Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Απάντηση
istriano ®

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από istriano ® »

Δηλαδη υποστηριζεις οτι ο Σωλομου ανεβηκε στον ιστο γιατι θιγηκαν τα ιδανικα και οι αξιες του!!!!!
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

istriano ® έγραψε:Δηλαδη υποστηριζεις οτι ο Σωλομου ανεβηκε στον ιστο γιατι θιγηκαν τα ιδανικα και οι αξιες του!!!!!
...και συ υποστηριζεις ακομα και σημερα...πως δεν ειχε ιδανικα και αξιες?

...τεσπα...απολογουμαι στον φιλο Ανθιμο γιατι ημουν η αιτια να ξεφυγει το θρετ του...
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από πανικος »

Σοβαρα τωρα οι καραμπινες μας ελειπαν :o
οσο για το θεμα παιδειας νομιζω υπαρχουν ακομα αρκετοι αμπαλατοι που νομιζουν οτι με το να παιξουν τα περτιτζια τωρα η τον λαγο σημαινει εναι μεγαλοι κυνηγοι.
απο την πρωτη μερα φετος μεχρι σημερα ειδα τουλαχιστον 10 περιπτωσεις λαθροθηριας σε περδικια φλωρκους κτλ.το λαθος ειναι οτι οπως και εγω και οι αλλοι κυνηγοι που ειμασταν παρον δεν καναμε τιποτα απλα παρακολουθουμε :!:
τωρα για το θεμα των ιδανικων και της παιδειας με το παραδειγμα Σολωμου ισαακ καμια σχεση με το κυνηγι.
Ο σολωμος και ισαακ εκαναν κατι που ηταν της ωρας σε μια διαμαρτυρια για την πατριδα τους λογω αλλων συνθηκων που κρατουσαν εκεινες τις κακες ωρες.τα παιδια αυτα ειναι ηρωες για μενα αλλα πηγαν αδικα απο μια κακια στιγμη που αλλοι σχεδιασαν για διαφημιση γιατι τους αρεσαν να φαινονται επαναστατες(βλεπε βουλευτη)
ειμουν εκει κοπελια οταν εγιναν ολα αυτα οι σφαιρες και τα αεροβολα μας εριχναν στα τυφλα οταν ολοι μπηκαμε στην νεκρα.εκεινη την στιγμη σκεφτηκα μα τι κανω χωρις οπλο χωρις τιποτα ,παω οπως το αρνι στην σφαγη :cry:
λεω του φιλου μου πισω θα μασ σκοτωσουν τουτοι.ευτυχως επεστρεψα και δεν το μετανοιωσα ποτε.οταν η πατριδα αποφασισει να ξεσηκωθει και να πολεμησει τοτε γινομαι ηρωας αυτο ειναι παιδεια να σκεφτεσαι πριν κανεις κατι αν ειναι σωστο τιμιο αν θα προκαλεσεις πονο και θλιψη στον αλλο και το να πεθανεις για την πατριδα το ιδανικο.το να πεθανεις για τα κπριτσια ορισμενων ΒΟΛΕΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ :idea:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

