ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από admin »

.

γιατι τα λαλω τουτα??

επειδη ρε φιλε ο ιχνηλατης εν παραδοσιακα πολλα γρηγορος σκυλος και προβουρα παρα πολλα δε biggle και σερκουτσι για παραδειγμα που εν 2 που τις πιο βασικες φυλες που κυνηγουν οι κυπρεοι που θελουν ιχνηλατες.
θελεις μοτωρουα να τους φτανεις και εν αποδεδειγμενο πως αν δεν εχεις σκοπους οι σκοπο πανω στο βουνο τους μισους λαγους θα θελεις κιαλια να τους δεις, ενα ακουεις μονο λαξιματα τιποτε αλλο.


αποτι σε εκαταλαβα ρε φιλε απο τισ ερωτησεις σου πρεπει να μεν εχεις και την απαιτουμενη πειρα, οποτε εγω σε συμβουλευω να πιασεις ενα σκυλο της φερμας ητε μπρακ ητε κουρτσχαρ ητε τραχαρ ητε ποιντερ πολλα καλες ρατσες και πολλα αποτελεσματικες και θα εχεις την κκελλε σου ησυχη. εντοπισε τον λαγο εφερμαρεν τον ετελιωσε η ιστορια.

ο ιχνηλατης εν πολλα πελιπλοκος και εξισου και το κυνηγι του.

Δαμέ διαφωνώ κάθετα με αυτή την άποψη ο σκύλος ο μπικολ στο dvd του περιοδικού επροβουρούσε ; δέν εύκαλε τον λαό μές τα πόθκια μας; Δέν ήμασταν καβάλα απο πάνω του συνέχεια; ετράβησε μαλαή τουλάχιστο 3 χιλιόμετρα. Για να έβρεις σκύλο φέρμας να κάνει κάτι τέτοιο πρέπει να πληρώσεις τουλάχιστο 9-10 χιλιαδες ευρό . Ο ιχννιλάτης το έχει στο αίμα του να ιχνιλατά το εάν ανοίγουν εν θέμα εκπαίδευσης και μόνο. Για παράδειγμα το λουκάνικο duchhount ένας ένας πολύ αργός ιχνηλάτης που δέν γαυγίζει στην μαλαή. Το Αμερικάνικο μπικολ ένας μέτριας ταχύτητας ιχνηλάτης που δέν γαυγίζει στην μαλαή. Μέ ένα καλό όχι Άριστο καλό σκύλο σαν αυτούς θα βγάζεις 10-15 λαγούς τον χρόνο. Με ένα καλό όχι Άριστο σκύλο φέρμας 1-5 λαγούς τον χρόνο. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πάνε οι εποχές των εύκολων λαγών που τους ξεφώλιαζαν εύκολα όλοι οι σκύλοι τώρα για να βγάλεις λαγό θέλεις πραγματικό λαγόσκυλο και καλά εκπαιδευμένο. Απο την άλλη πάλε εάν πιάσεις ένα σκύλο σε νεαρή ηλικία και δέν έχεις γνώσεις και ώρα να τον εκπαιδεύσεις πάλι δέν κάνεις τίποτα. Θα ξοδέψεις 800-1000 ευρό σε γιατρούς, φάρμακα-βενζίνες κ.τ.λ και θα έχεις ένα μέτριο πρός κακό κυνηγόσκυλο. Θέλει ψάξιμο το θέμα . Δέν υπάρχουν κακές ράτσες , υπάρχουν κακά σκυλιά και κακόι εκπαιδευτες
Προσέχουμε...για να έχουμε
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

φιλε επετρεψε μου να σου πω πως εχουμε εντελως διαφορετικες αποψεις σε αυτο το θεμα. φυσικα εν θεμα γουστου αλλα και αποψης.

ωστοσο αυτο που λαλεις για τους σκυλους της φερμας ειναι λιο πολλα απολυτο.

