Αγώνας Pointer-setter

Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από Laurona »

Κυπρο μου γνωριστηκαμε προσωπικα και συνομιλησαμε πολλες φορες, ξερω τις αρχες σου και δεν χρειαζεται να μου λες οτι μιλας καλοπροαιρετα, το γνωριζω και το επισημανω και εγω για οποιον πιθανον δεν το ξερει.

Σκοπιμα αναφερθηκα σε περδικοκυνηγους με σκυλια.Τα ατομα που κυνηγουν ακομη περδικια με τον παραδοσιακο τροπο που λες η τον λαγο οπως το περιγραφεις ειανι μετρημενα στα δακτυλα, και δεν ηθελα να τα βαλω στην συζητηση.λιγοι εχουν την χαρα και την τιμη να γνωριζουν η γνωρισαν τετοιους λεβεντες κυνηγους.

Και ακριβως γιαυτο πολυ λιγοι μπορουν να καταλαβουν και να τους διαχωρησουν απο τους περδικοκυνηγους του αυτοκινητου και της κλουβας.

Ο παππους μου ειναι ενας απο αυτους και σε αυτον οφειλω την αγαπη και τις αρχες που εχω για το κυνηγι.
Ειναι πολυ λεβεντικο να βλεπεις ενα παππου κοντα στα εβδομηντα να καμνει ντουπλε τα περδικια.Καθε χρονο φκαλω του την αδεια και πιανω του οτι χρειαζεται για να παμε μαζι 1-2 φορες κυνηγι και να τον χαρω πας το βουνο.

Οσο για το θεμα της φερμας ειδικα φετος, φιλε μου, δεν ειμαστε σε ντι βι ντι που τα περδικια στεκουν και σου καμνουν καφε, ειμαστε στην Κυπρο......ξερεις πολυ καλα τι εστι φερμα, και κατω απο ποιες συνθηκες μπορει να διαρκεσει.Αν κτυπησες ενα περδικι που ο σκυλος σου δεν μπορεσε να μπλοκαρει και το ξεπεταξε επειδη αυτο δεν του αφησε περιθωριο, ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειναι κατακριτεο η λαθος.

Εγω αναφερομουν ξεκαθαρα σε ατομα που καμνουν τους περτικαριες..........και δεν θελω να ξαναλεω ποιοι ΕΙΝΑΙ και ποιοι τους ΚΑΜΝΟΥΝ.νΟΜΙΖΩ ΕΙΜΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.

Και ειπα εξαρχης οτι συμφωνω μαζι σας, απλα ειπα και την αλλη οψη του νομισματος.και γενικα της λαθος νοοτροπιας που εχουμε σε τουτο το τοπο.

Τρωμε λες και θα πεθανουμε αυριο( ειτε φαι, ειτε κυνηγι ειτε οτιδηποτε μπορει να καταχραστουμε) και κτιζουμε λες και δεν θα πεθανουμε ποττε.Και φυσικα ξερεις οτι ΕΣΕΝΑ σε εχω για πραγματικο περτικαρη και στο ειπα νομιζω καποτε οτι ΕΓΩ δεν θα μπορουσα να τα βαλω μπροστα και να τα τρεχω, δεν το εχω...γιαυτο σου πα και θαυμαζω τους πραγματικους περδικοκυνηγους.

Τωρα το τι λεει ο καθε ενας .......για τους πουστοπερτικους.....μην δινεις σημασια........ουτε ο πεθερος μου τους δια σημασσια.....εν αξιζουν λαλει.....αλλα τα Χριστουγεννα που του εκαμα ενα περτικουι πας τα καρβουνα με τον βουτηρο......αλλα ελαλεν.....

Φιλε Χριστο θεοδ. αν καταλαβα σωστα το ονομα σου γιατι ειναι στα Αγγλικα, γνωριζω πολυ καλα τους αγωνες Kleeman, καθως και τους υπολοιπους που γινονται στην Γερμανια οχι μονο για τα Kurzhaar αλλα και για τα Dradhaar.......γιαυτο και ρωτησα γιατι εμεις σε αγωνα ΑΚΙ Υπηρωτικων φιλων δινουμε ποινη για φερμα σε λαγο.???

Να το καταλαβω για αγγλικη φιλη αλλα για Kurzhaar........αφου παει εναντια στον ιδιο το τροπο εργασιας που καθοριζει το προτυπο της φυλης!!!!


Ειανι σαν να αγνοουν το λογω που φτιαχτηκε....οταν δινετε ποντος για την φερμα στο λαγο, η την ιχνηλασια!

Για τα σκυλια χωρις χαρτια...μπορει να ποιος να μας ενημερωσει?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 12:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από miky55 »

φιλε laurona το καταλαβες οτι ειμαι λατρεις αυτης της φυλης για μενα ειναι η καλυτερη για τα εδαφη μας και κυνηγαη εξισου καλα ολα τα θηραματα που εχομαι .συμφωνω μαζι σου οτι ειναι εγκλημα εις βαρος της φυλης αυτα τα στανταρ που καθιερωσαν .δυστυχως ομως ειναι εκει και πρεπει να τα σεβαστουμαι .εγω προσωπικα δεν πηγαινω ,φετος πηγα γιατι ηθελα να παρω το χαρτι (φερμα,κροτοφοβια,θηραματοφοβια) για σκοπους αναπαραγωγης.προτιμω τους αγωνες τους φθινωπορινους ειναι πιο κοντα στο πραγματικο κυνηγι.οσο για τους αγωνες λαμβανουν μερος σκυλια εγγεγραμενα δυστυχως ειναι κανονισμος και πρεπει να τηρηται .το προβλημα αυτο το ειχα και εγω μεχρι που αποκτησα καθαροαιμα με χαρτια ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα στιχηζουν στον εκτροφεα για να βγαλη τα χαρτια πρεπει να πηγαινης σε αγωνες μορφολογιας για να εχεις καλυτερα πιστοποιητικα για τα σκυλακια σου θα ρωτησω αν γινεται να λαβης μερος εκτος συναγωνισμου νομιζω οχι .ο αλλος που μιλουσαται φενεται να ξερει κατι περισσοτερο για τους αγωνες.οσον αφορα τι συνομιλια σου με τον κυπρο νομιζω εγω παρα να πεξω 1 λαγο σηκωτο προτιμω 3 φραγγολινες φερμαριστες και ας μην πιασω καμια.αν θελεις να απολαυσεις φερμες πηγαιναι φραγγολινες ,αν δεν τις ξερει ο σκυλλος σου και εσυ θα δυσκολευτης στην αρχη,μετα ομως θα ξεχασεις τα αλλα θηραματα.
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από and73 »

