ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Γείας σας παιδιά.

Θέλω κάποιες πληροφορίες από άτομα που κατέχουν το θέμα.

Όταν κάποιος πάει σ ένα εκπαιδευτη και θέλει να αγοράσει εκπαιδευμένο ιχνηλατη τελειωμένο με πείρα, 3-4 χρονων περίπου, και τον δει στο βουνό να δουλεύει. Τι πρέπει να προσεξει;

Υπάρχει κάποιο σημείο σημαντικό; για παράδειγμα ποσο ανοίγει; ποσο γρήγορα βρίσκει τα ίχνη και ποσο γρήγορα λύνει τα "ψεφτοπατηματα" του λαγού και συνεχίζει; αν κολλάει κάπου;

αν μπορείτε να πείτε κάποιες πληροφορίες...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από admin »

Breda Pegaso έγραψε:Γείας σας παιδιά.

Θέλω κάποιες πληροφορίες από άτομα που κατέχουν το θέμα.

Όταν κάποιος πάει σ ένα εκπαιδευτη και θέλει να αγοράσει εκπαιδευμένο ιχνηλατη τελειωμένο με πείρα, 3-4 χρονων περίπου, και τον δει στο βουνό να δουλεύει. Τι πρέπει να προσεξει;

Υπάρχει κάποιο σημείο σημαντικό; για παράδειγμα ποσο ανοίγει; ποσο γρήγορα βρίσκει τα ίχνη και ποσο γρήγορα λύνει τα "ψεφτοπατηματα" του λαγού και συνεχίζει; αν κολλάει κάπου;

αν μπορείτε να πείτε κάποιες πληροφορίες...
Φίλε ιχνιλάτες υπάρχουν πάρα πολλοί, αργοί, γρήγοροι, τις δίωξεις, κ.τ.λ εξαρτάτε εσύ τι θέλεις και πώς κυνηγάς. Απο εκεί και πέρα ο ιχνιλάτης που μένει σε ένα ίχνος και δέν διασταυρώνει ίχνη, εκείνος που τραβά την μαλαή και δέν τα παρατάει, εκείνος που έχει αποτέλαισμα ε τότε είναι καλός. Ο κάθε σκύλος έχει τα χαρακτηριστικά του. Στο νέο dvd θα δείτε 2 σκύλους ιχνιλάτες οι οποίοι έχουν εντελώς διαφορετικό δούλεμα .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Euxaristw file m. poly swsta auta pou les.

Twra gia auti tin epoxi me tin polli zesti pws mporeis n a ton katalaveis? afu auta ola pou anaferame mporei na min fainontai...kai den eheis alli epilogi para na ton piaseis twra...



asxeto: to periodiko pote kykloforei?
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από admin »

Breda Pegaso έγραψε:Euxaristw file m. poly swsta auta pou les.

Twra gia auti tin epoxi me tin polli zesti pws mporeis n a ton katalaveis? afu auta ola pou anaferame mporei na min fainontai...kai den eheis alli epilogi para na ton piaseis twra...



asxeto: to periodiko pote kykloforei?
Φίλε σε παρακαλώ γράφε Ελληνικά να μπορώ να τα διαβάζω ευχαριστώ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Απολογούμε κακή συνήθεια τα greeklish.

Ευχαριστώ φιλε, πολύ σωστά αυτά που λες.

Τώρα για αυτή την εποχή με την πολλή ζεστη, υπάρχει κανένας τρόπος που μπορείς να καταλάβεις τον καλό τον σκύλο; αφού αυτά όλα που αναφέραμε μπορεί να μην φαίνονται...και δεν έχεις άλλη επιλογή παρα να τον πιάσεις τώρα...


Άσχετο, το περιοδικό πότε κυκλοφορεί;
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Mr. F3 »

Breda Pegaso έγραψε:Απολογούμε κακή συνήθεια τα greeklish.

Ευχαριστώ φιλε, πολύ σωστά αυτά που λες.

