28αρι Vs 30αρι

Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Ενας φιλος:) μου δανεισε απο την βιβλιοθηκη του ενα παλιο τευχος του H&S του αυγουστου του 2011 οπου συγκριναν 26-28-30 ιντζες καννες στα 25-35-45 μετρα με ιδιους αυλους, φυσιγγι και τσιοκ.στα 25 και 35 μετρα υπερισχυσε στην διατρητικοτητα το 28αρι με 2ο το 26αρι και 3ο το 30αρι.στα 45 μετρα μεγαλυτερη διατρηση ειχε το 26αρι με σχετικα 2ο το 30αρι.Απο θεμα κατανομης και αριθμου σκαγιων αναμενομενο πιο πυκνο ηταν στο 30αρι.Θα περιμενα πιο γρηγορο(περισσοτερη διατρηση) το 26αρι σε ολα τα τεστ αλλα εξεπλαγηκα απο το 28αρι.Η λογικη μου λεει λιγοτερη τριβη στην καννη μεγαλυτερη ταχυτητα εξοδου απο αυτην....κουβεντα να γινεται τωρα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: 28αρι Vs 30αρι

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

spyrosspyrou851 έγραψε:Το ύψος της ρήγας παίζει αρκετό ρόλο; Πρόσεξα σαν ας πούμε τα σκοπευτικά της FAIR (και το GOOSE) είναι πιο ψηλή η ρήγα. Σόλωνα μου, εσύ νομίζω είναι αλλαγμένη η ρήγα σου από το κανονικό μοντέλο;

SLX 600

http://fair.it/media/popup/slx600deluxe_zoom.html


SLX 600 Goose
http://fair.it/media/popup/slx600goose_popup.html

ΝΑΙ ΣΠΥΡΟ....ΕΙΝΑΙ Η ΧΑΜΗΛΗ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re:

Δημοσίευση από giorgos80 »

Pathfinder έγραψε:Ενας φιλος:) μου δανεισε απο την βιβλιοθηκη του ενα παλιο τευχος του H&S του αυγουστου του 2011 οπου συγκριναν 26-28-30 ιντζες καννες στα 25-35-45 μετρα με ιδιους αυλους, φυσιγγι και τσιοκ.στα 25 και 35 μετρα υπερισχυσε στην διατρητικοτητα το 28αρι με 2ο το 26αρι και 3ο το 30αρι.στα 45 μετρα μεγαλυτερη διατρηση ειχε το 26αρι με σχετικα 2ο το 30αρι.Απο θεμα κατανομης και αριθμου σκαγιων αναμενομενο πιο πυκνο ηταν στο 30αρι.Θα περιμενα πιο γρηγορο(περισσοτερη διατρηση) το 26αρι σε ολα τα τεστ αλλα εξεπλαγηκα απο το 28αρι.Η λογικη μου λεει λιγοτερη τριβη στην καννη μεγαλυτερη ταχυτητα εξοδου απο αυτην....κουβεντα να γινεται τωρα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
με ποιο σκεπτικο το λες τουτο και γιατι να ισχυει κατι τετοιο??
και συμπληρωνω αφου με τη λογικη σου μεγαλυτερη καννη σημαινει μεγαλυτερη τριβη αρα περισοτερα αλλοιωμενα σκαγια αρα χαλια κατανομη
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Re:

Δημοσίευση από Pathfinder »

giorgos80 έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Ενας φιλος:) μου δανεισε απο την βιβλιοθηκη του ενα παλιο τευχος του H&S του αυγουστου του 2011 οπου συγκριναν 26-28-30 ιντζες καννες στα 25-35-45 μετρα με ιδιους αυλους, φυσιγγι και τσιοκ.στα 25 και 35 μετρα υπερισχυσε στην διατρητικοτητα το 28αρι με 2ο το 26αρι και 3ο το 30αρι.στα 45 μετρα μεγαλυτερη διατρηση ειχε το 26αρι με σχετικα 2ο το 30αρι.Απο θεμα κατανομης και αριθμου σκαγιων αναμενομενο πιο πυκνο ηταν στο 30αρι.Θα περιμενα πιο γρηγορο(περισσοτερη διατρηση) το 26αρι σε ολα τα τεστ αλλα εξεπλαγηκα απο το 28αρι.Η λογικη μου λεει λιγοτερη τριβη στην καννη μεγαλυτερη ταχυτητα εξοδου απο αυτην....κουβεντα να γινεται τωρα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
με ποιο σκεπτικο το λες τουτο και γιατι να ισχυει κατι τετοιο??
και συμπληρωνω αφου με τη λογικη σου μεγαλυτερη καννη σημαινει μεγαλυτερη τριβη αρα περισοτερα αλλοιωμενα σκαγια αρα χαλια κατανομη
Οπως εγινε το τεστ δηλαδη ιδια τσιοκ και αυλοι δεν ηταν και ειναι αναμενομενο ενα τετοιο αποτελεσμα οτι πιο μακρυα κανη στελει πιο συγκεντρωμενα τα σκαγια?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Re:

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

giorgos80 έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Ενας φιλος:) μου δανεισε απο την βιβλιοθηκη του ενα παλιο τευχος του H&S του αυγουστου του 2011 οπου συγκριναν 26-28-30 ιντζες καννες στα 25-35-45 μετρα με ιδιους αυλους, φυσιγγι και τσιοκ.στα 25 και 35 μετρα υπερισχυσε στην διατρητικοτητα το 28αρι με 2ο το 26αρι και 3ο το 30αρι.στα 45 μετρα μεγαλυτερη διατρηση ειχε το 26αρι με σχετικα 2ο το 30αρι.Απο θεμα κατανομης και αριθμου σκαγιων αναμενομενο πιο πυκνο ηταν στο 30αρι.Θα περιμενα πιο γρηγορο(περισσοτερη διατρηση) το 26αρι σε ολα τα τεστ αλλα εξεπλαγηκα απο το 28αρι.Η λογικη μου λεει λιγοτερη τριβη στην καννη μεγαλυτερη ταχυτητα εξοδου απο αυτην....κουβεντα να γινεται τωρα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
με ποιο σκεπτικο το λες τουτο και γιατι να ισχυει κατι τετοιο??
και συμπληρωνω αφου με τη λογικη σου μεγαλυτερη καννη σημαινει μεγαλυτερη τριβη αρα περισοτερα αλλοιωμενα σκαγια αρα χαλια κατανομη
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΡΙΒΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Re: Re:

Δημοσίευση από giorgos80 »

Pathfinder έγραψε:
giorgos80 έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Ενας φιλος:) μου δανεισε απο την βιβλιοθηκη του ενα παλιο τευχος του H&S του αυγουστου του 2011 οπου συγκριναν 26-28-30 ιντζες καννες στα 25-35-45 μετρα με ιδιους αυλους, φυσιγγι και τσιοκ.στα 25 και 35 μετρα υπερισχυσε στην διατρητικοτητα το 28αρι με 2ο το 26αρι και 3ο το 30αρι.στα 45 μετρα μεγαλυτερη διατρηση ειχε το 26αρι με σχετικα 2ο το 30αρι.Απο θεμα κατανομης και αριθμου σκαγιων αναμενομενο πιο πυκνο ηταν στο 30αρι.Θα περιμενα πιο γρηγορο(περισσοτερη διατρηση) το 26αρι σε ολα τα τεστ αλλα εξεπλαγηκα απο το 28αρι.Η λογικη μου λεει λιγοτερη τριβη στην καννη μεγαλυτερη ταχυτητα εξοδου απο αυτην....κουβεντα να γινεται τωρα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
με ποιο σκεπτικο το λες τουτο και γιατι να ισχυει κατι τετοιο??
και συμπληρωνω αφου με τη λογικη σου μεγαλυτερη καννη σημαινει μεγαλυτερη τριβη αρα περισοτερα αλλοιωμενα σκαγια αρα χαλια κατανομη
Οπως εγινε το τεστ δηλαδη ιδια τσιοκ και αυλοι δεν ηταν και ειναι αναμενομενο ενα τετοιο αποτελεσμα οτι πιο μακρυα κανη στελει πιο συγκεντρωμενα τα σκαγια?


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
ρε φιλε παντα φιλικα εισαι πολλα λαθος.αυτες οι αποψεις πρεπει να παψουν να υπαρχουν στη ''κυνηγετικη'' Κυπρο του 2014.το τσιοκ ειναι αυτο που διαμορφωνει την κατανομη και ποσο συγκεντρωμενα θα πανε τα σκαγια και οχι το μηκος της καννης.οσο για το τεστ ποτε δεν μπορεις να εχεις ολους τους παραγοντες σταθερους.π.χ ενα φυσιγγι να εχει 400μ/δ και ενα αλλο 410μ/δ
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Re:

Δημοσίευση από Pathfinder »

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk[/quote]

με ποιο σκεπτικο το λες τουτο και γιατι να ισχυει κατι τετοιο??
και συμπληρωνω αφου με τη λογικη σου μεγαλυτερη καννη σημαινει μεγαλυτερη τριβη αρα περισοτερα αλλοιωμενα σκαγια αρα χαλια κατανομη[/quote]
Οπως εγινε το τεστ δηλαδη ιδια τσιοκ και αυλοι δεν ηταν και ειναι αναμενομενο ενα τετοιο αποτελεσμα οτι πιο μακρυα κανη στελει πιο συγκεντρωμενα τα σκαγια?


