ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Το πιό πάνω αρθρο δημοσιευθηκε στο Περιοδικό Hund & Shoot στις 31/7/15.
Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΤΣΟΚΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ®
Όταν αποφάσισα να γράψω το πιο πάνω άρθρο ο σκοπός μου δεν ήταν να επαναλάβω μόνο με λόγια τους αριθμούς , τις μαθηματικές πράξεις , ποσοστά ….. αλλά να δώσω και ΕΙΚΟΝΑ για να αποτυπώνεται πιο καθαρά και πιό πρακτικά στο μυαλό μας βοηθώντας έτσι να γίνεται πιο ξεκάθαρο αυτό που ονομάζουμε τσοκ. Σε μια πρόσφατη τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το Άριστο για να δώσουμε κάτι στο περιοδικό μας ,του ανάφερα για το συγκεκριμένο άρθρο και ετσι αποφασίστηκε η δοκιμή να γίνει τώρα για να συμπεριληφθεί στο Περιοδικό στο τεύχος Αυγούστου . Έτσι η δοκιμή έγινε στο σκοπευτήριο Λάρνακας στις 06/06/2015 μαζί με το Άριστο αλλά και το Σπύρο που είναι ο απαραίτητος μου σύντροφος- βοηθός στις δοκιμές των τελευταίων χρόνων και το οποίο αφάνταστα ευχαριστώ.
Για το σχετικό άρθρο επέλεξα να κάνω πρακτική δοκιμή για όλα τα τσοκ σε τρείς αποστάσεις. Επέλεξα τις αποστάσεις 15μετρα , 25μέτρα και 35μέτρα. Το σκεπτικό της επιλογής των αποστάσεων αυτών είναι η εξής. Τα 15μ θεωρούνται μια πολύ κοντινή απόσταση και με αυτή την επιλογή θα διαφανεί καλύτερα σε εικόνα η διαφορά των ανοικτών από των στενών τσοκς. Τα 25μ είναι μια απόσταση που κατά γενική ομολογία είναι αυτή που τουφεκάω τα περισσότερα θηράματα και θα ήθελα να δώσω μια ξεκάθαρη εικόνα πια τσοκαρίσματα σε αυτή τη απόσταση, μου δίνουν ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ να μου βάλουν το θήραμα στη Βούρκα!. Τέλος η επιλογή των 35μ έγινε γιατί θεωρείται κυνηγετικά μια αρκετά μακρινή απόσταση και εδώ θα διαφανεί με ΕΙΚΟΝΑ τα πλεονεκτήματα που έχουν τα στενά τσόκς έναντι των ανοικτών , καθώς και τα ΟΡΙΑ τους αλλά και οι αποδόσεις τους σε τέτοια απόσταση. Για τις δοκιμές επιλέγηκε ένα φυσίγγιο κλασικό των 30γρ-6 , γιατί με τα 30 γρ θα είχαμε καλύτερη εικόνα για τη συμπεριφορά των τσοκς ( σημ. τα πολλά γραμμάρια αλιωνουν την εικόνα των τσοκ), καθώς επίσης και λιγότερο μέτρημα σκαγιών. Το φυσίγγιο αυτό είναι το GEM 30gr της OLYMPIA και μας το προμήθευσε για τους σκοπούς της δοκιμής η Εταιρεία Π. Γαβριηλίδης Λτδ και την οποία ευχαριστούμε. Το όπλο της δοκιμής ένα 28 αρι Browning B325 Sporting, με αυλούς 18.4 και τα τσοκς τα δικά του τα εργοστασιακά εσωτερικά. Για όσους εμβαθύνουν στο θέμα ,τα τσοκς μετρήθηκαν με παχύμετρο και έδωσαν τις πιο κάτω μετρήσεις. 5*(κυλινδρος)=18,56 , 4*=18,20 , 3*=18,07, 2*=17,93 και 1*=17,50. Επίσης θέλω να επεξηγήσω μια δυο λέξεις από το κείμενο για να μην υπάρξει καμία παρανόηση. Στο πίνακα η φράση “ Άνοιγμα κύκλου κατανομής “ αναφερόμαστε στη διάμετρο του κύκλου που ανοίγουν τα σκάγια ενός τσοκαρίσματος σε κάποια απόσταση και ΟΧΙ ο κύκλος των 76εκ που μετρούμε την συγκέντρωση. Τα αποτελέσματα της δοκιμής σε σχέση με το άνοιγμα του κάθε τσοκ σε κάθε απόσταση, σημειώθηκαν σε ένα πίνακα για καλύτερη μελέτη και ο οποίος παρατίθεται. Επίσης να τονίσω ότι ανάλογα με τι φυσίγγια χρησιμοποιώ σε σχέση με τα γραμμάρια της γόμωσης , το νούμερο των σκαγιών, αν χρησιμοποιώ πιστόνι η τάπα αλλά και τις διαμέτρους των τσόκς όπου εταιρείες από εταιρείες διαφέρουν, έστω και μερικά δέκατα του χιλιοστού, μπορούν να μου δώσουν άνοιγμα τουφεκιάς +-10% σε σχέση με το πίνακα. Ακόμη και με αυτές τις διαφορές δεν αλλάζει η εικόνα του πίνακα. Εδώ πρέπει να εξαιρέσουμε τα φυσίγγια διασποράς γιατί ο ρόλος τους είναι διαφορετικώς.