πανικος έγραψε:Σοβαρα τωρα οι καραμπινες μας ελειπαν :o
οσο για το θεμα παιδειας νομιζω υπαρχουν ακομα αρκετοι αμπαλατοι που νομιζουν οτι με το να παιξουν τα περτιτζια τωρα η τον λαγο σημαινει εναι μεγαλοι κυνηγοι.
απο την πρωτη μερα φετος μεχρι σημερα ειδα τουλαχιστον 10 περιπτωσεις λαθροθηριας σε περδικια φλωρκους κτλ.το λαθος ειναι οτι οπως και εγω και οι αλλοι κυνηγοι που ειμασταν παρον δεν καναμε τιποτα απλα παρακολουθουμε :!:
τωρα για το θεμα των ιδανικων και της παιδειας με το παραδειγμα Σολωμου ισαακ καμια σχεση με το κυνηγι.
Ο σολωμος και ισαακ εκαναν κατι που ηταν της ωρας σε μια διαμαρτυρια για την πατριδα τους λογω αλλων συνθηκων που κρατουσαν εκεινες τις κακες ωρες.τα παιδια αυτα ειναι ηρωες για μενα αλλα πηγαν αδικα απο μια κακια στιγμη που αλλοι σχεδιασαν για διαφημιση γιατι τους αρεσαν να φαινονται επαναστατες(βλεπε βουλευτη)
ειμουν εκει κοπελια οταν εγιναν ολα αυτα οι σφαιρες και τα αεροβολα μας εριχναν στα τυφλα οταν ολοι μπηκαμε στην νεκρα.εκεινη την στιγμη σκεφτηκα μα τι κανω χωρις οπλο χωρις τιποτα ,παω οπως το αρνι στην σφαγη :cry:
λεω του φιλου μου πισω θα μασ σκοτωσουν τουτοι.ευτυχως επεστρεψα και δεν το μετανοιωσα ποτε.οταν η πατριδα αποφασισει να ξεσηκωθει και να πολεμησει τοτε γινομαι ηρωας αυτο ειναι παιδεια να σκεφτεσαι πριν κανεις κατι αν ειναι σωστο τιμιο αν θα προκαλεσεις πονο και θλιψη στον αλλο και το να πεθανεις για την πατριδα το ιδανικο.το να πεθανεις για τα κπριτσια ορισμενων ΒΟΛΕΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ :idea:

...και γω εκει ημουν πανικο...εφηβος τοτε...και συμφωνω με ολα οσα ειπες...αλλα το να λεμε πως δεν ειχαν ιδανικα και αξιες ο ισαακ, ο σολωμου ή ο οποιοσδηποτε ηταν εκει εκεινη τη μερα αυτο απλα ειναι ελλειψη σεβασμου...και δεν με νοιαζουν οι βουλευτες και οι κυβερνησεις...αυτο που ειχε αξια τοτε ηταν η πικρια που ενιωθαν ολοι βλεποντας την Αμμοχωστο απο τα τελευταια σπιτια της Δερυνειας...και οσο και αν το εκαναν εν βρασμο ψυχης...αυτο δεν παυει να πηγαζει μεσα απο τον πατριωτισμο που ειχαν ολα αυτα τα παιδια...
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Viszla »

Αντί για καραμπίνα να μας επιτραπεί το G3 να ποσπαζούμαστε μια ώρα γληγορότερα
Ενα παίζουν τον λαό στα 400μ με 20 σφαίρες που ενα παει..Αστείο.
Είμαστε μια χαρά εν θέλουμε άλλα προβλήματα.
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Anthimos »

Συμφωνω κι εγω ότι οι Κυπριοι δεν ειμαστε ετοιμοι για 3 φυσιγγια. Κρίμα ομως που η ελλειψη παιδειας και βουρσουλλικι ορισμενων μας εμποδιζουν απο το να επιτρεπονται πράγματα στη Κυπρο.

Έιμαστε σε μια εμπολεμη ζωνη, έχουμε όλοι σχεδον τυφεκια 7,62 σπίτι μας και απαγορευεται να έχουμε πιστόλια , ή αλλα όπλα για σκοποβολή ή ακομα και σκοπευτηρια ειδικα διαμορφωμένα για να καμνουμε βολες με πιστολι η τυφεκιο , η ΜΡ5 ή οτιδηποτε αλλο όπλο.

