ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Απάντηση
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από AU-79 »

Φιλε Λουη εγινηκε γυαλλι ετυπωσα το ποστ σου και εχω το στην θηκη του οπλου να αθυμουμε ποθε αρκεφκω και πως τελειωνω!! Και η σκουρια στιν καννες εχαθηκε αλλα φοουμαι οτι θα μου την ξαναπεταξει....επογιατισα τες ξανα αλλα ετα παε τα χαιρκα μου η μονη λυση ειναι να τες καμω underseal να πνασω :lol:

Παντως με βοηθησε παρα πολυ το ποστ σου ευχαριστω πολυ.

*Και κατι αλλο αμα φκαλω το πελμα του οπλου...τι εργαλειο χρησιμοποιω και που το βρισκω για να αφαιρεσω το κοντακκι που τον μηχανισμο?? Θα ειναι ευκολη για μενα η επανατοποθετηση του που δεν εξανακαμα ετσι δουλεια? Σε οπλο browning.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

Ακουω οτι πολυς κόσμος χρησιμοποια βαζελινη μετα το καθαρισμα του όπλου για να διατηρουνται οι κανες εξωτερικα.
Ειναι σωστη πρακτικη τουτη η γινεται περαιτερω ζημια?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΡΕ ΑΝΘΙΜΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ . Η ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΠΡΟΙΟΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΜΕΣΑ . ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ . ΟΤΑΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΠΛΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΤΕ ΒΑΖΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕΙΤΕ TETRA ΕΙΤΕ LEGIA ΓΚΡΙΖΟ . ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

πολυ κατατοπιστικο το ολο θεμα απο το λουη σεττερ για τα γυλινα μεροι ξερη κανεας πως να τα συντηρησοθμαι?
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ETOIMAZΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ ΦΙΛΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ .
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
koursaros21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 14:55

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από koursaros21 »

περιμενουμε με ανυπομονισια φιλε Λουη :D :D
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Παίδες καλησπέρα σας,

Μια απορία πάνω στον καθαρισμό του όπλου.
Εκεί που είναι η σκανδάλη αν την τραβήξεις πίσω μπορείς να βάλεις λάδι. Δηλαδή να λαδώσεις τα μηχανικά μέρη του όπλου το μηχανισμό τελοσπάντων της σκανδάλης.

Πρέπει να το λαδώνουμε εκείνο το σημείο ή είναι δουλειά οπλουργού;

Ευχαριστώ,

Κυριάκος
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Anthimos έγραψε:Ακουω οτι πολυς κόσμος χρησιμοποια βαζελινη μετα το καθαρισμα του όπλου για να διατηρουνται οι κανες εξωτερικα.
Ειναι σωστη πρακτικη τουτη η γινεται περαιτερω ζημια?
Γράσσο βάζουμε στα κινούμενα μέρη του όπλου όπου υπάρχει τριβή μεταξύ των μετάλλων τόσο κατά την διάρκεια του κυνηγιού/σκοποβολής όσο και την περίοδο συντηρήσεως.

Στις κάννες τόσο μέσα και έξω λάδι συντηρήσεως.

Να προσθέσω ακόμη ότι για όπλα που φέρουν εναλλασσόμενα τσοκάκια, καλό είναι να τα αφαιρούμε, να τα καθαρίζουμε και να βάζουμε γράσσο πάνω στα σπειρώματα (πάσα). Επίσης γράσσο πρέπει να βάζουμε και πάνω στα σπειρώματα στο εσωτερικό των καννών.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

kyriakos304 έγραψε:Παίδες καλησπέρα σας,

Μια απορία πάνω στον καθαρισμό του όπλου.
Εκεί που είναι η σκανδάλη αν την τραβήξεις πίσω μπορείς να βάλεις λάδι. Δηλαδή να λαδώσεις τα μηχανικά μέρη του όπλου το μηχανισμό τελοσπάντων της σκανδάλης.

Πρέπει να το λαδώνουμε εκείνο το σημείο ή είναι δουλειά οπλουργού;

Ευχαριστώ,

Κυριάκος
Φιλε Κυριακο εγω νομιζω δεν πηταμε λαδι μεσα στο μηχανισμο της σκανδαλης γιατι εκτος των αλλων τραβα χωματα εκυ μεσα και με τα λαδια θα κολλησουν και στον καιρο θα πηξουν ,συχνο φενομενο..απλα οταν παει το οπλο service το κανονιζει ο οπλουργος απο εμας τπτ δεν θελει
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από kanaris »

KINIGOSS έγραψε:
kyriakos304 έγραψε:Παίδες καλησπέρα σας,

Μια απορία πάνω στον καθαρισμό του όπλου.
Εκεί που είναι η σκανδάλη αν την τραβήξεις πίσω μπορείς να βάλεις λάδι. Δηλαδή να λαδώσεις τα μηχανικά μέρη του όπλου το μηχανισμό τελοσπάντων της σκανδάλης.

Πρέπει να το λαδώνουμε εκείνο το σημείο ή είναι δουλειά οπλουργού;

Ευχαριστώ,

Κυριάκος
Φιλε Κυριακο εγω νομιζω δεν πηταμε λαδι μεσα στο μηχανισμο της σκανδαλης γιατι εκτος των αλλων τραβα χωματα εκυ μεσα και με τα λαδια θα κολλησουν και στον καιρο θα πηξουν ,συχνο φενομενο..απλα οταν παει το οπλο service το κανονιζει ο οπλουργος απο εμας τπτ δεν θελει
με τιποτε λαδι σε εκεινο το σημειο! οταν θα παει στον οπλουργο ας κανει ο,τι ξερει αυτος!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”