Η πρώτη δοκιμή έγινε στα 15μετρα. Τα αποτελέσματα του ανοίγματος του κύκλου των τσοκ είναι πέραν από εμφανές υπέρ των ανοικτών τσοκ και κατά συνέπεια η μεγαλύτερη πιθανότητα που μου δίνουν τα ανοικτά τσοκ για επιτυχία. Θα ήθελα να επισημάνω εδώ , το διπλάσιο άνοιγμα της κατανομής ενός κυλίνδρου σε σχέση με το 1* και φυσικά τις υπερδιπλάσιες πιθανότητες για κάρπωση αλλά και το πλεονέκτημα που μου δίνει, να με “συγχωρεί” όταν κάνω περισσότερο σκοπευτικό λάθος και να μου δίνει το θήραμα ,σε αντίθεση με το 1* που δεν μου επιτρέπει καθόλου σκοπευτικό λάθος σε αυτή τη απόσταση. Επίσης φαίνεται ότι με τα στενά τσοκαρίσματα η πυκνότητα των σκαγιών είναι τόσο πυκνή, που αν τα καταφέρω να κτυπήσω το θήραμα θα είναι τόσο πολύ κατεστραμμένο και γεμάτο σκάγια, που σίγουρα δεν θα τρώγεται!!.
Η δεύτερη δοκιμή έγινε στα25μετρα. Τα αποτελέσματα του ανοίγματος του κύκλου των τσοκ σε αυτή την απόσταση δεν είναι αναλογικά τόσο εμφανής όσο ήταν στα 15 μέτρα. Σίγουρα υπάρχει διαφορά. Αλλά σε πιο λίγο βαθμό. Εδώ να επισημάνουμε ότι πάλι τα ανοικτά τσοκ έχουν μεγαλύτερο πλεονέκτημα λόγο του ανοίγματος της κατανομής, αλλά σε αυτή τη απόσταση αρχίζει και παρουσιάζεται το πρόβλημα χαμηλής πυκνότητας του κύκλου των 76εκ στα ανοικτά τσοκς και κατά συνέπεια κάποιες πιθανότητες διαφυγής του θηράματος. Βλέπετε στο κύλινδρο μόλις και μαζεύεται ο ελάχιστος αριθμός των σκ (130) που είναι ο ελάχιστος για ένα θετικό αποτέλεσμα.
Η Τρίτη δοκιμή εγινε στα 35μ. Για τη δοκιμή αυτή χρησιμοποιήθηκε χαρτόνι 130Χ130 για να μπορέσουμε να καταγράψουμε ολο το κύκλο διασποράς.( Παρόλα αυτά o κύλινδρος δεν “φόρεσε” στο 130Χ130). Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα η αδυναμία των ανοικτών τσοκ 5*-4* ακόμη και 3* να συγκεντρώσουν τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών . Μπορεί να έδωσαν μεγάλο κύκλο κατανομής, αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι αρκετό διότι η πυκνότητα σκαγιών στο κύκλο των 76εκ. που έδωσε ηταν τόσο αραιή που δεν μου δίνει ούτε 50% πιθανότητα κάρπωσης. Είναι εδώ που δημιουργούνται οι περισσότερες αρνητικές εντυπώσεις για κάποια φυσίγγια , γιατί επιχειρήσαμε βολή με ανοικτό τσοκς σε μεγάλες αποστάσεις και το πουλί απλώς έφαγε 1 η 2 σκάγια , έβγαλε μερικά πούπουλα …..και μας αποχαιρέτησε. Και εμείς βλέπουμε το φυσίγγιο και το κατατάσσουμε στα άχρηστα και ούτε θέλουμε να το ξαναδούμε. Σε αντίθεση με τα ανοικτά , τα στενά τσοκς 2* και 1* μου έδωσαν αρκετά καλή πυκνότητα σκαγιών που μου εγγυούνται σχεδόν σίγουρη κάρπωση. Τα αποτελεσματα της δοκιμής φαίνονται στο πίνακα που επισυνάπτεται (Φωτο Νο 1)
Στη φωτογραφία Νο 3, φαίνονται τα ανοίγματα των κατανομών όλων των τσοκαρισμάτων από το 5* μέχρι και το 1* για τις αποστάσεις 15 και 25μ. Εδώ να επισημάνουμε ότι στη απόσταση 15μ οι διαφορές (το ανοιγμα των κατανομών)των ανοικτών τσόκ σε σχέση με των στενών , είναι πολύ πιο έντονες από ότι είναι στα 25μ. Ακόμη με πιο λίγες διαφορές είναι στα 35μ. Αυτό έρχεται να επιβεβαίωση τη θεωρία ότι όσο μεγαλώνει η απόσταση ,τόσο μικραίνουν οι διαφορές ( τρομπέτα και όχι κώνο).΄ Η να το πούμε διαφορετικά τα στενά τσοκαρίσματα απαιτούν μεγαλύτερη ακρίβεια στη σκόπευση για τις κοντινές αποστάσεις ενώ για τις μακρινές ( 35μ) η ακρίβεια αυτή δεν διαφέρει πολύ από αυτή που απαιτείται στα ανοικτά τσοκαρίσματα.
Για τη απόσταση των 35μ δεν θεωρήθηκε λογικό να σχηματιστούν οι κύκλοι ανοίγματος όπως έγινε για τις αποστάσεις 15 και 25μ, διότι οι κατανομές για τα ανοικτα τσοκαρίσματα ήταν όπως ήταν φυσικό, αρκετά αραιές, χωρίς σοβαρές πιθανότητες κάρπωσης και ως εκ τούτου θα ήταν ανούσιο να παρουσιάσουμε ένα μεγάλο κύκλο κατανομής ο οποίος θα είχε πολύ λίγες πιθανότητες κάρπωσης. Στη φωτογραφία τοποθετήθηκε και ένα ομοίωμα φάσας σε πραγματικό μέγεθος για καλύτερη σύγκριση.