Εψαξα περισσοτερα για την καραμπινα , οχι επειδη συμφωνω ή υποστηριζω να επιτραπει στη Κυπρο, αλλα απο απλη περιεργια και τελικα στατιστικα πουλιουνται περισσοτερες καραμπίνες παρα δικανα στο κόσμο. Ταυτοχρονα δεν θεωρω οτι ειμαστε όλοι ταλιμπαν και κουρουπεττοι ομως . Πιστευω με σωστες νομοθεσιες πλαισιο για τα όπλα την όπλοκατοχη και για το κυνηγι θα μπορουσαν να γινουν πολλα...επειδη ειναι παράδοξο ανα πασα στιγμη να ξημερωσει και να εν ο Τουρκος μες την αυλη μου κι εγω να ψαχνω τα τσαρτελλοκουθκια με τις σφαιρες , που εβαλα το κλειστρο για ν αρμολογησω το G3 να παω να καταταγω.

Αν για παραδειγμα σε ιχνος παρανομιας εμπαινες σε μαυρη λιστα αμεσως τότε θα εχανες τα δικαιωματα οπλοκατοχης να δεις τοτε πως θα μειωνονταν οι Ταλιμπαν.
Τωρα καταδικαζεσαι για λαθροθηρια και πληρωνεις πρόστιμο και δεν εχεις καμια επιπτωση στην αδεια κυνηγιου σου η στην οπλοκατοχή.
Τωρα εισαι φυγοστρατος αλλα σου βγαζουν αδεια κυνηγιου και αδεια κατοχης όπλου.

Ενημερωτικα στην Ιταλια που εν η μανα της Μαφιας για να εχεις όπλο ( οτιδηποτε) εισαι υποχρεωμενος με χιλιες δικλειδες νομοθετικες , να τα φυλαεις μες σε οπλοβαστο ασφαλειας, να εχεις ασφαλεια σκανδαλης σαν εν κλειδωμενα μες τον οπλοβαστο και περιοδικα εχει ειδικες ομαδες η αστυνομια που αιφνιδιαστικα κτυπα σου την πόρτα και σου λεει θελω να δω τα όπλα σου. Αν μη κακο εχει κανενα οπλο εξω που τον οπλοβατο εκτεθειμενο εκτος που προστιματα, κατασχεσεις κτλ μπορει να σου αναστειλουν και την αδεια οπλοκατοχής!

Τωρα για το αν η καραμπινα απο μονη της σαν εργαλειο ειναι ικανη να ξιλιψει το θηραμα ειμαι πολυ σκεπτικιστης! Σιγουρα τα κουτσοφτερα και τα πληγωμενα θα πολληνουν και στο λαγο, φασσα, τσιχλα , μπορει να επιβαρυνουν ( ελαχιστο) τους πλυθησμους αλλα να μην λέμε υπερβολες . Εγω θεωρω τον εαυτο μου λιγο πανω του μετριου σκοπευτικα και τα ντουπλε που καμνω καθε σεζον εν μετρημενα στο ενα χερι , ποσο μαλλον τριπλεττες !!!

Το μονο θετικο της καραμπινας που λειπει απο την Κυπρο της κρισης ειναι οτι ειναι μια φθηνη επιλογη!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από canastas »

Kαλα ρε παιδιά γιατί η καραμπίνα είναι ποιο φτήνη...??? δεν υπάρχουν δλδ δίκαννα οπλά καινουργία και φτηνά.?
THE BEST THERE IS
istriano ®

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από istriano ® »

BAIKAL 1980 έγραψε:

...και γω εκει ημουν πανικο...εφηβος τοτε...και συμφωνω με ολα οσα ειπες...αλλα το να λεμε πως δεν ειχαν ιδανικα και αξιες ο ισαακ, ο σολωμου ή ο οποιοσδηποτε ηταν εκει εκεινη τη μερα αυτο απλα ειναι ελλειψη σεβασμου...και δεν με νοιαζουν οι βουλευτες και οι κυβερνησεις...αυτο που ειχε αξια τοτε ηταν η πικρια που ενιωθαν ολοι βλεποντας την Αμμοχωστο απο τα τελευταια σπιτια της Δερυνειας...και οσο και αν το εκαναν εν βρασμο ψυχης...αυτο δεν παυει να πηγαζει μεσα απο τον πατριωτισμο που ειχαν ολα αυτα τα παιδια...
Νομιζω αγαπητε μου εχεις συγχεση τον πατριωτισμο, τις αξιες και τα ιδανικα με την ψευτομαγκια και την αμπαλατοσυνη (δεν αναφερομαι στον Ισαακ)!! Επισης εχεις συγχιση την λεξη διεκδικω τα δικαιοματα μου με τις αποτροπαιες πραξης του χουλιγκανισμου και την βιαιοτητα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Anthimos »