πρωτο, φυσικα και ο σκυλος του dvd για να ειναι μεσα στο dvd σημαινει πως εν πολλα καλο εν θα εβαλαν ενα τταπακοσσιλο τζιαμε να τον δειξουν. αλλα τουτο δεν σημαινει πως ολοι οι αλλοι biggle ειναι τελιοι. και ναι εχει biggle αλλα και sercutsi αλλα και πολλους αλλους ιχνηλατες που λασσουν πανω στην μαλαη ειχα και ξερω αλλα και εχουν ακομα φιλοι μου.

και κατι αλλο το θεμα ειναι μονο η γρηγοραδα του σκυλου και ποσο προβουρα. το θεμα ειναι πως τα βουνα εν ειναι διολα γιαυτο αν ο κυνηγος υπαρχει πιπτωση να κοψει πισω και αδυνατει να πυροβολησει λαγο την ωρα που θα τον βγαλει ο σκυλος.

με τον σκυλο της φερμας φιλε αναφκεις τσιαρο αμαν λαχει την ωρα που εν φερμαρισμενος.

τελοσπαντων εν θα μπω σε συζητησεις γιατι πολυ απλα οπως ειπα εν θεμα γουστου και αποψεων. εγω εμαθα αντι με θεωριες και βιβλιουθκια και dvd να κρινω με εκεινο που βλεπω μπροστα μου. τα αλλα ολα εν μου λαλουν τιποτα. εγω θυμουμε περσυ στην σκαρινου επικαριστικαμε με μια παρεα για τους σκυλους μας φιλικα παντα πριν την αδεια. εκεινοι λααρηες χρονια και εγω με ενα ποιντερ εγγεζικο θεμας.

αποτελεσμα μιας ημερας με τρομερη ξηρασια και ζεστη ηταν ο παλιο ποιντερ να φκαλει 3 λαγους φερμαριστους ο ενας πρωι πρωι κι οι αλλοι 2 μετα τις 9 που ο ηλιος εκρουζε πετρες την ωρα που οι ιχνηλατες εκρεμαζαν γλωσες. ο ποιντερ επιανε μαλαη του αερα φιλε μου και επεταξε μου τους φερμαριστους.

αυτα προς το παρων, οποτε θελετε αν αποφασησετε να φκειτε που μεσα στις θεωριες που καθετε ο καθενας και γραφει σε καθε βιβλιο η οτιδηποτε αλλο μεσο ελατε να σας δειξω τελιωμενους σκυλους τραχαρ τις φερμας που εχει ενας παρεας κι θα παθετε την πλακα σας. και μιλουμε για πολλα πιο λιγα λεφτα απ οτι ενας ιχνηλατης.

και το 10-15 λαγους ενας ιχνηλατης και 1-5 της φερμας εν κολλα πουποτε παλε ειπεν το ενας μια φορα και πιανουμεν το και παμε.

εν θελω να μιωσω την αξια των ιχνηλατων απλα αν καμεις λαθος επιλογη και εν μπορεις να κυνηγησεις σωστα τον ιχνηλατη τοτε χανεις την ωρα σου. ο σκυλος φερμας εν πολλα πιο ευκολοκυνηγητος ειδικα για ενα αρχαριο.

οσο για το dvd ρε φιλε αρεσκει μου να το δω και μια και δυο και 100 φορες ξανα και ξανα απλα το θεμα ειναι και ποσες φορες μπορει να γυριστει ενα dvd μεχι να φκει το αποτελεσμα που θελουμε. θυμουμε πιο παλια που καπιοι που παφο εθελαν να καμουν βιντεο με λαγους και ουλλη μερα εγυριζαν με τις καμερες παστα βουνα.

