρκετα καλα τον φιλο στο τι πρερπει να προσεξει........θα μπορουσε να ηταν πολυ καλα αντι αρκετα καλα....αλλα δεν ψαχνει ο ηρακλης για σκυλο αλλα ο φιλος και κανενας δεν μπορει να μπει στο δικο μας μυαλο και να μας συμβουμεψει για το τι αρεσει σε εμας.............ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΖΩΟ....ΩΣΤΕ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ............δεν μαθαινουμε εμεις στο ζωο να κυνηγα μαζι μας..........εμεις κυνηγαμε μαζι του...γιαυτο διαλεγουμε σκυλια που να ταιριαζουν στα εδαφη και στο τροπο που κυνηγαμε για να μπορει να υπαρχει συνεργασια.

Οσο αφορα την καθαροαιμια........

Οτι και εαν εχεις στα χερια σου........και μιλαω για κουταβι..........οτι και εαν ειναι..........δεν παει να ειναι καθαροαιμο...η .......ενα κοκταιλ απο αιματα φυλων......εαν εσυ δεν ξερεις να το χειριστεις η δεν ασχολεηθεις μαζι του.........δεν προκειτε να παρεις τιποτα.

Ακουω πολλους.......εγορασα το ταδε σκυλο, 3000 ευρω, ως το τζινι ενναν 6 μηνων, εν θα αφηκω λαο για λαο......

Οπα ρε φιλε μου που παεις?/?Επειδη δηλαδη ο σκυλος ειναι καθαροαιμος και οι γονεις αριστοι..........εννα σου φκαλει λαους αβερτα?

Και ρωτω τους μετα.........φκλαεις τον εξω?Εμαθες του βασικην υπακοη?Υπακουει στο ονομα του, εχει ξαναδει θηραμα......Μα τη λαλεις ρε φιλε λαλουν μου.....εν καθαροαιμος ο σκυλος......η μανα του εφκαλλεν τους λαους δεκα δεκα.....εν θελει τιποτε.......

Και βρισκεις και ενα παιδι, προσγειωμενο, που η τσεπι του δεν σηκωνε να παρει κουταβι 850 Ευρω και πηρε ενα κουταβι ημιαιμο με καλα χαρακτηριστικα 150......και μετα που εκατσε κια ασχοληθηκε μαζι του.......βλεπεις τον να παιζει 6-8 λαους το χρονο και να ειναι υπερ-ευχαριστημενος......

Η διαφορα δεν ειναι οτι τα σκυλια ηταν ημιαιμο - καθαροαιμο......η διαφορα ειναι καθαρα στο ποσο ψαγμενοι, μερακληδες, και γνωστες ηταν οι ιδιοκτητες τους........

Οτι υλικο και να εχω.........εαν δεν ξερω να το πλασω......παντα...υλικο θα μεινει...ποτε δεν θα παρω........προιον!!!

Εχει κανενα που ηξερε να περπατα πριν να μπουσουλεψει?/?Στην Κυπρο αυτο προσπαθουμε να κανουμε πολλοι με τα σκυλια μας.

Οσον αφορα το θεμα γονιδια....ΣΥΜΦΩΝΩ με το Χριστο οτι δυσκολα περνεις συνεχεια αιματος..........και με πολλη τυχη.Αυτο δυστυχως ειναι αληθεια..........και ειναι τ ορισκο που περνει ο καθε ιδιοκτητης αιμιαιμου.Αλλο το εαν κυνηγουν καλα τα ημιαιμα κια αλλο εαν μπορεις να συνεχισεις την σειρα τους.Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας.....

Ομως να σας ρωτησω.....γνωριζετε οτι η σκυλα κατα την επιβαση, εαν λογου χαρη στις μια η δυο συνεχομενες μερες πριν ''κλειδωσει'' η μητρα παει με δυο διαφορετικα καθαροαιμα σκυλια, μπορει να γονιμοποιησει διαφορετικα ωαρια και να δωσει σε μια γεννα ξεχωριστους απογονους???

Εκει εχουεμ καθαροαιμη συνουσια αλλα και παλι ενα μιξ μιγμα.........

Εκει τι γινετε/??.......Θεμα για τροφη....για να εχουμε να συζηταμε :D
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕΝ ΚΥΠΡΙΑΚΑ ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΚΑΛΛΕΙ ΛΑΟΥΣ ΤΟΥΜΑΝΙ ..ΣΚΕΦΤΟΥ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟΥΣ ΘΑ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΙΣ....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ..

