Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από admin »

Την παιδεία πρέπει να μας την προσφέρουν οι υπέυθυνοι και όχι να την αναζητούμε (όποιος έχει διάθεση να το κάνει)εμείς που έχουμε παιδεία οι περισσότεροι περάσαμε απο πολλά στάδια για να αναζητήσουμε και να αποκτήσουμε παιδεία ενώ πρέπει να προσφέρετε σε όλους απο τα πρώτα κυνηγετικά τους βήματα
Προσέχουμε...για να έχουμε
Tasozzz
Full Member
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 19:11

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Tasozzz »

Εάν είχε τζιαι καμία ελπίδα ο περτικος τζιαι ο λαος λα γλιτώσει που τους Κυπραιους,με την καραμπίνα ´εκατσεν πάνω. :lol: :lol:
Οσον αφορά την παιδεία μας, δεν θέλω να τσουβαλιαζω ουλλους του Κυπραιους αλλά αμάν σε 4 εξορμήσεις για φασσα φέτος στην Λεμεσο εκοψα τρεις διαφορετικές παρέες να πανιαζουν και να παίζουν περτικους καπαλι (όταν τους είπαμε ότι ο περτικος απαγορεύεται παροληγον να μας δερουν) εγώ τη άποψη πρέπει να έχω ??????????
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Laurona »

Την αποψη που υιοθετα ο φιλος ο Μπαικαλ

Καποτε ο Αριστος ειπεν να μεν θωρουμε το ποτηριν μισοαδειο αλλα μισογεματο.

Εξαρταται και πολλα που λλοου μας.

Προχτες σε κουβεντα με δυο μεγαλους ανθρωπους στο χωριο με τα διπλασια+ μου χρονια.

Ηβρα τον προψες λαλω τους που επαεννα σπιτι.Επιασα παντα και εχαρηκαν τον με στο χωραφι του ταδε, που με εθωρεν.Ουτε πως ηταν 20 μετρα διπλα μου.

ΜΑ ΕΝ ΤΟΝ ΕΤΣΙΛΙΣΕΝ ΛΑΛΟΥΝ ΜΟΥ?ΜΕ ΕΙΣΑΙ ΠΕΛΛΟΣ?ΠΕΛΛΟΚΟΥΠΕΛΟΥΘΚΙΑΑΑ

Καλα ρ ε μαστρε λαλω του, αν τον ετσιλουν ηταν να χορτασω?ηταν να φαω παραπανω?ηταν να τον χαρω?ηταν να ειμουν μεγαλος τζινιος μετα εννεν?
Αμμα τα ΕΣΙΕΙΣ λαλω του, παεις που το πρωιν με τους σκιλους σου και βρισκεις τον, εν παεις και τσιλλας τον και καπαρτιζεις.

ΝΑΙ ΝΑΙ ΡΕ ΜΙΤΣΗ........ενναν τζιαμε να σε καρτερα.....

Ειπα τους ομως δυο κουβεντες ......αλλον να τα εσιεις μεγαλα....αλλο να λαλεις οτι εν μεγαλα...και αλλον ποσον ενει.

Δεν μου ειπαν τιποτε......αφου ειχα δικαιο.....απλα εσιωπησαν :lol:

Η διαφορα θα γινει ΑΠΟ ΕΜΑΣ οταν κατακρινουμε και απομονωνουμε απο την παρεα μας και τον κυκλο μας τετοιες καταστασεις.
Οταν ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ , βημα βημα καθε φορα δειχνουμε το σωστο και δεν λεμε μπραβο σε παρανομιες και μαγκιλικια αλλης εποχης.....

Με το να κρινουμε μονον δεν παμεν μπροστα.

Και με το να καταδικαζουμε το συνολο μας στα ματια των εχθρων του κυνηγιου, επειδη αδυνατουμε να στησουμε αναστημα...απλως επιταχυνουμε το τελος τους αγαπημενου μας κυνηγιου.

Επεξεν ενας φιλος σας παραπανω απο το κοτα?
Αφηστε τον πανω στο βουνο.Νομιζετε εννα το ξανακαμει?
Μπορει...αλλα που την παρεα καποιος εννα παρει το μυνημα.....την επομενη φορα εννα το παρει και ο φταιχτης.

Ετσι καταπολεμας αυτα τα πραματα.......με το να τα απομονωνεις!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

Laurona έγραψε:Την αποψη που υιοθετα ο φιλος ο Μπαικαλ

Καποτε ο Αριστος ειπεν να μεν θωρουμε το ποτηριν μισοαδειο αλλα μισογεματο.