και στο τελος επιαν μεσα στην απαγορευμενη για να εβρουν :lol: :lol: :lol: :lol:

α και παρεπιπτωντος ο ξαδερφος μου ακομα ευαχιστει το sercutsi μιας αλης παρεασ που εκοψε που το μιλι και ηρτε και εφκαλεν του τον λαγο που μεσα στα ποδια του ενω οι μαστοροι του ηταν αρκετα πισω. ο τζικλαρης ο ανηψιος μου ειχε την ευκαιρια να παιξει τον πρωτο του λαγο μακαρι να εν καλα ο σκυλος :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από admin »

πρωτο, φυσικα και ο σκυλος του dvd για να ειναι μεσα στο dvd σημαινει πως εν πολλα καλο εν θα εβαλαν ενα τταπακοσσιλο τζιαμε να τον δειξουν. Εμείς κάνουμε τα dvd και΄το σκυλί ήταν 3 χρονών τελειωμένο αλλα τουτο δεν σημαινει πως ολοι οι αλλοι biggle ειναι τελιοι. και ναι εχει biggle αλλα και sercutsi αλλα και πολλους αλλους ιχνηλατες που λασσουν πανω στην μαλαη ειχα και ξερω αλλα και εχουν ακομα φιλοι μου. όπως σου ανάφερα και πρίν υπάρχουν κυνηγετικές γραμμές ιχνηλατών που δέν λάσουν της μαλαής
και κατι αλλο το θεμα ειναι μονο η γρηγοραδα του σκυλου και ποσο προβουρα. το θεμα ειναι πως τα βουνα εν ειναι διολα γιαυτο αν ο κυνηγος υπαρχει πιπτωση να κοψει πισω και αδυνατει να πυροβολησει λαγο την ωρα που θα τον βγαλει ο σκυλος.
με τον σκυλο της φερμας φιλε αναφκεις τσιαρο αμαν λαχει την ωρα που εν φερμαρισμενος.
Πόσοι λαοί στέκονται να δεχθούν φέρμα

τελοσπαντων εν θα μπω σε συζητησεις γιατι πολυ απλα οπως ειπα εν θεμα γουστου και αποψεων. εγω εμαθα αντι με θεωριες και βιβλιουθκια και dvd να κρινω με εκεινο που βλεπω μπροστα μου. τα αλλα ολα εν μου λαλουν τιποτα. εγω θυμουμε περσυ στην σκαρινου επικαριστικαμε με μια παρεα για τους σκυλους μας φιλικα παντα πριν την αδεια. εκεινοι λααρηες χρονια και εγω με ενα ποιντερ εγγεζικο θεμας.Εγώ πάω κυνήγι τα τελευταία 21 χρόνια και κυνηγώ με σκύλους τα τελευταία 14 χρόνια. Έχω γνωρίσει τους περισσότερους εκπαιδευτές σκύλων στην Κύπρο και αρκετούς απο το εξωτερικό. Έχω κυνηγήσει με σκυλιά πρωταθλητές φέρμας και τα dvdντούθκια και τα βιβλιούθκια που γράφουμε είναι αποτέλαισμα μεγάλης έρευνας και πολύ κόπουΕάν σου εγούτισε μ ια φορά να πέξεις θήραμα επειδή οι συνθήκες ήταν κατάλληλες για τον σκύλο σου και επειδήκάποιοι έλλοι που δέν ξέρεις το επίπεδο των σκύλων τους δέν τους βρήκαν απλά έτυχε. Το Αγγλικό ποίντερ έκεί είναι το δυνατό του το σημείο. Εάν ήταν Βορκάς με ξηρασία και εσύ κυνηγούσες με τον αέρα αντί κόντρα μπορεί να μην έβρισκες τίποτα. Τους καλύτερους σκύλους φέρμας κατα εμένα στην Κύπρο τους έχει ο Κωνσταντίνος ο oscar. Μάλιστα ένας απο αυτοιύς είναι και παγκόσμιος πρωταθλητής πρακτικού κυνηγίου . Ο κωνσταντίνος παίζει 100-120
περδίκια -20-30 φραγκολίνες-20-30 πεκάτσες και 2-3 λαγούς κάθε χρόνο. Στην φύση του Εγγλέζικου είναι η φέρμα και το πουλί έαν βρεί λαγό στον δρόμο του θα το σήκώσει αλλά δέν θα ιχνηλατήσει να πάει 2-3 χιλιόμετρα να σου τον σηκώσει. Εάν δόκει πάνω του και μόνο.