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΙ ΣΚΥΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΤΙΚΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΑ POINTER ΚΤΥΠΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΛΑΑΡΗΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΜΙΑ ΜΑΝΤΡΑ ΣΚΥΛΙΑ..ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΛΙ ΤΟΥ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑ ΑΚΡΙΒΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΠΕΙ.!!

ΑΝ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΜΕ ΙΧΝΙΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΕΔΕΥΜΕΝΟΣ ΣΩΣΤΑ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙ!!!ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΚΠΕΔΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΚΥΠΡΙΟ ΑΠΛΟ ΚΥΝΗΓΟ ΝΜΖ ΤΕΤΙΟ ΣΚΥΛΛΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΚΠΕΔΕΥΤΟΥΣ ΙΧΝΙΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ.ΑΝ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΟΜΩΣ!!!

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΕΣ ΜΕ ΙΜΙΑΙΜΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΛΥΚΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΠΙΥΧΙΕΣ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ kurzhaar -drahthaar-vizsla ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΑΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΑΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ...ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ((ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΩ ΛΑΑΡΗΣ-ΟΥΤΕ ΠΕΡΤΙΚΑΡΗΣ) ΔΙΛΩΝΩ ΚΥΝΗΓΟΣ.

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΔΙΑΛΕΞΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΕΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ,ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Ο Α ΟΥΤΕ Ο Β Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ .
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες και τις απόψεις σας.

Για να σας κατατοπίσω λίγο παραπάνω, αυτό το σκύλο τον έχω δει 3 φορες αυτή την εποχή που έχει πολλή ζεστη. Και τις 3 φορες τον είδα σε πολύ ξήρες δύσκολες περιοχές. Τι μια βρήκε λαγό με καλή εργασία... τις άλλες 2 το ενδιαφέρον ήταν πολύ μικρό αν και κατά διαστήματα είχε μαλαή αλλα δεν ξέρω μπορεί να ήταν και παλιά...

γενικά ο τρόπος που δουλεύει είναι κοντά και αργά . Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω πλήρως ποσο αποτελεσματικός θα είναι. Δηλαδή θα βγάζει λαγούς? με πιο καλές συνθήκες? Η οποτε τυχαίνει να διά πάνω του?

και γω είμαι σχετικά νέος με το αποκλειστικό λαγοκυνήγι...

ευχαριστώ
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από 682 »

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΑΣ

ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΤΟΙΜΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΘΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ.. ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ^ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ^ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙΡΑ

ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

φιλε αφου ειναι ετσι τα πραγματα το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μην βιαστεις

οπως σου ειπαι και ο φιλος 682 πρπει να το δεις το σκυλλι παααρα πολλες φορες

τετιες περιπτωσεις ετυχε να παρει ο κυνηγος που ενδιαφεροταν να αγορασει το σκυλλι...πηρε και ενα δικο του και στο τελος αποδιχτηκε οτι το δικο του κυνηγουσε πολυ καλυτερα απο αυτο που θα του πουλουσαν και τοτε λαλει τους εν για να γορασω η εν για να πουλησω που ηταμεν? Υπομονη και προσωχη λοιπον.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από kypros »

ασχετο αλλα, φιλε 682 να υποθεσω οτι το ονομα σου οφειλεται στο οτι κυνηγας με μπερεττα 682??
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από 682 »

nai file kipro etsi simeni
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από kypros »

φιλε μου εχω και εγω 2 682, ενα σπορτινγ και ενα σκεετ. ειναι η αδυναμια μου αυτα τα οπλα. ποιο μοντελο εχεις και τι φυσιγγια ριχνεις στη φασσα??
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Petros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 17:16

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Petros »

Breda Pegaso έγραψε:Γείας σας παιδιά.

Θέλω κάποιες πληροφορίες από άτομα που κατέχουν το θέμα.

Όταν κάποιος πάει σ ένα εκπαιδευτη και θέλει να αγοράσει εκπαιδευμένο ιχνηλατη τελειωμένο με πείρα, 3-4 χρονων περίπου, και τον δει στο βουνό να δουλεύει. Τι πρέπει να προσεξει;

Υπάρχει κάποιο σημείο σημαντικό; για παράδειγμα ποσο ανοίγει; ποσο γρήγορα βρίσκει τα ίχνη και ποσο γρήγορα λύνει τα "ψεφτοπατηματα" του λαγού και συνεχίζει; αν κολλάει κάπου;

