28αρι Vs 30αρι

nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: 28αρι Vs 30

Δημοσίευση από nike powder »

Paris87 έγραψε:Που θεμα διατριτικοτητας δεν εχουν διαφορα καποιοι εκαμαν και καποιες δοκιμες παλια αν θυμουμαι καλα, απο θεμα κατανομης ειναι ελαχιστες οι διαφορες , η μονη διαφορα ειναι οτι σε βοηθα περισσοτερο στο θεμα της σκοπευσης λογο της μεγαλυτερης σκοπευτικης γραμμης και μπορεις να εστιασεις καλυτερα στο θυραμα, επειδη εν για τες φασσες που το θελεις αποψη μου καλυτερα να παεις πανω σε 30αρι με πλατια ριγα

σωστοτατοσ!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Το θεμα ευκολιας σκοπευσης σε μακρυνους στοχους το ξερω οτι ειναι πιο βολικο μια πιο μακρυα πλατυα γραμμη.Την ιδια γνωμη με τους περισσοτερους εχω και για το θεμα διατρησης.Αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι για την κατανομη για αυτο ειπα να ακουσω και γνωμες απο ατομα που το τεσταραν στο πινακα.το θεμα κατανομης πιστευω θα εχει διαφορα (εστω και καποιες μικρες) εστω και με τις προυποθεσεις που ειπα στην αρχη.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Paris87
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 18:46

Re:

Δημοσίευση από Paris87 »

Pathfinder έγραψε:Το θεμα ευκολιας σκοπευσης σε μακρυνους στοχους το ξερω οτι ειναι πιο βολικο μια πιο μακρυα πλατυα γραμμη.Την ιδια γνωμη με τους περισσοτερους εχω και για το θεμα διατρησης.Αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι για την κατανομη για αυτο ειπα να ακουσω και γνωμες απο ατομα που το τεσταραν στο πινακα.το θεμα κατανομης πιστευω θα εχει διαφορα (εστω και καποιες μικρες) εστω και με τις προυποθεσεις που ειπα στην αρχη.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Εχουν καποιες διαφορες αλλα ειναι ελαχιστες, καποιοι εκαμαν τεστ ποιο παλια 26-28-30 διατριτικοτητα, κατανομη κτλ
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: 28αρι Vs 30αρι

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Δυο όπλα ένα 28αρι και ένα 30αρι με ίδιους όμως αυλούς και ίδια τσοκς οι διαφορες που εχουν (σε ταχύτητα και κατανομή) είναι τόσο αμελητέες που δεν επειρέαζουν σχεδόν καθόλου το βλητικό αποτέλεσμα. Εκέι που κερδίζεις κατι με την χρηση μακριών καννών είναι στη σκοπευτική γραμμή. Δηλαδή έχεις καλύτερη αίσθηση και έλεγχο στις προσκοπεύσεις , ιδίως σε κυνήγια καρτεριού με μακρινές βολές . Είναι γιαυτό το λόγο που Σόλων φέτος που χρησιμοποίησε το νέο του μακρίκαννο όπλο σιδερώνει καλύτερα τις Φάσσες ;) ;) :D :D . Φυσικά και τα κοντοκανα πλεονεκτούν στα κυνηγια της φέρμας ( λαγός, περδικα, φραγκολίνα, μπεκατσα, ποφύσημα τσικλας) και γενικά στις κοντινές βολές μέχρι 20μ οπου η ταχύτητα της σκόπευσης από ένα κοντότερο αλλα και αλαφρύτερο οπλο μας δίνει ένα σημαντκό πλεονέκτημα εναντι ενός μακρύτερου αλλά και βαρύτερου όπλου. Αυτή είναι η άποψη μου. :)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re:

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Pathfinder έγραψε:Το θεμα ευκολιας σκοπευσης σε μακρυνους στοχους το ξερω οτι ειναι πιο βολικο μια πιο μακρυα πλατυα γραμμη.Την ιδια γνωμη με τους περισσοτερους εχω και για το θεμα διατρησης.Αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι για την κατανομη για αυτο ειπα να ακουσω και γνωμες απο ατομα που το τεσταραν στο πινακα.το θεμα κατανομης πιστευω θα εχει διαφορα (εστω και καποιες μικρες) εστω και με τις προυποθεσεις που ειπα στην αρχη.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ....ΜΕ ΤΟ 30ΑΡΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΜΑΚΡΙΤΕΡΗΣ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ....

ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΑΤΙΑ ΡΙΓΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΚΡΙΑ ΡΙΓΑ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΙΑ ΡΙΓΑ+ ΤΟ ΕΞΤΡΑ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΣΤΟ ΟΠΛΟ....ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ,ΜΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΡΙΓΑ ΤΩΝ 6-7ΜΜ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟ 30ΑΡΙ ΜΕ 5-4 ΚΑΙ 28ΑΡΙ ΜΕ 4-3 ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ.........ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΙ 2 ΜΕΙΟΝ ΙΝΤΣΕΣ ΤΟΥ 28ΑΡΙΟΥ ΜΕ 4-3 ΑΝΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΙΣ 2 ΕΞΤΡΑ ΙΝΤΣΕΣ ΤΟΥ 30ΑΡΙΟΥ ΜΕ 5-4 ΚΑΙ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟ 26ΑΡΙ ΜΕ 3-2 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 24ΑΡΙ ΜΕ 2-1....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ, ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ!!!

ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΠΛΟ ΜΕ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΝΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΤΙ 1)ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΠΙΟ "ΣΩΣΤΗ" ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ 2)ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕ ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ 24" Η 26".

ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Αυριο θα σε παρω τηλεφωνο αν μπορεις

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Σας ευχαριστω ολους

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re:

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Pathfinder έγραψε:Αυριο θα σε παρω τηλεφωνο αν μπορεις

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
ΟΚ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: 28αρι Vs 30αρι

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Το ύψος της ρήγας παίζει αρκετό ρόλο; Πρόσεξα σαν ας πούμε τα σκοπευτικά της FAIR (και το GOOSE) είναι πιο ψηλή η ρήγα. Σόλωνα μου, εσύ νομίζω είναι αλλαγμένη η ρήγα σου από το κανονικό μοντέλο;

SLX 600

http://fair.it/media/popup/slx600deluxe_zoom.html


SLX 600 Goose
http://fair.it/media/popup/slx600goose_popup.html
andreas78

Re: 28αρι Vs 30αρι

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλημέρα παιδια,
Φίλε Σωλονα, προσωπικα πιστεύω οτι δεν εχει καμία σχέση η δυβασική ή ¨η μονοβασική πυριτιδα σε αναλογία μήκους καννης για σωστη καύση.
Το λάθος θα ήταν να επιμένουμε να βάζουμε πέραν των 35-36 γρ., φυσιγγια σε κοντές κάνες, αφου θα έχουμε το φενωμενο της έκρηξης στομιου, το οποίο θα εχει ως αποτέλεσμα την καταστροφή της κατανομής μας, πέραν αυτου ορθά εχει αναφερθεί η πιο σωστη σκοπευση σε μακριές ριγες αφου μας δινει το πλεονέκτημα της ορθής παρακολούθησης του στόχου.
Σαν κάτοχος 24'' εχω ρίξει φυσιγγια ιδιογομωσης με υπέρ προοδευτικές πυριτιδες και μη, με κανένα απολύτως πρόβλημα,( SR4756-Tecna-Rottweil-Nobel64), οχι όμως πέραν των 35γρ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”