ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Επειδή κάποιοι ισχυρίζονται ότι ο διευρυμένος αυλός υστερεί σε ταχύτητες και το αποδεικνύουν με λόγια πχ είπε μου το κάποιος που έκανε δοκιμές η το διάβασα από κάπου, αλλά στην ουσία δεν το διαπίστωσαν ποτέ με τα μάτια τους , τράβηξα αυτό το μικρό video σήμερα .

Ο διευρυμένος αυλός υπερτερεί πάντα έστω πολύ η λίγο , η σημερινή δοκιμή έγινε στο ολυμπιακό σκοπευτήριο Λευκωσίας και επέλεξα εργοστασιακά φυσίγγια από το ίδιο κουτί έως 32γρ .
Να σημειωθεί ότι στης δεκάδες δοκιμές που έκανα με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΠΛΑ ο διευρυμένος αυλός υπερτερούσε πάντα σε ταχύτητες από τον συμβατικό και ακόμα περισσότερο όταν τα φυσίγγια ήταν ισχυρές γομώσεις.


όπλα δοκιμής

browning b725 30'' 18,8 αυλός τσιοκ 3 άστρα
beretta 686 30" 18,4 αυλός τσιοκ 3 άστρα

φυσίγγια δοκιμής

lambro classic 32 GR / VICTORY MIRAGE 30GR / VICTORY EUROPA 30 GR


Open mind for a different view.
dimitris savva

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από dimitris savva »

Περκει να εχει ατομα που να λενε το αντιθετο
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

εν πιστεύκω ρε Άθω εγώ, περιπαίζεται μας! :D ο Άντρος τσιαμέ εν ο υπεύθυνος του βλητικού σταθμού?? :lol: :lol:
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από master »

Μπράβο ρε Άθω, πέτους τα τζιαι έφκαλε η γλώσσα μου μαλλιά. Εξαιρετικό video,μπράβο και πάλι!!!
Έτσι για να ξεχωρίζουν τα αποδεδειγμένα από τις κουβέντες του καφενέ.
Διερωτούμε τι έχουν να πουν όσοι είχαν την αντίθετη άποψη. Και μην μου πείτε ότι είναι άλλη μάρκα τα δύο όπλα.

Υ.Γ. Τζιείνος ο Ανδρέας έμεινε πάστην καρέκλα, να σηκωστεί να βοηθήσει λίο.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από kypros »

Μπραβο αθω ωραιο καθαρο βιντεο. Απλα καλο ειναι να.σημειωσουμε οτι δεν εχουμε αποδειξη οτι αυτο οφειλεται μονο στην.διαφορα αυλων. Ισως οφειλεται και στις υπολοιπες φιαφορες της καννης οπως πχ η διαφορα των κονων προσαρμογης και ισως η διαφορα του μηκους της καννης αφου στο 1,5 μετρων οι δυο ιντζες διαφορα μπορει να επιρεαζουν την αρχικη ταχυτητα ( το ενα οπλο ηταν 28 και το αλλο 30 αν δεν καμνω λαθος). Αρα ισως υπαρχουν και αλλοι παραγοντες...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εμενα εν μου αρεσε! Επρεπε να μιλα καλαμαρας!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Athos 1978 »

kypros έγραψε:Μπραβο αθω ωραιο καθαρο βιντεο. Απλα καλο ειναι να.σημειωσουμε οτι δεν εχουμε αποδειξη οτι αυτο οφειλεται μονο στην.διαφορα αυλων. Ισως οφειλεται και στις υπολοιπες φιαφορες της καννης οπως πχ η διαφορα των κονων προσαρμογης και ισως η διαφορα του μηκους της καννης αφου στο 1,5 μετρων οι δυο ιντζες διαφορα μπορει να επιρεαζουν την αρχικη ταχυτητα ( το ενα οπλο ηταν 28 και το αλλο 30 αν δεν καμνω λαθος). Αρα ισως υπαρχουν και αλλοι παραγοντες...
Κύπρο μου όπως και στο αρχικό post που έκανα έγραψα καθαρά το μήκος της κάννης και το τσιοκ που χρησιμοποιήθηκε η κάννες ήταν και η δυο 30" και το τσιοκ 3 άστρα .
Όσο για το μήκος της κάννης να σε διαβεβαιώσω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο στην ταχύτητα γιατί το έχω δοκιμασμένο με το miroku 18,7 που έχω που είναι 28" με άλλα όπλα 18,3-18,4 30" και τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια .
Φίλε ο σκοπός της δοκιμής δεν ήταν να αποδείξω ότι κανονικός αυλός υστερεί, ξέρεις ότι τα beretta μου ειναι με κανονικούς αυλούς και τα λατρεύω, σκοπός ήταν να αποδείξω ότι στη Κύπρο που ζούμε η κουβέντα του καφενέ και η λαφαζανια πάει σύννεφο .
Τώρα για το μακρύ κώνο τι να σου πω ? , φέρε ένα με κοντό κώνο να δοκιμάσουμε εγώ δεν έχω .
Open mind for a different view.
andreas78