Τώρα για αυτή την εποχή με την πολλή ζεστη, υπάρχει κανένας τρόπος που μπορείς να καταλάβεις τον καλό τον σκύλο; αφού αυτά όλα που αναφέραμε μπορεί να μην φαίνονται...και δεν έχεις άλλη επιλογή παρα να τον πιάσεις τώρα...


Άσχετο, το περιοδικό πότε κυκλοφορεί;



Φιλε ο καλος ο σκυλος δεν καταλαμβαινει ουτε ζεστη ουτε κρυο. Απο τη στιγμη που ενδαφερεσαι για σκυλο 3-4 χρονων ενας πρεπει να ειναι ο γνωμονας σου, να βγαζει λαγους ο σκυλος, δηλαδη να ειναι αποτελεσματικος, το αν δουλευει δεξια ή αριστερα, πισω και μπροστα τα ιχνη αυτο δε λεει απολυτος τιποτα, το μονο που μετρα ειναι το αποτελεσμα.

Πραγματα που πρεπει να προσεξεις ειναι η πειθαρχια στο σκυλο δηλαδη να ειναι υπακουος ειδικα εαν προκειται για ιχνηλατη, να μην ανοιγει πολυ, εκτος και αν αρεσκεσαι σε αυτο και αν ο τροπος που κυνηγας ειναι τετοιος που να το επιτρεπει και προπαντος να μην ειναι απο αιματα που κανουν μεγαλη διωξη γιατι δεν θα τον χαρεις για πολυ.

Κατι αλλο που θα προσεχα εγω προσωπικα ειναι η φυσικη κατασταση και η αντοχη του σκυλου, ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι η καλυτερη εποχη για να το διαπιστωσεις αυτο. Οσο αφορητη και αν ειναι η ζεστη υπαρχουν σκυλια που δεν καταλαμβαινουν απο κουραση και συνεχιζουν με το ιδιο τεμπο που ξεκινισαν το πρωι.

Μην παρεις σκυλο, ειδικα ιχνηλατη 3-4 χρονων με σκοπο να τον δουλεψεις εαν εχει κουσουρια για να τον βελτιωσεις γιατι θα απογοητευθεις. Ειδικα οι ιχνηλατες, οι περισσοτερες φυλες, ειναι πλασματα που πολυ δυσκολα τους κερδιζεις την εμπιστοσυνη η οποια ειναι το Α και το Ω των θεμελιων της επιτυχιας που μπορεις να κτισεις.

Επισης φιλε εαν τελικα επιμενεις σε μια τετοια αγορα, γνωμη μου ειναι εαν εχεις την ευχερεια να δεις το σκυλι σε 6-7 διαφορετικες εξορμησεις και αν ειναι δυνατον σε διαφορετικα τερραιν, ειδικοτερα σε πετρωδη εδαφη και μετα να κρινεις.

Η αποψη μου ειναι οτι οι καθαροαιμοι ιχνηλατες δεν κανουν για τις συνθηκες κυνηγιου της Κυπρου.
Ενα ιμιαιμο σκυλι κατ εμενα ειναι η καλυτερη επιλογη για το κυνηγι του λαγου, αρκει να ειναι απο αιματα με περγαμηνες.

Φιλικα
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από dangerous »

Η αποψη μου ειναι οτι οι καθαροαιμοι ιχνηλατες δεν κανουν για τις συνθηκες κυνηγιου της Κυπρου.
Ενα ιμιαιμο σκυλι κατ εμενα ειναι η καλυτερη επιλογη για το κυνηγι του λαγου, αρκει να ειναι απο αιματα με περγαμηνες.