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk[/quote]
ρε φιλε παντα φιλικα εισαι πολλα λαθος.αυτες οι αποψεις πρεπει να παψουν να υπαρχουν στη ''κυνηγετικη'' Κυπρο του 2014.το τσιοκ ειναι αυτο που διαμορφωνει την κατανομη και ποσο συγκεντρωμενα θα πανε τα σκαγια και οχι το μηκος της καννης.οσο για το τεστ ποτε δεν μπορεις να εχεις ολους τους παραγοντες σταθερους.π.χ ενα φυσιγγι να εχει 400μ/δ και ενα αλλο 410μ/δ[/quote]

Φιλε μου εν παντα φιλικα που μιλουμε :) .Αλλοι διδασκουν και αλλοι μαθαινουν και εγω θελω να μαθαινω :) Συμφωνω μαζι σου οτι υπαρχουν ασταθμητοι παραγοντες διαφορας μεταξυ 2 ιδιων φυσιγιων κλπ κλπ...αν βγαλουμε αυτους τους παραγοντες απο την εξισωση τι νομιζεις οτι δινει την πυκνοτερη κατανομη του 30αριου τοτε (ετσι οπως φανηκε στο τεστ)?Για τα τσιοκ συμφωνω ως ενα σημειο, οτι καθοριζουν την πυκνοτητα μονο σε φυσιγγια ταππας.Παντα αποψη μου και αν ειμαι λαθος διορθωστε με.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: 28αρι Vs 30αρι

Δημοσίευση από giorgos80 »

παλε χαλας μας τα στο τελος.δηλαδη με το τελευταιο που εγραψες λες οτι ενα γυσιγγι με πιστονακι αποδιδει το ιδιο με οποιοδηποτε τσιοκ.τα οπλα στο τεστ ειναι ιδια μαρκα ιδιο μοντελο???γιατι τα σιοκ διαφερουν απο εταιρεια σε εταιρεια
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
andreas78

Re: 28αρι Vs 30αρι

Δημοσίευση από andreas78 »

Για καθε 5εκ,.επιπροσθετης κανης, η ταχύτητα αυξάνεται κατα 4m/s ενω η συγκέντρωση αυξάνεται κατά 2%περιπου.
Αριθμοί που κατα την γνώμη μου δεν παίζουν κανενα ρολο στο κυνήγι. Οι διαφορές έγκειται μονο στον τρόπο που κυνηγά ο καθένας μας και τι βολες κανει, αφου ειναι γεγονός οτι οσο πιο μακριά ειναι η ριγα τοσο καλύτερο ελεγχο και προσκοπευση εχει έναντι του θηραματος. Ειτε 24", είτε 30" οι συγκεντρωσεις και οι ταχύτητες ειναι οριακά ίδιες.
Τα τσοκς ορθά λειτουργούν καλύτερα σε φυσιγγια ταππας διότι δεν υπάρχει κυαθιο και η βολη αντιπροσωπευει το ανάλογο τσοκ. Στα κυαθια τωρα το τσοκ ειναι ενα νουμερο πιο σφικτο ενω αν το κυαθιο εχει κομμενα φτερά τότε γίνεται το ιδιο με το τσοκ.
Οι τρυβες στο εσωτερικό της κανης υφίσταται με η χωρίς κυαθια, περισσότερο δε στα φυσίγγια τάπας και όσο μικρένει το μέγεθος των σκαγιων, τόσο αυξάνονται και οι τρυβες.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: 28αρι Vs 30αρι

Δημοσίευση από Pathfinder »

giorgos80 έγραψε:παλε χαλας μας τα στο τελος.δηλαδη με το τελευταιο που εγραψες λες οτι ενα γυσιγγι με πιστονακι αποδιδει το ιδιο με οποιοδηποτε τσιοκ.τα οπλα στο τεστ ειναι ιδια μαρκα ιδιο μοντελο???γιατι τα σιοκ διαφερουν απο εταιρεια σε εταιρεια
ιδια μαρκα ιδια τσοκ ιδιοι αυλοι :)
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”