Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Anthimos »

Με αφορμη προσφατη συζητηση που ειχα μ ενα φίλο Ελλαδίτη όπου ισχυριζεται οτι οι καραμπίνες στην Ελλαδα VS των ΔΟΚΟ ειναι 70% -30% εκανα μια ερευνα και διαπίστωσα ότι οι καραμπινες καινουριες της κασιας δεν υπερβαινουν τα 1000 ευρω ξεκινωντας απο 480 με μεσο ορο τιμης 750 ευρω και οντως ανα το παγκοσμιο ειναι πολυ διαδεδομένες σε μαλιστα σε ορισμενες χωρες τα δικαννα ειναι ελάχιστα.( Μαλλον επειδη εν φθηνές)

Εγω εντοπισα τα εξης πλεονεκτήματα και μειονεκτηματα κι αν θελετε να προσθεσετε στη λιστα και ν ανταλλαξουμε απόψεις.

Πλεονεκτηματα:
Προσβαση σε φτηνο -ποιοτικο κυνηγετικό οπλο εν μεσο κρίσης
Ξανα αναζωογονειτε η αγορα οπλων στη Κυπρο
Πουλιουνται περισσοτερα φυσιγγια ( αντι 2 μπορεις να ριξεις 3)

Μειονεκτηματα:
Πολλα τραυματισμενα θηράματα επειδη ωσπου το βλεπουμε ριχνουμε.
Επιβαρυσνη στο θηραμα ( εν σχετικο μιας και όλοι ξερουμε πόσο δυσκολο ειναι να καμεις τουμπλε ποσο μαλλον τριπλε- εκτος αν εισαι ο Ροδοσθενης :D )
Προβλημα με την νομοθεσια - Η νομοθεσια απαγορευει την μεταφορα αρμολογημενου όπλου , η καραμπινα δεν ξηλωνεται και μπαινει μονοκομματη στη θηκη
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ανθιμε...ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ!

Να χουμε τα 2 μας φυσιγγια και ειναι και πολλα μας.

Μονο για τουτο δεν πρεπει να επιτραπει.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Επισης ενα σοβαρο μειονεκτημα ειναι στο θεμα ασφαλειας. Το δικαννο "σπαζει" ενω η καραμπινα οχι. Ενταξει καμνεις το κλειστρο την ασφαλεια κλπ, αλλα το δικαννο υπερτερει στην ασφαλεια.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Πρώτο φυσίγγιο διασποράς, δεύτερο τάπα, τρίτο πιστόνι, πετάγεται το πουλί στα 30 μέτρα. Μπαμ μπαμ μπαμ πάει....

Για μένα δίκαννο = παραδοσιακό κυνήγι και σε λίγο καιρό ακόμη και πλαγιόκαννο, σε οποιαδήποτε χώρα!

Αποτέλεσμα της καραμπίνας θα είναι + 1 ντουφεκιά παραπάνω απ ότι ακούμε τώρα + τραυματισμένα πουλιά + περισσότερος προβληματισμός για τρίτο φυσίγγιο κλπ.

Ο τόπος μας δεν αφθονεί σε θηράματα και η καραμπίνα απλά δεν του ταιριάζει.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

SilverPigeonS έγραψε:Πρώτο φυσίγγιο διασποράς, δεύτερο τάπα, τρίτο πιστόνι, πετάγεται το πουλί στα 30 μέτρα. Μπαμ μπαμ μπαμ πάει....

Για μένα δίκαννο = παραδοσιακό κυνήγι και σε λίγο καιρό ακόμη και πλαγιόκαννο, σε οποιαδήποτε χώρα!

Αποτέλεσμα της καραμπίνας θα είναι + 1 ντουφεκιά παραπάνω απ ότι ακούμε τώρα + τραυματισμένα πουλιά + περισσότερος προβληματισμός για τρίτο φυσίγγιο κλπ.

Ο τόπος μας δεν αφθονεί σε θηράματα και η καραμπίνα απλά δεν του ταιριάζει.
Είναι γεγονός ότι όσοι έχουμε κυνηγήσει στο εξωτερικό, έχουμε δει τα πλεονεκτήματα της καταμπίνας, δηλαδή περισσότερες βολές, χαμηλότερο βάρος και λιγότερο λάχτισμα. Ωστόσο, η μεγάλη διαφορά είναι ότι στις χώρες που κυνηγήσαμε τα θηράματα ήταν σε αφθονία οπότε η τρίτη βολή είχε σημασία. Στην Κύπρο με τους μικρούς αριθμούς θηραμάτων, τυχόν εισδοχή της καταμπίνας συμφωνώ ότι θα σημάνει το τέλος του κυνηγίου, πέραν των ατυχημάτων που θα έχουμε, απλά επειδή η κυνηγετική παιδεία είναι κάτι που οι παραπάνω από μας μόνο ακουστά την έχουμε!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από mouzouris »

Ακόμη και αν είχαμε την παιδεία (που δεν την έχουμε) θα καταδικάσει σε θάνατο το κυνήγι σε δύο τρία χρόνια.
Σαν επαγγελματία εμένα προσωπικά θα με βόλευε μιας και τις έχω δουλέψει στο εξωτερικό, αλλά το θέμα δεν είναι τι βολεύει τους οπλουργούς ή τους εμπόρους όπλων. Αυτόύς τους νοιάζει το πρόσκερο κέρδος, όλα στον βομό του χρήματος. Δεν βλέπουν το μελοντικό καλό του κυνηγίου στον τόπο μας.