φιλε ηρακλη μιας και σε θεωρω πολυ ψαγμενο ατομο και μελετημενο σε ολα τα θεματα κυνηγιου,,προσωπικα πηρα πολλες γνωσεις απο τα γραφομενα σου θα ηθελα αν εχεις την καλοσυνη να μπεισ λιγο σε βαθος σε αυτη την αποψη σου ,,γιατι φιλε εγω διαφωνω σε αυτη σου τη αποψη..πρωτα απ ολα ειμαι καθετα εναντιων της ημιαιμιας. για τον απλουστατο λογο οτι δεν δινει συνεχεια στα καλα αιματα..δεν διαφωνω οτι μπορει να σου τυχει ημιαιμο που να ειναι κορυφη και δεν διαφωνω οτι πολλα ημιαιμα ειναι σκαλια ανωτερα απο καθαροαιμα σκυλια ομως φιλε ποσα απο αυτα διδουν συνεχεια στα αιματα τους΄΄΄//???1 ΣΤΑ 10 ΣΚΥΛΙΑ΄?
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από admin »

παλιά πίστευα και εγώ αυτό τον μύθο για τα ημίαιμα αλλά τα τελευταια δύο χρόνια που ασχολούμαστε πιο επαγγελματικά με το κυνήγι λόγω περιοδικού κατάλαβα την πραγμαική αξία ενός καθαρόαιμου. όαν δείτε το ΤΕΡΑΣ που θα κυκλοφορήσει στο τεύχος Οκτωβρίου θα καταλάβετε τι πάει να πεί καθαρόαιμο και χαρακτηριστικά φυλής. Το μεγάλο έγκλημα στην Κύπρο είναι ότι ο Κυπραίος σαν ο ομφαλός της γής ως συνληθως βάλει ένα σκύλο ιχνιλάτη με φέρμας μαζί με ένα σκύλο της δίωξεις και σκύλο που ξετρυπώνει για να βγάλει τον Σούπερ σκύλο. για να το πετύχει πετάσσει και καμιά δεκαριά σκυλάκια μές τα βουνά ποδά ποτσί για να βγάλει ένα σκύλο ο οποίος στο τέλος μπορείνα είναι και μέτριος . Ενώ όταν παίρνεις ένα καθαρόαιμο απο καλά αίματα ξέρεις ότι έχεις μεγάλες πιθανότητες να πιάσεις ένα καλό κυνηγόσκυλο που κατά 90% θα έχει τα χαρακτηριστικά της φυλής του. Αν βγάζεις τον σκύλο έξω τακτικά και εάν του παρέχεις καλές συνθήκες διαβίωσεις(εκπαιδευση, τροφή, ψυχολογία, διαβίωση) τότε κσι θσ κυνηγάει ακούραστα και πετυχημένα. Μπορεί ένας ημίαιμος να έχει αποτελαίσματα αλλά εκείνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι καλύτεροι ημίαιμοι συνηθως έχουν μεγάλα ελλατώματα και οι κυνηγοί δέν ευχαριστούνται το κυνήγι. Καθαρά δική μου άποψη
Προσέχουμε...για να έχουμε
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Mr. F3 »

dangerous έγραψε:Η αποψη μου ειναι οτι οι καθαροαιμοι ιχνηλατες δεν κανουν για τις συνθηκες κυνηγιου της Κυπρου.
Ενα ιμιαιμο σκυλι κατ εμενα ειναι η καλυτερη επιλογη για το κυνηγι του λαγου, αρκει να ειναι απο αιματα με περγαμηνες.


φιλε ηρακλη μιας και σε θεωρω πολυ ψαγμενο ατομο και μελετημενο σε ολα τα θεματα κυνηγιου,,προσωπικα πηρα πολλες γνωσεις απο τα γραφομενα σου θα ηθελα αν εχεις την καλοσυνη να μπεισ λιγο σε βαθος σε αυτη την αποψη σου ,,γιατι φιλε εγω διαφωνω σε αυτη σου τη αποψη..πρωτα απ ολα ειμαι καθετα εναντιων της ημιαιμιας. για τον απλουστατο λογο οτι δεν δινει συνεχεια στα καλα αιματα..δεν διαφωνω οτι μπορει να σου τυχει ημιαιμο που να ειναι κορυφη και δεν διαφωνω οτι πολλα ημιαιμα ειναι σκαλια ανωτερα απο καθαροαιμα σκυλια ομως φιλε ποσα απο αυτα διδουν συνεχεια στα αιματα τους΄΄΄//???1 ΣΤΑ 10 ΣΚΥΛΙΑ΄?