canastas έγραψε:Kαλα ρε παιδιά γιατί η καραμπίνα είναι ποιο φτήνη...??? δεν υπάρχουν δλδ δίκαννα οπλά καινουργία και φτηνά.?
Ειναι πιο φθηνή επειδη
εχει μια μόνο κανη αντι 2
τα υλικα της ( ξυλινα & μεταλικα) δεν χρειαζεται να ειναι ακριβα, χοντρα κι ανθεκτικα επειδη τ αερια της βολης εκτονωνονται και απορροφουνται απο τα ελατηρια! Ετσι έχει πιο χαμηλο κατασκευαστικο κόστος αρα εν πιο φτηνή

Βασικα εγω ανοιξα αυτο το ποστ επειδη συζητωντας μ ενα φίλο Ελλαδιτη μου έλεγε οτι σκεφτοταν ν αγορασει καραμπινα και ηταν μεταξυ μιας Benelli, μιας Fabarm Euro Lion , και μιας Browning κι αν και ηθελε την Browning αυτη ηταν γυρω στα 980 Ευρω ενω μπορουσε ν αγορασει μια απο τις αλλες 2 με 780 Ευρω και μου κανε εντυπωση το χαμηλό κοστος. Φτηνα δικαννα των ιδιων εταιρειων ειναι απο τα 1200 Ευρω και πάνω!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

istriano ® έγραψε:
BAIKAL 1980 έγραψε:

...και γω εκει ημουν πανικο...εφηβος τοτε...και συμφωνω με ολα οσα ειπες...αλλα το να λεμε πως δεν ειχαν ιδανικα και αξιες ο ισαακ, ο σολωμου ή ο οποιοσδηποτε ηταν εκει εκεινη τη μερα αυτο απλα ειναι ελλειψη σεβασμου...και δεν με νοιαζουν οι βουλευτες και οι κυβερνησεις...αυτο που ειχε αξια τοτε ηταν η πικρια που ενιωθαν ολοι βλεποντας την Αμμοχωστο απο τα τελευταια σπιτια της Δερυνειας...και οσο και αν το εκαναν εν βρασμο ψυχης...αυτο δεν παυει να πηγαζει μεσα απο τον πατριωτισμο που ειχαν ολα αυτα τα παιδια...
Νομιζω αγαπητε μου εχεις συγχεση τον πατριωτισμο, τις αξιες και τα ιδανικα με την ψευτομαγκια και την αμπαλατοσυνη (δεν αναφερομαι στον Ισαακ)!! Επισης εχεις συγχιση την λεξη διεκδικω τα δικαιοματα μου με τις αποτροπαιες πραξης του χουλιγκανισμου και την βιαιοτητα!!!
...αν εννοεις ψευτομαγκια και αμπαλατοσυνη την πραξη του Σολωμου...το μαλθακοσυνη επρεπε να παει σε σενα...τουλαχιστο σεβαστου το χαμο ενως ανθρωπου οποιος και αν ηταν αυτος και δειξε λιγο σεβασμο στην μαυροφορεμενη μανα και πατερα του...ελεος...συμφωνω μαζι σου...παιδεια δεν υπαρχει....ουτε ιδανικα ουτε αξιες...μετα που αυτο που εγραψες...αν καταλαβα καλα και δεν το παρεξηγησα...εγω παω πασο...η μαλθακοσυνη δικαιωματικα μας αξιζει!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”