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από andreas78 »

Παρότι θα προτιμούσα μια καλαμαρού να υποδεικνύει τα φυσιγγια και τις ταχύτητες, σαν τις αεροσυνοδους ενα πράγμα. ...αλλά με πιο λίγα ρούχα. ..!!!
Εν τούτοις, η παρούσα δοκιμή είναι βασισμένη πάνω στην λογική. Ο διευρυμενος έχει μεγαλύτερο χώρο εκτόνωσης των πιέσεων, που δίνουν αβιαστες ταχύτητες με λιγότερες παραμορφωσεις αρα και καλύτερες ταχύτητες. !!!
Χωρίς να γνωρίζω τους κωνους των όπλων που δοκιμάστηκαν, ο διευρυμενος έστω και στο ελάχιστο, υπερτερεί σε ταχύτητα έναντι του στενοτερου, είναι αποτέλεσμα της λογικής.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Athos 1978 έγραψε:Επειδή κάποιοι ισχυρίζονται ότι ο διευρυμένος αυλός υστερεί σε ταχύτητες και το αποδεικνύουν με λόγια πχ είπε μου το κάποιος που έκανε δοκιμές η το διάβασα από κάπου, αλλά στην ουσία δεν το διαπίστωσαν ποτέ με τα μάτια τους , τράβηξα αυτό το μικρό video σήμερα .

Ο διευρυμένος αυλός υπερτερεί πάντα έστω πολύ η λίγο , η σημερινή δοκιμή έγινε στο ολυμπιακό σκοπευτήριο Λευκωσίας και επέλεξα εργοστασιακά φυσίγγια από το ίδιο κουτί έως 32γρ .
Να σημειωθεί ότι στης δεκάδες δοκιμές που έκανα με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΠΛΑ ο διευρυμένος αυλός υπερτερούσε πάντα σε ταχύτητες από τον συμβατικό και ακόμα περισσότερο όταν τα φυσίγγια ήταν ισχυρές γομώσεις.


όπλα δοκιμής

browning b725 30'' 18,8 αυλός τσιοκ 3 άστρα
beretta 686 30" 18,4 αυλός τσιοκ 3 άστρα

φυσίγγια δοκιμής

lambro classic 32 GR / VICTORY MIRAGE 30GR / VICTORY EUROPA 30 GR



ΑΘΩ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΛΗΘΙΝΟ!Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΑΜΕΛΗΤΕΑ ΟΝΤΩΣ ΑΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΔΙΑ ΣΕ ΜΕΤΡΑ!

18.4.........18.8

401..........403
405..........412
390..........396

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΟΥΜΕ ΑΝΕΤΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΤΑ 25 ΦΥΣΙΓΓΙΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟ ΤΑΧΟΓΡΑΦΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΤΕ 10 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ 10 ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 5 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ!

ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ....ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ 1 ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ,ΜΑΣ ΕΒΓΑΛΑ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΟ BROWNING ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ?

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΦΔΑΛΜΟΦΑΝΕΣ....ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΑΝ ΡΙΧΝΑΜΕ ΜΕ 5 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ 1 ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ....Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΜΕ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ(ΛΟΓΟ ΚΡΙΣΗΣ :D ) ΑΛΛΑ 5 ΦΥΣΙΙΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 1!!!

ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΘΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ!

ΘΑ ΤΟ ΠΡΑΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ :P
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
andreas78

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε Σόλων, ασχέτως της ελάχιστης διαφοράς αυτά είναι τα δεδομένα. Διαφορετικές ταχύτητες μπορούν να έχουν περαν των φυσιγγιων απο το ίδιο πακέτο, και τα διαφορετικά τσοκς, τα διαφορετικά μήκη, οι διαφορετικοί αυλοί κ.α.
Λογικό να βγαίναν καλύτερα συμπεράσματα με περισσότερες βολές, αλλά το αποτέλεσμα θα ηταν το ίδιο, στην χειρότερη των περιπτώσεων να ήταν οριακά ίδια, αλλά στο γενικό σύνολο ο διευρυμενος θα είχε πάλι το πάνω χέρι.
"Άνεση", κίνησης. ..έχει ο διευρυμενος έναντι του στενοτερου. Χωρίς αυτά που λέω να σνομπάρουν τους κανονικούς αυλους, διότι στο τέλος αυτά που λέμε δεν παίζουν και τόσο σημαντικό ρόλο στο θεμα καρπωση θηραματος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”