Φέρνουν το πρόσχημα του φτηνού όπλου για τον κόσμο. Μάνα μου ρε, τζαιι σκέφτουντετον έτσι πολλά !!!! Φτηνά όπλα υπάρχουν και δίκανα ή αν τον αγαπούν τόσο πολύ ας βάλουν λιγότερο κέρδος. Και αν δούμε την πραγματικότητα τα όπλα που έχουν τον μεγαλύτερο αριθμό σε πωλήσεις στην Κύπρο είναι δύο (και τα γνωρίζετε) και δεν είναι τα φτηνότερα. Δεν επικράτησαν όμως και τυχαία !!
Συμφωνώ με τους προλαλείσαντες. Η Κύπρος είναι πολύ μικρή για να χωρέσει τις καραμπίνες. Δεν χρειαζεται να βάλουμε ακόμη ένα αρνητικό στοιχείο στο κυνήγι μας.
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

...θα ηθελα να πω κατι περι κυνηγετικης παιδειας και Κυπριακης νοοτροπιας χωρις να θελω να απαντησω σε καποιον και χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα...απλα αυτα που θα πω ειναι η αποψη μου...

εχω κουραστει να ακουω..εμεις οι Κυπραιοι...οτι ειμαστε ενα ματσο αχαμακκιες..δεν εχουμε ηθος κυνηγετικο και μη και κυριως η νεολαια...δεν σεβεται τιποτα και δεν ξερω γω ποσα αλλα ακουω καθημερινα...
διαφωνω εντελως...εγω βλεπω κυριως εδω ενα ολοκληρο φορουμ με παιδεια...κυνηγετικη παιδεια που σιγουρα αυτη εχει αντικρισμα και στο χαρακτηρα του καθενος απο εσας...βλεπω σωστους κυνηγους που δεν μπορει παρα να ειναι και σωστοι ανθρωποι στη καθημερινοτητα τους...βλεπω νεους κυνηγους να σεβονται τους αλλους...να ανοιγουν το οπλο οταν ερθουν κοντα μου στα ποστα....να πουμε μια καλημερα...να πιουμε ενα καφε...στις πληστες περιπτωσεις που εχω ερθει σε αντιπαραθεση στο κυνηγι ηταν με πολυ πιο εμπειρους κυνηγους απο μενα...πολυ πιο μεγαλους απο μενα...που μεχρι και βρισιδη μου εριξαν γιατι δεν εφευγα να τους δωσω το ποστο...η γιατι ηθελα να πιασω τη φασσα που χτυπησα γιατι την ντουφεκισαν νεκρη σαν επεφτε...ημουν παρων σε μια φαση που ενας νεαρος 22-23 χρονων επαιξε λαγο μισοχτυπημενο και πηγε και τον εδωσε στους ανθρωπους που εφτυσαν αιμα με τα σκυλια τους αλλα η ντουφεκια δεν τον κρατησε επι τοπου και θα πηγαινε 3 χιλιομετρα να πεθανει...αν αυτο δεν ειναι κυνηγετικη παιδεια απο εναν νεαρο κυνηγο τοτε τι ειναι??εχουν παιδεια οι Αγγλοι??που ο καθενας κυνηγα μονος του σε μια ολοκληρη φαρμα???θελω να τους δω και αυτους να κυνηγανε στη Κυπρο και να δινοπαθουν για να πυροβολησουν ενα θηραμα...να δω ποση παιδεια θα εχουν...κουραστηκα να ακουω το Κυπραιοι απο εργοδοτες και απο τον καθε ενα στη κοινωνια μας...ναι ρε ειμαστε Κυπραιοι..μια γειτονια που εδειξε τοσες φορες την μεγαλοψυχια της σε συνανθρωπους μας που ειχαν αναγκη...μια κοινωνια που την κατακρεουργησαν οικονομικα...και ακομα στεκει χωρις να δυαλησει τα παντα...στεκει με αξιοπρεπεια και πολεμα με οτι εχει...με τα ελαχιστα που απεμειναν στον καθενα μας...χωρις να μοιρολατρει χωρις να κλαιει και χωρις να τα βαζει κατω...μια σταλια τοπος που ειπε οχι σε Αγγλους και Τουρκους και πεθανε για τα ιδεωδη και την ιστορια της...εγω νομιζω υπαρχει παιδεια...σε ολους τους τομεις...εξαιρεσεις σιγουρα... αλλα σε μεγαλο βαθμο υπαρχει το φιλοτιμο η εκτιμηση και η ευγενεια...ναι ειμαστε Κυπραιοι...και θα επρεπε να ειναι τιμη μας...