Από τα αποτελέσματα της δοκιμής βγαίνει σίγουρα μια καθαρή εικόνα για τη δυνατότητα του κάθε τσόκ και τη σχέση τσοκ και απόσταση , έτσι ο κάθε ένας από εμάς ανάλογα με το είδος του κυνηγίου που κάνει να προσαρμόσει στο όπλο του τα δυο τσόκς που πιστεύει ότι θα του δίνουν περισσότερες πιθανότητες κάρπωσης.
Τελειώνοντας και επί ευκαιρία της έναρξης του κυνηγίου της φάσας και του τρυγονιού το Αύγουστο θέλω να ευχηθώ σε όλους τους κυνηγούς καλά και ασφαλισμένα κυνήγια.
ΛΕΥΚΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
Αντιπρόεδρος Κυνηγετικού Συλλόγου Δροσιά Λάρνακας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Συνεχιζεται.....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ευχαριστούμε Λεύκιε :D :D
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

.....Συνεχεια...και τέλος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ευχαριστούμε Λεύκιε, έχεις ένα π.μ :)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΗΦΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΤΑΤΟ ΛΕΥΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΠΥΡΟ.....ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΙΟΚΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΟΒΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΤΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ....ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΧΤΗΠΑΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ!!!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΟ ΠΩΣ ΛΥΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΤΣΙΟΚΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ....ΟΜΩΣ....ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΜΗΚΟΙ ΚΩΝΩΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΥΛΟΙ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΗΚΟΙ ΚΑΝΝΩΝ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΙΟΚΣ Κ.Λ.Π

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΒΑΣΗ......ΟΜΩΣ.......ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΑΣ,ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΙΟΚΣ ΜΑΣ,ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΜΕ...Η ΠΡΟΤΙΘΕΜΕΘΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..ΛΕΥΚΙΕ ΚΑΙ ΣΠΥΡΟ....ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΑΤΕ ΚΑΙ ΣΠΑΤΑΛΗΣΑΤΕ(ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΗΦΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΤΑΤΟ ΛΕΥΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΠΥΡΟ.....ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΙΟΚΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΟΒΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΤΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ....ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΧΤΗΠΑΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ!!!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΟ ΠΩΣ ΛΥΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΤΣΙΟΚΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ....ΟΜΩΣ....ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΜΗΚΟΙ ΚΩΝΩΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΥΛΟΙ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΗΚΟΙ ΚΑΝΝΩΝ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΙΟΚΣ Κ.Λ.Π