Εξαρταται και πολλα που λλοου μας.

Προχτες σε κουβεντα με δυο μεγαλους ανθρωπους στο χωριο με τα διπλασια+ μου χρονια.

Ηβρα τον προψες λαλω τους που επαεννα σπιτι.Επιασα παντα και εχαρηκαν τον με στο χωραφι του ταδε, που με εθωρεν.Ουτε πως ηταν 20 μετρα διπλα μου.

ΜΑ ΕΝ ΤΟΝ ΕΤΣΙΛΙΣΕΝ ΛΑΛΟΥΝ ΜΟΥ?ΜΕ ΕΙΣΑΙ ΠΕΛΛΟΣ?ΠΕΛΛΟΚΟΥΠΕΛΟΥΘΚΙΑΑΑ

Καλα ρ ε μαστρε λαλω του, αν τον ετσιλουν ηταν να χορτασω?ηταν να φαω παραπανω?ηταν να τον χαρω?ηταν να ειμουν μεγαλος τζινιος μετα εννεν?
Αμμα τα ΕΣΙΕΙΣ λαλω του, παεις που το πρωιν με τους σκιλους σου και βρισκεις τον, εν παεις και τσιλλας τον και καπαρτιζεις.

ΝΑΙ ΝΑΙ ΡΕ ΜΙΤΣΗ........ενναν τζιαμε να σε καρτερα.....

Ειπα τους ομως δυο κουβεντες ......αλλον να τα εσιεις μεγαλα....αλλο να λαλεις οτι εν μεγαλα...και αλλον ποσον ενει.

Δεν μου ειπαν τιποτε......αφου ειχα δικαιο.....απλα εσιωπησαν :lol:

Η διαφορα θα γινει ΑΠΟ ΕΜΑΣ οταν κατακρινουμε και απομονωνουμε απο την παρεα μας και τον κυκλο μας τετοιες καταστασεις.
Οταν ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ , βημα βημα καθε φορα δειχνουμε το σωστο και δεν λεμε μπραβο σε παρανομιες και μαγκιλικια αλλης εποχης.....

Με το να κρινουμε μονον δεν παμεν μπροστα.

Και με το να καταδικαζουμε το συνολο μας στα ματια των εχθρων του κυνηγιου, επειδη αδυνατουμε να στησουμε αναστημα...απλως επιταχυνουμε το τελος τους αγαπημενου μας κυνηγιου.

Επεξεν ενας φιλος σας παραπανω απο το κοτα?
Αφηστε τον πανω στο βουνο.Νομιζετε εννα το ξανακαμει?
Μπορει...αλλα που την παρεα καποιος εννα παρει το μυνημα.....την επομενη φορα εννα το παρει και ο φταιχτης.

Ετσι καταπολεμας αυτα τα πραματα.......με το να τα απομονωνεις!

^^^οπως ειπα...εγω βλεπω πολυ παιδεια σε αυτο το φορουμ...και οσο για τους ανεγκεφαλους σιγουρα υπαρχουν...


+100000 σε ολα οσα ειπες...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω ειμαι ειμαι ρεαλιστης και γνωριζωντας την κυπριακη πραγματικοτητα μονο σε 100 χρονια θα αλλαξει κατι... ή με ΤΡΟΙΚΑ και τροικανους αστυνομικους στα βουνα και εφαρμογη του νομου στο 200%.


Δεν τα μηδενιζω ολα, αλλα το να εχουν παιδεια οι 2 που τους 10 δεν ειναι τιποτα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

εγώ είμαι εναντια διότι δεν θα μείνει τίποτα και θα παίζονται κάθε εβδομάδα και να σας πω και κάτι άλλο νομίζω πρέπει να γίνουν όλα μονόκαννα για να παίζουμε μονο 1 φυσίγγιο να δείτε ποσο θα αυξηθεί το θήραμα ;) ;) ;)
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από giorgos80 »

ενας καλαμαρας σε καταστημα κυνηγετικων μου ειπε καποτε αν ακουσεις 1 μπαμ το πηρε ,αν ακουσεις 2 μπαμ ισως το πηρε, αν ακουσεις 3 μπαμ παει εφυγε.αυτο συμβαινει κυριως οταν ριχνεις στο ιδιο θηραμα
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Prestige 8 »