αν μπορείτε να πείτε κάποιες πληροφορίες...
Φιλε μου το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να αποφασισεις τι φυλη ιχνηλατη θελεις μελετωντας τα πλεονεκτιματα και τα μειονεκτιματα μιας φυλης. Δευτερο πρεπει να δεις πριν καταλιξης στην φυλη που θα διαλεξεις αρκετα δειγματα σκυλλων απο διαφορετικες φυλες, να αποφασισεις, τι σου ταιριαζει, πιο στυλ ειναι πιο κοντα σε αυτα που εχεις υποψη σου και τοτε κανε μια ερευνα με το τι σκυλλο θα αγορασεις, δες το σκυλλο που θα αποφασισεις 4-5 φορες οχι εκει που θελει ο ιδιοκτιτης αλλα εκει που θελεις εσυ, σε διαφορετικα εδαφη και σε περιοχες οπου υπαρχουν ελαχιστοι λαγοι και σε περιοχες που αφθονουν οι λαγοι, με αυτο των τροπο θα καταλαβεις ποσο καλως ιχνηλατης και εξυπνος ειναι ενας σκυλλος. ολοι οι ιχνηλατες αναιξερετως εγιναν για να 1ιχνιλατουν, 2 να βγαζουν των λαγο και 3να των καταδειωκουν, αν δεν συμβιβαζεσαι με αυτα τα 3 τοτε στραφου σε αλλες φυλες. κατι αλλο, αν θα παρεις ιχνηλατη προτιμα να εχει χαρτια καθαροαιμιας ετσι ωστε να σου αποδωση και σε χρημα.
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

φιλε μου εν μερη συμφωνω αλλα και διαφωνω για τα περι χρηματος. το αυθεντικο το τελιωενο εν πανακριβο ρε φιλε.

κατα τη γνωμη μου πρεπει πρωτα πρωτα να εστιαστεις στην παρεα σου και με τον τροπο που θα κυνηγας και μετα με την ρατσα σκυλλου.

θα κυνηγας μονος σου η θα πηγαινεις με παρεα?? και αν πηγαινεις μς παρεα με ποσους θα πηγαινεις?? θα εχει σκοπους η οχι?? πιστευω πως πρω τα πρωτα πρεπει να δεισ τουτα συν την εμπειρια σου και μετα τα αλλα.

γιατι τα λαλω τουτα??

επειδη ρε φιλε ο ιχνηλατης εν παραδοσιακα πολλα γρηγορος σκυλος και προβουρα παρα πολλα δε biggle και σερκουτσι για παραδειγμα που εν 2 που τις πιο βασικες φυλες που κυνηγουν οι κυπρεοι που θελουν ιχνηλατες.
θελεις μοτωρουα να τους φτανεις και εν αποδεδειγμενο πως αν δεν εχεις σκοπους οι σκοπο πανω στο βουνο τους μισους λαγους θα θελεις κιαλια να τους δεις, ενα ακουεις μονο λαξιματα τιποτε αλλο.

εγω ειχα και εδωσα τους, μια πολλα γνωστη παρα μεσα στην λαρνακα και αλλη στην αραδιππου εδωσαν τους γιατι εν τους αντεχαν αλλο και μιλουμε για παρεες με 2000-3000 λιρες ο καθε σκυλος οχι ευρω.

αποτι σε εκαταλαβα ρε φιλε απο τισ ερωτησεις σου πρεπει να μεν εχεις και την απαιτουμενη πειρα, οποτε εγω σε συμβουλευω να πιασεις ενα σκυλο της φερμας ητε μπρακ ητε κουρτσχαρ ητε τραχαρ ητε ποιντερ πολλα καλες ρατσες και πολλα αποτελεσματικες και θα εχεις την κκελλε σου ησυχη. εντοπισε τον λαγο εφερμαρεν τον ετελιωσε η ιστορια.

ο ιχνηλατης εν πολλα πελιπλοκος και εξισου και το κυνηγι του.

περσυ στην σκαρινου μια γνωστη παρεα στο απεναντι βουνο εκυνηγουσαν με ιχνηλατες. εκτοσ που τα λαξιματα που εφαν τον τοπο εφκαλαν τον οι σκυλοι τους που ενα μιλι μπροστα τους και στο τελος επεξε τον ενας ασχετος με την παρεα. εμεις στο απεναντι βουνο εσηραμε γελιο του αλλου καιρο. κριμα γιατι εν επρολαβαν να τον κοψουν.

οποτε ρε φιλε εγω λαλω σου καθαρα την γνωμη μου και λογο εμπειριας νιωθω την αναγκη να σε συμβουλεψω για να μεν τραβασ τα μαλια σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”