ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

dimitris savva

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από dimitris savva »

εγω ειχα το browning 325 με αυλους 18,8 . ηταν ενα απο τα καλυτερα οπλα που περασε απο τα χερια μου.μετα
αγορασα το renato campa daytona και ξερετε με τι μεταλλα ειναι φτιαγμενο το 325 ηταν πιο αποτελεσματικο.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από kypros »

Sergios έγραψε:
Athos 1978 έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Εγω θα ηθελα να δω και μια δοκιμη με Browning απο τα πρωτα με διευρυμενο αυλο.

Οι κουβεντες του καφενε δεν τελειωνουν και δυστυχως οι παραπανω λεγονται απο ατομα που ειναι μεσα στα πραματα και κυνηγοπατερες.

Φιλε Κυπρο οσο αφορα το σκοτωμα εγω νομιζω το τσιοκ και η κατανομη που βγαζει πεζει το μεγαλυτερο ρολο.
Στέφανε νομίζω έχει ο Κύπρος τέτοιο όπλο θα ήταν καλό να το δοκιμάσουμε και εγώ έχω αυτή την απορία
Ατε που θα κάμετε δοκιμές πέτε μου και εμένα να φέρω κι εγώ το δικό μου να το δοκιμάσω απλός για προσωπικές δοκιμές...
Ναι εχω αθω, βραουνινγκ με διυριμενο αυλο αλλο με τον απλο κωνο. Να το φερω αν θελεις.

Τωρα οσο αφορα τα σκοεπυτικα, δεν ειναι ολα, αλλα εχει καποια τα οποια κατι γινεται καινδεν σκοτωνουν ακαριεα...συμπερασμα μεσα απο πολλες εμπειρεις
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Athos 1978 »

dimitris savva έγραψε:εγω ειχα το browning 325 με αυλους 18,8 . ηταν ενα απο τα καλυτερα οπλα που περασε απο τα χερια μου.μετα
αγορασα το renato campa daytona και ξερετε με τι μεταλλα ειναι φτιαγμενο το 325 ηταν πιο αποτελεσματικο.
Ατε Κ Δημήτρη μιας τζε μπήκες στην κουβέντα βάλε το χέρι στην καρδία τζε πε την αλήθεια το DT 10 σου σκοτώνει η όχι ? :D
Open mind for a different view.
dimitris savva

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από dimitris savva »

να σου πω την αληθεια αμαν εν πολλες οι τσικλες και βιαζουμε να τις παιξω πεφτει και καμια κουτσοφτερη :lol:
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Athos 1978 »

dimitris savva έγραψε:να σου πω την αληθεια αμαν εν πολλες οι τσικλες και βιαζουμε να τις παιξω πεφτει και καμια κουτσοφτερη :lol:
:lol: :lol: :lol:
Open mind for a different view.
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από master »

Καλημέρα παίδες.
Τί εννοείται τα browning τα παλιά και τα νέα δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή τότε μετρούσαν τους αυλούς διαφορετικά από τώρα. Φυσικά και όχι, το 18.8mm πριν 20 χρόνια είναι το ίδιο με το 18.8mm το τωρινό. Τώρα αν εννοείται την κατασκευή της κάννης, τις θαλάμες, τον κώνο, τα τσιοκς και ότι άλλο πιθανό να επηρεάζει το δέχομαι.
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

master έγραψε:Καλημέρα παίδες.
Τί εννοείται τα browning τα παλιά και τα νέα δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή τότε μετρούσαν τους αυλούς διαφορετικά από τώρα. Φυσικά και όχι, το 18.8mm πριν 20 χρόνια είναι το ίδιο με το 18.8mm το τωρινό. Τώρα αν εννοείται την κατασκευή της κάννης, τις θαλάμες, τον κώνο, τα τσιοκς και ότι άλλο πιθανό να επηρεάζει το δέχομαι.
Η παλιά κάννη της browning με διευρυμένο αυλό έχει μικρό κώνο. Η νέα κάννη επίσης με διευρυμένο αυλό έχει μεγάλο κώνο (vectro pro), αυτό εννοεί πιο πάνω...
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από master »

