ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

BERETTA 682 ME AΥΛΟ 18.5......ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 409m/s
MIROKU MK 70 ME ΑΥΛΟ 18.8....ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 416m/s
ΦΥΣΙΓΓΙ ΛΑΜΠΡΟ 32.5ΓΡ....8 ΒΟΛΕΣ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

MIROKU MK 70 ME ΑΥΛΟ 18.8....ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 416m/s
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από Sergios »

Χμ...θα μπορούσε να γίνει δοκιμή με όπλα της ίδιας εταιρείας? Λόγω μετάλλων και αυτό θα ήταν ενδιαφέρον.....πες μου Σόλων έριξες 8 ίδια φυσίγγια και είχαν όλα διαφορετικές ταχύτητες?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Sergios έγραψε:Χμ...θα μπορούσε να γίνει δοκιμή με όπλα της ίδιας εταιρείας? Λόγω μετάλλων και αυτό θα ήταν ενδιαφέρον.....πες μου Σόλων έριξες 8 ίδια φυσίγγια και είχαν όλα διαφορετικές ταχύτητες?

ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΕ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΟΥΤΙ....ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 2 ΑΥΛΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΑ 7m/s ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΛΟ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....Π.Χ ΣΤΟ BERETTA...401 ME 425 ΔΙΑΦΟΡΑ 24m/s H ΣΤΟ MIROKU....408 ΜΕ 431 ΔΙΑΦΟΡΑ 23m/s!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Με λίγα λόγια φίλε Σόλωνα ,ο φίλος και μέλος του φόρουμ που ανάφερες σε πιο παλιό post o οποίος απογοητεύτηκε,
και μάλιστα πούλησε και το όπλο λόγο των μειωμένων ταχυτήτων που αποκάλυψε το τεστ που εγινε τότε , έκανε λάθος μετρήσεις η ήταν το συγκεκριμένο όπλο που έβγαζε μειωμένες ταχύτητες της τάξεως των 20 μέτρων ?
Open mind for a different view.
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από savvis25 »

Kύριε Σόλωνα καταρχάς ευχαριστούμε πολύ που δημοσιεύετε τα αποτελέσματα των δοκιμών σας.
Έχω να κάνω μια εμπειρική παρατήρηση αφού έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με θέματα στατιστικής τα τελευταία χρόνια λόγω σπουδών. Την πιο υψηλή αλλά και την πιο χαμηλή τιμή πρέπει να τις εξαιρέσετε από των υπολογισμό του τελικού μέσου όρου(δηλ να προσθέσετε τα αποτελέσματα των 6 φυσσιγγίων και όχι των 8).
ΔΗΛΑΔΗ Στη δοκιμή με αυλούς 18,8 πρέπει να εξαιρεθούν οι τιμές 431 και 408. Και ο τελικός μέσος όρος βγαίνει 415 m/s!!!!! :D
Στον αυλό 18,5 ο τελικός μέσος όρος είναι 408,5m/s.
Υ.Γ. ΝΑ βοηθήσω θέλω, ή πιο σωστά να τελειοποιήσω τα αποτελέσματα τις πάρα πολύ καλής μεθόδου που ακολούθησες.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Athos 1978 έγραψε:Με λίγα λόγια φίλε Σόλωνα ,ο φίλος και μέλος του φόρουμ που ανάφερες σε πιο παλιό post o οποίος απογοητεύτηκε,
και μάλιστα πούλησε και το όπλο λόγο των μειωμένων ταχυτήτων που αποκάλυψε το τεστ που εγινε τότε , έκανε λάθος μετρήσεις η ήταν το συγκεκριμένο όπλο που έβγαζε μειωμένες ταχύτητες της τάξεως των 20 μέτρων ?
ΟΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΑΘΩ....ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΛΙΓΟ ΠΑΝΩ ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

ΑΣ ΑΣΧΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ'' ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ 400-405-410 :D

ΣΑΒΒΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 18.5...408.5 ΜΕ 18.8...415,Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΥΧΑΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΗ Η ΙΔΙΑ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από savvis25 »

Απλά σου υπέδειξα την επίσημη οδό που όντως τυχαίνει να είναι ίδια στην περίπτωση σου. Άρα πολύ μικρό στατιστικό σφάλμα(αυτό ωφείλετε στο ότι χρησιμοποίησες μεγάλο δείγμα=πολλά φυσσίγια).
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από nature »

Όχι φίλε μου (Σάββας), μεθοδολογικά είναι λάθος αυτό που λες αφού δεν μιλάμε για ακραίες τιμές (outliers).
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ....18.5 VS 18.8

Δημοσίευση από savvis25 »

Στην περίπτωση μας οι 2 ακραίες τιμές (κυρίως στον αυλό 18,8 )παρουσιάζουν σημαντική απόκλιση από τις υπόλοιπες τιμές. Και επειδή γνωρίζουμε ότι στο συγκεκριμένο πείραμα παρεμβάλλονται αρκετοί παράγοντες(περιβαλλοντικοί και άλλοι)που θα μπορούσαν να δώσουν κάποιο σφάλμα(σημαντική απόκλιση) θα ήταν φρόνιμο να τις εξαιρέσουμε. Εγώ εμπειρικά αυτό διδάκτικα(συμφωνούσε και ο καθηγητής μου)!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”