Φιλε Χριστο σε χαιρετω.
Θα πρεπει να αγνοησουμε και να βαλουμε κατα μερος τις αποψεις και τα σχολια πολλων εκτοφεων και σκυλεμπορων για να δουμε τα πραγματα χωρις προκαταληψη.
Η γνωμη μου ειναι οτι, ναι, απο ενα καθαροαιμο μπορουμε εκ των προτερων να αναμενουμε (οχι να γνωριζουμε) καποια βασικα χαρακτηριστικα μορφολογικα προ παντως που θα εχουν οι απογονοι που θα μας δωσει οπως επισης και τον τροπο ερευνης τους, δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ομως για τιποτα απλα ποσοστιαια ειμαστε σε ψηλοτερα επιπεδα απο αυτο που θα αναμεναμε απο ενα ιμαιαμο.
Πολλες ειναι οι περιπτωσεις οπου εκατονταδες ατομα αν και καθαροαιμα, δεν πληρουσαν τα κριτηρια και θανατωνονταν, βλεπε Del Vento, Hege Haus κλπ.

Το ζουμι της υποθεσεις ειναι αλλο στο θεμα του λαγου και γενικα στο κυνηγι. Οσες πιθανοτητες εχει ενα καθαροαιμο να βγει καλο στο κυνηγι, εχει ισες πιθανοτητες και ενα ημιαιμο.
Το αν ενα σκυλι ειναι καθαροαιμο και αριστο στο λαγο αυτο δε σημαινει οτι και οι απογονοι του θα ειναι το ιδιο αριστοι, τρανη αποδειξη εαν συνεβαινε αυτο δε θα υπηρχαν τα ιμαιαμα...
Ποσοι και ποσοι πρωταθλητες δεν καταφεραν να μεταβιβασουν τα κυνηγετικα τους χαρισματα?

Το παν ειναι να εχει το χαρισμα το σκυλι να μεταφερει αυτα του τα γονιδια, τα κυνηγετικα, στους απογονους του γιατι αυτο ειναι που κανει στο τελος της ημερας τη διαφορα και σε αυτον το τομεα καλος ή κακως τα καθαροαιμα εχουν ακριβως τις ιδιες ποσοστιαιες δυναμεις με τα ιμαιαμα.
Μπορει απο μια γεννα ιμιαιμων να βγουν ολα τα ατομα δυνατα στο κυνηγι, μπορει να μη βγει κανενα, μπορει να βγουν ενα - δυο ... το ιδιο ακριβως ισχυει και με τα καθαροαιμα... αλλο αποτελεσματικοτητα και αλλο στανταρ εργασιας, αλλο ουσια και αλλο φλυαρια. Ειτε καθαροαιμο ειτε ημιαιμο το ιδιο ποσοστο ρισκου εχουμε εαν ο στοχος μας ειναι το αποτελεσμα. Σιγουρα το σκυλι πρεπει να δουλευτει ομως εαν εχουν μεταφερθει τα γονιδια το αποτελεσμα θα επερχεται γρηγοροτερα και χωρις στασιμοτητες.

Εν ολιγοις, πρεπει ολοι οσοι ασχολουνται με το λαγο να καταλαβαν οτι το καλυτερο καθαροαιμο δεν θα μπορουσε ποτε να σταθει διπλα στο καλυτερο ιμιαιμο και αν η κλωνοποιηση ηταν μια φθηνη και γρηγορη διαδικασια, τοτε τα καθαροαιμα θα υπηρχαν μονο στα σαλονια, θα αφανιζονταν οι εκτροφεις... ο νοων νοειτο... και θα πλουτιζαν οι επιστημονες γιατροι... το χειροτερο ομως ειναι που σε καποια φαση θα βλεπαμε λαγους μονο σε dvd...
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Yiannis »

Πολυ μεγαλο θεμα και σιγουρα δεν εχει μια σωστη απαντηση ουτε και χωρος για δογματικες αποπσεις αφου το θεμα ειναι τι σκυλι ικανοποιει το καθε κυνηγο. Η αποπση μου βασιζεται πανω σε προσωπικες εμπειριες και ειναι περιπου στη μεση ολων αυτων που αναφερατε πιο πανω.

