Διαδικασια για OIL FINISH

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HarrisAce
Full Member
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 22:30

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από HarrisAce »

Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από Pathfinder »

ευχαριστω
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Τα υλικα αγοραστηκαν...ορεξη πολλη...εκαμα το δοκιμαστικο μου σε ενα αλλο κοντακκι και επεται η συνεχεια...εφκηκε ο κ...ς μου να φκαλω την εργοστασιακη μπογια αλλα νομιζω θα μου αρεσει το τελικο προιον ;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από mouzouris »

Εκτός από τις ψάθες του όπλου να προσέξεις τις εφαρμογές του κοντακιού και του παρακόντακου.
Πολλές φορές άθελα μας κατά το τρήψιμο τρώμε το ξύλο περισσότερο από το κανονικό και μετά φένετε άσχημο.
Προσέξε επίσης να διατηρήσεις τις γωνιές των εφαρμογών μεταξύ ξήλου και μετάλλου.
Όλα τα άλλα διορθώνονται αν κάτι δεν πάει καλά, τα πιο πάνω όχι ! :)
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από Pathfinder »

mouzouris έγραψε:Εκτός από τις ψάθες του όπλου να προσέξεις τις εφαρμογές του κοντακιού και του παρακόντακου.
Πολλές φορές άθελα μας κατά το τρήψιμο τρώμε το ξύλο περισσότερο από το κανονικό και μετά φένετε άσχημο.
Προσέξε επίσης να διατηρήσεις τις γωνιές των εφαρμογών μεταξύ ξήλου και μετάλλου.
Όλα τα άλλα διορθώνονται αν κάτι δεν πάει καλά, τα πιο πάνω όχι ! :)
Φιλε Μουζουρη νομιζω ημουν αρκετα προσεχτικος οσον αφορα αυτα που αναφερες αλλα ποτε δεν ξερεις..θα δειξει η συναρμολογηση.αυριο μου μενει να καθαρισω γις ψαθες απο το βερνικι και τις σκονες και μετα παει για χρωματισμα και λαδωμα η ενα απο τα 2.εκανα το κομματι του ρυθμιζομενου κοντακιου και με τα 2 στις ακρες και το αφησα να στεγνωσει μεχρι αυριο και θα αποφασισω.το λαδι εντω μεταξυ οσα παραπανω χερια κανεις τοσο πιο σκουρο γινεται?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από mouzouris »

Αν θα βάλεις καλλιτεχνικό λιναίλεο για το κοντάκι όχι δεν σκουπαίνει με τα πολλά χερια. Αν θα βάλεις λάδια του εμπορίου που έχουν χρώμα μέσα τότε όσα περισσότερα χέρια κάνεις θα σκουρένει και το χρώμα.
Βάλε καλύτερα το χρώμα όπως σου είπαν τα παιδια πιο πάνω (κάσια ονομάζεται) για να δώσεις τον χρωματισμό που θές και έπειτα το λιναίλεο. Κάνε πρωτα δοκιμη του χρώματος σε άλλο ξήλο ή στο πίσω μέρος του κοντακιου, πίσω από το πέλμα, που δεν φένετε, για να πάρεις μια ιδέα του τελικού χρώματος, πριν προχωρήσεις να το κάνεις όλο.
Γενικά στα ξήλα με νερά βάζουμε πολύ ανοικτόχρωμη κάσια έως καθόλου, στα ξήλα που δεν έχουν καθόλου νερά και είναι ανοικτόχρωμα θα βάλουμε σκουρόχρωμη κάσια.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Ευχαριστω πολυ

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από Γιατρός »

Εγώ πάντα πάω σε επαγγελματία
Δεν αποκλείω και τον αυτοπυροβολισμό όπως είμαι
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από Pathfinder »

Σας καθιστω ολους υπευθυνους για την καταντια του οπλου μου.εκαταστραφηκε!!εν θωρκετε!!![attachment=-1]uploadfromtaptalk1394292340113.jpg[[attachment=-1]uploadfromtaptalk1394292398487.jpg[/attachment]
Φυσικα το πιο πανω ηφαν αστειο :):):) προσωπικα εκατενθουσιαστηκα με την αλλαγη στο χρωμα.βγηκε αυτο που ηθελα....σκουρο και ματ...αλλαξε και το κρατημα του.Ηταν μια διαδικασια που απολαυσα.κρατησε 3 μερες συνολο 14-15 ωρες.εβγαλα υο εργοστασιακο λουστρο και χρωμα.πηγα μεχρι κατω σε καθαρο ξυλο.μετα το εκανα ενα χερι χρωμα βερνικι και μετα λαδι.δεν το ηθελα να ειναι γυαλιστο αλλα καπως ματ το οποιο μου βγηκε σχεδον 100%.το επομενο project νομιζω ειναι θα καμω τις καννες ματ μαυρο:)κανενα τιπ?:)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Διαδικασια για OIL FINISH

Δημοσίευση από kanaris »

ΕΥΓΕ φιλε :!: μπραβο σου η αλλαγη ειναι θεαματικη και το αποτελεσμα παρα πολυ ωραιο!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”