ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreas78 έγραψε:Φίλε Σόλων, ασχέτως της ελάχιστης διαφοράς αυτά είναι τα δεδομένα. Διαφορετικές ταχύτητες μπορούν να έχουν περαν των φυσιγγιων απο το ίδιο πακέτο, και τα διαφορετικά τσοκς, τα διαφορετικά μήκη, οι διαφορετικοί αυλοί κ.α.
Λογικό να βγαίναν καλύτερα συμπεράσματα με περισσότερες βολές, αλλά το αποτέλεσμα θα ηταν το ίδιο, στην χειρότερη των περιπτώσεων να ήταν οριακά ίδια, αλλά στο γενικό σύνολο ο διευρυμενος θα είχε πάλι το πάνω χέρι.
"Άνεση", κίνησης. ..έχει ο διευρυμενος έναντι του στενοτερου. Χωρίς αυτά που λέω να σνομπάρουν τους κανονικούς αυλους, διότι στο τέλος αυτά που λέμε δεν παίζουν και τόσο σημαντικό ρόλο στο θεμα καρπωση θηραματος.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΝΔΡΕΑ....ΛΙΓΟ ΠΑΝΩ,ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΜΑΣ,ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από kypros »

Αθω σορρυ δεν ειδα οτι ηταν και τα δυο τριανταρια.
Τωρα το πειραμα που εγινε ειναι εκει και για μενα ειναι λογικο να ειναι αληθεια οτι ο διευρριμενος δινει καλυτερη ταχυτητα λογο ισως του λογου που ειπε ο αντρεας πιο πανω.

Το ερωτημα ομως ειναι κατα ποσοσν η διαφορα στον αυλο μπορει να εχει βλητικη διαφορα στο κυνηγι. Και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο αυλος απο μονος του χωρις αλλους παραγοντες δεν προσφερει ουσιαστικες διαφορες στη βλητικη.

Εντουτις ειναι πολυ συχνο φενομενο να ακους κατοχους καθαρα σκοπευτικων οπλων οπως τα βεραττα 682 και dt10 η και βραουνινγκ χς να λενε οτι τα οπλα τους αυτα δεν σκοτωνουν οσος καλα οσο τα κυνηγιετικα τους οπλα και εχουν πολλα πληγωμενα και ζωντανα θηραματα. Αυτο το λειε πολυ μεγαλο ποσοστο κατοχων αυτων των οπλων αρα μαλλον ισχυει.

Προσπαθοντας να το εξηγησουν ολοι λενε φταιει ο αυλος. Αυτο ειναι μονο μια διαφορα. Μαλλον για μενα ο λογος ειναι ολοκληρη η δομη της καννης και τα κραματα των μετταλων που δημιουργουν αυτες τις διαφορες και οχι ο αυλος. Πχ. Δεν ειναι τυχεο που τα μετταλλα bohler ειχαν ονομα οτι σκοτωνουν. Ειναι πολυ πιθανον να ειναι το ιδος των μεταλλων που μπενει στα καθαρα σκοπευτηκα οπλα, η σε καποια απο αυτα που κανει την διαφορα στο σκοτωμα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Savvas »

Συγχαρητήρια για την δοκιμή φίλε Άθω, αν και η λαφαζανιά στη χώρα μας δεν θέλει ιδιαίτερο κόπο για να τεκμηριωθεί, το έχουμε στο dna μας βλέπεις.

Ένα σημείο που ίσως να ανέβαζε τον επαγγελματισμό παρόμοιων δοκιμών κατά την άποψη μου είναι η σταθερότητα των όπλων. Με βάση την δική μου λογική, έστω και η ελάχιστη διαφορά του στομίου της κάννης από το μηχάνημα στατιστικώς ίσως να είναι αρκετά σημαντική.

Όπως και να έχει τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης δοκιμής έχουν τη δική τους σημασία.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Savvas »

Συγχαρητήρια για την δοκιμή φίλε Άθω, αν και η λαφαζανιά στη χώρα μας δεν θέλει ιδιαίτερο κόπο για να τεκμηριωθεί, το έχουμε στο dna μας βλέπεις.

Ένα σημείο που ίσως να ανέβαζε τον επαγγελματισμό παρόμοιων δοκιμών κατά την άποψη μου είναι η σταθερότητα των όπλων. Με βάση την δική μου λογική, έστω και η ελάχιστη διαφορά του στομίου της κάννης από το μηχάνημα στατιστικώς ίσως να είναι αρκετά σημαντική.