Φίλοι μου εν καλο πραμα να εισαι ρομαντικος και να ελπιζεις οτι ολα θα αλλαξουν προς το καλύτερο γιατί έχουμε παιδεία, αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ να είμαι ρεαλιστής και να βλέπω τα πράγματα ως έχουν και εξηγούμα.
Το κυνήγι στη Κύπρο διανυει τα τελευταια του σταδια για χιλιους δυο λογους, λαθροθηρια, ανεξελεκτη αναπτυξη γης, πυρκαγιες, ψατζιες και παει λεγοντας. Μιας και το θεμα εχει να κανει με την παιδεια μας, ε ναι λοιπον ως επι το πλιστον παιδεια μηδεν. Η μονη εννια του καθενος ειναι πως θα μαζεψει το κρεας, απλα για να καμει show ή απλως για να μεν τα παιξει αλλος. Επομενως ας επιτρεψουν την καραμπινα αλλα 8 σφαιρη για να τελειωνουμε μια ωρα νωριτερα να ησιχασουμε και να γλητωσουμε και που καμποσα εκσοδα! Να παιζουμε πιατα μονο στο σκοπευτηριο!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Laurona »

kaneis den milise filoi mou gia enan kosmo aggelika plasmenon.

Kaneis den eipe "o ti oraia ti kala , ola einai omorfa"
dianioume kai zoume diskoles stigmes kai safos poli diskoles stigmes perna kai to kinigi.

Alla an den prospathoume oloi mas kathimerina, tote ti karterate kai metrate anapoda gia tin enarxi?
Ti kanete se auto to foroum?
Giati den asxoleiste me kati allo?

O logos einai dioti agapate to kinigi kai mesa sas exete elpida gia kaliteres meres.
Giati otan pate kinigi exete vgalei tin adeia sas?
Giati den patate to lago me to autokinito?
Giati den mpainete stis apagoreumenes?
Giati den paizete perdikia tora stin fassa?
O logos einai giati exete paideia pano sas.

Giati den lete sta mora sas, peze ospou na lipsoun?
Giati den tous lete pamen kai simera kamian pania pou einai triti?
Giati fonazete kai antidrate gia tous lathrothires?
Giati den eisaste oi idioi me autous.

Den einai romantismos na leme oti yparxei paideia stous kinigous mas.einai realismos.
Giati yparxei.
Kai to xerete.
Apla panta to kako einai ekeino pou tha akoustei, eno to sosto tha meinei kryfo, den ei ai kati pou kaneis gia na kokoreyese, otan eisai sostos kai ithikos.
To kaneis giati to niotheis.

Ara to na katadikazoume ston kiklo mas ta kakos exonta, einai apo mono tou mia prosfora.
Oloi omos apo ligo, 1 a thropo na epireazoume kathe xrono, i diafora einai megali.

Oi antilipseis dimiourgountai gia na spazoun, oxi gia na edreonontai.

Epiete kinigi kai enas filos epetaxen ta skoupidia xame.
An den peite tipote, eisaste xeiroteroi.ean tou to epesemanete, omos tha katalavei to lathos tou i tha meinei xoris parea.

Auto tha lisei ta kaka tis lathrothirias kai tis kakis diaxeiriseis?
Oxi fisika.
Alla tha dinamosei emas san sinolo.

Xerete ti einai to domino ennen?ktizete me poli mikra touvlakia.oso poio sosta ta stineis, toso poio poli antexei.
Ean pesei enan omos pane ola.

Ean to theoreite romantismo, na paleukete gia auto pou agapate, esto sto elaxisto, kai me opoio tropo mporeite, tote nai eimai romantikos.

Alla eseis den eiste realistes.mallon oneiropoloi giati kanete kati pou den paleuete gia na xei aurio, esto sto elaxisto. Ara apla den xerete ti kanete.....apla pate me to reuma.

Entelos filika panta, xoris kamia eironia, dame grafoume, min parexigate kati pou den vlepete ton allon pos to leei.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

Laurona έγραψε:kaneis den milise filoi mou gia enan kosmo aggelika plasmenon.

Kaneis den eipe "o ti oraia ti kala , ola einai omorfa"
dianioume kai zoume diskoles stigmes kai safos poli diskoles stigmes perna kai to kinigi.

Alla an den prospathoume oloi mas kathimerina, tote ti karterate kai metrate anapoda gia tin enarxi?
Ti kanete se auto to foroum?
Giati den asxoleiste me kati allo?

O logos einai dioti agapate to kinigi kai mesa sas exete elpida gia kaliteres meres.
Giati otan pate kinigi exete vgalei tin adeia sas?
Giati den patate to lago me to autokinito?
Giati den mpainete stis apagoreumenes?
Giati den paizete perdikia tora stin fassa?
O logos einai giati exete paideia pano sas.

Giati den lete sta mora sas, peze ospou na lipsoun?
Giati den tous lete pamen kai simera kamian pania pou einai triti?
Giati fonazete kai antidrate gia tous lathrothires?
Giati den eisaste oi idioi me autous.