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΒΑΣΗ......ΟΜΩΣ.......ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΑΣ,ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΙΟΚΣ ΜΑΣ,ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΜΕ...Η ΠΡΟΤΙΘΕΜΕΘΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..ΛΕΥΚΙΕ ΚΑΙ ΣΠΥΡΟ....ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΑΤΕ ΚΑΙ ΣΠΑΤΑΛΗΣΑΤΕ(ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!
Σίγουρα Σόλωνα μου, η συγκεκριμένη δοκιμή είναι ενδεικτική και δεν θα συμπεριφέρονται όλα τα όπλα με το ίδιο τρόπο, αλλά σου δίνει μιαν εικόνα στη διαφορά της κατανομής των τσιόκ και αναλόγως το πως κυνηγώ, ποια τσιοκ θα πρέπει να διαλέξω. Το να πηγαίνω στες τζίκλες περπατητό και να έχω βολές μέχρι 25 μ και να βάζω τσιοκ 2-1, πρέπει να είμαι πολύ βλάκας. Το ίδιο συμβαίνει στη φάσσα π.χ όπου οι βολές είναι συνήθως πιο μακρυνές, το να πηγαίνω με ανοικτά τσιοκς πιθανόν να είναι λάθος (εκτός αν τα πιο κλειστά τσιοκς χαλούν τις κατανομές όπως είδαμε με τις ιδιογομώσεις σας). Ο καθένας πρέπει να κάμει τις δοκιμές του να δει τι κατανομές του δίνει το κάθε τσιοκ και μετά να δοκιμάσει τα φυσίγγια που θέλει στο όπλο του.

Πριν να γνωρίσω το Λεύκιο δεν είχα ιδέα που δοκιμές, κατανομές, διατριτικότητα και ξέρω γω, κάθε συνάντηση μαζί του μαθαίνω τζαι κάτι νέο, (όπως π.χ την προηγούμενη φορά έμαθα να μεν βάλλω πολλή γόμμα όταν κολλώ τους στόχους επειδή γυρίζει το χαρτί :lol: :lol: ). Σοβαρά τωρά ο καθένας πρέπει να κάνει τις δοκιμές του, αν δεν μπορεί με χαρτόνι τουλάχιστον στις κίτρινες λαμαρίνες που έχουν τα σκοπευτήρια για να δει το όπλο του. Έχω ένα όπλο παλιό το οποίο κτυπήθηκε από έξω και έχει ένα μικρό πούλωμα από μέσα. Από το κτύπημα οι τουφεκιές επηρεάζουν το πιστονάκι την ώρα που πάει να βγει και καταλήγουν οι τουφεκιές πάνω αριστερά. Αυτό αν δεν το δοκίμαζα δεν θα το ανακάλυπτα και οι βολές θα πηγαίναν στο γάμο του καρακιόζη.

Ο καθένας τις δοκιμές του, εγώ να προτείνω φυσίγγια που με ρωτούν (συναναστρέφομαι με το Λεύκιο τζαι κάποιοι πιστεύουν έγινα ο Β Φάκτορας της φυσιγγιοδοκιμής :lol: :lol: ), αλλά τα φυσίγγια αυτά κάνουν στο όπλο μου ή του Λεύκιου που κάνει τις δοκιμές, μπορεί να μην κάνουν στο όπλο του άλλου, αν δεν κάνουν ο άλλος θα τες φκάλει σκάρτες, άχρηστες τζαι ότι ενιξέρω τι λαλώ και ούτε ο Λεύκιος κ.ο.κ.