Όπως και να έχει τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης δοκιμής έχουν τη δική τους σημασία.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Athos 1978 »

kypros έγραψε:Αθω σορρυ δεν ειδα οτι ηταν και τα δυο τριανταρια.
Τωρα το πειραμα που εγινε ειναι εκει και για μενα ειναι λογικο να ειναι αληθεια οτι ο διευρριμενος δινει καλυτερη ταχυτητα λογο ισως του λογου που ειπε ο αντρεας πιο πανω.

Το ερωτημα ομως ειναι κατα ποσοσν η διαφορα στον αυλο μπορει να εχει βλητικη διαφορα στο κυνηγι. Και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο αυλος απο μονος του χωρις αλλους παραγοντες δεν προσφερει ουσιαστικες διαφορες στη βλητικη.

Εντουτις ειναι πολυ συχνο φενομενο να ακους κατοχους καθαρα σκοπευτικων οπλων οπως τα βεραττα 682 και dt10 η και βραουνινγκ χς να λενε οτι τα οπλα τους αυτα δεν σκοτωνουν οσος καλα οσο τα κυνηγιετικα τους οπλα και εχουν πολλα πληγωμενα και ζωντανα θηραματα. Αυτο το λειε πολυ μεγαλο ποσοστο κατοχων αυτων των οπλων αρα μαλλον ισχυει.

Προσπαθοντας να το εξηγησουν ολοι λενε φταιει ο αυλος. Αυτο ειναι μονο μια διαφορα. Μαλλον για μενα ο λογος ειναι ολοκληρη η δομη της καννης και τα κραματα των μετταλων που δημιουργουν αυτες τις διαφορες και οχι ο αυλος. Πχ. Δεν ειναι τυχεο που τα μετταλλα bohler ειχαν ονομα οτι σκοτωνουν. Ειναι πολυ πιθανον να ειναι το ιδος των μεταλλων που μπενει στα καθαρα σκοπευτηκα οπλα, η σε καποια απο αυτα που κανει την διαφορα στο σκοτωμα

Κύπρο νομίζω χάσαμε το point της δοκιμής , εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρμαχος του διευρυμένου αυλού ούτε πουλώ όπλα ούτε συμφέρον έχω να προωθήσω συγκεκριμένη μάρκα .
Η δοκιμή έγινε για τον λόγο ότι κάποιοι από το forum και από τους χώρους που εσύ και εγώ συχνάζουμε λένε ότι ο διευρυμένος αυλός υστερεί σε ταχύτητες ότι παίζουν τα πιστονακια μέσα τζε χάνουν πιέσεις , δεν έχουν δύναμη στο στόχο και διάφορες άλλες μαλακίες .
Τους αποδεικνύεις ότι δεν υστερούν αλλά το αντίθετο υπερτερούν και κάτι λίγο σου λένε κάνουν overkiling ε, για το όνομα του θεού .
Όσο αφορά τα σκοπευτικά όπλα και τα μέταλλα τους νομίζω ότι συρνεις οφκερες να πιάσεις γαμάτες εσύ πρέπει να απαντήσεις αυτό το ερώτημα που πέρασαν από τα χέρια σου όλα αυτά τα όπλα που ανάφερες :D
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Sergios »

Πολύ διαφωτιστικό πείραμα....άρα έχουμε τους 18.8 πιό ταχύς και τους 18.4 να δίνουν μεγαλύτερες συγκεντρώσεις....άρα να αφήκουμε τα όπλα στην ησυχία τους και να ασχοληθούμε παραπάνω με τα φυσίγγια γιατί διαλέγοντας το σωστό φυσίγγιο εύκολα μπόρει τα χαρακτηριστικά του ενός να υπερτερίσουν του άλλου μόνο με την αλλαγή φυσιγγίου....μπράβο σας για το πείραμα Άθω... :idea: :idea:

θα ήταν ενδιαφέρον να κάνουμε ακόμα ένα θέμα στο περιοδικό με τις δοκιμές όλων μας να το έχουμε σαν κατάλογο επιλογής φυσιγγίων με τα χαρακτηριστικά : Όπλο - Αυλός - Τσόκ - Φυσίγγιο - Απόσταση βολής - Καιρικές Συνθήκες - Συγκέντρωση στο στόχο.....τι λέτε? :!: :?:
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω θα ηθελα να δω και μια δοκιμη με Browning απο τα πρωτα με διευρυμενο αυλο.