Den einai romantismos na leme oti yparxei paideia stous kinigous mas.einai realismos.
Giati yparxei.
Kai to xerete.
Apla panta to kako einai ekeino pou tha akoustei, eno to sosto tha meinei kryfo, den ei ai kati pou kaneis gia na kokoreyese, otan eisai sostos kai ithikos.
To kaneis giati to niotheis.

Ara to na katadikazoume ston kiklo mas ta kakos exonta, einai apo mono tou mia prosfora.
Oloi omos apo ligo, 1 a thropo na epireazoume kathe xrono, i diafora einai megali.

Oi antilipseis dimiourgountai gia na spazoun, oxi gia na edreonontai.

Epiete kinigi kai enas filos epetaxen ta skoupidia xame.
An den peite tipote, eisaste xeiroteroi.ean tou to epesemanete, omos tha katalavei to lathos tou i tha meinei xoris parea.

Auto tha lisei ta kaka tis lathrothirias kai tis kakis diaxeiriseis?
Oxi fisika.
Alla tha dinamosei emas san sinolo.

Xerete ti einai to domino ennen?ktizete me poli mikra touvlakia.oso poio sosta ta stineis, toso poio poli antexei.
Ean pesei enan omos pane ola.

Ean to theoreite romantismo, na paleukete gia auto pou agapate, esto sto elaxisto, kai me opoio tropo mporeite, tote nai eimai romantikos.

Alla eseis den eiste realistes.mallon oneiropoloi giati kanete kati pou den paleuete gia na xei aurio, esto sto elaxisto. Ara apla den xerete ti kanete.....apla pate me to reuma.

Entelos filika panta, xoris kamia eironia, dame grafoume, min parexigate kati pou den vlepete ton allon pos to leei.

...και γω ειμαι ρομαντικος φιλε μου και το παραδεχομαι...μαζι σου και γω...

ειμαι τοσο ρομαντικος που αφησα ενα ματι πανω στο βουνο γιατι καποιος ηλιθιος επεξε μια μπεκατσα χαμηλα...αλλα ακομα...λεω υπαρχει παιδεια...και δεν καταδεχομαι τις κλαψες και τα μοιρολογια για τον τοπο μου...δεν καταδεχομαι να μας περνει ολους η μαλακια που θα κανουν 2 ανεγκεφαλοι...

φτυνω αιμα στη δουλεια και το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι θα παω κυνηγι και να ξεσκασω...θαβω τον μακαριτη τον γερο μου και το μονο που μου απομενει ειναι 2 αναμνησεις μαζι του πανω στο βουνο...και παω εκει για να τον φερνω στην μνημη μου...

μεγαλωσα με το κυνηγι..εκανα και γω τις μαλακιες μου...λαθροθηρευσα...κυνηγησα χωρις αδεια..μπηκα σε απαγορευμενες...με επιασαν...πληρωσα...εχασα την αδεια μου ενα χρονο...αλλα εβαλα μυαλο...ωριμασα και μαζι μου ωριμασε και η κυνηγετικη μου παιδεια....παω για μενα και την ηρεμια μου...παω να απολαυσω αυτο που αγαπω και αυτο που μου δινει δυναμη να συνεχισω και στον καθημερινο αγωνα που ολοι δινουμε...εχω να προσμενω κατι...εχω να προσμενω την Κυριακη που θα πιασω τον συντροφο μου να παμε κυνηγι...να πουμε 2 μαλακιες μεσα στο ψοφοκρυο να γελασουμε...να παιξουμε θηραμα και να πουμε ενα μπραβο ο ενας στον αλλον για την βολη του...να πινουμε καφε με τους φιλους μας που δεν ειναι κυνηγοι και να ζηλευουν απλα που μας ακουν να μιλαμε τοσο ενθουσιασμενα για το πως περασαμε στο κυνηγι...

ε ναι λοιπον...ειμαι ρομαντικος...και απεκτησα κυνηγετικη παιδεια...και αμα μου στερησεις το κυνηγι...θα μου στερησεις και τη ζωη μου...γιαυτο δεν το διαπραγματευομαι με κανενα μοιρολοι και με κανενα ανεγκεφαλο που πηγαινει παγανια στα περδικια τον Αυγουστο...!και ειπε καποιος 2 στους 10 εχουν συνειδηση....εγω λεω το αντιθετο...2 στους 10 δεν εχουν...και δεν δινω αξια στην ηλιθιοτητα απο μια μεριδα κυνηγων...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”