Και κάτι άλλο, εξέχασες τον Άριστο που μας εβοήθησε και εκείνος τζίνη την ημέρα. :D
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

spyrosspyrou851 έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΗΦΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΤΑΤΟ ΛΕΥΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΠΥΡΟ.....ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΙΟΚΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΟΒΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΤΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ....ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΧΤΗΠΑΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ!!!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΟ ΠΩΣ ΛΥΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΤΣΙΟΚΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ....ΟΜΩΣ....ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΜΗΚΟΙ ΚΩΝΩΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΥΛΟΙ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΗΚΟΙ ΚΑΝΝΩΝ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΙΟΚΣ Κ.Λ.Π

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΒΑΣΗ......ΟΜΩΣ.......ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΑΣ,ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΙΟΚΣ ΜΑΣ,ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΜΕ...Η ΠΡΟΤΙΘΕΜΕΘΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..ΛΕΥΚΙΕ ΚΑΙ ΣΠΥΡΟ....ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΑΤΕ ΚΑΙ ΣΠΑΤΑΛΗΣΑΤΕ(ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!
Σίγουρα Σόλωνα μου, η συγκεκριμένη δοκιμή είναι ενδεικτική και δεν θα συμπεριφέρονται όλα τα όπλα με το ίδιο τρόπο, αλλά σου δίνει μιαν εικόνα στη διαφορά της κατανομής των τσιόκ και αναλόγως το πως κυνηγώ, ποια τσιοκ θα πρέπει να διαλέξω. Το να πηγαίνω στες τζίκλες περπατητό και να έχω βολές μέχρι 25 μ και να βάζω τσιοκ 2-1, πρέπει να είμαι πολύ βλάκας. Το ίδιο συμβαίνει στη φάσσα π.χ όπου οι βολές είναι συνήθως πιο μακρυνές, το να πηγαίνω με ανοικτά τσιοκς πιθανόν να είναι λάθος (εκτός αν τα πιο κλειστά τσιοκς χαλούν τις κατανομές όπως είδαμε με τις ιδιογομώσεις σας). Ο καθένας πρέπει να κάμει τις δοκιμές του να δει τι κατανομές του δίνει το κάθε τσιοκ και μετά να δοκιμάσει τα φυσίγγια που θέλει στο όπλο του.

Πριν να γνωρίσω το Λεύκιο δεν είχα ιδέα που δοκιμές, κατανομές, διατριτικότητα και ξέρω γω, κάθε συνάντηση μαζί του μαθαίνω τζαι κάτι νέο, (όπως π.χ την προηγούμενη φορά έμαθα να μεν βάλλω πολλή γόμμα όταν κολλώ τους στόχους επειδή γυρίζει το χαρτί :lol: :lol: ). Σοβαρά τωρά ο καθένας πρέπει να κάνει τις δοκιμές του, αν δεν μπορεί με χαρτόνι τουλάχιστον στις κίτρινες λαμαρίνες που έχουν τα σκοπευτήρια για να δει το όπλο του. Έχω ένα όπλο παλιό το οποίο κτυπήθηκε από έξω και έχει ένα μικρό πούλωμα από μέσα. Από το κτύπημα οι τουφεκιές επηρεάζουν το πιστονάκι την ώρα που πάει να βγει και καταλήγουν οι τουφεκιές πάνω αριστερά. Αυτό αν δεν το δοκίμαζα δεν θα το ανακάλυπτα και οι βολές θα πηγαίναν στο γάμο του καρακιόζη.

Ο καθένας τις δοκιμές του, εγώ να προτείνω φυσίγγια που με ρωτούν (συναναστρέφομαι με το Λεύκιο τζαι κάποιοι πιστεύουν έγινα ο Β Φάκτορας της φυσιγγιοδοκιμής :lol: :lol: ), αλλά τα φυσίγγια αυτά κάνουν στο όπλο μου ή του Λεύκιου που κάνει τις δοκιμές, μπορεί να μην κάνουν στο όπλο του άλλου, αν δεν κάνουν ο άλλος θα τες φκάλει σκάρτες, άχρηστες τζαι ότι ενιξέρω τι λαλώ και ούτε ο Λεύκιος κ.ο.κ.

Και κάτι άλλο, εξέχασες τον Άριστο που μας εβοήθησε και εκείνος τζίνη την ημέρα. :D
ΣΠΥΡΟ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ!!!

Υ.Γ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟ...ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΠΑΡΕΥΡΕΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Έχουμε διαφορά στην διατρητηκοτητα όταν αλλάζουμε τσιοκ πχ στα 25 μέτρα ?
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

KATOS MK 10 έγραψε:Έχουμε διαφορά στην διατρητηκοτητα όταν αλλάζουμε τσιοκ πχ στα 25 μέτρα ?
Είμαι με την ιδέα ότι τα κλειστά τσιοκς έχουν και πιο καλή διατριτικότητα. Ας με διορθώσει κάποιος αν έχω λάθος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”