Etsi einai ta pragmata.
Gia tous agones apaitite pistopoiitiko katharoaimias. APARAITITO. Dystyxos o monos tropos gia na asxolithei kapoios me tous skylous tou perissotero apo 2 mines kynigi kai 2 mines proetoimasia einai oi agones.

Lagos...... exoume tous ixnilates, ta kurtzhaar einai pouloskyla, oi agones ginontai kathara gia auto ton skopo. Prin xekinisei o agonas kathorizete to thyrama. An to thyrama einai perdika kai o skylos sou fermarei frangolina pali eisai exo. Einai stin krisi tou kriti an den se stamatisei kai sou epitrepsei na synexiseis.

Sto exoteriko ekei pou lasaroun ta skylia mporei na fygoun kai lagoi, auto den exei simasia, o skylos pou agonizete prepei na synexisei kai na agnoesei ton lago pou molis exei fygei.

Makari na kaname kati san kleeman, or something close by, alla dystyxos den yparxoun ta atoma ston omilo tou kurtzhaar ta opoia na symfonoun, kai na mporoun na diorganosoun tetoio agona. Isos na min yparxoun oute oi synthikes gia tetoio agona.

Gia na exei epitixia ena kurtzaar se tetoio agona prepei na min vazei miti sto edafos, prepei na kynigaei san kurtzhaar, me to kefali psila.

Sorry for the english characters.
AA
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 12:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
axerkwtis

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από axerkwtis »

φιλε and73 αποτι ξερω αυτα τα στανταρ για τους συγκεκριμενους αγωνες βγηκαν απο ατομα αλλων ομιλων(english pointer)..αποσο ξερω ι διαφορα του english με το german ειναι πως ο 2ος λαουτεφκει οπως λεμε δλδ βαλει μουττη χαμε..πως γινεται κ για πιο λογο ο ανθρωπος να ερτει κ να αλλαξει τα στανταρ μιας φυλης???αν παλι δεν κανω λαθος ο γερμανικος δημιουργηθηκε για να κυνηγαει μεχρι και αγριογουρουνο αρα δεν ειναι πουλοσκυλο οπως αναφερθηκε πιο πριν..γτ να πρεπει να συμπεριφερεται στους αγωνες σαν πουλοσκυλο???ειναι καποιες διαφορες στισ φυλες που νομιζω πρεπει να τις κρατησουμε και εκεινες να ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ και οχι τους "κανονες" που δημιουργησαν καποιοι..
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από and73 »

20 xronia katoxos kurtzhaar mallon dyskolo na to sixisw......

Anaferomoun kathara gia tous agones pou ginontai stin kypro, kai gia autous tous agones..... to kurtzhaar krinete os pouloskylo. To xero oti ta paidia tou omilou kanoun oti kalytero mporoun den eipa kati diaforetiko. To xero kai gia ton periorismo pou yparxei sta agonistika terrain. An kai exo diaforetiki apopsi anyway.

Den tha elega oti kapoios exei epixeirisei na allaxei kati sto standard tis fylis. Se oli tin europi ginontai agones kurtzhaar apoklistika gia to fteroto. Stin Germania, kala kanoun, exoun allo typo agonon. To kleeman, or to Hegewald (drahthaar) einai poly pio apaititika apo oti autou tou eidous oi agones.

Opos eipes.... den tha kanoume analysi ti einai to kurtzhaar. Prosopika vlepo se kapoia stigmi malista kai ton diaxorismo tis fylis.... Isos se 2 typous. To German shorthair pointer pou tha kanei gia to fteroto, kai to Kurtzhaar to opoio tha einai genikis xrisis.

AA
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από BECCACCIA »

καλος η κακος τα χαραχτιριστικα καπιων φυλων με την παροδο των χρονων αλαξαν, αλλοι λενε προς το καλητερο και αλλοι προς το χειροτερο, στις μερες μας υπαρχουν γερμανικα ποιντερ που καλπαζουν με το κεφαλι ψυλα σαν εκλεζικα ποιντερ η σεττερ. γενικα ολοι οι σκυλοι φερμας ειναι πουλοσκυλα ανεξαρτητως αν ιχνηλατουν, ακομα και το εκλεζικο ποιντερ ιχνηλατη και στο παρελθον ειδα ποιντερ κοριφαια στο λαγο . επισης ειδα και ιχνηλατες να βγαζουν και να τρεχουν πισω που περτικους. ολες οι ρατσες εχουν καπια προτυπα αλλα δεν ειναι μηχανες.
πχ το εκλεζικο ποιντερ δημιουργηθηκε για να κυνηγα στις πεδιαδες , αμα τον βαλης μες τα ρασια και στα κακκαβα παει και η ταχυτητα και η μεγαλη ερευνα και θα βαλη και μουττη χαμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”