Δηλαδή για να καταλάβω εγώ ο αδαής. Σήμερα συμπεριλάβαμε και τον κώνο στο θέμα ταχύτητας του φυσιγγίου?
Α ρε Κύπρος, όλα θα τα ανακαλύψεις "πρώτη" όταν οι υπόλοιποι κοιμούνται. Προς θεού δεν ειρωνεύομαι την προσπάθεια του Άθω, αντιθέτως τον συγχαίρω.
Θα ήταν μεγάλο ατόπημα για τους μεγάλους αυτούς κατασκευαστές όπλων(browning,beretta) να βγάζουν καινούργια όπλα τα οποία θα είχαν πρόβλημα με απώλεια ταχύτητας.
Ετσι για να ξεκαθαρίζω την θέση μου, ούτε ο αυλός αλλά ούτε ο κώνος επηρεάζουν απαραίτητα την ταχύτητα μιάς κάννης αλλά η όλη κατασκευή της.
Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω οπως ειπα θα ηθελα να δω τι διαφορες εχει η παλια καννη Βrowning 18.8 με τη νεα 18.7 και πιο μακρυ κωνο.

Ειναι και οι 2 διευρυμενοι. Kαποιος λογος ομως υπαρχει στο να καμει αυτη την αλλαγη η Browning.


Επισης για να μεν παραξηγουμαστε και να παρασυρουμε και τους πιο νεους κυνηγους.

ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΤΕ ΚΡΑΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΥΛΟ ΕΙΤΕ ΚΡΑΤΑ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ.

Και με τους 2 εχεις επιτυχιες στο κυνηγι οπως και στο σκοπευτηριο. Αυτη η διαφορα της ταχυτητα πεζει παρα πολυ μικρο ρολο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
andreas78

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από andreas78 »

master έγραψε:Δηλαδή για να καταλάβω εγώ ο αδαής. Σήμερα συμπεριλάβαμε και τον κώνο στο θέμα ταχύτητας του φυσιγγίου?
Α ρε Κύπρος, όλα θα τα ανακαλύψεις "πρώτη" όταν οι υπόλοιποι κοιμούνται. Προς θεού δεν ειρωνεύομαι την προσπάθεια του Άθω, αντιθέτως τον συγχαίρω.
Θα ήταν μεγάλο ατόπημα για τους μεγάλους αυτούς κατασκευαστές όπλων(browning,beretta) να βγάζουν καινούργια όπλα τα οποία θα είχαν πρόβλημα με απώλεια ταχύτητας.
Ετσι για να ξεκαθαρίζω την θέση μου, ούτε ο αυλός αλλά ούτε ο κώνος επηρεάζουν απαραίτητα την ταχύτητα μιάς κάννης αλλά η όλη κατασκευή της.
Φιλικά.
Καλημέρα παίδες,
Αν και είμαι απο τους λίγους στο παρόν φόρουμ, που υποστηρίζουν οτι αυτα τα αποτελέσματα ειναι πολύ αμελητέα. Εντουτις οτιδήποτε μεταβάλλει τα εσωτερικά βλητικα αποτελεσματα (internal ballistics), μπορεί να μεταβάλει και τα εξωτερικά (external ballistics).
Αυτά μπορεί να είναι, κώνοι, αυλοί, μηκος κάννης, εσωτερική κατασκευή καννης απο τον αυλό μέχρι την προσαρμογή του τσοκ, τα μέταλλα της καννης, τα τσοκς. Όλα αυτά μπορούν να μεταβαλουν τα εξωτερικά βλητικα αποτελεσματα.
Η καρπωση όμως φεν εξαρτάται απο αυτά. .!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”