αυτα προς το παρων, οποτε θελετε αν αποφασησετε να φκειτε που μεσα στις θεωριες που καθετε ο καθενας και γραφει σε καθε βιβλιο η οτιδηποτε αλλο μεσο ελατε να σας δειξω τελιωμενους σκυλους τραχαρ τις φερμας που εχει ενας παρεας κι θα παθετε την πλακα σας. και μιλουμε για πολλα πιο λιγα λεφτα απ οτι ενας ιχνηλατης.

Εάν θέλεις φέρει ότι σκύλο φέρμας θέλεις να πάμε όπου θέλεις και με ότι καιρό θέλεις και να φέρω και εγώ ένα ιχνιλάτη καθαρόαιμο και εκπειδευμένο για να δείς το αποτέλαισμα και την διαφορά
και το 10-15 λαγους ενας ιχνηλατης και 1-5 της φερμας εν κολλα πουποτε παλε ειπεν το ενας μια φορα και πιανουμεν το και παμε.
Έν το είπε ένας λέω το εγώ μετη δική μου άποψη και μετα δικά μου συμπεράσματα

εν θελω να μιωσω την αξια των ιχνηλατων απλα αν καμεις λαθος επιλογη και εν μπορεις να κυνηγησεις σωστα τον ιχνηλατη τοτε χανεις την ωρα σου. ο σκυλος φερμας εν πολλα πιο ευκολοκυνηγητος ειδικα για ενα αρχαριο.

Έξαρτάτε τι κυνηγάς πιάσε ένα ανκπαίδευτο Αγγλικό πόιντερ και πήγαινε κυνήγι εάν δέν παιχτείς στην μια ώρα τότε τα ξαναλέμε. όλοι οι σκύλοι πρέπει να εκπαιδεύονται σωστά και ο ΄κάθε κυνηγός να διαλέγει τον σκύλο που του ταιριάζει. Αλλά εάν θέλει να ονομάζεται κυνηγός του λαγού με ένα σκύλο φέρμας θα συσκολευτεί να έχει πολύ καλά αποτελαίσματα, Μπορεί όμως να έχει καλά
οσο για το dvd ρε φιλε αρεσκει μου να το δω και μια και δυο και 100 φορες ξανα και ξανα απλα το θεμα ειναι και ποσες φορες μπορει να γυριστει ενα dvd μεχι να φκει το αποτελεσμα που θελουμε.Εγώ προσωπικά με εκπαιδευμένους σκύλους τόσο φέρμας όσο και ιχνηλάτες όποτε πάω κάνω και μια ταινία . Άτε να πάω δύο φορές για ένα σκύλο γιατί σταθήκαμε άτυχοιΓ θυμουμε πιο παλια που καπιοι που παφο εθελαν να καμουν βιντεο με λαγους και ουλλη μερα εγυριζαν με τις καμερες παστα βουνα.

και στο τελος επιαν μεσα στην απαγορευμενη για να εβρουν :lol: :lol: :lol: :lol: Δέν σημαίνει ότι όποιος πιάνει μια κάμερα στο χέρι ή έχει ένα σκύλο μπορεί να κάνει και μια δουλειάα και παρεπιπτωντος ο ξαδερφος μου ακομα ευαχιστει το sercutsi μιας αλης παρεασ που εκοψε που το μιλι και ηρτε και εφκαλεν του τον λαγο που μεσα στα ποδια του ενω οι μαστοροι του ηταν αρκετα πισω. ο τζικλαρης ο ανηψιος μου ειχε την ευκαιρια να παιξει τον πρωτο του λαγο μακαρι να εν καλα ο σκυλος :lol: :lol: :lol:[/quote]
ο ξάδερφος σου να ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του σκύλου που δέν τον εκπαίδευσε σωστά :idea:
Προσέχουμε...για να έχουμε
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από and73 »

Μετά από αρκετό καιρό αποχής από τα ιντερνετικα φόρουμ διάβασα κάτι πολύ ενδιαφέρον.