το ποστ μου δεν απευθεινεται σε κανενα προσωπικα...απλα σημερα ειχα ενα παρομοιο περιστατικο στη δουλεια και θολωσα απο τα νευρα μου...
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Γιατρός »

Μόνον αν οι άδειες δίνονται έτσι και η χρήση της

http://www.youtube.com/watch?v=WOQaK7NHY-4&sns=em
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από giorgos80 »

BAIKAL 1980 έγραψε:...θα ηθελα να πω κατι περι κυνηγετικης παιδειας και Κυπριακης νοοτροπιας χωρις να θελω να απαντησω σε καποιον και χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα...απλα αυτα που θα πω ειναι η αποψη μου...

εχω κουραστει να ακουω..εμεις οι Κυπραιοι...οτι ειμαστε ενα ματσο αχαμακκιες..δεν εχουμε ηθος κυνηγετικο και μη και κυριως η νεολαια...δεν σεβεται τιποτα και δεν ξερω γω ποσα αλλα ακουω καθημερινα...
διαφωνω εντελως...εγω βλεπω κυριως εδω ενα ολοκληρο φορουμ με παιδεια...κυνηγετικη παιδεια που σιγουρα αυτη εχει αντικρισμα και στο χαρακτηρα του καθενος απο εσας...βλεπω σωστους κυνηγους που δεν μπορει παρα να ειναι και σωστοι ανθρωποι στη καθημερινοτητα τους...βλεπω νεους κυνηγους να σεβονται τους αλλους...να ανοιγουν το οπλο οταν ερθουν κοντα μου στα ποστα....να πουμε μια καλημερα...να πιουμε ενα καφε...στις πληστες περιπτωσεις που εχω ερθει σε αντιπαραθεση στο κυνηγι ηταν με πολυ πιο εμπειρους κυνηγους απο μενα...πολυ πιο μεγαλους απο μενα...που μεχρι και βρισιδη μου εριξαν γιατι δεν εφευγα να τους δωσω το ποστο...η γιατι ηθελα να πιασω τη φασσα που χτυπησα γιατι την ντουφεκισαν νεκρη σαν επεφτε...ημουν παρων σε μια φαση που ενας νεαρος 22-23 χρονων επαιξε λαγο μισοχτυπημενο και πηγε και τον εδωσε στους ανθρωπους που εφτυσαν αιμα με τα σκυλια τους αλλα η ντουφεκια δεν τον κρατησε επι τοπου και θα πηγαινε 3 χιλιομετρα να πεθανει...αν αυτο δεν ειναι κυνηγετικη παιδεια απο εναν νεαρο κυνηγο τοτε τι ειναι??εχουν παιδεια οι Αγγλοι??που ο καθενας κυνηγα μονος του σε μια ολοκληρη φαρμα???θελω να τους δω και αυτους να κυνηγανε στη Κυπρο και να δινοπαθουν για να πυροβολησουν ενα θηραμα...να δω ποση παιδεια θα εχουν...κουραστηκα να ακουω το Κυπραιοι απο εργοδοτες και απο τον καθε ενα στη κοινωνια μας...ναι ρε ειμαστε Κυπραιοι..μια γειτονια που εδειξε τοσες φορες την μεγαλοψυχια της σε συνανθρωπους μας που ειχαν αναγκη...μια κοινωνια που την κατακρεουργησαν οικονομικα...και ακομα στεκει χωρις να δυαλησει τα παντα...στεκει με αξιοπρεπεια και πολεμα με οτι εχει...με τα ελαχιστα που απεμειναν στον καθενα μας...χωρις να μοιρολατρει χωρις να κλαιει και χωρις να τα βαζει κατω...μια σταλια τοπος που ειπε οχι σε Αγγλους και Τουρκους και πεθανε για τα ιδεωδη και την ιστορια της...εγω νομιζω υπαρχει παιδεια...σε ολους τους τομεις...εξαιρεσεις σιγουρα... αλλα σε μεγαλο βαθμο υπαρχει το φιλοτιμο η εκτιμηση και η ευγενεια...ναι ειμαστε Κυπραιοι...και θα επρεπε να ειναι τιμη μας...

το ποστ μου δεν απευθεινεται σε κανενα προσωπικα...απλα σημερα ειχα ενα παρομοιο περιστατικο στη δουλεια και θολωσα απο τα νευρα μου...
φιλε μου καμια παιδεια κυριως απο νεαρους.ειδα νεαρους να παιζιυν κορμους δεντρων να παιζουν οτι πετα αλλα το χειροτερο ειδα παρεα απο 4 νεαρους κατηφοριζοντας ενα χωματοδρομο να ριχνουν κατα ριπας πανω στον οχτο σχεδον μεσα στα ποδια τους
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από GRIGORIS »

ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΥΤΟ!! κτυπω κοδονα κυνδινου 8-)
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”