Πρωτα πρωτα η μεταφορα γονιδιων σε μια γεννα δεν ειναι κατι το οποιο μπορεις να εισαι 100% σιγουρος οτι θα εχει επιτυχια και οτι ολα τα σκυλια θα βγουν καλα ειτε ειναι καθαροαιμα ειτε ημιαιμα. Υπαρχουν σκυλια που δινουν τα γονιδια τους και σκυλια που δεν μπορουν.

Ομως αυτο που σιγουρα υπαρχει στα καθαροαιμα ειναι η δυνατοτητα να ελεξεις τα χαρακτηριστικα των κουταβιων αφου ξερεις ακριβως το γενεολογικο υποβαθρο των γονεων και αναλογα μπορεις να κανεις ζευγαρωματα.

Απο την αλλη με ενα ημιαιμο δεν εισαι σιγουρος. Προπαντως οταν μιλάμε για ακραια μορφη ιμηαιμίας δηλαδη π.χ. πατερας λυκος, ιχνηλατης και μπρακ και η μητερα μια απο τα ιδια. Το τι σκυλι θα βγαλουμε κανενας δεν ξερει..αν θα κλαιει της μαλαης, θα εχει διωξη, δυνατη μυτη κ.τ.λ. ακομα ουτε και τη μορφολογια του.

Τωρα στο κυνηγι που ειναι και το ζητουμενο. Παρα πολλοι που πηραν για πρωτη φορα καθαροαιμους ιχνηλατες θα καταλαβαν ποσο δυσκολο ειναι να κυνηγησεις καβάλα με αυτα τα σκυλια μέσα στα βουνα της Κυπρου. Οι λόγοι πάρα πολλοι..οπως το ποσο ανοιγουν αυτα τα σκυλια, η μεγαλη διωξη που μπορουν να εχουν, η ελλειψη χωρου και πανω απολα η ελλειψη εκπαιδευσης. Σε ολα τα σκυλια η εκπαιδευση ειναι αναγκαια αλλα για να καλουπιασεις ενα ιχνηλατη και να τον μαθεις να κυνηγα για σενα θελει περισσοτερη δουλεια.

Προσωπικα εμενα δεν με ικανοποιει ουτε ο τροπος δουλειας ενος καθαροαιμου ιχνηλατη αλλα ουτε και η συμπεριφορα του στο βουνο. Γουστα ειναι αυτα που στο τελος τις ημερας εχουν να κανουν με το τροπο που κυνηγω..δλδ ειτε μονος ειτε με ακομα ενα ατομο μονο πηγαινοντας σε μερη που εγω ξερω που μπορει να εχει λαγο και κανοντας μικρα κομματια καθε φορα.

Και καταληγω στην ιμιαιμία. Με ολες της δυσκολιες που μπορει να εχει αυτη μου η επιλογη την προτιμω στο κυνηγι του λαγου γιατι καταφερα να εχω σκυλια που με γεμιζουν πανω στο βουνο και μεσα απο πολλη δουλεια προσπαθησα να τα φερω σε καλα επιπεδα.

Στο τελος της ημερας καλο σκυλι ειναι αυτο που γεμιζει τη τσαντα ειτε καθαροαιμο ειτε ημιαιμο και καταφερνει να κυνηγησει οπως το θελει ο μαστρος του. Στο κυνηγι της περδικας δεν υπαρχει λογος να δουλευεις με ιμιαιμα αφου υπαρχουν καθαροαιμα σκυλια που μπορουν να ικανοποιισουν καθε γουστο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”