Έχω αρκετές παρατηρήσεις να κάνω, αλλά λογω χρονικών περιορισμών δεν θα μπορέσω να επεκταθώ αρκετά και γι’αυτό αρχικά απολογούμαι αλλά και επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

Με αρκετά παιδιά έχουμε συνομιλήσει ιντερνετικα αρκετές φορές σε άλλα φόρουμ είτε τηλεφωνικώς είτε άλλως πως…. Δυστυχώς παρατηρώ ως «κατάντια» το γεγονός ότι με τα θέματα αυτά ασχολούνται 10 άτομα μόνο!! Φυσικά πολλοί τα διαβάζουν, ορισμένοι μάλιστα είναι «επαγγελματίες» και οι οποίοι μαθαίνουν από εμάς.

Για να καταλάβεις ένα σκύλο....... είτε ιχνηλάτη, είτε φερμας, είτε ημιαιμο πρέπει απαραίτητα να έχεις τις ανάλογες παραστάσεις. Πήγα και εγώ στο παρελθόν να βοηθήσω κάποιο φίλο στην αγορά του (ως πιο έμπειρος…. «λαμπρον να μας κάψει»). Βρήκε ο σκύλος 2 λαγούς με εξαιρετική ιχνηλασία, κάλο τέμπο, εντυπωσιακό γύρισμα κτλ κτλ, . Την επόμενη μέρα πήγα με τον δικό μου σκύλο…. σήκωσα 5!! Ήταν όπως το ττελιασμενο εκεί που μας πήρε.

Για να επανέλθω στον σκοπό που γράφω αυτό το post, το πιο ενδιαφέρον από όλα όσα λεχτήκαν είναι τα γραφόμενα του φίλου Yiannis. Γενικά όλο το ποστ είναι σωστό και συμφωνώ σχεδόν απόλυτα Τα πιο κάτω όμως έχουν πολλή σημασία και χρίζουν ιδιαίτερης αναφοράς και σκέψης από όσους ασχολούνται με τα σκυλιά.

“Πρωτα πρωτα η μεταφορα γονιδιων σε μια γεννα δεν ειναι κατι το οποιο μπορεις να εισαι 100% σιγουρος οτι θα εχει επιτυχια και οτι ολα τα σκυλια θα βγουν καλα ειτε ειναι καθαροαιμα ειτε ημιαιμα. Υπαρχουν σκυλια που δινουν τα γονιδια τους και σκυλια που δεν μπορουν.

Ομως αυτο που σιγουρα υπαρχει στα καθαροαιμα ειναι η δυνατοτητα να ελεξεις τα χαρακτηριστικα των κουταβιων αφου ξερεις ακριβως το γενεολογικο υποβαθρο των γονεων και αναλογα μπορεις να κανεις ζευγαρωματα.”

Δεν ξέρω αν ο φίλος Yiannis τα ασπάζεται τόσο όσο βγαίνουν μέσα από τα γραφόμενα του, αφού ιδιαίτερα το δεύτερο μέρος απαιτεί πολλές ώρες μελέτης αλλά και επαφής αλλα ειναι πολυ σωστα και πολυ σημαντικα.

ΑΑ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

φίλοι μου γεια σας και πάλι.

από τις εμπειρίες και τις γνώσεις μου που εχω για το κυνηγι του λαγου το συμπερασμα που βγαζω είναι οτι τη τελευταια 10ετία οι πιο αποτελεσματικές παρέες στο λαγό κυνηγούν με ένα συνδιασμό διασταυρωμενων σκυλλων.