Οι κουβεντες του καφενε δεν τελειωνουν και δυστυχως οι παραπανω λεγονται απο ατομα που ειναι μεσα στα πραματα και κυνηγοπατερες.

Φιλε Κυπρο οσο αφορα το σκοτωμα εγω νομιζω το τσιοκ και η κατανομη που βγαζει πεζει το μεγαλυτερο ρολο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από giorgos80 »

για τους αγγλομαθεις ποστ απο ιντερνετικο φορουμ
What is back boring?
Back boring is the machining process of reaming or boring.
Back Bored.
A back bored shotgun barrel simply means that the bore has been altered to a larger inside diameter. Backboring of any imparticular gauge does; beyond any doubt, add to more wider center mass and will help reduce the length of shot strings in shotguns and when done within reason it does not decrease the velocity of the load. The reason that it does not decrease the velocity is todays plastic wads will expand a great deal to seal the bore of the shotgun and not allow gas to escape around the wad. NO gas leak, NO velocity lost!
Back boring means less choke constriction.
As you open up the bore of a shotgun it takes less choke constriction to still get the same pattern as one with a standard bore. This is a big bonus to all that love to shoot trap and other sporting clay games because this puts more pellets into the center mass of the shot string and over all shortens the shot string reducing the time frame from first pellet strike to the last.
Choke constriction can be measured somewhat in thousands of an inch plus or minus from the bore diameter to a designated choke size such as 12 gauge bore.729 full-.035 constriction, modified-.019 or imp.cylinder-.009.
Open up the bore then you open up the choke for the same choke result.
To study and understand more about shotgun bores.
Gun Digest Book of Shotgun Gunsmithing By Ralph T. Walker.
If you do decide to do this.
Make sure you send your barrel to someone that is experienced with this procedure and their level of finish work is excellent. This is by no means an easy process to get right. Back boring can have a second advantage also if there are defects in the bore of your shotgun then back boring will most likely remove the defect.
Shotgun Bore Effects - Back bored barrel:
Why How?
(1) Will back boring increase velocity? Yes
A back bored barrel will increase velocity in a 12 gauge reliably up to .740 diameter. All wads will expand to seal the bore up to .740 diameter. The reason you have increases in velocity is that you are changing the volume of the interior of the bore which changes the expansion ratio for the powder being burned. All of this works with the corelation of barrel length but by decreasing the resistance of the bigger bore you will get an increase in velocity.
(2) Will back boring shorten shotstrings? Yes
A shorter shotstring will occur for the simple reason there is more center mass because of the larger bore diameter.

__________________________________________________ _____________
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgos80 την 11 Μάιος 2014, 21:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Breda Pegaso έγραψε:Εγω θα ηθελα να δω και μια δοκιμη με Browning απο τα πρωτα με διευρυμενο αυλο.

Οι κουβεντες του καφενε δεν τελειωνουν και δυστυχως οι παραπανω λεγονται απο ατομα που ειναι μεσα στα πραματα και κυνηγοπατερες.

Φιλε Κυπρο οσο αφορα το σκοτωμα εγω νομιζω το τσιοκ και η κατανομη που βγαζει πεζει το μεγαλυτερο ρολο.
Στέφανε νομίζω έχει ο Κύπρος τέτοιο όπλο θα ήταν καλό να το δοκιμάσουμε και εγώ έχω αυτή την απορία
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΛΟΥΣ 18.4 VS 18.8

Δημοσίευση από Sergios »

Athos 1978 έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Εγω θα ηθελα να δω και μια δοκιμη με Browning απο τα πρωτα με διευρυμενο αυλο.

Οι κουβεντες του καφενε δεν τελειωνουν και δυστυχως οι παραπανω λεγονται απο ατομα που ειναι μεσα στα πραματα και κυνηγοπατερες.

Φιλε Κυπρο οσο αφορα το σκοτωμα εγω νομιζω το τσιοκ και η κατανομη που βγαζει πεζει το μεγαλυτερο ρολο.
Στέφανε νομίζω έχει ο Κύπρος τέτοιο όπλο θα ήταν καλό να το δοκιμάσουμε και εγώ έχω αυτή την απορία
Ατε που θα κάμετε δοκιμές πέτε μου και εμένα να φέρω κι εγώ το δικό μου να το δοκιμάσω απλός για προσωπικές δοκιμές...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”