οταν μιλω για παρέα εννοω 2-3-4 ατομα ατε 5 το πολλυ οπως ειναι παραδοσιακα. παρεες 10 + ατομων με σκοπους και ξερω γω νομιζω δεν ταιριαζουν στη κυπρο. Αυτες οι 10+ παρεες σαριζουν και δεν κανει που σαριζουν εχουν και σκοπούς. πρεπει να πασειν ουλλοι μαζι κυνηγι???? : )

τωρα πισω στο θεμα μας.

οι ποιο αποτελεσματικες παρεες που γνωρισα τελευταια εχουν 3- 4-5 σκύλλους μεσα σ αυτους εχουν διασταυρωμενους ιχνηλατες με φερμας για να τραβουν μαλαή αλλά και να δουλευκουν κοντα. εννοείται οτι μιλουμε για ταλαντουχους σκυλους και πολλα εκπαιδευμενους με πολλυ κόπο. επισης επιλεγμενουσ απο πολλα κουταβια!

φυσικά υπαρχουν και παρεες που κυνηγουν λαγο με 4-5 σκυλλους φερμας και εχουν και επιτυχιες αλλα κατα τη γνωμη μου υστερουν οταν πανε σε μια περιοχη οπου κτυπηθηκαν οι παραπανω λαγοι και ειναι λιγοστοι.

τωρα με καθαροαιμους ιχνηλατες απαιτει λιγο πιο μεγαλη παρεα. αλλα υπαρχουν και καποιοι που προσαρμοζουν τους ιχνηλατεσ να δουλευουν κοντα και αυτο εξαρταται και απο τη φυλη

οι δικές σας αποψεις
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από 682 »

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.
ΦΙΛΕ ΚΥΠΡΟ ΑΡΓΙΣΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΔΩ... ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝ ΚΟΛΛΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΣΧΕΤΗ ΔΑΜΕ! ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΕΡΙ 682..
Petros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 17:16

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Petros »

Ρε κοπελλια τα πολλα λογια ε φτοσια, ετο εφεραν τουντουσ ιχνιλατες ταχατες για να πεζουν περιτου, ευτηχως παιζουν οι αλλοι τζε τζινοι τιποτε, αφου οι αλλοι που πεζουν τους λαους, αν δεν ηταν οι ιχνηλατες ηταν να παιζουν στρουθους, τωρα οσο να ακουσουν κανεναν ιχνηλατη πιαννουν καλλιττεριν θεσειν που των μαστρον του να των παιξουν τζε να κοπουν του βουρου σαν να τζε καμαν κατορθωμα. και εις ανωτερα
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

1000 φορες τα ειπαμε

ο καθε ενας αλλα και η καθε παρεα δουλευει αυτο που την βοηθα καλυτερα

εγω ξερω ατομο που με beagle κτυπα 15-20 λαγους τη σεζον και ειναι μονο 2 οπλα η παρεα.Τωρα αν το συνολο των ιχνιλατων στην κυπρο εν ανεκπεδευτοι αυτο ειναι αλλη ιστορια.

ξερω ατομα που δεν αλλαζουν τα σκυλια φερμας στο λαγο ,αλλα και αλλους που δεν αλλαζουν τους μπασταρτολυκους. Αρα περι ορεξεος.......

το αν ενα σκυλι δεν ειναι καλο η μαλλον δεν εκπεδευτηκε σωστα δεν σημαινει οτι φτεει η ρατσα...Δειτε τις αναγκες σας και παρτε αναλογο σκυλλι.τα πολλα λογια και η σιγκρισεις πχ εκαλληκωσεν τον λαον ο Κοκος τζαι εκουτσησεν τον ο Μελης ...ειναι απλα συγχιση :lol:
Petros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 17:16

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από Petros »

Ο Κοκος ο κροίκκος η ο Μελης ο Κασαπης?
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΑΓΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

O Κοκος jumbo και ο Μελης ο πελλοτριληθκιας :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”